De Wereldpolitiek De ronde van Belgie. Ernest Hosten. t Uit stad en Dorp Een en Ander geduurden —o— het lokaal over den v brand uitge- Nieuwe Wegen? Ons Belgiedat maar klein is komt ingroo- te beraadslagingen met groote landen. Wij hebben het over onze betrekking met En gland. Een akkoord is in bespreking om er England toe te brengen ons te helpen verdedigen in geval van aanranding door eene vreemde macht. De bespreking gaat niet al te gemakkelijk, zegt men, omdat Belgie het recht, wil behouden nog met andere landen akkoord te sluiten. Jamaar zegt England daardoor kunt gij in een oor log geraken voor ’t plezier van een andere en wij zouden dan voor uw plezier moe ten bijspringen alzoo niet geboerd! Dat is misschien nog zoo dwaas niet gerede neerd. En als er dwaasheid is. ’t is nog te zien of ze door de Belgen niet bedreven wierd in dat fameus militair verbond met Vrankfijk, waarover men zooveel moge lijk zwijgt en zoo weinig mogelijk zegt. Moesten de militaristen hier weerom een dommen trek gedaan hebben, ’t ware de eerste keer niet. «katse- o Men opent ook den weg voor nieuwe on- derhandelingen tusschen Belgie en Hol land. Besprekingen aangaande het herzien der traktaten van 1839 waren blijven ste ken in een naar het schijnt onverzoenlijk punt. Nu beginnen de eerste ministers van beide landen weerom goede woorden te spreken die den schijn hebbenvan te zeg gen: zie, wij zijn zoo kwaad niet, laat ons maar nog-eens beginnen te spreken.’t Ware best ook dat hier de oude wegen der nationale politiekers voor goed ver laten wierden. ’t Gezond verstand en dat hebben die politiekers niet zegtons dat Belgie en Holland aangewezen zijn om met malkander in vrede en goede ver standhouding te leven, om malkander aan te vullen in allerhande economische noodwendigheden. En wat uit den aard zelf moet verbonden zijn, dat moet de domme nationale politiek niet van een scheuren. England en Egypte schijnen tot een vergélijk te zullen komen, De uitslag van dc besprekingen te Londen wijst er op dat England alles wil toegeven als het maar zeker is van zijnen weg langs het kanaal van .Suez en dat er geen ander land zijne plaats zou innemen in het ou de land der oude Pharao’s. Egypte is immers de sleutel van de oude wereld en England dat niet dom is zegt: ik baas of niémand baas! Oostkerke. Zondag laatst vierde de Boerinnenbond haren grooten dag. Deugdoende vergadering was hetwie zou gemeend hebben in een verwoest dorpje zulks te kunnen zien tot stand komen. Op 56 leden waren er slechts 2 afwezig. Na het geestelijk deel der vergadering die bestond in een Solm. Lof en aanspraak door den E. H. Proost-Pastoor o Jammer dat het met Ierland nog niet beter gaat. Dat heldhaftig volk wordt nu voor het eerst de moeilijkheid van zijn geluk zelfsbestaangewaar, En die moeilijkheid is dan nog ten grooten dee- len toe te schrijven aan de verdeeldheid zijner eigene zonen waarvan een deel on der leiding van Valera zich aanstellen als onverzoenden tegenover England, De na tionale vergadering die er binnen kort samenkomt en waar meer dan 2000 afge vaardigden zullen zetelen zal misschien een einde kunnen stellen aan dien nood- lottigen broedertwist’ ’t Ware te wenschen voor dat sedert eeuwen beproefd land. —o Jammer maar dat de conferentie van Ge nua niet beter ineengestoken geraakt De vraag blijft: zal ze plaats hebben of niet, en in welke omstandigheden? Hier is het al onzekerheid. En daarbij Genua ligt in Italië en Italië zit zonder ministerie en er is nog geen kansom er een te krijgen. Van den anderen kant de Balkanstaten zijn niet uitgenoodigd te Genua ze zijn er natuurlijk niet mee gevleid daarom zul len ze, op eigen handje, eene bijeenkomst houden waar ze natuurlijk, hunne onte vredenheid niet zullen onder de stoelen steken. En zoo is er altijd iets, juist lijk in Por tugal alwaar geheel het landbestuur met den voorzitter dier woelige republiek erbij in onveiligheid schijnen te zijn in afwach ting van eene algemeene staking en revo lutie Portugal is in het