VOOR ONZE NIEUWF A80NNÉS. Sociale Rubriek ALLERLEI 2' Jaargang Nr 101 BE YPERSCHE BODE Bijvoegsel Zaterdag 1 December 1928 Terechtwijzing. I an hier en e ld era De Zweep. I! IKK TAAL! Opgedragen aan staatskatholiekeu. I>K CHRISTELIJKE JOXGK WERKLEVERS. (Slot) Om dat verheven (loei te bereiken willen wij werken, deemoedig, geest driftig, volhardend. En ten zeerste betreuren wij het niet eerder opdagen eener CL J. W. aan den maatschappelijken horizont, maar in intensiteit willen wij inwinnen het laattijdig ontstaan der C. J. W. We zijn vast overtuigd doo» onze werking God, Kerk, land en heel de samenleving te moeten en te kunnen dienen, en steunende op Gods hulp durven wij vertrouwen dat onze actie weldra heerlijke vruchten zal mogen opbrengen. In Antwerpen en omstreken be staat deze organisatie reeds. Er moet er nu ook een komen voor Kortrijk en omliggende. Kunnen lid worden alle personen die 18 tot 3U jaar oud zijn, en die in der toekomst of reeds van nu af werkzaam zijn in de nijverheid, han del of landbouw, als werkgever of -leider. Binnenkort zal er te Kortrijk een stichtingsvergadering belegd wor den. Al degenen, die lid zouden wen- schen te woren, gelieven aanstonds hun naam en adres op te geven aan HET VLAS te Wervik. Ik zal vandaag nog mijn naam op geven o Een woordeke over Loonbe weging. De Kristene Domocratie (och ja 't kristen syndikaat van 't arrondis sement Yper met aan den kop een gewezen Mandataris van de Kr. Do mocratie) verwijt ons dat we zoo weinig doen voor de loonsverbete ring van de werklieden. Vooreerst moet gezegd dat we in onze loonsbetrachtingen precies niet altijd gereed staan om bij iedere ver betering door onze tusschenkomst bewrocht, een patroon te vernede ren, viktorie te kraaien en met onze pluimen in de zonne te pronken. Weet ook dat onze werking in dat opzicht, in verhouding van bestaans- tijd en ledenaantal van ons syndi kaat, zeker niet te kleinachten is. Kaat ons door ledengroei en die is heel gunstig de macht bekomen waarover u thans beschikt en daar zal een beetje meer verwezenlijkt worden ten gunste van de volkswel vaart. We zijn nog zoo jong en dat belet niet dat we in Wervik in de groote loonsbeweging die haar terugslag hebben zal over V'aanderen, het prestige verworven hebben van de Kristene syndikale leiders gedwon gen te hebben een beetje manmoe diger de belangen van de Wervik- sche stakers te behartigen Ze hebben niet geschreven dat den afgeschopten schoolmeester, lijk ze hem noemen, hun gedoe hun geknoei heeft willen ontmaskeren tegen over hen in hun eigen zaalmaar dat ze hem het woord verboden en de deure toonden. Ze hebben niet geschreven dat dien afgeschopte» schoolmeester heel hun publiek mêe had naar 't Vlaamsch Huis, en zij. de uitgedaagde leiders, in hun schelpen kropen. Ze weten zoo goed dat ze 't VI. Na tion. Vakverbond achter hun hebben, dat het hun in de kuiten bijt wan neer het hun aan de noodige durf aan de noodige openhartigheid en beslistheid mankeert. We oogsten dan ook den dank van hun eigen syndikalisten Naar aanleidiDg der uitlatingen van den Heer Jan Vanderghote in de polemiek met den Heer Edg. Louage. verschenen in het weekblad De Ypersche Bode Nr too van 24 dezer, waarin de V O. S. van Yper rechtstreeks verdacht gemaakt wordt van zich aangesloten te heb ben bij eene politieke partij, zoo bid ik LJ, Heer Redakteur. in uw eerst volgend nummer, volgende terecht wijzing op te nemen. Art. 2 der standregelen van den V. O. S. zegt De V. O. S. staat buiten en boven alle politiek. Art. 3 zet dit nader uiteen, onder volgenden tekst Standpunt V. O. S. ten over staan van den Vlaamschen strijd. Het doel der Ylaamsche beweging is de cultureele zellstandigheid van het VI. volk. In de mate als zulks noodig is, voor zijn cultureele zelf standigheid heeft het VI. volk recht op zelfbeschikking. Ter uitoefening van dit recht moet het VI. volk be wust gemaakt en georganiseerd worden. Wanneer het VI. volk be wust gemaakt en georganisterd is, oefent het zijn zelfbeschikkingsrecht zoo uit als noodig blijkt voor zijn cultureele zelfstandigheid. De VI. oudstrijdersbond is