DECARNE DaeDOtK een ïpeiscns Kloosterzuster YZERBLÖND en DUBBEL 5 &RBDEN STAVELE allerbeste SI6BREN en allerfijnste LIKEUREN Edgard LOUAGE Drinkt Beverensch Bier Ter Navolging (Vervolg) Met toelating der schrijfster. Den 4 November waren reeds verschei dene van onze Zusters naarPoperinghege- vlucht. De koster, de zangers, de organist en de orgelblazer, welke tot dan toe op hun post gebleven waren, namen alras het zelfde besluit. Weldra was de stad doodsch en verlaten en de obussen zaaiden dood en vernieling. Dien zelfden dag werd Oscar Seghers, welke zich aan zijn deur op de Van de Peereboom plaats bevond, het hoofd afgeslagenzijn twee zoons werden erg gekwetst; verscheidene Engelsche solda ten werden op de straat doodgeslagen. Bij Boudry in de Neerstraat, werden een paard en een koe in den stal gedood, enz. Tegen den avond en tot 's morgens werd het wat kalmer. Nog zes onzer zusters ver laten de stad, ter* ijl er in ons klooster slechts drie of vier soldaten van het Rood- Kruis overblijven. Den 5n November fluiten de obussen van 9 uur af zonder ophouden door de lucht en vallen bijna alle in het Westen der stad. De Fransche gekwetsten vertrekken met hun ambulance naar Poperinghe. Stil aan wordt de stad meer en meer ontruimd. Hoe ziet de slad er nu triestig uit met al die ledige huizen! De «Tauben» of Duitsche vliegtuigen met dien naam wer pen immer vernielende bommen en zaaien overal schrik en vernieling: een bom viel op St Pieterskerkhof op drie of vier meter afstand van de kerk. De beschieting duurt voort gedurende een groot deel van den nacht en het huilen der obussen klinkt dan nog veel akeliger, 's Anderendaags konden wij nieuwe schade vaststellen: het koor van St. Maartenskerk was beschadigd. In bijna al de straten waren huizen ingestort crimen boekte verscheidene dooden. Inden Katholieken kring hadden zich enkele fa milies verscholen. Onder hen was de fa milie Notebaert de meest beproefde. M.Jo- zet", zijn vrouw, zes kinderen en de meid waren in den kelder vereenigd, toen daar rond drie uur 's morgens een obus ont plofte. Twee kinderen, de oudste, Albert en Gabrielle (20 en 22 jaar) werden op den slag gedoodAntoon, Anna en de kleine jozef werden erg gekwetst. M. Jozef werd di' hand afgerukt, terwijl Mevrouw, de kleine Antoinette en de meid ongedeerd bleven. Ook de baas van den Katholieken K ing werd erg gekwetst. Omstreeks vijf uur 's morgens kwam E. H. Kapelaan Ver- riest on/e hulp inroepen. Toen ik de Eerwaarde Moeder in verle genheid zag en zij ons niet durfde bloot stellen aan het gevaar want liet bomba- deinent duurde maar altijd geweldig voort,' bood ik nu aan om die ongelukkigen te gaan verzorgen, «Oaat er naartoe, in dien gij een zuster indt om u te vergezel len antwoordde zij toen. Ik wendde mij dan tot onze goede en deugdzame zuster Maria Berchniar.s, welke, na een wijle aar zelen, het aanbod aannam. Wij vertrokken op üods gratie, onderweg evenwel een goed akte van berouw verwekkende. Wij liepen als twee waanzinnigen; van rechts naar links, keerden ons om bij elk gerucht, maar kwamen heelhuids in den kelder O! dat triestig schouwspel! Sedert drie uur 's morgens wasgansch de familie daartus- schen de dooden en het puin. De andere menschen welke zich met hen in de kelder verstopt hadden waren gevlucht. Vooreerst moesten we de gekwetsten wegbrengen maar we wisten niet waar te beginnen. Ik ging op straat kijken en vond er vier En gelsche soldaten. Ik nam er een bij de hand en leidde hem naar den kelder: de ande ren volgden hem. Daar ik geen Engelsch kende kon ik hen niet toespreken, doch het was niet noodig; zij zagen wel wat er te doen was. Zij gingen twee draagbaren ha len om de zieken naar ons klooster over te dragen, waar ze de eerste zorgen ont vingen van den goeden Dr. Dieryckx. 