Ill YPERSCHE HOOI Oplossing v. oen Raaoseiprljskoo) N.3 RAADSELPRIJSKAMP Nr 4 Open nrlei aan oen Heer minister GRRNQY Excellentie, 2* Jaargang N' 62. Leesiiviispreidt "de ypersche bode Oproep lol diensiwillige lieden ÖEEUSAERT DAVID Van hier ers elders Zondag 4 Maart 1928. Lettervierkant Y P E R PERU ERTS RUST Prijs gewonnen door Pannekoucke De- nise, Yper. Overige goede oplossers: H. Verbeke E. Flo.isoone D. Laton O, Wer- rebrouck R. Vanoudendycke O. Ver- mote, allen uit Yper. Lettergreepvierkant hoo ge school ge zee ver school ver zuim Prijs gewonnen door D. Laton Yper. Overige goede oplossers: D. Pannekou cke H. Verbeke O. Werrebrouck. Oplossing inzenden vóór Zondag, 4 Maart met den bon, naar het beheer der Ypersche Bode. De 1-2-3-4-5 is niet klaar. De ö-7 is puntig, scherp. De 8-9-10 is glad. Het geheel bestaande uit 10 letters, is zeer zangerig. En nu aan 't werk voor den prijs: Geschiedenis mijner Jeugd door H. Conscience. een schrijven van een zeer eerbiedwaardig en klaarziend persoon. Maar het was te laat niet waar,alhoewel uw antwoord reeds op 11 Februari medegedeeld is geweest, en het koninklijk besluit slechts geteekend is op 17 Februari, Exellentie, op valsche aantijgingen zonder twijfel, of onderduim- sche werking van plaatselijke en andere franskiljon-, kiesberekening van het katholiek,\'Iaamschgezïnd(?)kamerlid Heer Dr Brutsaert hebt Uedele den kandidaat der meerderheidsgroep over boord gewor pen. Wat een liberaal, franskiljonsch Minis ter nooit heeft willen doen, dat hebt Uedele, katholiek en Vlaamsdigezind Mi nister in een handommedraai gedaan. Excellentie, de kanditatuur van Mijnheer Vandenbulcke, gekozene der meerderheids- groep, hebt Uedele over boord geworpen, enkel en alléén om zijn Vlaamsch-Natio- nale gezindhied. Dat weet en dat voelt vooral de geheele bevolking. Uwe moedige daad, Excellentie, de be noeming van den heer Bouton, kandidaat der franskiljons, is begroet geweest door vier voorname heeren. De bevlagging be stond uit negen vlaggen waaronder die der vier hoogergenoemde heeren en vijf van brave menschen die bevlagd hadden op aanvraag. Excellentie, Uedele hebt den handschoen geworpen naar de meerderheidsgroep de meerderheidsgroep, sterk door het ver trouwen van de overgroote meerderheid der bevolking, raapt hein manmoedig op, Uedele en de franskiljons ten spijte. Excellentie, de gemeente was rustig; het bestuur was in bekwame, klaarziende hadden. Dat ieder nu zijne verantwoorde lijkheid neme, maar die benoeming die wij aanzien als een open kaakslag aan het Vlaamsch volk en aan de bevolking der gemeente, aanvaardt de meei derheidsgroep niet. 13Mededeelingen. 1) Hulde aan den afgestorven burgemees ter De naam Statieplaats zou veran derd worden in René-Colaert-plaats. 2) Geen bevredigende vooruitgang wat betreft de vaart van Yper. De heer Missiaen beweert dat iedermaal een socialist minister van openbare werk- ken aan 't roer zat, deze dacht van eraan te beginnen, maar dat er niet meer aan voort gedaan werd omdat deze in zijn minister zetel vervangen werd door een andersden kende. De heer Leuridan weet dat er in de Bel gische Commissie van openbare werken van de 30 leden geen enkele zit voor West- Vlaanderen. Als Vlaainsche Nationalist neemt hij hier deze gelegenheid te baat om er nog eens op te wijzen dat we hier weer moeten voelen dat West-Vlaanderen ver afgelegen is van de Zonne die Brussel heet. Yper lijdt hier onder een van de vele droevige gevolgen van de stiefmoederlijke behandeling die ons maar steeds duidelijker laten voelen dat wij Vlamingen slechts staan waar de bezem staat. De heer Missiaen oordeelt dat het beter had geweest te beginnen aan de vaart dan aan Sint Maartenskerk. De heer Voorzitter eindigt met de wensch «We moeten kerk en vaart hebben. We moeten het vragen. 