Déflation of Devaluation Zeer Belangrij k Bericht De Nijverheid in de Yserstreek J 20 centiemen Woensdag 11 Februari 1925 Nummer 2 Nijverheids-, Handels-, Week- Nieuwsblad voor de Yserstreek De Socialisten en meer lasten. In de spaarkas Eerste Jaargang Ons belastingsstelsel De Paardenhandel 5 Dictionnairen Larousse 5 Vulpennen, waaronder 2 zelfsvullers; 3 kistjes cigaren (American Girl) 2 schoone Pijpen. Bezoek aan het Yserfront per auto Overdracht- en Faktuurzegel Als men de dagbladen leest, dan ziet men nu en dan eens eenige artikels getiteld met den na am in groote letters Redaktie Alle mededeelingen moeten gestuurd worden dag morgen voor g Herhaalde annoncen, prijzen op aan vraag. Alle annonces zijn vooraf ts betalen en moeten voor den Dins dag ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Dinsdag noen. o— Wie brengt er licht in de zaak. De kolommen van DE YSERGALM staan open voor deze die hier kunnen op antwoorden. Geene persoonlijke aanvallen. o— Me dunk nogthans dat ’t hooge tijd wordt hier handelend op te treden, bijzon derlijk te Dixmude, die door zijne ligging zeer begunstigd is, die moest de vaart van Roeselare naar de zee langs hier eens doorgetrokken worden, nog duizendmaal door zijne ligging zou verbeteren 't Volk vraagt werk I De verhooging van den intrest tot 4 t. h. begint zijn uitwerksel te doen gevoelen. De stortingen, in de eerste heltt van Januari verricht, hebben de terugbetalin gen meer dan 3o miljoen frank overtroffen en zijn tot 5a miljoen gestegen, terwijl er voor de eerste halfmaand van 1924 er maar 18 miljoen frank meer werd werd gestort dan terugbetaald. De agenten doen de noodige vaststellin gen bij middel van een uitvoerig proces verbal. Ten slotte komt men tot een over eenkomst de schuldige planter betaalt 6 frank (5 fr. boete en 1 fr. ontdoken rech ten.) aan H. So»nen-De Craemer, drukker, Dixmude, ten laatsten tegen Dins- uur. Naamlooze brieven worden niet opgencmen. Handschriften worden behouden. Persoonlijkheden zijn volstrekt uitgesloten. Men kan zich atonneeren in alle postkantoren des lands. Abaniiemeutprifa Van April tot einde December fr. 7,5o (die heden inschrijft ontvangt ’t blad kosteloos totjeinde Maart) 6 maanden fr. 5,5o - 3 maanden fr. 3 reis van M, Vintilo Britiano naar Londen, zou eenigzins, eene reis naar Canossa heeten, indien hij eene gewichtige engel- sche medewerking in de petrol, ijzer en mekanieke nijverheden van Romanic zou miskennen. Midden-Europa is niet alleen den huidi- gen dag aan de ftnantieele Engelsche Sa- xonische ondernemingen overgeleverd, maar ook aan diegene van Duitschland, aan wien New-York en Londen krediet toestaat, als wanneer dit aan de naburige Staten geweigerd wordt, welke hierdoor min of meer onder de voogdij van Berlijn Den invloed van den Reich die een wei nig binst de inflation verminderde, groeit nogmaals aan, getuige de overdracht aan een Duitsche groep der actiën Alpins van den groep Castiglioni dit brengt de gewichtigste Oostenrijksche ijzern ij verheid onder Duitschen invloed. Alzoo zijn de ontredderde Staten van Midden Europa ten gevolge der geldom- vorming die ze verzwakte en door het spennen van kredieten, staan zonder ver dediging tegenover finanticieele onderne- mingen die ze tot den rang van Ameri- kaansche, Engelsche en Duitsche koloniën vernedert. Terzelvertijde, vermindert den invloed van Belgie en Frankrijk, al hunne initiatief zijnde gekrenkt, door het verbod kapitalen uit te voeren, hetgeen hun bezet op den den vreemde verbied, door de fiskale ver ordeningen die ontmoediging verwekt bij f spaarzame lieden door de krediet ver krachting die de produktie belemmerd. Dank