6 November. Sedert dezen morgen acht uur, is de beschieting nog heviger herbe gonnen. Het is verschrikkelijk! Heel den dag is het een onafgebroken geschuifel en ontploffen der obussen. Omstreeks 1 uur vait er een obus op het voetpad voor het huis Dumont en Biomme, dat erg beschad igd wordt. Ons klooster krijgt ook zijn part: de groote voordeur stort in en is vol kleine gaatjes. Al de ruiten van den voorge vel zijn aan stukken. Drie personen zijn ge kwetst, waaronder Ch. Beun, aan wien Mijnheer de Pastoor van St. Pieters. die overal waar hij van dienst kan zijn aanwe zig is, de H. Olie toedient. Hij sterft enke- ie oogenblikken nadien. Omstreeks twee uur maakt een groote t marmite een diep gat in St. Pieterskerk hof, recht over den ingang van het Kloos ter der Zwarte Zusters. In de omgeving vliegen al de ruiten kapot. M. Dieryckx komt bij de gekwetsten om ze te opereeren en M. de Kapelaan Leys dient aan M. Jozef Notebaert en aan zijn dochter Anna de laatste Sacramenten toe. ('t Vervolgt) lEllilIBHHI Bock- pii Steendrukkerij TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFFIC HEN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN, AKTIEN, REGISTERS, PAP1ERENZAKKEN, ENZ. Alle teekenirigen op aanvraag. Schrijfmachien MAP BBBBHBBBBBB l> I I T K L A A 1> Het Kellogg Pact.—Burggraaf Ooets- jida, de voormalige minister van buiten- landsche zaken teTokio, op wegnaar Parijs voor de onderteekening van het vredespact van Kellogg in naam van Japan. Spanje en Rusland uitgesloten. Volgens de Washington Times heeft Kel logg verklaard, dat de Vereenigde Statbrf" na rijpelijk overleg van de situatie verwach ten, dat noch Spanje noch Rusland tot onderteekening van dit anti-oorlogspact zullen worden uitgenoodigd. Hun toedre- ding tot liet verdrag kan geschieden langs den weg van een verklaring van instem ming. President contra Predikant. De democratische candidaat voor het Ameri- kaansch presidentschap, Al Smith, die bloot staat aan heftige aanvallen van de protes tanten en de Ku Klux Kian heeft den pre dikant van een Baptistenkerk te New-York, die hem van den kansel af den doodsvij and had genoemd van den inoreelen voor uitgang en politieke wijsheid in Amerika, uitgedaagd zijn beschüldigingen in een openbaar debat waar te maken, waarin de predikant heeft toegestemd. Het debat zal in de kerk gevoerd worden. De moord op president Obregon. Moeder-overste Maria Concepcion ook ver volgd. De Moeder-overste Maria Con cepcion, die, zooals men weet in verband met den op Obregon gepleegden moord aangehouden is, zal niet worden terecht gesteld. Niettemin zal.men voor de moe der-overste als voor den moordenaar, José de Leon Torral, formeel de doodstraf eischen. Gewelddadige onderdrukkingsmaat regel. De bladen te Zagreb bespreken het aan den Joegoslavischen premier, Koros- jets, toegeschreven plan, den veiligheids dienst te Zagreb te wijzigen, Korosjets zou namelijk voornemens zijn, de staats politie door gendaimerie te vervangen. Zulk een maatregel wordt door de pers nadrukkelijk van de hand gewezen. Het blad Hrvat betoogt dat Karos- jets met bedoelden maatregel uitsluitend politieke doeleinden op het oog heeft en het verklaart, dat de commandant van de