Onze Plicht Het Barmat-Schandaal in Duitschland Ministerraad te Brussel. Fiscale moed Nieuws uit de streek. FOOTBALL De rol van Belgische socialistische personaliteiten, o.a. M. Kamiel Huysmans Weervoorspelling Bericht De Onrechtvaardig heid van de Supertaks De ontvangsten op het spoor. der Verwste Smstea Liefdadigheidsfeest. DIXMUDE. van PERVYSE. Ajgeluisterd op het bal. Een flinke bron van inkomsten voor den Staat zijn de boeten in zake belastingen in 1923 was dit bedrag ongeveer 3 624,000 frank 1924 bezorgde 5.383.000 frank. Ook een manier om den lastenbetaler fiscale moed in te boezemen, Anderzzds voorziet M.Theunis voor 1926 uit dien hoofde, eveneens een inkomst van 5 miljoen. Hoe kan hij echter het getal personen raden, die in 1925 zullen weige ren hun belastingen te betalen en hoe heeft hij het bedrag dezer boeten kunnen schat ten De lastenbetalers moesten M. Theunis eens een poets bakken allemaal zonder morren tot den laatsten cent uitbetalen I Ingezonden door 'n politieke weermaker ’t Schijnt dat er Vrijdag a.s. een donder slag zal waargenomen worden boven de markt van Dixmude. De maan en sterren zijn in onderhandeling om den slag zoo geweldig mogeiijk te ma’ kan. Er is geen gevaar voor personelijke ongevallen. Buitenlandsche politiek De ministers hebben Maandag, in het ministerie van financies, hunne gewone wekelijksche vergadering gehouden. M, Hymans,minister van buitenlandsche zaken, handelde over onze politieke be trekkingen met de vreemde mogenheden en over de laatste Engelsche nota betref fende de geallieerde schulden. Hij sprak ook over deekonomischeonderhandelingen met Duitschland en de aanstaande herne ming der Fr an sch-Belgische besprekingen voor het sluiten van eene handelsovereen- komst. 3 o 8 o 1 o Tot zoo ver nu Heilmann. Wie ia nu de Belgische personaliteit, door hem bedoeld, Op internationaal gebied kwamen er maar drie in aanmerking M.M. Vandervelde, de Brouckère en K. Huymans. De twee eerste hebben hunne formeele logenstraffing doen kennen. M. Vandervelde in eenen brief aan den «XXe Siecle» zegt stellig 1. dat hij zelfs van naam Barmat niet kende voor de laatste incidenten 2. dat nog de Barmat’s noch door iemand anders tusschenkomst, President Ebert hem de wenschen der Duitsche socialisten voor de vredesonder handelingen heeft doen kennen 3. dat 't bijgevolg niet is toegelaten hem (Vander velde) te mengen in eene zaak waaraan hij volkomen vreemd is. Louis de Brouczêre is even uitdrukkelijk hij kent Barmat niet en hem nooit gezien wat Ebert betreft, ’t is geleden van 1912 dat hy hem nog gezien heeft. Twee categorieke loggenstraffingen, ju belt de Peuple Maar dan komt er in het blad een brief voor, die hoegenaamd geen logenstraffing meer is, namelijk een brief van M. Huysmans, welke luidt als -'volgt De zaak Barmat neemt in Duitschland steeds grooter verhoudingen aan on ook in België komen er socialitische personali teiten in het gedrang. Moet men de socialistische gazetten ge- looven dan zijn al de oude burgerlijke partijen rot en is er maar eene gezonde partij in de wereld de socialistische. Het Barmat-Schandaal laat ons toe na te gaan hoe het hiermee gestaan en gelegen is. Men weet dat over eenige weken het Berlijner parket de aanhouding bevool van de drie gebroeders Barmat, Russen van oorsprong en geneutraliseerde Hollanders die, zonder ernstige waarborgen, van de Pruisische Staatsbank credieten voor een bedrag van 24 millioen hadden bekomen. Die gebroeders Barmat, die zich gedu rende den oorlog in Holland hadden ge vestigd, hadden eene aanzienlijke fortuin opgestapeld in het doen van aankoopen van levensmiddelen voor Duitschland en het organiseeren, eveneens voor rekening van Duitschland, van defaitistische bijeen komsten, waarvan het fameuze Congres van Stockholm het schoonste monument zal blijven. Da Bermat’s waren hierdoor in zeer nauwe betrekkingen met de leiders