3) Benoemen van twee onderwijzeressen: Voor de Justice-schooléén leerkracht zou kunnen overgebracht worden uit de school van de Rijsselstraat. De heer Missiaen vraagt of het Schepen college wel de oorzaak opspeurt van de vermindering der bevolking van de stads meisjesscholen. Hij stelt zich daarover zeer ongerust. Verlichting. H. Delahaye wenscht verlichting een of twee lantaarns voor het groepje huizen aan de Pannestraat. De bewoners zouden graag akkoord komen met de maatschappij van de gaz. De heer Voorzitter zal trachten hieraan gevolg te geven. 5) Politieuur. De H. Glorie geeft lucht aan zijn verbazing over de verordening van den heer Burgemeester, nl. van met de karnavaldagen de herbergen te 1 uur te sluiten, en verlangt voor halfvasten het politieuur geheven. De H. Voorzitter merkt hier op dat de gemeenteraad zelf beslist heeft dat de kar naval als de halfvasten moest eindigen te I uurwaarop de H. Vannieuwenhove ant woordt dat enkel gestemd werd zich tot 1 uur te vermommen of te verkleeden, maar njet van op dit uur de herbergen te sluiten. De H. Missiaen herinnert den H. Voor zitter eraan dat het opheffen van 't politie uur uitsluitend onderzijn bevoegdheid valt. De H. Leuridan dringt aan te stemmen of het reglement van Vastenavond blijven mag voor halfvasten. Daarna is de H. Bur gemeester nog altijd vrij het politieuur te wijzigen. Gestemd 7 ja en 5 neen. Dus 't regle ment blijft. Dit punt eindigt echter niet zonder de ijzingswekkende blasphemie van den Heer MissiaenDe burgemeester zal wellicht van de zeven dagen waarop het politieuur mag geheven worden gebruik maken om met de H. Harte/eesten na I uur het li. Hart U kunnen laten dansen Vervangingvan den H. Declercq,Sche pen van Openbare Werken, gevraagd door den 11. Missiaen, omdat hij ziek is. Dat wordt door den H. Voorzitter geweigerd omdat de H. Declercq nog zijn werk doet. De H. Missiaen antwoordt dat hij niet zal aandringen maar doen verplichten zal van hoogerhand. 7) De heer Van Nieuwenhove oppert het bezwaar dat men naar het schijnt hout zou verkocht hebben in een café. De heer Lemahieu belooft dit eens te onderzoeken. 8) De heer Vandamme drukt het verlan gen uit opdat het Schepencollege zich eens zou bekommeren met de zoo noodzake lijke herstellingen aan de Elverdinghestraat. Hiermede eindigt de openbare zitting en gaat men over tot deze met gesloten deuren. Het is nu reeds een drietal weken dat de benoeming van een burgemeester op de gemeente Vlamertinghe als een groot en zeker wel onverwacht nieuws gekend is. Onze nieuwe burgervader heeft waarschijn lijk niet zonder ontroering, den duren eed van getrouwheid afgelegd, en het schepen kollege heeft dit merkwaardig stuk ter in zage gekregen. Zijne Excellentie zal dezen brief dan ook wel niet meer als een overhaastige daad beschouwen, en het de meerderheidsgroep van Vlamertinghe, bij de gemeenteverkie zingen van 10 Okt. 