hunne kleingeestige ouderwetsche en onvruchtbare ftnantieele politiek, laten Belgie en Frankrijk zich van de vruchten hunner zegepraal berooven, onderstaan zonder verweer economischen achteruit gang die enkel als diplomatische moeilijk- heden in 't verschiet voorkomen, en den vrede door de Vereenigde Staten, Groot Britagnie en Duitsch laten winnen. Door het voorbeeld van Midden-Europa geleerd is het nog niet te laat om van systeem te veranderen, en eene schadelijke dévaluation te vermijden. In plaats van zich in vruchtelooze patrio- tisme te onthullen, laat ons tot het land gaan die nog aan de vreemde kapitalen onderhevig is. Laat ons met de Soviets onderhandelen die min en min veel eischend zijn. Trachten wij daar den voorrang te ver overen die ons in Oostenrijk, Hongarie en Polen ontsnapt is. Handel en nijverheid zijn daar niet verwaarloosd, en in dit land van overgroote rijkdommen zal er middel zijn, overeenkomsten te sluiten, die won derbaar onze Handelsbalans zouden ver beteren, en ons uit den modder helpen in denwelken wij krasselen. Laat ons de dure gelden stabiliseeren,— verleenen we krediet aan ondernemingen in ’t vreemde. Ziedaar, aan de elektorale beloften, eene heel tegenovergestelde politiek, maar die op financieel gebied zekere uitslagen teweeg brengen kan. C. de Saint Hubert Gezel Bouchery heeft verleden Donder dag in de Kamer aan de regeering verwe ten dat zij nog niet lasten genoeg heft. Toen M. Theunis hem zegde, dat hij weigerde nog één centiem lasten op den hals der lastenbetalers te schuiven, zegde gezel Bouchery dat de Staatsbeambten nog veel te weinig kregen I En hij verweet aan de meerderheid, dat zij de lasten niet verhoogt. Wij weten nu, zegde minister Masson, welke politiek de vrienden van M. Bou chery zullen volgen ais zij aan het bewind komen. Dat is het. Weldra zal een nieuw twintig-frankbiljet in omloop worden gebracht. De teekening is het werk van Anto Carte en verbeeldt den landbouw, den handel en de nijverheid. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat,met de lastenbetalers te tergen ten einde de grootst mogelijke bedragen af te persen, de Staat meer verkwist dan hij ontvangen kan I Ziehier een vermakelijk voorbeeld. Er is kwestie van een dorpeling, die zijn enkele tabakplanten niet heeft aangegeven. Wat heeft de Staat hierbij verkwist t) Een klerk der accijnzen heefteen hab ven dag besteed aan de nette overschrij ving op propatria papier van het proces verbaal en de bijgaande stukken 1/2 dag aan 16 fr. 8 frank 2. De controleur der accijnzen besteed één uur aan het lezen en overwegen van het dossies 5 frank 3. Het bestuur der accijnzen neemt eene be slissing, stuurt ze in driedubbel verder en heeft daarmede drie bedienden gelast20 frank; 4. Het besluit kent aan de opstellers van het proces-verbaal een premie toe 5 frank 5. Het dossier komt bij den ont vanger en bezorgt hem een half uur werk 2 frank 7. Het stuk wordt teruggezonden naar den ontvanger en ingeschreven in vier registers. 1(2 uur 2 frank 8. Het stuk wordt op het einde van de maand nagezien door het bestuur, ingeschreven, heringe- schreven, overgemaakt aan het ministerie, weeral nagezien, enz 5 fr. Totaal52 fr. Dat levert een zuiver verlies op van 46 fr. zonder het drukwerk te rekenen. En lieden die zulke wetten gestemd heb ben, zouden moeten herkozen worden Ijdele woorden 1 en »och moet men be kennen dat beide meenit.en, nimmer meer dan heden op het voorplan zijn gebracht. Redevoeringen zijn ca noode om poli tieke mannen volksgerrd te betrachten. Artikelen in de pers zij onontbeerlijk om het geduld bij het pub--k te doen herne men, bij dit publiek dit zich van dag