ZGUAVEüZUUR AffimONIAK uwe bestellingen te doen van vraagt onze prijzen (uitsluitelijk voor verbruikers) Gasgesticht YPER Gasgfesticht POPERINGHE Tel. N° 235 Plaats Van den Peereboom. Tel. N# 14 Doornstraat. Tel. X° F)ö Dickebusch Steenweg 41. YPERSCH LEVEN SOLDE en EINDE-SEISOEN VERKOOP Sayette Wijveken was letterlijk leeggeplunderd aan wat het aan dagbladen bevatte. Volgende huldetelegrammen wer den den grooten overwinnaar ge zonden KieAomiteit Mal pertuus, Ant- pen Hartelijke gelukwenschen bij Borms zege. K. V. N. V. Dokter Borms, celgevang. N' 3to, Leuven K. V. N. S. wenscht edelen mar telaar geluk bij zijnen triomf. Ro'and Geyselynck. Voorzitter. Diefstal. Woensdag mor- gend stelde een van dienst zijnde tramontvanger vast dat een kussen verdwenen was uit een tramrijtuig, staande in de stelplaats der buurt spoorwegen. Bij verder nazicht bleek het dat ook een betrekkelijk groote hoeveelheid kolen spoorloos werden vertrokken. De politie werd op de hoogte van den diefstal gebracht en stelde ook een naarstig onderzoek in. Schielijke dood. De ge naamde Melsens Jules, leurder, wo nende Crombeekstraat, was Maan dag avond even buiten gegaan om aan eene natuurlijke behoefte te voldoen. Toen men ongerust over z'n lang uitblijven ging zien, lag de arme man levenloos ten gronde. Een bijgeroepen dokter kon slechts de dood vaststellen. Tooneel. Op Zondag i3 en Maandag 14 Januari, voert de too- neelgroep van 't Vlaamsch Huis, twee prachtige tooneelstukken op, namelijk De Dorpspoëet, spel in 3 bedrijven, en Liefde blijspel met zang in een bedrijf. B. V. O. S. Zaterdag, Zon dag en Maandag viert de maatschap pij hare jaarlijksche feestdag. Te de zer gelegenheid herdenkt de B.Y' O.S. zijn eerste lustrum en zijn aanslui ting bij den landsbond. Op 't programma Zaterdag i5 December, om 8 uur, groot Dans feest met puik orkest. Zondag 16 December, om 10 uur, plechtige heilige Mis tot ziellafenis der afge- ^vaue-lejfen-. Vergadering in 't lo caal 0111 9 1/2 ure. Om 6 ure 's avonds, prachtige bolling voor de dames. Maandag 17, om 7 1/2 ure, Kunstavond, zang, déclamatie, too neel ter gelegenheid der verrijzenis onzer vermaarde symphonie. Mededeeling. Spoorlijn Abeele-Poperinghe. Nieuwe trei nen vanaf 17 December aanstaande. Rijden ('s Zondags niet) maar enkel binst de week Poperinghe Abeele 443 4-53 12.44 12.54 20.55 2i.o5 Abeele Poperinghe 6.00 6.10 i3.io i3.2o 21.l5 21.25 Vlamertinghe. - Groote Vlaamsche LiederenavondHULLEBROECK komt 1 Vlamingen de groote vlaamsche Zanger Hullebroeck komt heden naar Vlamertinghe. Hullebroeck van ons 11de Julifeest in 1924! Weet ge 'tnog hoe onstuimig geestdriftig het volk in de zaal was Wat zal het dezen keerzijn nu dat we Hullebroeck kennen en dat we op zijn prachtige vlaamsche liedjes op voorhand zoo verlekkerd zijn Op heden Zondag 16 December dus te 5 ure stipt in het lokaal der H. Familie. Groote Vlaamsche Liederenavond door den grooten Ylaamschen Bard Emiel HVLLEBROECK. Daar iedereen zal moeten mee zingen, moet iedereen zorgen dat hij zijn liedercnboekje medeheeft. Lr zullen er in de zaal te krijgen zijn voor wie er geen heeft. Vlamingen, vandaag is het onze dag Vlaamsche geestdriit, vlaam sche feeste De zaal moet stormen derhand ingenomen worden. Koste- looze toegang voor de leden der Vlaamsche Wacht. Leve Vlaanderen Kaarten te verkrijgen bij H. Jozef Van L Islander in 't Paviljoen en in 't