RE 01 OPGELOSTE PERU-GUANO [ÏIOOEELS Heil!DE PLOEG nuor naar flaisi Voor onze Huisvrouwen en meisjes 2' Jaargang Nr 75. DE YPERSCHE BODE Bijvoegsel Zondag 3 Juni 1928. Landbouwers vraagt aan uwen handelaar voor het bemesten uwer velden IVw i <lc (iRÖOTSI E opbrengst met <l<' BESTE hoedanigheid /al verzekeren. Heden Zondag 3 Juni VLAGIN HULDIGING 16 SINT-JA^ Dij Yper Meester lil S 1 E en IV Jeroom LEI BID I V voeren ev hel woord. 1 lamingen er nuor toe piiiaRiiiiini VERTREK uit YPER te 7 u. stipt STAD YPER PRIJSKHIÏIPEK VOOR VOOBTTELEID RUKDYEE op Donderdag 7 Juni 1928, om 9 uur, op de Beesteomarki ie YPER Van hier en elders ZOMERCARNAVAL MET REKLAAMSTOET 4QOO Frank PRIJZEN SIH)KTkKOAlEk V Hoe zullen we onze keuken versieren Ofschoon de keuken het eigenlijk gebied der huisvrouwen is, en van hare inrichting en ligging het welzijn van de huisgenooten afhangt, wordt zij bij het huren eener wo ning dikwijls als stiefkind behandeld. Als de ontvangkamer slechts heel groot en mooi is dan wordt over eenige gebreken aan de keuken licht heen gezien. Waar zouden we nu nog de schoonheid der oude boerenkeukens terug vinden met rooden tichelsteenen vloer, waarop voor den aard zand in zwierige kronkelingen gestrooid is, de zware tafel in het midden, d" heldere witte kleur der wanden, de zui vere geruite gordijntjes voor de vensters, de eeuwenoude keukenkast, boven den haard de lange schouw, met daarop de groote gekleurde tellooren en in het mid den het kruisbeeld. De zon bij het rijzen en dalen straalt heur licht door de ruiten en weeft rond al de dingen schaduwen en klaarten, die aan 't geheel een aangrijpende schoonheid ver- leenen. Niet zoozeer wil ik dit schoone roemen om iemand aan te zetten zijn keu ken naar de oude manier in te richten, ver van daar, veeleer moeten we eenzelfde schoonheid bereiken, met de middelen die den modernen tijd behooren. Omdat voor de keuken de allergrootste zindelijkheid een allereerste vereischen is, moet ze ruim genoeg zijn en moeten de vloer noch de wanden overladen worden met versierse len daarom zou ik vooral nooit den vloer beleggen met kleeden of matten van welke soort ook, want in de harige wol of tus- schen het vlechtwerk, verzamelt zich veel te veel stof die niet gemakkelijk te verwij deren is, het spreekt ook van zelf, dat in de keuken als raambekleeding geen wollen stof zal gebruikt worden, maar wel gor dijntjes van linnen of katoen. Gordijntjes die gemakkelijk te wasschen zijn, en te ge lijk als bescherming tegen de zon kunnen dienen zijn de beste ze verschaffen terzel- vertijd aan de keuken een lief uitzicht. Wat de muren aangaat, moet er vooral op gemakkelijke reiniging gelet worden daarom is tot halverhoogte in tegels bezet het beste, ofwel kan men dit niet gemak kelijk doen omdat het te duur kost, is een geverfde muur, effen wit of licht groene kleur, voor de keuken een goede en tevens sierlijke wandbekleeding in elk geval be ter dan een gewitte muur die niet nat kan afgenomen worden. Hier ook evenals in de andere kamers van de woning is het te wenschen, dat de kleur der meubels over- eenstemme met de wandbekleeding, daar bij nu nog een kruisbeeld en eetiige welbe kende volksspreuken, zooals er bij ons Vlaamsche volk genoeg gekend zijn, de keukenkast niet vergetend en nergens zal een mooier keuken als de uwe te vinden zijn. om omstreeks 10 u. in Aalst aan te komen, ledereen tracht dus vóór t uur van vertrek op post te zijn gegeven door den Boerenbond van Yper met medehulp van het Stadsbestuur (Alleenlijk voor dieren toebehoorende aan landbouwers en veekweekers van Yper) Eerste Reeks Rood vlaamsch ras A. Stieren zonder volwassen tanden 1 prijs 30 fr. 2 pr. 25 fr. 3 pr. 20 fr. 4 pr. 15 fr. 5 pr. 10 fr. B. Stieren met volwassen tanden 1 prijs 40 fr. 2 pr. 30 fr.3 pr. 20 fr. 4 pr. 10 fr. C. Veerzen met hoogstens twee volwassen tanden of zonder 1 prijs 30 fr.2 pr. 25 fr. 3 pr. 20 fr. 4 pr. 15 fr. 5 pr. 10 fr. D. Veerzen met meer dan twee volwassen tanden 1 prijs 30 fr.2 pr. 25 fr.3 pr. 20 fr. 4 pr. 15 fr.5 pr. 10 fr. E. Koeien 1 prijs 40 fr. 2 pr. 35 fr.3 pr. 30 fr. 4 pr. 25 fr.5 pr. 20 fr. pr. 15 fr.7 pr. 15 fr.8 pr. 10 fr. Q pr. 10 fr.10 pr. 10 fr. Tweede Reeks Andere rassen A. Veerzen van allen ouderdom 1 prijs 20 fr. 2 pr. 15 fr.3 pr. 10 fr. B. Koeien 1 prijs 30 fr. 2 pr. 25 fr.3 pr. 20 fr. 4 pr. 15 fr. 5 pr. 10 fr. Algemeene Schikkingen 1. De dieren moeten vóór 9 uur op de Beestenmarkt zijn. De Jury, samen met het Bestuur van den Bond, behouden het recht het getal prijzen te vermeerderen of te verminderen, inge volge het getal of de verdiensten der mede dingende dieren. 