Voor onze Huisvrouwen en meisjes Svndikulf Rubriek B L I T E X L A X I) LEEUWENVLAGGEN Book- on Steendrukkerij IIIIIIIIIIIHBfil ZOXUAGKUST. ALLERLEI EDGARD LOUAGE VLAAMSCHE HARMONIE STAVELE BORMSFONDS TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN De dienstdoende Apotheker op Zondag 22 Juli is Mr WECKESSER, Diksmuidst'. Vlaamsche Werklieden! Het hoofdartikel in dit blad leert U de beteekenis van het nieuwe regeeringswet- voorstel in zake legerhervorming. Dat ontwerp is niet enkel een vreeselij- ke kaakslag, die ons voor de zooveelste maal reeds leert dat we hier in eigen land niets meer te zeggen hebben, dat we niet meer meetellen te Brussel, daar het ons pre cies het tegenovergestelde brengt van wat het Vlaamsche volk met zooveel kracht eischt en blijft eischen; het klopt niet alleen miljarden uit onze portemonnaie; het onderwerpt niet enkel onze taal aan een hatelijker willekeur dan vroeger; het eischt niet enkel een gemiddeld lan gere diensttijd; Maar het geheel van de vermilitariseeritig opge drongen door 't regeeringsontwerp, leidt ons regelrecht naar een nieuwe oorlog Dit schandaal, werd medeonderteekend door de twee zoo genaamd Vlaamsche Demokratisch'e minis ters Heyman en Carnoy, twee kopstukken uit de fameuze Kristen democratische par tij, die indeveikiezingsstrijd van 25 de stem me van den Vlaamschen werkman lokte, met de plechtige belofte te zullen ijveren voor den Zesmaandendienst. De Kristen Demokratische partij, die machteloos vastgekluisterd ligt in het Staatkatholieke blok, die zoogenaamde de mokratische dus volksche partij, die vroe ger van het socialistische voorstel niet wilde weten omdat het nog niet goed genoeg en te militaristisch was, moet thans terecht het verwijt van het Vlaamsche volk dragen, dat ze het regeeringsvoorstel zal steunen dat nog veel slechter en militaristischer is, maar dat de handteekens draagt van de twee Christen Demokratische ministers. Die nieuwe aanslag niet enkel op de porte-monnaie, maar ook op het bloed en het leven van het Vlaam sche volk ten bate van de fransche machtsbegeerte, loopt dus gevaar te lukken door het verraad van de Kristen- Deinokratische groep Inderdaad In onze Kamers van Volksvertegenwoor digers zitten ze met 186 man 78 staatska- tholieken, 78 socialisten, 22 liberalen, 6 Vlaamsche Nationalisten en 2 Kommunis- ten, VVanpeer de socialisten nu eens hun ha- zemanieren daarlaten en mede met Vlaam sche Nationalisten en Kommuuisten stem men tegen het hatelijke voorstel van de regeering, dan vormen we een groep te genstemmers van 86 man. Dat is echter nog niet genoeg, want tegenover staan ze dan nog met 100 man waarin ook de Kristen Demokratische partij verzeild zit. Laat ons echter van uit die verradersblok loskrijgen Acht man Acht Kristen Demokraten, acht Vla mingen die evenals de Vlaamsche Nationa- listenook rekening zullen houden met de eischen van het Vlaamsche volk, met de zesmaand en de Vlaamsche legerdivi- zies acht durvers die de belangen van het Vlaamsche volk zullen durven stellen boven deze van de fransche rooverspoli- tiek acht tegenstemmers, en het regee ringsontwerp, de wil van de Fransche knechten, het bevel uit Parijszal verworpen worden met 94 stemmen tegen 92 En voor deze maal tenminste zal het Vlaam sche volk niet verkocht en geleverd wor den terwijl het er bij staat. Maar... men vreest, dat die acht niet zullen te vinden zijn. Is het dan waarlijk zoover gekomen met de Kristen Demokratische partij Nu, Vlaamsche Werkman, houd hen in 't oog en bereid de beloftebrekers, die U maar steeds zand in d'oogen strooien om te kunnen spelen met uw heilzaamste belan gen, de verdiende aftraffing HetVlaamsch Nationaal Vakverbond Maakt goeden vooruitgang. De penne kittelt van vreugde de vingers wanneer ik schrijf dat we dagelijks nieuwe leden bij tellen; waaronder velen zijn die hun hielen vagen aan de socialistische en Kristen-de mokratische schaatsendanserij, en hun oud ledenboekje met een van de onzen verwis selen. In Y p e r hebben we reeds De Kris ten demokraten overvleugeld, nu moet de buiten volgen Alhoewel de socialisten ook met een «ei» zitten en het volk willen opvijzen dat we nog geen tientallen leden tellen, «hebben we in Wervik alleen reeds waar we nog maar begonnen zijn tientallen leden. Daarbij staat erginderookeen flinkbestuur op de bres waarvan de Voorzitter de voor malige stichter is van de Kristen-demokra- tische inrichtingen dezer stede