Hoekske. —Zaal epen om 41/2 uur. Elverdinghe. Voor enkele da gen isJuffrouwR.... van de «Wippe» langs de Elzend.str. met haarvelo uit gegleden. De jonge dochter werd met gebroken been opgenomen en in de herberg De Vuile Seule binnen gedragen. Dr Vandermarliere, intus- schen opgeroepen, zette het been vast in plaaster. Zoo kon na weinig tijds, de gekwetste naar huis wor den gevoerd. Zondag laatst werd alhier, in de kerk. Jufvr. V... S... door een bloedsopdrang getroffen. Ondanks de beste zorgen van den plaatselij ken geneesheer, is hoogergenoemde na enkele uren overleden. Heden Zondagavond, te 5 1 2 uur, in 't Vlaamsch Huis, gewone vergadering voor de leden van den Kath. Vlaamschen Bond. Inlichtin gen zullen verstrekt worden over de laatste gebeurtenissen welke onzen strijd aangaan Amnestiekwestie. Verkiezing Borms. Daarna wordt een vet konijn door den uil verbeid. De heropbouw van de hallen. Wij lezen in de N. R. Ct. Nog steeds is de kwestie van het al of niet heropbouwen van de Hallen te Yperen aanhangig. Aan den eencn kant staan degenen, die graag deze Hallen in puin zouden "willen bewaren als een herinne ring aan den verwoestingsgeest, die den laatsten oorlog belieersch- te, en degenen die van ooxdeel zijn, dat het niet meer opgaat, een gebouw uit de Middeleeuwen, dat haast geheel vernield is opnieuw op te trekken. Deze laatsten zijn verdedigers van het systeem, dat door den oudheidkundigen Bond in Nederland aangenomen is go- worden: hoe getrouw en hoe nauw keurig ook zulke heropbouw is, hij blijft toch steeds een nieuwe bouw, een navolging waarin nooit de geest'kan leven van den ouden bouw. Aan den anderen kant staan de genen, die aan de hernieuwde stad Yperen een groot deel van haar oud uitzicht willen weergeven, en die niet willen dulden, dat, in een levende stad, de puinen van een gTOot gebouw het middenpunt zouden uitmaken. De gemeente Yperen heeft zich in dezen zin uitgesproken bij mon de van haar gemeentebestuur. Te Yperen eischt men, dat de Hallen geheel zouden heropgebouwd wor den. De burgemeester van Yperen heeft in dezen zin geschreven aai1, de Regeering, maar deze laatste heeft, uit besparingszin, de mee ning verdedigd, dat het best is de Hallen te laten in den toestand waarin de tijdsomstandigheden ze gebracht hebben, zoo staan de za ken op het oogenblik. Nu heeft de Commissie voor Monumentenzorg zich in het strijd perk geworpen. Deze Commissie bestaat grooteiideels uit leden, die ijveren voor oud-nieuw. Zij heeft een brief aan de Regeering ge stuurd, waarin de lieele kwestie opnieuw wordt behandeld. Zij be weert dat het in puin bewaren van het Belfort en een deel van de Hal len gcenzins kan bepleit worden uit een nationaal oogpunt, lieu groot belang dringt zich op den voorgrond: het is dat van de in woners van Yperen, die geenszins verlangen, puinen in hun stad te zien. Dit Merlangen moet geëerbie digd worden. De gemeentelijke vrijheden, waaraan de Belgen zoo zeer hechten, moeten gevrijwaard worden. De brief van de Commissie voor Monumentenzorg laat verder uit komen, dat het bewaren van de puinen geen besparing voor de Re- geeringsfinanciën zou uitmaken. Het in staat houden van de puinen zou even duur te staan komen als het heropbouwen. Het spreekt van zelf, dat het 111 de omstandigheden van het oogen blik niet mogelijk is, het gebouw in zijn geheel ineens op te trekken. Dit kan bij deelen