tot dag verontrust. En onz dagbladschrijvers zijn er op uit, om met ronkende woorden en de tranen in de oog intervieuws op te disschen, die ze zelf vervaardigen. Hoe wilt gij de défu ion bekomen, dus de daling van het Podc «n den Dollar De Engelschen zijn er in gelukt, dank aan eene gezonde begrootirg, aan eene politiek van strenge besparing, door strenge maar gemakktlijk te innen belastingen. Zij heb ben dit bekomen, daar rij van den beginne af radikale en volle ma tregelen namen. In Belgie gaat men met h Ive maatregelen te werk, en zie waar dit ons heeft gebracht. Op 3o November 19.4 beliep de Binnen- landsche schuld tot 3. on.i5g.o34 in ver meerdering van 142.oco.coo voor hst loo pend fiscaal jaar. De buitenlandsche schuld bedroeg 9.244 556.076 in vermindering van 507.000.000 op het vorige jaar. Hetgeen ons in Debet zet van 4^.255.7i5.no. Maar dit is nog niet al. Na rerscheidene bewer kingen met Amerika gf laan te hebben blijft Belgie daar 302.000.000 dollars verschul- digd, 't zij aan de k..ers van ig fr., eene som van 5.738.000.000 franks. 1 De Belgische schud beloopt dus tot 46.gg3.705.i10 fr. 1 Voor deze droevig-sprdtende cijfers blijven de vurigste voorstaanekrs der révalorisati© verstomd en vragen zich af, zou het niet beter zijn van gedacL te veranderen en in i ruiling van de anders overdrevenheid te dévoluationneeren. 1 Het laatste bezoe gebracht van M. Mcntavu Norman roeur der Bank 1 van Engeland aan M,- Shóng", gouverneur r-> der Federated Reserves Bank van New- York, had niet stellig tot voornaam doel het stabiliseeren van het Pond aan de pari teit van den Dollar. Er wordt gezegd, dat zij vooral aanleiding gegeven hebben tot 1 een voorslag van overeenkomst, strekken- l -eene financiële medewerking om 1 gansch het Central! Europa onder het Saxonische opperheerschappij te brengen. De Amerikaansch? finar cie vatte weldra dat, het in de keldert der Banken opgesta pelde goud, geene vinstgevende bezetting is, en voordeeliger ?ou het zijn voor de Vereenigde Staten, anders het overschot hunner Handelsbalms (nog een millard Dollars voor ig24) t< gebruiken. Dientengevolge werden verscheidene organismen gesticht onder meer Inter national Acceptanc< Bank, American and Continental Corpontion, Anfuitive Syndi cate, met het doelzich plaatsingen in het Centraal Europa teverzekeren. De heer Ehrenfest van het Crédit Anstet is eerlang in de Vereenigde Staten ver wacht, hetgeen eeie meerdere bedrijvig heid der verscheidene hooger genoemde organismen voorspelt. Ten anderen, s.hijnt de Standard OU eene voorname phats in Polen te verove ren, ten nadeele vin den Britschen groep Shell, en de veschillige Fransche en Oostenrijksche gr»epen, dewelke tot nog toe het grootste dtel der opbrengst mach tig waren. De jongste gelcomvorming heeft Polen in zulk eenen staat van nood gedompeld, dat het zich genooizaakt vindt eene leening met de Vereenigde Staten te bewerken van 5o.000.000 dollars, in ruiling van uitge strekte petrolvelden in Galliciën. De machtige Hmgarische société Métal- lurgique Rima-Murany, komt ook haren toevlucht tot de Amerikaan sche kapitalen te nemen om het plaatsen harer nieuwe actiën en obligaties. Snellen vooruigang in den ffnantieelen invloed van Groot Bretagne is te bestati. gen. Van de Baltische Staten af, onder hunnen invloed gekluisterd, kort na den wapenstilstand, heeft de Britsche opper heerschappij zich tot Polen uitgebreid (voornamentlijk aan zijnen Houthandel en Suikernijverheio) en ook aan de verschil- lige Danubesche Staten-Roumenie zelf, die zich lang, voer den vreemden invloed onvatbaar achtte, en die zich uit hoofde van dwaze nationalisme, weigerde hare