1925 als katholieke lijst N. 1 opgetreden, niet euvel nemen. De meerderheidsgroep acht het noodza kelijk wat klaarheid te brengen op het mi nisterievan binnenlandsche zaken, betrekke lijk den toestand op de gemeente, daar het gebleken is door die zonderlinge burge meestersbenoeming, én in katholiek én in Vlaamsch opzicht, dat men te Brussel zeer weinig afweet van den plaatselijken toe stand hier. Voor wat het bestuur betreft, Excellentie willen wij enkel uwe aandacht trekken op twee dienstenhet geldwezen en de open bare werken. Excellentie, het departement van Geldwe zen te Brussel, evenals het provinciaal be stuur, zullen Uedele zelf wel best op de hoogte brengen van den bedenkelijken toe stand waarin het gemeentelijk geldwezen bij ons in diensttreden verkeerde. Wil zijne Excellentie inlichtingen ter plaatse, onze huidige schepen van geldwezen staat Haar ten dienste. Excellentie, de heer Arrondissements-in- genieur zal Uedele op zijne beurt mede- deelen welke krachtinspanning het huidig schepenskollege gedaan heeft voordeopen- bare wegenis. Wat de geldelijke toestand hoogst bedenkelijk, niet minder ellendig was de toestand der wegenis op de gemeen te bij ons aankomen. Excellentie, de meerderheidsgroep acht het niet noodig L'edele verdere gegevens te bezorgen over den afgelegden weg se dert zij het bestuur in handen heeft geno men: alleen dit wenscht zij aan te toonen als besluit; door zijn oplettend en eerlijk bestuur heeft de meerderheidsgroep de ge meente uit een zeer bedenkelijken toestand gered. Excellentie, dit alles hebt Uedele over het hoofd gezien en zelfs niettegenstaande Wie kan er stellige inlichtingen verschaffen nopens datum en plaats van overlijden van echtgenoot van MUYLLE Marie-Louise geboren te West-Roozebeke den 24 Janua ri 1840, in leven veekoopman wonende te Yper, en spoorloos verdwenen onderden oorlog. Inlichtingen te sturen a. u. b. naar 't bureel van 't blad met meldingD. B. '~irlmjtmwm 1 -jk Lauwe. 5. V. Het Vlaamsch Huis Op Zondag 11 Maart, om 3 u. plech tige opening van het Vlaamsch Huis te Lauwe 38, Plaats. DAGORDE 1. Verkoop per Amerikaansch opbod van den eersten pot bier in een prachtigen beker. 2. Openingsrede door Volksvertegen woordiger Staf Declercq uit Kester. 3. Aanspraak over de beteekenis van het huis door Dries Vandenbergheuit Iseghem. 4. Symphonie en concert, zang en deklamatie 1 Alle Vlamingen van den omtrek en de vooraanstaanden in de beweging van gansch de gouw komen te Lauwe die ope ning bijwonen. De Beheerraad. West-Nieuwkerke. Zondag laatst heb ik, in het avondfeest van onzen bloei- enden studiekring, eenige uurtjes echte kunstvoldoening gemaakt. Het geluk van anderen (naar het fransch van Henry Bor deaux) een brand van zielestrijd, zeer moei lijk te vertolken, en dat juist om die reden, door veel tooneeldirecties, niet aange- durft wordt, werd heerlijk weergegeven en bracht de vele toehoorders onder den gewenschten indruk. Het rake blijspel Knepen en streken van Scapin naar Molière, heeft de moei lijksten bevredigd. En wat gezegd van het lachspel Bij doktor Pillemans Hier hebben de spelers elkander overtroffen. Of er gelachen werd Om kort te zijn een echte kunstavond. De kapping van het huis Kestelyn, werd bijzonder opgemerkt. Een bloempje nog voor de dienstwillige juffer G. O. die de tusschenpoozen met knap pianomuziek