gebeuren. De plannen bestaan. De architect van de stad, de heer Coomans, bezit ze. De Regeering heeft slechts de zaak in haar geheel te beslissen, en stuk voor stuk, zal de heropbouw dan geschieden. Zoo zou dit prach tig geheel weer tot stand komen: het Belfort en de Hallen, die een van de voornaamste monumenten uitmaken uit de Middeleeuwen, zouden weer de bewondering ver wekken van de beschaafde wereld. Met belangstelling ziet men de de beslissing van de Regeering te gemoet^ 1 Vervolg). Stadsbibliotheek. Lijst der boeken laatst ingekomen in de bibliotheek. 1Handboek voor den metaal bewerkerbekroond in den Provin cialen Prijskamp van West-Vlaande- ren voor het schrijven van vakboe ken, met menigvuldige platen en figuren, voorafgegaan door een zaakrijke beschrijving van het ge reedschap, door Watteeuw en Malthvs. 2. Vakboek van den Bakker, bekroond in den prijskamp uitge schreven door het Provinciebestuur van Antwerpen, met teekeningen, door Ingenieur Fl. Decraene. 3. Buitenleven, in drie deelen: iste deel 4i Het Landbouwbedrijf 2de deel "De Boomgaard" De Graslanden 3de deel Kijkjes in het Plantenrijk met platen en figuren, door Br. Megens, Roels en Raes. 4. Kijkjes in het Hemelruim, met teekeningen, door H. Raes. 5. De Teelt van Witloof, in woord en beeld, door P. Debacker. 6. Onze Meststoffen, Hand boekje voor praktische landbouwers, door C. J. Bieleman. 7- Het Vlaamsch Tooneel, inzonderheid in de XLV eeuw, ge schreven in opdracht van den Ko ninklijken Tooneelkring De Mor genstar van Brussel, door Maurits Sabbe, Lode Monteyne en Hendrik Ccopman. 8. Beknopt overzicht van de Vlaamsche Letterkunde, hoofzake- lijk in de 19de eeuw door Eug. De Bock. 9. Het Gildeleven in vroeger eeuwen, door Paul Allosery. 10. Uit het Land en Leven van Guido Gezelle, door Cesar Gezelle. 11. Levenswijsheid en Men- schenkennis, door Amaat Joos. 12. De Handelscorrespondent in vier talen, door J. Bos. 13. Histoire de Betgigue, par Adrien^De Meeus. 14.Pandectes Beiges, tomes 122 et (23 (Tributs et impóts Tribunaux d'enquête maritime). 15. La Sculpture sur bois. Al bum de luxe, 56 planches et 14a illustrations, hommage de Mr. A. Hoynck van Papendrecht, Conserva- teur du Musée des Antiquités de Rotterdam. 16. Nieuwe Reeksen Vlaamsche en Fransche Volkslectuur, der meest bekende schrijvers, waaronder giften van het Ministerie van Wetenschap pen en Kunsten en van de Provin ciale Commissie van Verstandelijke Volksopleidingvan West-Vlaanderen. 17. Les Archives du Conseil de Flandre. Godsdienstig onderwijs in de Zondagmis. Het is de wil van de geestelijke overheid de ge- loovigen streng te onderrichten in Kristen geloofs en zedenleer. De on- wetendheidj[is immers de groote oorzaak van onverschilligheid, van ongeloof en van zedeloosheid. Daar om ook is het bevolen op Zon- en hoogdagen, de geloovigen in de missen dit geestelijk voedsel mede te deelen. Om het gewenschte doel te berei ken, de prediker zal moeten zijne onderwijzing zoo eenvoudig en zoo klaar mogelijk voordragen, en zal vooruit en vooral de taal moeten spreken welke zijne toehoorders verstaan. Immers is de onderwijzing te moeilijk, z'is alleenlijk nuttig voor eenige uitverkorenen, en spreekt de prediker eene taal, welke de toe hoorders niet verstaan, dan is alles totaal nutteloos. Niemand en zal dit loochenen of tegenspreken Welnu, op Zon- en Hoogdagen is er bij de E. P. D. (1) mis om 7 1/2 