van de Duitsche sociaal-democratie gekomen, in zooverre dat er na de Duitsche revolutie geen dikker vrienden waren dan de roode kopstukken en de drie groote oorlogswoe- keraars, en dat Bauer, gewezen riikskan- selier, en heilmann, lid van den Landdag, in den beheerraad der Barmat-onderne- mingen traden. Het is juist deze Heilmann die, in het gerechtelijke onderzoek, eene zonderlinge getuigenis heeft afgelegd. Na de socialistische conferentie van Amsterdam, zegde Heilmann, is Barmat te Berlyn teruggekeerd. Hij legde aan Ebert (den Rijkspresident een brief voor,geschre ven door een vooraanstaanden Belgischen po liticus. In dit schrijven verzocht de onder- teekenaar Ebert, hem de particuliere wen schen der sociaal-democraten voor de vredesonderhandelingen van Versailles te doen kennen. Onderteekenaar zou dan die wenschen o vermaken aan den socialitischen gevolmachtigde van België op de Vredes conferentie. Zoo werd Barmat aan Ebert voorgesteld; deze nam kennis van den brief en drukte zijne tevredenheid uit aangezien Duitsch land toch zoo weinig gelegenheid had om invloed uit te oefenen op de vredesonder handelingen. Barmat, zoo gaat Heilmann voort, werd daarna te dieneeren genoodigd bij Ebert, die hem het antwoord op de britf gaf. Se dert dien hebben Ebert en Barmat malkan der niet meer terug gezien, daar het diner veeleer scheef afliep, vermits Ebert zich eene opmerking veroorloofde, waarin.het woord «jood» voorkwam, wat Barmat ge weldig op zijne kracht nam. Het stadsbestuur van Dixmude maakt de belanghebbende kenbaar dat er de volgen de plaatsen open zijn 1) Cipier voorloopige jaarwedde 75o fr. X 25o fr. duurtetoeslag en woonst. 2) Grapmaker 8 frank per put X i5o fr ’s jaars en perceel land. De aanvragen moeten ingediend worden aan het College van Burgemeester en Schepenen voor Dondag 12 Februari 1925. Ontbinding der Kamers De raad sprak vervolgens het likwidatie- programma voor de ontbinding van de Kamer. Die ontbinding schijnt inderdaad onvermijdelijk. Alvorens het Parlement uiteengaat moeten in morgendzittingen verscheidene belangrijke kwesties opgelost worden zoo b. v. de pensioenwet voorde bedienden, het wetsontwerp voor de Ame- rikaansche leening,het voorstel tot inlijving van Eupen-Malmedy bij het arrondisse ment Verviers. De Itfezmgen De ministers hebben de mogelijkheid ingezien de Kamerkiezingen te doen plaats hebben op 5 April aanstaande. Op die wyze zou het Parlement zijne werkzaamheden kunnen hernemen rond den i5 April en on middellijk beginnen met de bespreking van de provincialewet, zoodat de provincie- kiezingen zouden kunnen gebeuren den eersten Zondag van Juni of een anderen Zondag dier maand, daar het mandaat der provincieraadsleden loopt tot den3o Juni. Ten slotte heeft men nu toch gezien dat het invoeren van de zoogenaamde super taks een onrechtvaardigheid is geweest. Het toenemend karakter van dezen maat regel moest den lastenbetaler er toe aan zetten, niet meer te ijveren om zijn inko men te vermeerderen, van zoohaast dit dit laatste een zeker cijfer had bereikt- Bovendien gaf zijne toepassing aanleiding tot allerlei plagerijen ten opzichte van den lastenbetaler. Anderzijds bleek het dat de opbrengst er van zeer gering was, Zelfs minister Theunis is nu geneigd de supertaks af te schaffen. Ook de Katholie ken én de Liberalen treden zijnezienswijze bij. Alleen de socialisten eischen het behoud er van. Maar dat is te verstaan. Het is im mers een doeltreffend middel om het be drag der groote fortuinen te kennen. De ontvangsten op het spoor bedroegen in December ongeveer 141 miljoen, zijnde 33 miljoen voor personen- en 101 miljoen voor het goederenverkeer. In December 1923 Ontving men 34 mil joen minder. De gezamenlijke ontvangst was in 1922 1,125 miljoen, in 1923,1.267 miljoen en in 1924, 1.686 miljoen. Dit maakt dus voor voor 1924 een verhooging van 419 miljoen op 1923 en