DE YPERSCHE DODE Bijvoegsel. irnlIVIBpittlEYPEIW*. Katholieke Verdraagzaamheid en Brood movers praktijken ZEER BELANGRIJK S B 5 3 S B 2 S B B B Wan hier en elders Jaargang N' 98. Zondag 11 November 1928. ten der aanzoekers nagezien, worden de dossiers overgezonden aan de Nationale kas voor oorlogspensioenen ermeê belast de boekjes door bemiddeling \an het be heer, van posterijen te doen uitgeven, zulks geschiedt alle trimesters. Ten aanzien van het grootgetal teonder- zoeken aanvragen (omtrent 6000 per tri mester), is het stoffelijk onmogelijk ze rap per af te handelen dan nu. Daar is trou wens geen haast bij, vermits het bedrag der boekjes toch eerst bij de meerderjarig heid van 't kind uitkeerbaar is. (En die in teresten worden maat betaald van 'toogen- blik, dat gij het boekje krijgt. Daarom is er geen haast bij voor staat Belgie. Nota v. de redaktie.) Wat de gemeente Langemarck betreft, die in 't bijzonder door't achtbaar lid wordt bedoeld, heeft het departement ontvangen 1) In December 1926, eene lijst van kin deren geboren in 1920, 1922, 1924, 1925 en 1926. 2) Den 27 Juni 1928, eene lijst van kin deren geboren in 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927 en 1928. Ondertusschen is er geen enkel dossier bij mijn departement toegekomen. (En hoo- ger zegt de heer Minister, dat de aanvragen hem op 't einde van ieder trimester moeten toegezonden worden Nota van de redaktie). Uit het voorgaande blijkt dat de schuld van den langzamen gang ten opzichte van de te Langemarck verblijvende rechtheb benden te wijten valt, hetzij aan de belang hebbenden zelf, die met hunne aanvraag te lang hebben gewacht, hetzij aan het gemeentebestuur Aan den Minister van Justitie: laat Meester Butaye weten daterte Watouop cijnsgrond der kerkfabriek een zeer bouwvallig huize- kestaat bewoond door Maurice Decae werk man hebbende 9kinderen.Die krocht dreigt in te vallen. Meester Butaye zegt Uit bezorgdheid voor 't leven van dien vader, die moeder en die negen kindertjes, durf ik U opnieuw vragen, voormeld huis eens ernstig te laten onderzoeken en, des gevallend een einde te doen stellen aan het bestendig gevaar waarin die heele werkers familie leeft. De Minister van Binnenlandsche Zaken antwoordt daar de Minister van Justitie daar in niet bevoegd is De heer Burgemeester van Watou moet, onder zijne verantwoordelijkheid, oordee- len of ten deze genoegzame redenen be staan om het bewonen van het door het gezin Decae betrokken huis te verbieden of oin tot eiken anderen maatregel over te gaan, waartoe hij, krachtens zijn politierecht bevoegd is, waar het erop aankomt, zoo wel in opzicht van publieke als van bewo- ïiingsveiiigheid de gevaren te weren van een huis, dat dreigt in te vallen. Ik heb den heer Gouverneur van West- Vlaanderen verzocht, op dit punt de aan dacht van den betrokken burgemeester te vestigen en tevens het gemeentebestuur er toe uit te noodigen om de noodige maatre gelen te treffen ten einde, in voorkomend geval, al ware 't maar voorloopig aan het gezin Decae, zoo dit zijn huidige woning moet verlaten, een ander huisvesting te bezorgen. Dan richt hij zich nog eens tot den Mi nister van Binnenlandsche zaken opdat de 5de zoon Maurice van de We Karei Wullus van Watou zou mogen van het leger vrij komen daar die Weduwe 9 kinderen heeft waarvan er reeds drie het vaderland dien den. De 4e Emiel werd aan beide handen verminkt door het ontploffen eener gra naat. Hij werd natuurlijk bij t leger afge keurd. Maurice nu kan niet genieten van artikel 10 van de wet omdat Emiel reeds vrij is. Meester Butaye besluit: Wullus Maurice in kwestie ontving reeds een schrijven, waarbij zijne aanvraag om vrijstelling werd verworpen. Reden Omdat zjin broêr Emiel (de ver minkte jongen. Nota van de Redactie.) reeds werd vrijgesteld. Vlaainsche menschen, leer in dit ieitje, onder duizenden, de Belgische gerechtig heid naar hare waarde schatten. (ingezonden) Ondergeteekende vraagt de gastvrijheid aan De Ypersche Bode» om de katholie ke Ypersche bevolking op de hoogte te brengen der laatste kristelijke daad van het bestuur van den Cercle Catholique waar Mussolini's gedacht het Evangelie is. Vooraf dient gezeid dat de Katholieke Kring er op steunt geen politieke inrichting te zijn, doch wel eene vereeniging van ka tholieke godsdienstige burgers.De katholie ke en grondwettelijke kiesvereeniging(kat holieke associatie) is, in tegenstelling, wel een politieke bond, doch de Cercle bestaat los van die kiesvereeniging en van de po litieke katholieke partij. Op 10 Oktober 1928 ontving ik een per soonlijk schrijven vanwege het Bestuur van den Kath. 'Kring, geteekend Jan Van der Ghote, meidendedat ik uitgesloten was om reden van mijn houding tegenover de VI. Nationalistische partij. Tevens werden er twee personen achter eenvolgens naar mij gestuurd om mij mee te deelen dat ik, tengevolge van mijn ge kregen ontslag, ook geen bier meer mocht leveren. Op 15 October had ik een onderhoud met den heer Voorzitter, Ernest Seys, die beslist weigerde inij nog bier te laten leve ren in den kath. kring. Hij daagde mij,zoo als een beschuldigde; vóór de bestuursver gadering op 18 Oc ober. Ik weigerde voor 't bestuur als een betichte te verschijnen, wel wetend dat gansch het bestuur in feite Mr Seys is, spijts de lijdzame en zwijgende aanwezigheid van deandere bestuursleden. Ikeischte het recht op, mij te verantwoorden vóór de algetneene vergadering. Op 3 No- nember greep er eene algemeene verga dering plaats. Ik verscheen er, inet nog twee die ook de mare van hun buitenzetting ont vangen hadden. Ik heb er beleefd het woord gevraagd. Op botte wijze, niettegenstaande al mijn 'aandringen ben ik het geweigerd geweest. De schrijver, Mr. Vanderghote wilde de politie roepen om mij met geweld te doen buiten smijten. Nadat 'k vruchteloos een beroep gedaan had op de hulp der aanwezige bestuursle den van den bond der kroostrijke gezinnen omdathet hier ging om broodroof gepleegd tegen een vader met 4 kinderen, ben ik door den heer Voorzitter buitengezet geweest: hij deed zelf de deur open, toen geen enkel lid het wilde doen. Een ongewone gebeur tenis, een fabrikant was portier voor een werkman, ofschoon het doorgaansde werk man is die de portier is van een fabrikant! Twee leden werden daarna even vriende lijk buitengejaagd. Allo, Bond der kroostrijke gezinnen Mid denstandsbond wat denkt gij te doen voor uwe leden, die alzoo uit een onpolitieke, katholieke vereeniging gebannen worden omdat ze onvoorwaardelijk Vlaatnschge- zitid zijn? Als uw leden en vooral uw be stuursleden persoonlijk den zéér katholie ken Mussolini, Mr Ernest Seys,niet durven tegenspreken, kon uw Bond het niet doen, als bond? Of zijn Mr Seys en zijn kloeke helper, sekretaris Jan Vanderghote, zóó machtig, dat al de Vlaamschgezinde ka tholieken v. Yper samen nog geen rugge- graat genoeg hebben om niet te plooien voor twee aartsfranskiljons, waaronder dan nog een zeer ordinaire overlooper is uit den Yperschen studiekring, uit den V.O.S. en uit de Vlaainsche rangen Geen bittere woordenSlechts de droge uiteenzetting van de gebeurtenissen. De on partijdige en rechtschapen Ypersche bevol king kan nu oordeelen over die franskil- jonsche en conservatieve doensw ijze. Edgard Louage BrronfliSSemeD! YPtR-PBPERIM6HE-WERVlK Zondag IS November vergadering voor de bestuursleden van het Vlaamseh Natio naal Vakverbond. In 't bijzonder zijn de ver schillende sekretarissen uitgenoodigd. Het