een zelfstandig organisme, met eigen programma. In het bijzonder neemt hij geen stel ling noch voor het VI. Verbond, noch voor het VI. Front De zelf bestuursgedachte beschouwt hij als een vrije kwestie. De V. O. S. van Yper, getrouw aan zijne standregelen kan, zoo er onder de leden (wat hun natuurlijk recht is) overhellen naar eene poli tieke groepeering niet aansprakelijk gemaakt worden, deze politieke groepeering te volgen. Zoo heeft de Heer Jan Vander ghote groot ongelijk den V. O. S. van Yper te doen doorgaan als zich hebbende aangesloten bij een poli tieke paitij. Het waren nu geenszins deze beweegredenen die de heer Jan Vanderghote noopten tot zijn ontslag als bestuurslid van V. O. S. Yper want de heer Jan Vander ghote, toen getrouw aan zijn onder- teekening van de Vlaamsch natio nalistische beginselverklaring, stond den V. O. S. met raad en daad bij in de gevolgde richting gedurende de ontstuimige dagen van Juni 1927. Deze richting zal de V. O. S. onver- minkt volgen, getrouw aan zijne standregelen. Ik dank U, waarde Redakteur, voor de opname, dit moest gezegd in 't belang van den V. O. S. Aanvaard, waarde Heer. de verze kering mijner achting. De Bestuuider V. O. S. Yper, M. HOLLEBEKE. Wervik. Aan de strijdmak kers. Tot nu toe werden onze ge trouwe lezers van De Ypersche Bode weinig ingelicht over onzen plaatselijken strijd in Wervik. 't Was ons onmogelijk, bij gebrek aan tijd, een regelmatig en trouw relaas van het gebeurde in onze stad te la ten geworden. Thans kunnen we onze lezers bevestigen dat erin't ver volg niets meer onvermeld zal voor bijgaan en dat alles wat onze strijd eenigsins aanbelangt zijn plaatsken zal vinden in het weekblad. 't Word hoog tijd ook dat w e onze stadsgenooten op de hoogte houden van zekere gebeurtenissen waarin hooggeplaatste personen een belang rijke maar niet altijd lofwaardige rol vervullen. En 't is dan ook om die reden dat we zullen gewagen van een inval van enkele moedige patriotards die gebruik maken van een oogenblik kalmte in 't Vlaamsch Huis om er hunne duivels te komen ontbinden. Verleden Maandag nu, en dit voor de tweede maal reeds, wierd het Vlaamsch Huis op een eerlijke en niet min heerlijke wijze bestormd door enkele van de best opgevoede Heeren (an de stad. Aardig is het, in alle geval, dat ze enkel uiting ge ven van moed en durf als het bier hun miserabel korpus in bedwang genomen heeft. De leider van dit bij uitstek high life gezelschap, een zeker heerenboerke uit het omlig gende. vond niets beter dan zijn razernij te moeten koelen door schimpwoorden uit te kramen tegen het Bormsportret. Daar zijn woor denschat nogal spoedig uitgeput was meende onzen doorluchtigen bezoe ker dat de stoelen de schuld waren van de VI. beweging in Wervik, want hij begon er heel zachtjes te gen te boksen. Wat mag dat Heerschap zich ver heugen dat er op dit oogenblik geen onzer viienden aanwezig was in 't lokaal 't ken heel gemakkelijk ge beuren dat hij op 't zelfde oogenblik lag te spartelen in de canapés aan de overzijde van de straat. En 't is nog niet alles. Een ande ren kluchtigaard uit het gezelschap heeft andere spoien van takt en wellevendheid op de koer gelaten. We zuilen zijn naam niet vermel den maar we zullen ons beperken met er een kleine omschrijving van te geven en te zeggen dat het de homoniem is van die rooskleurige neerhofdieren, die heel weinig appe tijt afdwingen als ge ze ziet ploete ren in de vuilnissen van een pacht hofmidden. Waarlijk, hij heeft zijn naam niet gesloten Wat nu het eerste heerschap be treft. we zullen ons ten zijnen op zichte van een kleine verwittiging geti oosten over zijn bezoek dat hem tot eere strekt. Zijn scheldwoorden, vloeken en tieren, hebben onze ach ting in de hoogste mate doen stij gen. Op zijne bedreigingen die ge tuigen van heldenmoed en dapper heid, zullen we ingaan en hem de gelegenheid geven die ten uitvoer te brengen. Dus, onze leeuwenvlag zal bij de eerste gelegenheid ter zijner be schikking hangen en desnoods zul len we hem een doosje stekjes of het noodige daartoe ter hand stellen om diezelfde vlag in brand te steken. En