van 56i miljoen op 1922. p. c. In de Nationale Bank, te Brussel, heeft Dinsdag morgend, ten 10 ure, de 33e trekking plaats gehad van de leening der Verwoeste Gewesten 5 p. c. 1922. Ver scheidene beheerders der schatkist en van het Verbond der kooperatieven voor oor- logschade waren aanwezig bij de trekking welke gedaan werd door de oorlogsblinden René Pays, van schaarbeek, en A. Hiroux, van Waterloo. Serie 110.259 N. 4 wint 250.000 fr Serie 54.150 N. I Serie 110.259 N. 7 winnen elk 100.000 fr. De andere nummers van deze uitgelotte series, evenals van sesie 23,372 zijn uitbetaalbaar aan 30© fr. De Katholieken, zijn de beste I De Liberalen, zijn de beste 1 De Socialisten, zijn de beste Ieder partij is als men ze moet gelooven» de beste I Ieder leider zou veertien dagen voor de kiezing zijn hemde afdoen en weg geven 1 Maar de proeven De Katholieken hebben altijd de bewij zen gegeven van de grootste verdraag zaamheid, van wijs beleid in bestuurzaken en wanneer nu lands zaken geheel ontred derd zijn, dan is het wel de schuld van de Union Sacrée of de konkelfoeserij van Lo- phem, na den wapenstilstand. Als men de neeringdoeners hoort spre ken, wat zeggen z® I Voor den oorlog was het land toch beter j bestuurd,nu moet men werken en zwoegen Ilde Afdeeling V. G. Oostende Moeskroen Veurne Nieuwpoort Daring Wevelghem S. K. Roeselare F. C. Roeselare S. C. Meenen F. C. Knocke Stade Kortrijk C. S. leper lilde Afdeeling Eindbeurt C. S. Brugge Dairing S. K. Roeselare Meenen IVde Afdeeling V. S. Oostende Dixmude Daring De Panne leper Thielt VOETBALKRONYK Zondag laatstleden heeft nogmaals de match tusschen ons eerste elftal en C.S. - BRUGGE niet plaats gehad. Ons Ilde elftal ging naar V.G. OOST ENDE. Om 9 ure vertrokken we blijmoe- Ik herinner mij dat ik gelast ben gewor den, in mijne hoedanigheid van secretaris der Internationale,eene nota te zenden aan al de aangesloten partijen om hunne ziens wijze te kennen over den inhoud van den to®komstigen vrede, en ik herinner mij ook dat wij ons bijzonder gericht hebben tot de leiders der Duitsche sociaal-demo cratie, om te weten hoe de Duitsche arbeidende klas sommige vraagpunten, lagericht door het patronaat der Meisjes, Op Zondag 15 frebruari te 5 uren zeer stipt in de bovenzaal Onzen Kring Wilgendijk. ding van het vakonderwijs. Fiscale gerech- Q-OClslis V6 Vclïl Grllistol in 4 bedrijven door Remi Ghequire. Kaarten te bekomen bij Mevrouw Kete- le, Noordstraat, Op Zondagen 15 en 22 Februari 1926. Luisterlijke tooaeelfeesten gegeven door de maatschappij Spaederycke In de nieuwe zaal. Bureel 4 1/2 ure. Gordijn om 5 ure. 1) Hugh Scott of de Lichttoren, aangrij pend drama in 3 bedrijven, door Is. Albert 2) Beurze plat, stopt het gat, luimige tweespraak met zang in één bedrijf. 3) De wonderbare leuningstoel, blijspel in één bedrijf, door M. Burg. 4) Jochem Pezel. Wat zijt ge voor ’n ezel. Kluchtspel door Fritz Reuter. 5) Het Testament, Vermaard kluchspel in 4 bedrijven. Prijzen der plaatsen voorbehouden 4 fr iste plaats 3 fr. 2de plaats 2 fr. Kaarten op voorhand te bekomen bij Albert Delaleeuwe, dorpplaats en den dag der vertooning aan den ingang der zaal. Ziehier wat het Handelsblad van Antwerpen in zijn hootdartikel van verle den schrijft. Toekomende week deelen we naar aanleiding daarvan het oordeel der pers mede. WEST-VLETEREN. Een geweldige brand is uitgebroken in de herberg Rozendaal bewoond door de echtelingen Van Eecke Claud,handelaar in regenschermen. Heel het huis ging in de vlammen op. 10) FAMILIE. Algemeens politiek ten voordeele der familie en voornamelijk der groote huisgezinnen. Vrijwaring der familie tegen onzedelijkheid en echtschei ding. Familietoeslag in de bijzondere nij verheid, de openbare diensten en de last- kohieren der openbare aanbestedingen. Rechtmatige vermindering der militaire verplichtingen en der belastingen voor de talrijke huisgezinnen vermindering der erfenisrechten in rechte lijn. Uitbreiding der voordeelen voor talrijke huisgezinnen in zake goedkoope woningen. 