belangrijke dagordezal toegezonden worden. Houdt u vrij. Lokaal: «ln Vlaanderente2 uur 's na middags. Meester Claeys. Bizet-Ploegsteert. Het gewordt ons dat Jean COL'SIN alle Zondagen zijn autobu^ten dienste stelt der bevolking voor de reis BIZET-YPER en terug. Vertrek uit Bizet om 13 uur. Vertrek uit Yper aan 't Belfort om 18 uur. In de weck doet hij dezeifde reis, maar op de volgende uren Vertrek Bizet om 7 uur. Terug uit Yper om 1 uur. De pakken moeten ter verzending neer gelegd worden in 't Belfort t'Yper. Watou. Het actieve Watou van Mees ter Butaye zet van nu voortaan een propa- gandatocht in ten voordeele der« Ypersche Bode Het spreekt van zelf dat er tot nu toe wel hier en daar iets op ons week blad te zeggen viel voor wat de hoeveelheid en verscheidenheid van tekst betrof. Nu toch zijn we ons kort broekske en kinder schoenen aan 't afdoen en binnen heel kort komen we de wereld in als een perfect weekblad. We zullen het zoo kunnen vol houder, als wanneeronze Watousche vrien den en iedereen zijn plicht begrijpt. Het mag toch niet meer zijn jdat Nationalisten opandersgezinde weekbladen geabonneerd blijven. Ge ziethoe die bladen erhun deugd in hebben ieder keer dat ze de onzen in hun nek kunnen schoppen. Daarbij ge geeft uw geld aan hun ondernemingen enge vei groot hun invloed en gezag. We hopen dan vast dat de propagandisten van Watou zullen mogen naar Meester Claeys afkomen met een mooi present v. tientallen nieuweabon- neinenten. De Watousche bevolking wordt er bij voorbaat hartelijk om bedankt. Gheluwe Vlaamsehc Toeristenbond Op Zondag 18 November, te 5 1 2 u. indeSt. Josephzaal, Nieuwstraat, voordracht met lichtbeelden door E. P. Hoornaert, over de Eskimos, of bewoners van den Noord poolcirkel. Een zeer interessant onderwerp en een goede spreker. De zaal zal prop- pensvol zijn. Men kome dus op tijd. Becelare Zondag 11 Novemberzul- len de V. O. S. en Vlamingen op waardige en piëteitsvolle wijze onze dierbare gesneu velden herdenken. Te 10 uur plechtige Mis met offerande en gelegenheidssermocn door een E. H. oud-aalmoezenier. Na de Mis, plechtig eerherstel aan het gedenkteeken, uitvoering van een treur- inarsch en Vlaainsche liederen door de muziekmaatschappijDe vereenigde Vrien den» Bloemenhulde en aanspraken. Te 3 uur algemeene vergadering van V. O. S. en B. V. O. S. jaarlijksch verslag en aanspraak door advokaat P. Waterblee, V. O. S. Alle goedmeenende Vlamingen zullen eraan houden de Mis en de plechtigheid aan het gedenkteeken bij te wonen. Het is de dag van eerherstel en rouw in treurig herdenken. «Nooit vergeten wauwelen de Belgische vaderlanders, ter bevestiging van hun heidensche «vergoddelijking van den haat.» Wij Vlamingen, verafschuwen het Bel- gich sabelgeraminel, en ons nooit verge ten» geldt den gruwel van het bezweken ijzergeslacht. Zondag 18 November, te 9 uur voor middag, algemeene vergadering van het VI. Nat. Syndikaat, Juul Declercq, propa gandist uit Iseghein zal er het woord voe ren over syndikale werking, en Meester Claeys over de ziekenbouden. Gezien de belangrijkheid dezer vergadering moeten al de leden op post zijn, een volledig be stuur zal gekozen worden. Ook de leden v. de VI. Nat. Bond hierbij uitgenoodigd. Maakt propaganda en steunt uwe eigen in richtingen. St Jari-ter-Biezen. Auto ongeluk. Vrijdag 11. Allerzielendag, kwam de heer René Campenaere, handelsreiziger te Door nik met zijn auto, een Citroen, hier door 't dorp gereden. Toen hij, een vrachtwagen moetende voorbijsteken, een verkeerde zwenking maakte en in de gracht terecht kwam. Alzoo versperde hij den tram, die eenige minuten later daar moest voor bij rijden. Een geluk mocht het heeten dat de smid, Leon Verhille en zijn kneehtMaur. spoedig