uur. Die mis is druk bijgewoond. Die uur is inderdaad een allerbest geschikte uur voor velen... b. v. voor huismoeders, meiden, voor menschen die schikken uit te gaan... of die volk verwachten, enz., enz. In die mis wordt er ook gepredikt.... maar in 't FRANSCH. Is er iemand in heel Yper die het zal aangaan, van onder al de geloo vigen die die 7 j 2 mis bijwonen, er TIEN te vinden die geen VLAAMSCH kennen. Nutteloos gezocht, niemand en zal ze vinden, niet meer dan Abraham zijn 10 rechtveerdigen te Sodoma.... Maar, 5o, en too, en 200 en meer menschen zijn er daar die geen woord fransch en kennen, of minstens geen genoeg om spijts al le geestinspanning de onderwijzing met vrucht te volgen. Preekt toen maar in 't fransch Is dat niet treurig voor de franschonkundige brave menschen, die zulke voldoening en troost sma ken, als zij een schoon sermoentjen hooren Is het niet wenschelijk dat tot meerdere bevordering in ge loofs en zedenleer, daar eene ver andering in komt. En 100 gewed tegen een. als er later iemand die Vlamingen zal ver wijten voor imbécile 't zal nog 'ne franscillon zijn. (t) de Eerw. P. P. Carmelieten. Per occasieSchrijnwerkerma- chien moteur Lystre 7, 8 kp; dub bel schaafmachien landzaag tott- pie draaibank boormachien. Met al de vereischte benoodighe- den. Zich wenden Bureel van 't blad. Engelsch-Belgische Betoo ging te Londen. Gift van den Burgemeester van Yper. Tiendui zend leden van de organisatie Toe H., hebben te.Londen, eerst in de abdij van Westminster en vervolgens door vermakelijkheden in Albert Hall de verjaring hunner inrichting gevierd. Ter Abdij stelde maarschalk Plumer, na de gebeden, verschillende afdeelingenvan houtenkruisen voor, voortkomende van graven van on bekende soldaten. De burgemeester van Yper, vergezeld van den majer van Westminster en door vier Bel gische officieren, boodaan den deken der abdij een prachtige lamp aan, hem vragend deze op te dragen aan de nagedachtenis der Belgische sol daten die gevallen zijn op het veld van eer, en van hupne Britsche makkers, gesneuveld bij de verdedi ging van den sektor van Yper. De Deken aanvaardde. De plechtigheid eindigde met eeji optoëht voor Het Graf van den On bekenden soldaat. Bericht. Het College van Burgemeester en Schepenen van Yper, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het wervingsbureel van Kortrijk zitting zal houden den 17-18-19 December 1928, te 8.3o uur 's morgens, te Kortrijk-Stadhuis. De niet uitgestelde miliciens der lichting van 1929, die geen oproe pingsbrief mochten ontvangen, moe ten zich onverwijld tot het Gemeen tebestuur wenden. Te Yper, den 3 December 1928. Op bevel De Secretaris, De Burgemeester G. Versailles. H. Sobry. Van heden af Groote Reklaam CONFECTIEN NIEUWIGHEDEN 17, Groote Markt, YPER. Gewestdag te Yper voor de Vlaamsche Meisjes op Zondag 16 December in 't Vlaamsch Huis, om 2 uur stipt. De eereleden en de werkende leden worden vriendelijk maar zeer drin gend uitgenoodigd. Een vlaamsche spreker wordt ver wacht, en de vlaamsche meisjes zul len hier vergast worden op mooie liederen en kunstige reidansjes. St-Maartens Hoogaltaar. Naar we vernemen zal de aanbeste ding van St-Maartens Hoogaltaar, in de eerste dagen uitgegeven zijn. 't wordt tijd, want wil men het plaat sen tegen Oogst aanstaande, men zal niet veel tijd meer over hebben.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 4