bloed geboren en dat is gevaarlijk, hoor, hier in dit aard- sche tranenda[! ging het dan in Hoenderkweek. E. H. Declercq, Pastor te Stuivekens- kerke was het die ons met kunde en zoo aangenaam wist iets voor te dragen dat elkendeen zeer voldaan was. De Boerin- nengilde St Pharailde van Oostkerke staat op vasten voet en zal leven. Reeds verlangt iedereen naar andere bijeen komsten, waar de Boerinnengilden van Leuven zijne beste sprekers zal laten hooren en onderricht zal geven op allerlei gebied. Om 4 1/2 eindigde de Ver gadering met een extratje, een prijslotings- ke die de winners met vreugde vervulde en de andere leden de toekomst deed hoopvol inzien. Oostkerke-dorp, dood, gansch dood door de schrikkelijke verwoesting van den oorlog begint de vlerken te schudden. Ten allen kaute ontstaan schoone lieve woonsten, de oude puinen zijn verlaten en een splinternagelnieuw dorpje verrijst op de groote weide gelegen vlak voor de statie. De Oostkerkenaars moet hulde ge bracht zijn dat zij zoo smaakvol willen bouwen. Geen onzin vindt men in ’t nieuw aangelegd dorp. De nieuwe school en kerk komt er dit jaar. De pastorij staat er reeds, ook de nieuwe statie zal er zijn. Men is nu bezig met den vervaarlijken abris van de statie te doen springen, 't is ne koppigen kerel zulle. Hij moet er toch aan. De bevolking was in 1920, Juni van 78 menschen in 1921, December 260, en nu 270. Voor den oorlog 310. N1EUWCAPELLE Volhope met moed en geduld, zien de menschen hun huizen stillekes aan uit den grond rijzen, ’t zal waarlijk Nieuwca- P 'lle zijn. De aannemers gaan allichte moeten insteken voor ’t kloostergebouw en de meisjesschole en ook voor de nieu- we kerk, Later, als de vreemdelingen die van Dixmude naar Veurne reizen, van uit den trein daar vragen zullen: waar ligt Nieuwcapelle?dan zal de kerk haren vinger opsteken en van verre lijk roepen hier Menheere —o De Nieuwcapellenaars ’n zijn geen kriepers nutteloos klagen ’n brengt geen eerde aan den dijk Met Gods hulpe zal Vlaan deren veel eer hersteld zijn als de men schen inden beginne wel meenden; sedert twee jaar ’n verkennen we 't aanschijn niet meer van onze streke: nog 'n duw, en d’ oorlogsverwoestinge is uitgevaagd o De Nieuwcapellenaars doen ook meê voor d’ inhalinge, Zondag 26 Februari van hunnen beminden sekretaris, Heer Julius HENDR1XKS, benoemd tot Burge meester van Loo; die inhalinge zal prachtig zijn. Merckem. Overal liggen granaten schietvoorraad en moordenaarstuig in iedereens bereik. Dat kinders verongelukken is niet te verwonderen maar dat groote menschen nog niet geleerd zijn is verbazend. Zoo smeet Pé Covemaeker eenige brokken buisjes in het vier, en de uitslag was vele bloed in ’t gezicht en ’t gevaar van zijne oogen te verliezen. Nu ligt hij in ’t hospitaal, wat een boete is met vele pijnen, wat een lesse is. Keyem: Woensdag namiddag rond- twee uren en half, verongelukte hier zekeren Visseur en Rasson beide onge huwd, vanOllignies tengevolge eener ont ploffing. Gelast met het doen springen per onderstanden in beton, waren zij op de hofstede Henri Demaegt en hadden hun werk nog niet begonnen, toen een ontploffing den eenen gansch in stukken wegslingerde. De andere werd een deel van den arm afgerukt en gansch door- naaid met ijzerbrokken, in bedenkelljken toestand denzelfden avond naar S‘ Jans- hospitaal te Brugge overgebracht na de H. Olie ontvangen te hebben van E. H. Pastor en d’eerste zorgen van Dokteur Volbrecht van Couckelaere. Donderdag morgen is hij overleden. Thielt. Te Thielt had verleden Maandag een eeremis plaats die opge dragen wierp door E. P. Van de Vyvere, kozijn van onzen gevierden Minister. De jeugdige priester is zendeling der Witte Paters, Wij wenschen hem veel geluk in zijne toekomende werken voor het heil der zielen. Vlamertinghe Verledenzondag is brand uitgebroken langs de Poperinghestraat in de barak bewoond door René Lagie, Alles is de prooi der vlammen geworden, en meubels waren verzekerd. Er is ook een begin van brand uitge broken in de barak die tot knechtjesschool dient, Gelukkiglijk is men er bijtijds bijgeweest om den brand te blusschen en de algeheele vernieling der school te be- letten- Roeselaere. Hier is ’t de stad der eer lijke lieden. Weerom is er een geldbeugel gevonden door zekere Theofiel Roose, en nogmaals heeft de vinder het gevondene naar het policebureel gedragen alwaar deze die het geld verloren heeft het kan terug krijgen. Wytschaete Nog al eene ontploffing. Zekere Isidoor Vercoutere. 