ter plaatse waren, en al het hunne bijbrachten om een grooter ongeluk te voorkomen. De autogeleider bloedde uit den neus en had lichte verwondingen aan de handen maar met den auto was het slechter gesteld, 't Duurde dan ook heel lang vooraleer een ander voorwiel kon worden opgezet en hij zijnen weg naar Poperinghe kon voort zetten. V. O. S. - B. V. O. S. Op Zondag 18» November Algemeene Vergadering urn 3 uur namiddag, met een prachtige tom bola kosteloos voor de leden. Een groot aantal schoone prijzen zullen er verlot worden. Een warme oproep wordt gedaan tot dezen die nog niet ingeschreven zijn in onzen bond die weldra het getal leden zal overtreffen van vroeger, spijts die scheur makers, die dachten dat de oude bond naar de maan was maar die nu weder groeit en bloeit; en meer dan ooit het vossen- pro gramma zal weten te verdedigen. Allo mannen op 18 November moeten alle oud-strijders en oud-soldaten naar die vergadering waar ze zullen kunnen besef fen dat er nog ware liefde bestaat onder de mannen van den Yzer en ook onder de jonge soldaten. Degenen die hun laten in schrijven hebben recht op de loting. Zoodus dat ieder op zijn post weze en dat ieder lid een vriend mede brenge zoo zal ons ledental verdubbeld worden. Het Bestuur. Sintjan: Zonderling Voorval. Op Maandag 5 November om 15 ure was Karei Dewulf aan het dekken van zijn beetraap- hoop. Terwijl hij een asemtje haalde, ont stak hij zijn pijp en trok er zooals gewoon te nogal duchtig aan. Eene vuursperk moet op den grond gevallen zijn en het toeval- dit wispelturig ding- wilde nu dat dien genster op engelsche cordite (oorlogspoei er) gevallen is. Deze cordite, die door het wegnemen der aarde onopgemerkt bloot- gekomen was, schoot in brand nog rapper alsdat een wijf in colerie schiet. Karei die hierin niet veel zou verschieten, verschoot daarvan als hij de vlam tot in de toppen der boomtn zag laaien. De telefoonlijnen die juist langs Kareis beetraaphoop voor bij loopen en die een 5 meters hoog han gen waren juist in de baan der vlam; in een haai en een draai lagen ze algesmoiten op den grond allen dooreen gestrengeld. Karet stond daar stom, machteloos en verbaasd het uitwerksel v. het vernielend element aan te staren terwijl het voorval zich verder bij on ze telefoon aangesloten ontwikkelde. Een abonné inoest het telefoonmiddenbureel opbellen, het gevolg was dat alle acht bel len onzer aangeslotenen begonnen te klin ken en uit een niet klaar te trekken stem mengeluid meende Vosje te verstaan dat hij ievers moest gaan jagen het docht Ka- lies dat hij een stier hoord e brullen; Juultje dacht te verstaan dat de keuns in Londen fel opgegaan waren en dat hij in Roeselare wel geld aan de burgemeesters geiten ver diend had; Wiestje Colle zegde later: 'k Geloofde dat den dui... du... duivel met zijn steert in inijn telefoon vernesteld zat. Met lofbaren spoed zijn de draden reeds dinsdag morgen met het krieken van den dag, vermaakt geworden. Vlamertinghe - Vlabmsche Wacht Een waarlijk welgelukte en prachtige voor drachtavond. Een talrijk en mooi publiek (zelfs Dickebusch was vertegenwoordigd!) De heer Voorzitter verwelkomde de talrij ke toehoorders en wenschte hen geluk om dat ze de schoone kans van een prachtige leerrijke voordracht te baat genomen had den en het zekerlijk niet zouden beklagen hij dankte ze tevens om de belangstelling in en het inedevoelen met de werking van de VI. Wacht. Verder wees hij op het tweevoudig doel der VI. Wacht, reeds in 1920 gesticht, na- menlijk het bewustmaken van ons VI. volk door het op de hoogte te houden van den VI. strijd, en ten tweede, mede te werken tot de verheffing van ons volk door ont wikkeling.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3