gendarmerie te Zagreb zich reeds in het bezit van een uit Belgrado afkomstige, streng geheim gehouden lijst bevindt, be vattende de namen van personen te Zagreb, die in een bepaalden nacht op hetzelfde oogenblik aangehouden zullen worden, onverschillig of zij al of niet bij de politiek betrokken zijn. De pers richt tot den premier een ernstige waarschuwing, dergelijke maatregel niet te nemen. Spanning aan de grens van Irak. Het bericht uit Bagdad, dat de conferentie te Hedzjas tusschen sir Gilbert Clayton en Ibn. Saud, koning van Hedzjas en sultan van N. jd. mislukt is, wordt als ernstig be schouwd, daar men vreest dat nu de vijan delijkheden aan de grens van Irak weer zul len worden hervat. Toen de onderhande lingen in Mei geopend werden zijn de Britsche troepen, gepantserde wagens en eskadrons vliegtuigen van de grens terug getrokken. Zij zijn thans weer op weg naar de gevaarlijke zone. SIDKO-LEMOAA l)K fijn, smakelijk en verfrisschend Daar ook te verkrijgen Proeft ze en ge zult ze aannemen Hoornwerk, YPER u >iiiiii i in m i éi in li i in I inn :t s* Svndikale ttiihriek Vlaamsche Werklieden, Zult ge nog langer dulden dat de z. g. Kristen Demokratle Uzand in d'oogen smijt? In den verkiezingstijd van '25 hebben de christen demokratische leiders voor u gestaan met de plechtige belofte dat ze li zouden brengen de zesmaandenciienst, Vlaamsche regimenten, vermindering van de toen nijpende militaire lasten. Over enkele maanden nog bekampten ze het socialistisch voorstel om dat het de zesmaand onzuiver hield met vooroefeningen en talrijke wederroepin gen en hernieuwden hun belofte van '25. En waar staan ze nu Hun woorden zijn ze aan het slikken. Ze laten zich gedwee doorgaan voor belofte brekers. I let aanstaande verraad dat ze ple gen zullen tegenover hun kiezers, trachten ze als gewetenlooze komedianten zoo on schuldig mogelijk voor te stellen. Inderdaad Ze schamen zich niet het regeeringsvoor- stel goed te praten dat de eischen van het volk, dat zes maanden vroeg, in den wind slaaten, volgens de cijfers in hun eigen bladen, een diensttijd voorschrijft van acht maand voor de helft der dienstplichtigen, en van twaalf tot veertien voor de andere helft dat bovendien allen tot een terugroeping verplicht van zes weken en twee maal acht dagen, zoodat alles te saam genomen de gemiddelde duur van den diensttijd in plaats van zes maand elf tot twaalf maand zijn zal En om verder te troosten vergeten ze niet daaraan toe te voegen dat voor ieder die met meer dan acht maand zal gestraft zitten 400 fr. per maand (over de acht) gevraagd wordt alsook 150 fr. per week voor de wederoproepingen. Die gel delijke vergoedingen bedragen verschei dene miljoenen die natuurlijk onder den vorm van finantieele lasten uit onze porte- monnaie zullen geklopt worden. Aldus willen ze het volk een stukje zui- ker voor de oogen tooveren dat het dubbel en duur bekostigen zal! Maar wat ze niet zeggen en waarover ze 't liefst zwijgen, dat is, dat het door hen gesteunde militaire regee- ringsontwerp met zich medesleept een reuzenaankoop van wapens en oorlogstuig, als: nieuwe geweren, automatische pisto len, machienegeweren, Colt-mitrailjeuzen, tanks,pantserauto's, zw are kanonnen, moto ren voor den trekdien'st der artillerie, ma teriaal voor de genie, seinmateriaal, mobi lisatiemateriaal van geneeskundigen dienst enz..., dan van allerhande verdedigings werken; herstel der forten. Dat alles zal ons land nog een beetje nader bij den afgrond sleuren door de verbijsterende