en waarin ook een jubilaris van het socialistisch Vak verbond zetelt. De vrienden van onze sociale werking in Poperinghe nemen ook een besliste en strijd vaardige houding aan en datbelooft! Propagandisten van de verschillende af- deelingen, lacht in de grijnzende wezens onzer vijanden; die ook de vijanden zijn van het Vlaamsche voi.k. Slaat onversaagd de hand aan den ploeg, gaat bij het volk, licht het in en leidt het den weg op onze socia le organisatie. Daar komt een oogenblik waarop wij het wapen van dwang en broodroof, waarme de zelfs hoogstaande mannen rondzwaaien den vuist zullen'hebbenontwrongen. Slechts dit is vereischt: DURF MeesteClaeys Chineesche bankiers tegen het leger De bankiers te Shangaï schijnen heele- maal geen verdedigers en steun van het leger der Noorderlijken te zijn, want ze hebben Song, den financieelen bevoorra- der van 't leger, ter kennis gebracht, dat geen enkele leening nog zal toegestaan worden indien het leger van 2millioen niet ontbonden wordt, derwijze dat hoogstens een half millioen man in dienst blijven. Toen op dit financieele ultimatumjge- deeltelijk werd ingegaan door de maWnen aan 't werk te stellen voor de herstelling van banen en den aanleg van nieuwe openbare werken, bleek dit de financiers niet voldoende. De mannen moeten naar huis gezonden worden, zeggen ze, en ze blijven halsstarrig bij hun besluit. Rusland toont zijn macht Nu Litwinoff's vredesvoorstellingen in den Volkenbond verworpen zijn, acht de sovjet-Unie het haar plicht Ie toonen.dat zij op afweergebied tot heel wat in staat is. Een défilé van troepen, sportvereenigin- gen, enz. zal voor den hoofdkommissaris van Oorlog worden gehouden. Polen en Lithauen De te Kowno gehouden Poolsch-Li- touwsche besprekingen over het veilig heidsprobleem zijn voorloopig geëindigd zonder een positief resultaat te hebben af geleverd. Ze zullen vermoedelijk in Augus tus te Koningsbergen worden hervat. Ontruiming van het Rijngebied In de Victoire houdt Oustave Hervé zich opnieuw bezig met de kwestie van de onmiddellijke ontruiming van het bezette gebied. Hij schrijft Even onjuist en ge vaarlijk als het tegenefver Duitschland zou zijn de geringste zwakheid te toonen, zoo lang het herstel van de Hohenzollerns te vreezen is, even onjuist en onpolitiek zou het zijn den nieuwen eisch tot ontruiming van het bezette gebied niet met een gebaar van vertrouwen en goeden wil te beant woorden, welke ook naar den wensch van Frankrijk, een grootere ontspanning en volledige verzoening tot gevolg zou heb ben Spijtig dat allen zoo niet spreken. Nieuwe botsingen in Mexiko Nabij Leon heeft een gevecht plaats ge had tusschen een bende, die naar beweerd wordt, werd aangevoerd door een priester, en een afdeeling regeeringstroepen. Hier bij werden 34 opstandelingen en 4 solda ten gedood. De opstandelingen hebben den afgevaardigden Sandoval en zijn broe der uit een personentrein ontmoet en aan telegraafpalen opgehangen. 1. Geiei van kersen en krieken Een hoeveelheid fruit, de stelen en ker nen ontdoen en in een weinig water, zacht laten koken. Warm op linnen doek gieten en laten doordruipen. Vervolgens een liter sap doen koken met 1 kg. suiker geduren de 20-25 minuten. De gelei is dik genoeg wanneer eene kleine hoeveelheid in een glas koud water gegoten onmiddellijk een bolletje vormt. Voor het inpotten worden de glazen of bokalen in waterdamp ver warmd dan de warme gelei ingieten en op een houten tafel geplaatst om af te koelen. Na afkoeling bedekt men de gelei met een juist passend wit papiertje in alcohol ge weekt. De pot wordt nu afgesloten met een wit papier in ronden vorm gesneden en stevig met een koordje toegebonden. 2. Opleg van Noordkrieken in azijn Rijpe vruchten kiezen, met een doek af wrijven, de helft van het steeltje afknippen en in een zuiveren pot of bokaal leggen. Vervolgens 1/4 liter wijnazijn met 1 kg.sui ker, een weinig kaneel en grofnagel doen koken en over de krieken gieten. Des an derendaags het sap herkoken en terug overgieten. Om te beletten dat ze rimpe len worden krieken met een naald door stoken. 3. Konfijten van krieken Gedurende 1 uur in suikersiroop laten koken de kasrol met den inhoud wegzet ten tot den volgenden dag,alsdan de krieken opnieuw gedurehde 1/2 uur in de zelfde suikersiroop laten koken. Het fruit laten afdruipen en koelen. In gestampte suiker wentelen en laten drogen, zorg dra gen dat de krieken niet op elkander liggen. Gekonfijt fruit wordt 's Winters benuttigd bij het versieren van gebak. M. D. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R De trekking der tombola zal plaats heb ben op Zondag 22 Juli te 7 uur 's avonds bij Marcel Soete. De prijzen zijn tentoongesteld van heden af in 't lokaal. Wie nog lotjes begeert haas- te zich. Het Bestuur. TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFFICHEN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN, AKT1EN, REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmach ie n MAP Uit 't Hommelzakje Omdat Fiel naar Roeselaere niet kon gaan 1 fr. Omdat Marcel van den stoel viel en bij A moest blijven 1 fr. Van Alb. die niet wilde onderdoen 1 fr. Omdat Berten en Karei zulkejcute hadden 0.80 fr. Omdat Michel D. Daniel V. en Leo H. zoo frisch waren 1 fr. Door liefde gedreven (hum) 1 fr. Omdat Breidels afstammeling er met zijn goed herte het effen wilde 1.20 fr. Omdat Blondineke haar muzikantje in Roeselarc vond 1 fr. Zaterdag morgen ten 10 ure heeft in de Nationale Bank van België te Brussel de61e trekking plaats gehad der leening van oor logsschade 4. t. h. 1921. Het lot van EEN MILJOEN is gewonnen door Serie 195 857 nr. 11. De andere nummers van deze serie zijn uitbetaalbaarmet 250 fr. De Blijde intrede te Brugge Zondag laatst deden de prinsen hun blijde intrede in de goede stad Brugge, midden een paar duizend rijkswachten en evenveel geheime politieagenten. Ook enkele duizenden Vlaamsche Nationalisten hadden eraan ge houden den oproep van verleden week in De West Vlaming te beantwoorden. Aan het Statieplein was het dan ook een fluitjesconcert dat hooren en zien verging. De princes zal al vast overtuigd zijn dat de toestanden in België er heel lief uitzien. In andere straten waar de Vlamingen op eengepakt stonden reed het prinselijk paar midden een doodschestilzwijgendheid door Het Vlaainsch Huis werd met ongehoorde brutaliteit ontruimd, 16 personen, het mee- rendeel vrouwen, werden ingerekend. Opgemerkt werd het kranig gedrag van Volksvertegenwoordiger Van Severen. Die blijde intrede te Brugge zal veel pa- triotards |nog lange als onverduwbaar kost op de maag te wegen. De Vla mingen hebben hier een klinkend ant woord gegeven op de weigering om am nestie te verleenen. Het is een feit dat de gestrafte activisten, Dokter Borms aan 't hoofd,den weg naar 't hart der Vlamingen gevonden hebben. Ons volk zal zich dan ook onverbiddelijk keeren tegen alwie, de verbannen -of gevangen- Vlamingen am- nestie weigert. In alle geval een blijde intrede midden bajonnetten en geweren is op zich zelf al teekenend voor het regiem dat de Vlamin gen recht ontzegt, 't En is dan niet te ver wonderen dat de ganzen op 't kapitool leelijk beginnen te kwakken. Uit het Staatsblad Benoeming Bij koninklijk besluit van 3 Juli 1928, isdeheer Jozef De Boeckx, tijdelijk bestuurder van den dienst voor landbouwherste!, te Yper, benoemd totStaatscommissarisbij de recht bank voor oorlogschade te Yper, voor een termijn beginnend op 1 Juni 1928 en ver strijkende op 30 September 1928. De hitte in België,t zal nog heeter worden. Sedert Maandag avond is het weder in België wat min heet geworden een windje bracht wat verkoeling. Maar dat moet ons nog niet doen gelooven dat de hittegolf voor bij is, De betrekkelijke koelte komt voort van het feit uatervoor'toogenblik eeneneiging tot plaatelijke onweders heerscht. Maar dat zal voorbijgaan. En men kondigt ons het be staan van een anticycloon aan ten Westen van Ierland, die ons nog wat grooter hitte zal brengen als deze welke wij tot nu toe hebben gekregen. Vraag van Moester Butaye aan den mi nister van financiën voor de houders van titels van oorlogschade. De titels van oor logschade vermelden de data waarop de vergoedingen zullen uitbetaald worden. Het gebeurt nu zeer dikwijls het is zelfs eeu gewoonte geworden dat de Staat zijn verplichtingen, dqor vonnis bepaald, slechts jaren nadien nakonit. Laat de rechtspraak toe dat de aldus berr naadeelde geteisterden een geding inspan: nen tegen den staat wegens het niet nako men van het vonnis der rechtbank Antwoord De uitbetalingen der ver goedingen voor oorlogsschade zijn gedaan geweest naarmate de beschikbare gelden. Er bestaat geenc rechtbank die schadever goeding voorziet in geval van laattijdige vereffing dertoegekendc sommen. Er dient bovendien aangemerkt dat naar luid van

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2