11) SOCIALE POLITIEK.-Op grond van onderliggen bijstand verplichte verze kering tegen ziekte en vroegtijdige werkon bekwaamheid. Moederverzekering. Her ziening van de ongevallenwet. Uitbreiding der maatregelen ter bevordering van bouw en aankoop van goedkoope woningen. Herziening der wet op de beroepsvereeni- gingen. 12) MIDDENSTAND. Noodzake lijkheid hem te helpen, èn met bevoordee- ling van het persoonlijk initiatief, èn met verbetering der desbetreffende wetgsving. Oprichting van het kredietwezen.Vermeer dering der toelagen voor hst aankoopen van klein gereedschap. Genot van de wet geving op de sociale verzekering. Uitbrei- tigheid tegenover den middenstand. 13) LANDBOUW. - Noodzakelijkheid aan het land een talrijke boerenbevolking te bezorgen iedereen is overtuigd van haar maatschappelijk belang; hare bestaan- voorwaarden moeten degelijk zijn, maat regelen ten voordeele der uitbating bewon nen door den eigenaar. Pachtwet. Ontgin ning en uitbating van woesten grond. Ontwikkeling der landbouwnijverheid op alle gebied. Gelijkheid van den landbouw en de andere nijverheid in zake douane rechten. Uitbreiding van de sociale ver zekering tot de tandbouwbevolkicg reke ning houdend met haar bijzonderen toe stand, 14.) ZELFSTANDIGHEID VAN DE KATHOLIEKE PARTIJ. - In de ver kiezingcampagne, met uitsluiting van aHe .overeenkomst met andere partijen. Klas senstrijd verwerpend, verwijderd van het overdreven individualisme der liberale leer overtuigd van de noodzakelijkheid dat godsdienst, gezin en eigendom moeten verdedigd worden, gekant tegen etatisme en socialisme, is de katholieke partij de eenigs partij die machtig genoeg is om een regeering samen te stellen, die orde, voor uitgang en vrijheid bevordert. Ieder wie aan orde houdt, zal hare zege verhopen en helpen bewerken van die zege hangen af het geluk en de welvaart van het land. Geboorten 2 Febuari 1926. Marie-Rose Decock d.v. Paul D. cock en Clemencia Missiaan, 3 Februari Armand Desiré Castelein z.v. Maurice Castelein en Rosalie Belgey. 6 Februari Julia Maria Staelen d.v. Maurits Staelen en Maria Declercq. Huwelijken 3 Februari Alphonse Leon Vanbiervliet vlashandelaar Thourout met Bertha Marie Van Hollebeke bijzondere te Dixmude. Marktprijzen 9 Ferbruari Boter 17 tot 19, eiers o,56 tot o,58, haver g5 tot 100, tarwe io5 tot aardappelen 5o tot zooals b.v. schouwde. Op dit ©ogenblik waren de post- en tele graafverbindingen met Duitschland verre van normaal en gewoonlijk hielpen onzg Hollandsche vrienden ons bij het over brengen van boodschappen. Het is dus "heel goed mogelijk dat een der agenten of leden eener handelsfirma die herhaaldelijk reizen doden tusscchen Duitschland en Nederland zich gelast heeft met het overbrengen eener bood schap. Maar, in welke mate is de briefdra ger verantwoordelijk van den brief, waar van hij drager is Zooals men ziet, het is opgesteld in den stijl, die er noodig is om niets ie zeggen en alles te zeggen. Is het M. Huysmans die den brief aan Ebert richtte en was het Barmat die hem overbracht als eenvoudig briefdrager niet als ambassadeur, en die dan ook, zooals dit alle dagen bij den briefdragers gebeurt, onmiddelijk door den President der Republiek te dineeren werd gevraagd Men mag de vraag stellen, daar de uitleg gingen van M. Huysmans niets ophelderen. M.M. Vandervelde en de Brouckère bazuinen het luidruchtig uit. dat ze nooit iets gemeens hadden met Barmat. Heeft dan het Internationaal bureel, of heeft M. Huysmans ten dien tijde zich met Ebert en de Duitsche sociaal-democratie in ver binding gesteld op eigen gezag Wat er ook van zij, het geval geeft on eindig veel te denken ©ver de fijne keuze der socialisten, die Barmat als afgezant of briefdrager, zooals M. Huysmans hen noemt, naar