38 jaar oud, stootte met zijn werktuig op een munitie- stuk. dat lossprong zoodanig dat de werkman erg gekwetst wierd en in zorg- wekkenden toestand verkeert. aan ’t en den schade ge- het doxaal. Maar ze bombardeerden dien tijde met bollen.» ’T waren dan de Franschen die Dixmude bombardeerden onder het bevel van Maarschalk de Villaroy. De stad was verdedigd door de Engel- sche troepen onder het bevel van den Deenschen Generaal Ellenberger die ze in de maand van Juli 1695 zonder tegenstand ingenomen had. De aanval begon den 26 Juli van hetzelfde jaar. Het was de Markgraaf de Montal die het beleg bestuurde. Ellenberger gaf 's anderdaags de stad over zonder dat de vijand meer dan dertig kanonschoten op Dixmude gezon den had. Beschuldigd van hoogverraad of van lafhertigheid werd Ellenberger door de Engelschen te Gent onthoofd. Komen wij op het doxaal terug. Toen op 21 October 1914 onze prachtige parochiekerk door de vlammen vernietigd werd, deelde het doxaal dat zooveel eeuwen getrotseerd had, het lot van al hetgeen recht stond in onze ongelukkige stad en het lieflijk beeldhouwwerk- dat aan een kantwerk izeleek werd in eenen vormloozen puinhoop herschapen. Maar het stond geschreven dat het doxaal niet geheel en gansch mocht verschillige beelden leverde aan de St Nicolauskerk rond de jaren 1570 en van Urbain Taillebert die de beelden miek der twaalf apostels in 1588, als mede het kruisbeeld en de beelden vanden H. Joannes en Onze Lieve Vrouw die boven het doxaal stonden. In het begin der 19 eeuw werd het doxaal met eene laag «verwe» over dekt zooals het ten dien tijde de mode was en het is maar rond de jaren 1850 dat het kunstwerk hersteld en gekuischt werd door de'beeldhouwers Joostens en Mareels van Antwerpen. De herstellingswerken ongeveer 5 jaar. Het was den eersten keer niet in 1914 dat het doxaal vanDixmude aan een bombardement blootgesteld was. In de kerkrekeningen van 1696 1697 vinden wij eene betaling gedaan aan Adriaan Schryvent aannemer van de gestoelten te vermaken die door het bombardeeren zijn gheruywineert en verder over ’t zUyveren en schoone maken van den orgel die door 't bombar deeren bedorven was. Aangezien er schade was gestoelte (de zittens) orgel moet er ook wel beurd zijn aan In ons landeke wroetelt iedereen maar stillekens aan voort zonder veel rumoer ’t is al voor de heropbeuring, maar al dat pogen is geweldig belemmerd door het te kort aan geld waarvan wij verleden week een woordje gerept hebben. o In ’t Senaat werkt men voort aan de Wet over de hervorming der weldadig- heidsinrichtingen. Het regent er aman- dementi n en alzoo kan men nog niet zeggen hoe de wet er uitzien zal. ’t Zal alles zins een gansche ommekeer zijn die vele verandering zal bij brengen in verouderde bestnuren. o Dc wet aangaande het aanvoeren van drinkbaar water naar Brussel en de twee Vlaanderen wierd afgekondigd in het staatsblad van den 15 Februari. De Staat komt tusschen de onkosten voor een bedrag van ten hoog, ten 23.000000 frank. Het drinkbaar water moet komen tot aan de zee dat zal zeker zijn om te bewijzen dat al het water naar de zee wilt. Als dat water nu maar niet te vele noordwaarts loopt zoodanig dat Dix mude en Veurne - Ambacht vergeten geraken! Voor de wegenissen zijn wij al zoo slecnt bedeeld dat wij ons aan alles mogen verwachten, Andere wetten worden stilaan bereid De socialist Vandervelde diende eene wet in voor den zesmaandschen dienst tijd met gewestelijke indeeling. Er zal niet weinig rumoer gemaakt worden rond die wet. De socialisten zullen het