3. De mededingende dieren moeten min stens ééne maand aan hun eigenaar toebe- hooren en de vrouwelijke dieren moeten onlangs gekalfd hebben of zichtbaar vol zijn. 4. Alle geschillen zullen onwederroepe- lijk door het Bestuur van den Bond beslist worden. 5. De prijsdeeling zal plaats hebben bij Julun Camerlynck, Beestenmarkt, onmid dellijk na den prijskamp. De eigenaars zijn verantwoordelijk voor alle ongevallen door hunne dieren veroor zaakt. Namens den Boerenbond van Yper De Schrijver-Schatbewaarder, De Voorzitter, Robert Platteau. Cyr. Lemahieu. Vlamertinghe. - Tijdens de wielrij- derskoers alhier op den Brandhoek zijn eenige renners gevallen en verscheidene lie pen wonden op. Het schijnt dat dit de schuld is van een kind dat de baan overliep vlak voor een groepje wielrijders. Zillebeke. De 30-jarige Marcel Mackelm kocht sedert oogst 1927 naphta- olie aan een autogeleider der firma Piette, dewelke nauwkeurig ondervraagd op aan klacht zijner patroons, bekende 270 liters naphta te hebben ontvreemd, dewelke hij verkocht aan bovengemeld persoon en aan een kozijn, Theodoor Delaplacetegen 2,50fr. de liter. Hij bekenne verder dit stieltje reeds sedert Oogst 1927 uit te oefenen. Hij zal samen met de verhelers rechterlijk vervolgd worden. Zillebeke-Hooghe De Hooghe- naars zijn reeds volop aan het werk om kransen en bloemen te maken voor het groote huwelijksfeest dat hierop 12 Juni zal plaats hebben. De Baronnes Louisa de Vinck en de Baron Jan de Bethune zullen dien dag in den echt treden. Het huwelijk zal ingezegend worden in de nieuwe kerk van het Hooghe. De inwoners van het ge hucht zullen eens toonen wat ze kunnen. Wytschaete. De genaamde Jeroom Bartier, wiens eenig beroep stelen schijnt te zijn is door de rechtbank tot volgende straffen verwezen gewordenvoor diefte van 800 fr., 4 maanden gevang en 26 fr. boete; voor diefte van kiekens, 1 maand gevang en 26 fr. boetevoor diefstal van halsband en uurwerk, 3 maanden gevang, en 26 fr. boete voor 't dragen van verboden wa pens 26fr. boete of 8 dagen. Ichteghem. V/aggefeest. Op 24 Juni a. s. om 14 uur huldigt liet K. V'. N. V. van Ichteghem zijn vaandel in. Deze afdec- ling houdt hoog de Vlaamsch-Nationale solidariteit want op alle Vlaamsche feesten was zij vertegenwoordigd te Yper, Popc- ringhe, Roeselaere, Iseghem, Thielt enz. De katholieke Vlaainsche-Nationalisten dezer gemeente verwachten en te recht dat hunne VI. Nat. broeders zullen op pott zijn. Reeds 5 Harmoniën en 20 bondtn zonden hunne toetreding. Deze dient ge zonden naar Michel Vereeuooghe, drukker Ichteghem. De sprekers zijn de heeren Van Severen, Adv. Leuridan en André Vandenberghe. Oost-Vleteren Zondag morgen otn 5 uur was Madeleine Van Compernolle meid bij Omer D'Haene bezig met de kern- machien gereed te zetten toen zij door een oogenblik onoplettenheid met haren rech terduim in het raderwerk te rechte kwam met het ongelukkig gevolg dat de pees van haren duim overgesneden werd. Na een eerste verzorging werd zij naar het hospi taal van Yper overgevoerd om ereene heel kundige bewerking te ondeigaan. Gheluvelt. Op Zondag 3 Juni e. k om 5 uur zal e in de zaal van Hendrik. Vanlaere een luisterrijken tooneel en zang avond gegeven worden. Benevens heerlijk kunst en kluchtliederen, zullen duos alleen en tweespraken voorgedragen worden. Ook zal de Vlaamsche tooneelkring uit Mcenen het groote lachsucces opvoeren Een ge meentezitting te Borschbeek. De plaatsen