uitgave van en dik miljard, plus de jaarlijksche bijko mende begrootingspost van een paar hon derd miljoen frank. Ze verzw ijgen dat het leger dat op he den ons jaarlijks 6 a 700 miljoen kost, met de nieuwe inrichting dat ze nu willen goed praten ons dan jaarlijks meer dan een mil jard zal uitpersen Kan er meer gejudast Zonder te wijzen op het hatelijke en be- leedigende dat voor ons Vlamingen ligt in de indeeling en de taairegeling voorzien in 't wetsontwerp datdehandteekens draagt van de typen der Christen deinokratie Heyman en Carnoy wat we met de naaste gelegenheid zullen vastgrijpen, kunnen we reeds besluiten met wat we weleer beken den Het knechtschap van de Christen demokratie is een feit. Ze zijn de knechten van de belgische volksvijanden. Ze voelen dit knecht zijn maar willen het in de oogen van het volk verdoezelen. In werkelijkheid is het een maar al te grievende waarheid wat in de Kamers gezegd werd: «datdoor hare schuld het Vlaamsche bloed zal vloeien op de Belgische slagvelden... dat Vlaan deren het kinderlooze Frankrijk zal moeten beschermen... dat Frankrijk rekent op de kloeke borsten v.onze Vlaamsche jongens... en dat de heeren Christen demokraten ver klaren een voorstel te zullen stem men dat in plaatst v. een stap te zijn naar vermindering der militaire lasten, de voorbereiding is tot een nieuwe oorlog! Vlaamsche Werklieden Die woordbrekers en volkverraders dur ven beweren dat gij vrede hebt met het militaire regeeringsontwerp dat een nieu we wreeselijke kaakslag beteekent; dat gij hen goedkeurt in hun laf en verraderlijk knechtenwerk. Zij die Uw stemmen afranselden met het anti-militaristisch masker en den zestnaan- denkreet, vinden dat ge berust in dezen nieuwen schop die ge van uw ontrouwen krijgt, omdat ge tot nog toe noodgedwon gen de vuisten in de zakken hebt moeten maken, omdat de verontwaardiging zich niet heeft geuit en gelost in traditioneele betoógtngen. Ze vergeten echter dat wc die bange uiting beu geworden zijn, omdat die ten slotte maar weinig aardeaan den dijk brengt en eerder mag, vergeleken worden met de opengezette stoomfluit van een spannende stoomketel. Ze vergeten dat ons volk meer en meer bereid wordt tot de daad die alle vruchteloos gejoel en geeisch minacht. Die daad, belgische christene demokrati is het hervormen van uw verpolitiekte rangen buiten den schoot van uw rotte pro-bel- gische organisatie. De Vlaamsche werkman zal toonendoor zijn bijtrede aan 't Vlaamsch Nationaal vakverbond dat ge hom nu eindelijk ge noeg hebt gefopt, dat gij zijn vertrouwen niet meer waardig zijt; en we mogen ervan overtuigd wezen dat gij als genu zijt on herroepelijk te niet gaat door de ziekte waar in ge zelf geloopen zijt! BHügggill&güüflB .1. Di'hueiic-Amcloot ■IIBIBBIBIB Kamerlid Meester Butaye van Watou, deed den oorlog meé, was gedurende en door den oorlog twee maal erg ziek, zoo danig dat hij aanstonds na den oorlog als onderwijzer werd afgekeurd. Hij was dan reeds wettelijk erkend oor- logsinvalied, hij deed nochtans zijne aan- raag niet tot in Januari 1927, en schreef dan nog uitdrukkelijk aan den heer Aiinis- ter dat hij begeerde zijne invaliditeit te zien aststellen, maar hoegenaamd geen gel delijkevergoeding begeerde te bekomen Daarbij'twas te dien tijde te 4aat om gel delijk vergoed te worden. Nadien is de wet wéér veranderd en in Juni 1928 bekwam Meester 40 invaliditeit, vóór enkele da gen zond men hem toch 'n postcheck van

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2