om die gelegenheid niet ongemerkt te laten voorbijgaan, zullen we hem eenige dagen op voorhand, per post kaart, verwittigen. Indien hij dan waarlijk zijn hel denmoed eens gebruikt, zullen we het met trommels en klaroenen aan gansch de stad ter kennis brengen en een altijddurende vlam, gelijk aan die van den onbekenden piot te Brussel, laten ontvlammen om de nagedachtenis van onzen held te vereeuwigen Een laatste inlichting Weet wel, Heeren, dat we u graag ons lokaal zien binnentrekken. Drinkt maar veel Zuipt er al uw centen op. We zullen u steeds met veel ple zier drank bestellen. Maar vergeet niet dat de winst van 't geld dat ge er verteert dienen moet om de zweep te verlengen waarmede we eens- daags op uwe lange ezelsooren zul len kletsen, waarmede we uwe ge dweeë hondenruggen zullen bestree- len Boesinghe. De Popering- sche Keikoppen hebben er een handje van om het volk eerlijk te verlustigen, 't Is hetgeen ze Zater dag avond 1.1. meer dan drie uren aan een stuk gedaan hebben. Het artikeltje in De Poperinghe- naar mag voor den tegenstander overbodig geschenen hebben, daar wij er geen doekjes om gewonden hebben van waar het feestje uitging toen we 'f propageerden. Voor ons en voor het avondje mag dit schrij ven zeer welkom geweest zijn, 't heeft het zijne ineêgebracht om hier te kunnen zeggen i«) Dat de menschen heel goed wisten w ie het feestje organiseerde, met welken geest en in welke om standigheden 20) Dat de inrichters niets gedaan hebben om de vergadering met een ander etiquet voor te stellen dan met het ware d. w. z. Katholiek Vlaamsch Kationaal 3°) Dat iedereen die er tegen woordig was en er was plaats te kort zich verlustigde in 't Vlaam- sche lied, zich vergastte in 'f Vlaamsch Nationale woord en anti-belgische Declamatie, zich oprecht thuis voel de en meëleefde in een heilvolle doeninge die ze als de hunne von den 4') Dat de Vlaamsch Nationale Ziekenbond er ook 'ne keer aange raakt werd en menige gedachte er voor gewonnen. 5°) Dat ten bate van het Borms- fonds per Amerikaansch opbod een Bormsportret werd verkocht dat tot 107 fr. ging. Dat ieder zijn tevredenheid over 't verloop van 't avondje te kennen gaf in t mededreunen van Zij zul len hem niet temmen, den fieren Vlaamschen Leeuw 't Doet genoegen wanneer men ziet dat onze Boesinghenaars er niets van maken als echte Nationa listen fier voor den dag te komen en hun overtuiging minder en min der achter banken en stoelen steken, lange armen en verdachtmakingen ten spijt. Beveren-Yzer. Tooneel. Op Zondag 2 December, om 6 uur, in de zaal van 't H. Hart, tweede en laatsteopvoering van het dramatisch legendespel in drie bedrijven «Van Geerke, de Boer en de Duvel en de fijne klucht De Filosoof ot de man die zijn frakske heeft aan gedaan om in den kerseboom te staan Zondag laatst, niettegenstaande het stormgetij, was de zaal bijna vol. Laat ons hopen dat het Zondag stiller en schooner weder zal zijn en de zaal te klein wordt We rekenen op de vrienden van 't omliggende. Wie ons bezoekt, wordt bezocht Poelcapelle. Zondag 1. 1., 25 dezer, werd door de propagandisten van het Kristen Werkersverbond en de Ziekenbond Vooruitzicht, eene vergadering belegd in de Biblio theekzaal, om 9 uur voormiddag, voor de werklieden. De propagandist van het Kr. W. V. zou de nieuwe voordeelen doen kennen die hun syndikaat NU de werklieden aanbiedt. Maar wie had ooit gedacht dat het Kr. W. V., dat reeds vergrijst is in den strijd en over eene groote reserve beschikt, zijn werking zou aanpassen volgens de regels van het Vrij VI. Syndikaat, dat nog zoo jong is en over GEEN groote reserve beschikt, en waar mede zij zoo dikwijls den spot dre ven. Voelen die heeren misschien dat hun appel begint zuur te sma ken Voelen zij reeds dat de Vlaam- sche werklieden beginnen te begrij pen wie oprecht hunne belangen behartigt Voelen zij reeds dat de Vlaamsche werklieden meer vrij heid willen in hun doen en laten Voelen deze heeren misschien dat hun ledental en zoo ook hunne macht vermindert ten voordeele van ons Vrij Vlaamsch Syndikaat Hier op onze gemeente is dit ze ker wel het geval en het