verlustigde. Ik was er. Wie op 26 Febauari belet was het feest bij te wonen, zal op 4 Maart om 5 12 uur dat zelfde genoegen kunnen smaken Ingang langs de Bellestraat. Abeele Veeinvoer Tot nader be vel is de invoer van herkauwers verboden langs het grenskantoor Abeele (Statie). Beveren a Ijzer Tooneel En waar de ster bleef stillestaan.... Wemogen de opvoering van dit veel besproken legen despel niet laten voorbijgaan zonder den tooneelkring van het kleine, lawierige Be- veren een warmen proficiat toe te sturen. Wie had er zoo'n vertolking durven ver wachten Waarlijk, de stoute durf dezer moedige kerels is met den grootsten bijval bekroond. We zeggenvolhardt in uw boos heid, Gode ter eere en uw vertrapt volk ten goede. V/aamsche Toeristenbond Zondag 4 Maart om 6 uur, in degewone vergadering van den J. K. weereen buitenkansje. De H. J. Pyck van den V. T. B. komt een belang rijke voordracht geven over: Toerisme. Laat ons hopen eenige nieuwe leden in dit bij uitstek Vlaainsche werk te mogen inschrijven. Reninghelst Missiewerk Zon dag 4 Maart, wordt hier een missieavond ingericht. Deze zal plaatsgrijpen om 5 1 2 uur in het lokaal van de hoerengilde bij M. Bafcop. Het is ten voordeele van Mon golië, waar onze dorpsgenoot L. P. Bau- dewijn, in nood verkeerd. Een nieuwe missiepost moet aldaar inge richt worden, t. t. z. eene nieuwe parochie, kerk en scholen en er is geen geld! Om dezen zendeling te helpen zal E. H. Lowie, leeraar aan het Bisschoppelijk Col lege te Poperinghe, een prachtige voor dracht geven met lichtbeelden over «Mis siewerk, hier en Elders» Reninghelstnaars, allen daar naar toe! Niemand mag ontbreken. Steunt uwen ouden dorpsgenoot, want het geldt hier de redding der zielen. Kern mei. Provinciaal Verbond der Veekweeksyndikaten der Provincie West- Vlaanderen. Syndikaat Kruimel. Keu ringen. Belangrijk bericht aan de Landbouwers. De keuringen der koeien, vaarzen en stieren voor de inschrijving in het Stam boek van het Provinciaal Verbond der Veekweeksyndikaten zullen plaats hebben stipt op het vastgestelde uur in de hieron der vermelde plaatsen en voor de gemeen ten. 1. PlaatsenDatum en uur der keuringen. Meessen, Maandag, 26 Maart 1928 om 10 uur. Kemmel, Dinsdag, 27 Maart 1928 om 10 uur. 2. Gemeenten van het Cantonnaal Syndi kaat, die deelnemen aan de keuring. Meessen, Ploegsteert, Waasten, West- Nieuwkerke, Wulverghem, Wytschaete, Dranoutre, Kemmel en Locre. De landbouwers worden dringend ver zocht zich te voorzien van de Kalverkaarten, eenzelvigheidskaarten en de melkkaarten, van de dieren, die zij voorstellen, 't zij om ingeschreven te worden in 't Stamboek, 't zij om deel te nemen aan de provinciale keuringen en prijskampen. De landbouwers hebben er alle beiang bij hunne gekeurde dieren in het stamboek te laten opnemen vanaf dit jaar, immers het provinciaal reglement zal hoogst waar schijnlijk eene belangrijke wijziging onder gaan, namentlijk dat vanaf 't jaar 1930, ue stieren om nog te kunnen gekeurd worden zullen moeten afstammen van ouders inge schreven in t stamboek. Het toezicht, om te beletten dat onge keurde stieren nog voor den springdienst zouden gebruikt worden, zal insgelijks ver scherpt worden bij middel van een nieuw dekboek met afscheurbare deelen. (Sou ches) De straffen voor 't gebruik van onge-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3