natuurlijke rijkdommen te doen gelden, schijnt nu anders te denken de laatste Welk 'n persoon is in ons landeke arm geworden met na den oorlog, minister te spelen En men zegt nogthans dat het slechte tijden zijn I Gedurende de eerste elf maanden van 1924 werden ig.257 paarden uitgevoerd, voor een gezamentlijk bedrag van 7g mil- lioen 950.000 frank, alsook 2275 veulens voor 4 millioen 400.000 frank. De uitvoer ging vooral naar Duitschland De eerste paardenmarkt van dit jaar heeft op de Zuiliaan te Brussel plaats, op Xi Maart. De andere groote markten worden aan- gekondigt voor 8 April, i3 Mei, 9 Septem ber, 7 October en 4 November. In de maand Maart geven wij drie weken achtereen een raadselprijskamp, allen die DE YSERGALM koopt zal kunnen mededingen, mits den hoek van den Raadselprijskamp uit te snijden, de oplossing er op in te vullen en terug t$ sturen aan H. Soenen, uitgever van De Ysergalm, Eessenstraat te Dixmude. De prijzen bestaan uit Wie doet er mee Wie zal er onder de gelukkige winners zijn PRIJS Berichten, V&rkoopingen, Eene inlassching 5o ct. per regel Volgende inlassching 35 ct. per regel Vonnissen i,5o fr. per regel Rouwberichten 5 fr. voor 10 regels Dat moet aangenaam zijn 1 Eens te mogen gaan zien waar de Belgen of wel de Duitschers gedurende den oorlog gelegen hebben Menig van die groote autoreizigers zijn ook wel eens zeer benieuwd om te zien wat water er in den Yser loopt en of dat water ook wel zoo nat is als ander natuurlijk water I Ze brengen ook wel eens een bezoek aan den boyau de la mort, en vinden dat de Belgen daar zeer goed zaten, bijzonderlijk als zij binst den oorlog, duizende kilome ters verder zaten in de boyau's de la vie 1 Ze vinden ook dat de Yserstreek in zeer korten tijd weder heropgebouwd is, en hunne verslagen die kolommen beslaat zijn zoo prachtig over die nieuwe kunstige gebouwen. Maar de boeren klagen dat ze met geen wagen in de schuur kunnen rijden, de pachthoeven zijn immers modern heropgebouwd ’t Volk is te bewonderen, schrijven ze En waarlijk 't volk is te bewonderen, maar nog meer te beklagen 1 Wat kan de werkersbevolking buiten den landbouw hier verrichten in de Yserstreek Niets Niets I Niets Wat wordt er van hoogerhand gedaan Niets Niets 1 Niets l Min dan nieu i Kon de Regeering, of ’t Ministerie van Landsverdediging, de MILITAIRE WASSCHERIJ, waar vele meisjes hun brood verdienen, b.v. niet te Dixmude oprichten, in plaats van ze te plaatsen in een nij verheidscenter En ’t Ministerie van Spoorwegen Waren verleden Zomer de treinuren niet zoodanig geregeld, dat velen nooit Dixmude konden bereiken voor g ure ’s morgens I Dat was misschien omdat de markt van Dixmude zou herbloeien als voor den oorlog Dat ware een punt dat de Handelskring goed in de oogen moet houden, de tot en kloppen waar er dient geklopt 1 En de FABRIEKEN waar blijven die D. streek is nogthans zeer goed gelegen voor allen handel, zelfs voor de Textiel nijverheid. Een ijzerweg die goede verbinding KAN geven in alle richtingen, trams die geheel de streek hier doorkruisen en gemakkelijke verbindingen geven, water die zijnen loop naar de zee richt, en die de scheepvaart hier ook zou kunnen benuttigen. Wat is de oorzaak dat er hier geene nijverheid komt Is ’t kwaadwille werk Of is ’t politieke eigenbelang of politieke eerzucht Kunnen de gemeentebesturen daarin niet tusschenkomen Kan er geen dischgrond gevonden worden aan goede voorwaarden om te bouwen voor Handelaars en Makelaars in Suikerijboonen Uit het weekblad De Middenstand voor Iseghem en omliggende. A. In het binnenland 1. Verkooper direct aan Kooper. Zegel i% Bovenste deel op Faktuur aan kooper, onderste op uitgangsfaktuur- boek van den Verkooper. 