Duitschland stuurden. De socialistische gewezen Rijkskanse- lier Bauer is verplicht geweest zijn ontslag als lid van Rijksdag te geven wegens de onthullingen over zijne betrekkingen met het Barmatkonzern. Het is dus heel begrijpelijk dat M.M. Vandevelde en de Brouckère zich haasten allen omgang te loochenen met die oorlogswoekeraars, de eenige op dewelke de «volksgazet» nog niet getroefd heeft. TAXANDER. het Herstelvraagstuk, be- Ziehier het kiespregramma der Katho lieke partij. r 1) VRIJWARING VAN DE GODS DIENSTIGE RECHTEN DER BUR GERS. Verdediging van Rijks fundamen teels instellingen. 2) BUITENLANDSCHE POLITIEK. Billijke regeling tusschen de schuld- eischers van Duitschland op uitkeering van de schadevergoeding door Duitschland. Internationale waarborgen voor ’s Rijks zekerheid. Deelneming aan den Volkeren bond. Handelstraktaten gesteund op vrij handel en wederkeerigheid. Wedorkeerig- heidsovereenkomsten voor de arbeiders der onderscheidene landen. 3) 'S RIJKS EENHEID. Eén regee ring, één middenbestuur, één parlement, één leger, ééne magistratuur. 4) TAALKWESTIE. Gelijkheid in rechte en in feite, in bestuur-, school-, leger- en rechtswezen. 5) LEGER. Herziening van het mili tair statuut, ten einde, met een minimum lasten, een maximum doeltreffendheid voor ’s Rijks verdediging te bekomen als leid draad dienen hier de oorlogsondervinding en de koninklijke rede van Namen. Uit breiding der gewestelijke indeeling. Be scherming der zedelijkheid onzer soldaten tijdens hunne aanwezigheid in ’t leger. Wettelijk statuut der aalmoezëniers. Vrij stelling, zonder onderscheid, van een zoon per familie met minstens zes kinderen, van twee zonen per familie met minstens acht kinderen. 6) SCHOLEN. Gelijkheid van vrije en officieele scholen voor openbare mach ten. Ontwikkeling, verbetering en veralge- meening van het vakonderwijs. 7) ECONOMISCHE POLITIEK. - Verhooging van 's Rijks landbouw- en nij- verheidsvoortbrengst, namelijk door een oordeelkundige uitbating der ondergrond- sche rijkdommen van Belgie en Congo. Maatregelen om den uitvoer te verhoogen, Herinrichting van den dienst voor handel met het buitenland. 8) FINANCIËN,— De uitgavenvermin dering verscherpen. Evenwicht der begroo- ting. Geen fiscale inkwisitie. Geleidelijke herinvoering der forfaitaire betastingen op grondslag van de uitwendige kenteekenen van welstand. Verdediging der belangen van de verplichte houders van eeuwigdu rende Belgische renten. 9) ALGEMEEN STEMRECHT voor mannen en vrouwen in alle graden. dag en nacht om de tasten te kunnen beta len, die nooit geen einde nemen en langs om zwaarder worden, èn menig neering- doener met ondergang bedreigen. Voor den o -log onder het Katholiek Bestuur, wierden de wetten gemaakt dat ze dragelijk wa-«n voor iedereen, en menig wet was in voege die iedere klas der maat schappij helpteem den handel en de nijver heid te doen bloeien, die den ader is der welstand in ’t tand. Maar nu... zijn de volksvertegenwoor digers nog wel volks- of eigen vertegen woordigers Allons, met de aanstaande kiezing eene zuivering niet waar, eene enkele verant woordelijke partijmeerderheid maar die zuivering kan alleen komen, door allen eendrachtig te streven tot verwezentlijking van ’t katholiek programma, door de Ka tholieken de meerderheid terug te geven in de Kamers. Ieder partij zal weder met hun program ma opkomen, den hevigsten strijd zal ge streden worden tusschen de Katholieken partij van vrede en de Socialisten partij van geweld. D@ Socialisten zullen weder donderen op 't kapitaal die diefstal is, maar hunne leiders zijn voor het oogenblik de grootste kapitalisten. Hoe veel socialistische kopstukken moeten er werken om hun brood te verdien =n Hoeveel duizende fraaken trekken die leiders uit allerlei inrichtingen per maand Oogen open, beste vrienden. 0 O I o 3 1 4 1 2 O I I 4 o 3 2

De Yzergalm (1925) | 1925 | | pagina 2