te doen hebben met de patriotards die denken de Vaderlandsliefde alleen in pacht te hebben. En terwijl zij aan 't krakeelen zijn zullen de gematigden best doen van er een gematigd voorstel door te halen doch dat ze maar niet vergeten de vervlaamsching in ’t leger en de gewestelijk indeeling er bij te voegen: dat zijn zaken van groot belang voor ons, /Vlamingen. En waarom ook niet eens gesproken van de onderwijzers soldaten, De onderwijzers moeten nu verdwijnen en dat zijne misvormde over blijfsels zouden getuige zijn van zijne on vergefelijke schoonheid! In 1915 kwam de Duitsche Generaal van het 4de leger, Hilse genaamd, te wete dat de Duitsche soldaten in de kerk van Dixmude gebeeldhouwde steenen gevonden hadden die scheenen voort te komen van het merkweerdig doxaal. De generaal die stafoverste was van den Hertog van Wurtenbulg én groote liefhebber van oudheden, deed opzoekin gen doen in de puinen der kerk onder de directie van feldwebel Creutz bewaarder van het Museum van oudheden te Keulen, die ’t huis lag bij Jufvrouw De Laere te Thielt. De stukken die Creutz verzamelen kon werden naar Thielt vervoerd in de kapel der Damen van de H. Familie en daar aan elkander gevoegd door Generaal Hilse zelf. Onze gewezen stadsgenoot M. Auguste Delahaye die sedert lange jaren Thielt bewoont zulks te weten gekomen zijnde, was behendig genoeg om in de kapel binnen te geraken en zich te vergewissen dat de gebeeld houwde stukken door generaal Hilse ineengezet wel voortkwamen van de hoogzaal van Dixmude. Na den oorlog spaarde M. Delahaye geene moeite om te weten waar de kost- baare overblijfsels van den hoogzaal naar toegegaan warenden dank aan de inlichtingen die hij ter plaatste opdeed en de mederwerkiry; van den Heer Bouwmeester J. Viérin vernam hij dat zij naar Francfort overgebracht werden. Dank aan deze bijzonderheden kon het Belgisch Gouvernement de gebeeld houwde stukkendiezich te Francfortbevon- den van den Duitschen staat terugeischen en zoo is het dat gedurende 1920, rond de 75 kisten, de overblijfsels der ver maarde hoogzaal bevattende, te Brugge aankwamen. Voor den oogenblik wachten zij daar in een zaal van het Groot Seminarie tot den dag opdenwel- ken zij wederom in de nieuwe parochie kerk van Dixmude, hunne oude plaats zullen innemen want het is geen geheim van te zeggen dat de bouwmeesters van gevoelen zijn dat het doxaal nog weder om zal kunnen hersteld worden. Mocht het waar zijn en mocht te midden van onze prachtige kerk, gansch nieuw gebouwd, onze vermaarde hoog- zdcti weder oprijzen. Dixmude zal dan een beetje- van hare oude ziel terug vinden. ook soldaat zijn en in vele gemeenten moeten de kinders op straat loopen daarmee. En nogthans het onderwijs .is verplichtend Als het Vaderland maar gered is al het overige mag vergaan Oh die militaristen, wat al toeren zullen zij nog uitsteken. Twee andere wetten nog in voor bereiding zijn de pachtwet en de huis- uurwet. Voor deze laatste, zegt men onder ander, zou de tegenwoordige wet in voege blijven tot 1926 en eene verhooging van 50 op de vooroorlog- sche huisuur zou toegestaan worden. Dat zijn nog maar praatjes de wet moet nog voorgedragen, besproken en gestemd worden. En van nu tot daar kan er nog vele water door den Yzer loopen en kan het ministerie nog omver geworpen worden. o De Pachtwet voor het verpachten van hofsteden wordt in voorbereidende besprekingen onderzocht door Wet gevers landbouwers en ambtenaren Verleden Maandag had de eerste ver gadering plaats. In die pachtcontracten is er vele verbetering te doen en wij zullen maar verhopen dat de bespre kingen mogen welslagen. —o En terwijl dit alles voorbereid en overwogen wordt is er te Brussel een landbouwweek die allernuttigst is voor den Boerenbond. De landbouwers gaan er talrijk naartoe om de nieuwe uitvindingen van landbouwgetuig te bezien en te koopen. Minister Ruzette haalt eere van zijn werk en de land bouwers vooral uit het front, zullen hem dankbaar blijven.

De Yzerbode (1922-1940) | 1922 | | pagina 2