2. Verkooper aan kooper met Tusschen- persoon. a) Een tusschenpersoon 1. Makëlaar (niet faktureerend op eigen naam en ontvangende courtage van beide partijen.) Zegel i% bovenste op factuur aan kooper, onderste op uitgangsfaktuurboek van verkooper. Kwitantiezegel op faktuur makelaar aan beide partijen voor het bedrag der courta ge. Bem. Een makelaar die faktureert op eigen naam en commissieloon trekt van kooper en verkooper wordt aanzien als handelaar en valt onder toepassing van volgende rubriek. 2. Handelaar (faktureerend opeigen naam.) Zegel i% te plakken door handelaar, bovenste op faktuur aan kooper, onderste op leveringsbon (gemaakt,genummerd, ge- teekend en gedagteekend door verkooper) terug te zenden aan verkooper VOOR de lading en door verkooper te bewaren naast den talon in zijn boekje van leveringsbon. Zegel i o/oo te plakken door verkoo per bovenste op zijn faktuur aan handelaar onderste op zijn uitgangsfatuurboek. Bij gebreke aan inzenden van faktuur door verkooper, maakt de handealar zelfs eene afrekening, plakt het bovenste deel van den zegel op de afrekening en het onderste op den leveringsbon van verkooper, b) Verscheidene tusschenpersonen Filière. Zegel i o/o te plakken door laatsten voortverkooperbovenste op faktuur aan laatsten kooper, onderste op leveringsbon gemaakt door eersten verkooper en geën dosseerd door alle andere handelaars voortverkoopers. Zooals hierboven moet Zegel i o/oo te plakken door IEDE- REN VERKOOPER op laktuur aan zijnen kooper, bovenste op faktuur onderste op uitgangsfaktuurboekje. Uitzondering echter bestaat voor de laatsten voortverkooper die reeds den zegel van r o/o peplakt heeft. Algemeene Bemerking Ieder han delaar of verkooper is verplicht een dubbel faktuurboek te bezitten. Ingangsfaktuurboek en uitgangsfaktuurboek. Bij elke tusschen- komst van leveringbon moet naast .over schrijving der bijzonderste elementen der faktuur, melding gemaakt worden van nummer, datum en afleveraar van den bon. B. Met het buitenland 1. Verkooper direkt aan vreemden koo per. Vrij van taks. 2. Verkooper aan vreemden kooper met tusschenkomst van EEN agent of make laar. Vrij van taks. Bem. In beide gevallen is geen leverings bon vereischt, en is enkel melding te maken van d© bestemming op het faktuur- boek. 3. Verkooper aan vreemden kooper met tusschenkomst van verschillige handelaars tusschenpersonen Filière. Vrij van óverdrachtzegel, mits a) leve- ringsbon zooals hierboven voor het Bin nenland b) melding in ieder faktuurboek, van de bestemmeling. Faktuurzegel i oloo te plakken door ieder verkooper aan kooper, bovenste op faktuur, onderste op faktuurboek Uitzonde ring hieraan voor den laatsten en voor laatsten voortverkooper. C. Speciale gevallen 1. Leveringen in magazijn of depot geno men voor lateren voortverkoop of uitvoer. Zegel i oioo door verkooper aan kooper. Bij de levering uit magazijn zie gewon» regels hier boven aangaande Binnen- en Buitenland. Bëm. Eene nieuwe wet zal hier waar schijnlijk eerstdaags verandering brengen, in dien zin dat levering in magazijn geno men voor lateren uitvoer vrij blijven van taks. 2. Resiliaties. Zegel i o(oo op beide operaties van koop en verkoop. Algemeene Bemerking In geval van vergissingen in het plakken der zegels moet de faktuur mot de ongeldig gemaakte zegels binnen de 48 uren opgezonden wor den aan de Controle der Registratie te Brugge, ten einde de teruggave van het 1 bedrag te kunnen bekomen. DE YSERGALM SB t Uitgevar ïl. Soensn De Creemer HANDELSDRUKKKRIJ Admiral Rcnarchstraat (Eeasenstraat) Tel. 94 DIXMUDE Postch. 62464

De Yzergalm (1925) | 1925 | | pagina 1