is dat wat deze heeren genoopt heeft zulk eene belangrijke vergadering te beleggen. Ook is deze wel geslaagd want als men al de aanwezige werklieden telde, waren er in het geheel elf toehoorders deze grrroote verga dering liep dus uit op een groote fiasco die hetren hebben het hier zeer koit gemaakt daar zij voelden dat het werkvolk hier te veel laamsch is en niet genoeg Bel gisch. Oostvleteren. Z. H. de Paus heeft den Heer Bernard Smis met het Eere-Kruis Pro Ecclesia et Pontitice vereerd, wegens zijn 5o jaar verdienstelijk kosterschap, even als gewezen katholieke onderwijzer onder de wet van 1879. Zonnebeke. Onze ieverige onderwijzeres der Zusterschool, Me vrouw Verfaillie-Lammens, nicht van den Eerweerden Heer Pastor Lammens, is onderwijzeres benoemd te Yper, in de Stadsmeisjesschool der Rijsselstraat. Onze beste gelukwenschen. Kortrijk. Katholieke Vlaam sche Hoogeschooluitbreiding. Verleden Zondag hadden we 't ge noegen een reisje naar 't hooge Noorden te mogen (figuurlijk) mee maken Onze stadsgenoot, de E. H. Bouckaert. sprak ons namelijk over zijne ervaringen opgedaan bij zijne reis naar den Noordkaap. Prachtige lichtbeelden tooverden ods de meest indrukwekkende na- tuurtafereelen voor de oogen, en de knappe voordrachtgever wist ons telkens datgene wat de fotos ons niet konden weergeven, voor den geest op te wekken. Was het titel van de voordracht, of de persoon lijkheid van E. H. spieker, die zulk talrijk publiek hadden aangelokt. Stellig de twee, want verleden Zon dag, evenals voor de vorige voor dracht, stropte het van belangstel lenden. Volgenden Zondag, 9 De cember, komt Dom Hildebrand De Bie, Benediktijn, ons spreken over Kerstmis in de Liturgie onder werp waarbij prachtige lichtbeelden thuis hooren. 't fs te voorzien dat er nog eens veel belangstelling zal zijn. Volkstooneel. De verkoop van kaarten gaat natuurlijk minder vlot voor de vertooning van De Knecht van twee Meesters dan voor Goud want ditmaal is het een avondvertooning, namelijk op Maandag 3 December, te 8 uur, in den Stadsschouwburg. De tooneel- liefhebbers van het omliggende heb ben thans evenwel groot gemak om naar de avondvertooningen te komen zien, vermits nagenoeg alle plaat sen van het omliggende door auto bussen worden bediend. Wanneer we dit schrijven zijn nochtans al de beste plaatsen reeds besproken, en is de toeloop van liefhebbers op het verhuiingsbureel bij heer Jan Behaeghe, Groote Markt, heel druk. De rolverdeeling van het stuk, im mers, schijnt oppei best te zijn, en naar we hooren, uit Mechelen, en andere steden waar het stuk van Goldoni reeds opgevoerd werd, is het bij het publiek een lachbui van het begin tot het einde. VOOR ONZE MOEDERS Wie zal er ons kindeke douwen, en doet het zijn moederke niet. zoo doet Hullebroeck ons zingen, s maar hij kende dan voorzeker nog het Kindermeel Fortior niet Want kinders die met de Fortior gevoed worden zijn steeds frisch en gezond en moeten niet gedouwd worden. Moeders gebruikt de Fortior voor de voeding uwer kinderen. Gij zult er U beide goed mede bevinden. Het Kindermeel Fortior is te verkrijgen bij de apothekers, vroedvrouwen en de beste kruidenierswinkels aan 5 fr.75 de doos. Een medewerker van het Brussel- sche dagblad Het Laatste Nieuws heeft in Hollandsch Limburg ge reisd. Waar hij ook kwam overal sprak men hem met geestdrift van de betoogingen, die in 1919 in alle Limburgsche gemeenten plaats von den en waaruit de aanhankelijkheid aan het Nederlandsche Rijk geble ken is. Aan een priester vroeg hij, hoe het kwam, dat een katholieke streek als Limburg zich niet bij het katholieke België wenscht te voegen en liever huishoudt met de protestanten uit het Noorden. Het antwoord van den priester was Uw Belgische katholieken zijn halve heidenen. Een Belgisch katlio- Ik ondergeteekende straat verlang een abonnement op De Ypersche Bode aan 16 fr. voor het jaar 1929. Handteekening Dit briefje invullen en afgeven op de post of aan den postbode. Ofwel zenden naar R. Claeys. Statiestraat, 39, Yper, of afgeven of zenden naar Meester Butaye.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 5