zijn van 2 fr. 50 2 fr. 1 fr. Voor de leden K. V. N. V. en V. T. B. halve prijs. Kinderen beneden de 9 jaar, vergezeld van hunne ouders worden kos teloos toegelaten. Neemt uwe kaarten bij tijds, want we vreezen dat de zaal zal te klein zijn. Kemmel. Met Sinksen hebben wij telken jarc een overgrooten toeloop van volk, doch, de oude menschen zelf moeten bekennen dat zij het nog nooit geweten hebben, lijk dit jaar. Heel het Noorden van Frankrijk scheen hier toegestroomd te zijn en de trams kwamen hier opgepropt toe. We verstaan gemakkelijk dat onze muzie kanten op zulke dagen noodig thuis zijn, doch ware t niet wenscheliik te dier gele genheid het eene of het ander muziek der streek uit te noodigen om hier op de markt een concert te geven 't Ware een aangenaamheid te meer. 't En is maar een simpel vraagje weie Proven. In den Gemeenteraad. Orgelwijding. In de jongste zitting van den Gemeenteraad, werd de heer Pamphiel Camerlynck tot Schepen verkozen, ter ver vanging van den Heer Georges Verfaillie, die tot burgemeester benoemd werd. Maandag namiddag, te3 uur,is Z.E.H. Vervacke, pastoor-deken te Poperinghe, hier overgegaan, tot de plechtige liturgi sche wijding van het nieuw kerkorgel, dat in de parochiekerk is geplaatst geworden. Na het plechtig lof, werden orgelstukken uitgevoerd door E. 11. Morel, onderpastoor te Stavele. STAD POPERINGHE Zondag 24 Jljni 1928 om 3 1 2 uur Boesinghe. Heden Zondag nemen alle Vlamingen van Boesinghe die het wel meenen deel aan de vlaginhuldiging te Sint Jan. We vergaderen om een uur stipt bij Hubert Phlypo, Pilkem. Zondag aanstaande 10 Juni, nemen we dus deel aan de betoo ging te Aalst. Onze groep zal aansluiten bij de autobussen die uit Yper vertrekken te 7 uur en daarom zullen we te Boesjnghe te 6 1 2 uur zeer stipt de autos in gang zetten. We verzoeken onze vrienden goed te letten op het bovenvermelde uur ten einde niet te laat te komen. WIELR1JDEN Met Sinxen hadden we tal van baankoer- sen aan te stippen in 't omliggende van Yper. 't Was immers in vele gemeenten kermis en zonder een velokoers zou het voor 't meerendeel geen kermis meer ge lijken Ten andere, 't is nog de eenige aan trekkelijkheid die volk lokt als wanneer er minstens eenige renners van waarde mede dingen die dan ook hunne supporters hebben. 1 let is klaar dat er niet overal mag gaan gelijk in Woesten waar er Zondag, 9 renners aanzetten ener maar3 toekwamen De leden dier commissie zullen de beste zijn want ze zullen alzoo reeds zaad in 't baksken bezitten voor 't naaste jaar en alzoo ontslegen zijn eener fopperij die nog al dikwijls te ontzien is alhoewel het ook eene gewoonte is want ik ken een tandem die hier in Yper woont die nog een beetje daar is als wanneer er een smeekgebed moet gelezen worden, en 'k geloof wel dat ze voor 't oogenblik nog al moeilijk te klop pen zijn zoowel in snelheid dan in fond In Meenen waar verscheidene Yperlin- gen de verplaatsing hadden gedaan om er de aankomst van Antwerpen-Meenen voor onafhankelijken bij te wonen, zag men Achiel Viane van Zonnebeke de tweede plaats innemen vóór eene geheele bende andere goe rijders, 't Is al lange dat men wist dat Achiel nen werker was en zijn woordje ging medepraten bij zijne nieuwe tegenstrevers, maar men dacht toch niet dat hij zoo vroeg op 't voorplan ging staan. Het doet ons plezier dit te mogen bestatigen en wenschen hem daarom veel geluk in zijne toekomende koersen eerst eenige zijvogels en wellicht eenige hoofd vogels die u zullen toelaten de noodige kontrakten te verschaffen otn als beroeps renner aan den spits te komen van uw rennersleven. Terwijl ik bezig ben van Meenen, moet ik ook nog zeggen dat Odile Taillieu er een koers van 80 km. betwiste per ploeg waarvan zijn maat Pé Verhaegen was tegen mannen gelijk Martin, Vervaeke, Vanhevel Od. Matton, Rebry enz. Zijne tweede plaats bewijst ons dat hij toch ook nog uit de voeten kan in dit soort van koersen en Odile daarbij meer dan eens de andere deed draaien.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3