Wereldpolitiek. Vliegende Nieuws De ronde van Belgie Uit Stad en Dorp godsdienstige Wordt voort gezet) ver- zaal dikaat zijt daar in vijf jaar. Voor den want Indien het zal gij daar t syn- vierd bij eene Heer Cyriel Le- ..e woor- gevierden het portret Mijnheer de Uitpluizer Met dat ik die hooge stadhuiswoorden van den ministerieele Omzendbrief niet goed versta, vraag ik U mij te laten we ten of het waar is 1° dat een geteisterde die een vernield woonhuizeken bezit waarvan de schade op 1500 fr geschat, in d’ onmogelijkheid zijnde het herop te bouwen zelfs na eind vonnis van de rechtbank. Aan de Staat mag vragen het te doen en toegestaan wordt 2° dat de bon van drie duizend fran ken lees niet premie van 3000 frniet meer in bon gegeven word, maar onder vorm van een houten karkasse vol te zetten tusschen stijlen met een halven steen om te dienen als half bestendige woning. Als gij wel antwoordt zal ik U gansch mijn leven geern zien. Beste Groeten Jan uIt 't drifkie’s jongste broerke prijzen naar zouden er nu uit haren stal prijskamp te Deskundigen... De Conferentie van Genua moet be ginnen den 10 April. Maar zal ze be ginnen? Ze moet Europa, en heel de wereld erbij, op een nieuw en beter spoor brengen. Maar zal ze dat gedaan krij gen Zooals sedert lang reeds, mag men voortgaan met twijfelen. Geheel dat Genua-spel schijnt een comediespel en de wereld, die geern schijnt bedrogen te zijn, zou er wel zijn sleppen kunnen aan scheuren. De ware lielhebbers van die conferencie, deze die het goed meenen er mee, die er vruchten van verwachten zou men bij klaren dage met een lanteern mogen gaan zoeken. En toch die conferentie is aan de orde van den dag. Iedereen spreekt er over, de gazetten schrijven er over, de landen of groepeeringen van landen beraadsla gen er over, de eene om er zich tegen te behoeden, de andere om er niet door ge nepen te worden, en alleman om er, als ’t zijn kan, voordeel uit te trekken. Een groep bekwame mannen uit ie der land bespreekt de te behandelen za ken, eerst elk op eigen handje, en dan al te samen, te Londen of te Parijs of ievers elders. Die besprekers noemt men deskundi gen dat moet iets beteekenen als spe cialisten, vakmannen, in een woord «felle mannen ’t Ware de moeite weerd om nagaan wat af dat gerij en gerots en over ende weer gaan dier deskundigen al kosten, en er goe nota van te houden, en (Jan tusschen hier en zes maanden eens na te gaan of het sap de boonen weerd was. Want het valt grootelijks te betwijfelen of de. wereld te redden en te besturen is met deskundigen verstand Maar gaat dat eens gaan wijsmaken aan de wereld 1 Hij is bekwaam van met u te lachen Wij zullen ze dus maar laten voort werken, die deskundigen, ‘en hunne wer ken afwachten. Iedereen spreekt van hen en houdt er de oogen op gevestigd juist gelijk de Dixmudelingen die hunne straat- bewerkers nagaan zij vereffenen, ver maken, verbeteren, en verstevigen de wegen dat zijn ook deskundigen heel pratieke deskundigen 1 het muziek naar .Heer Burgemeester die omringd van den Heeren Schepenen gemeenteraadsleden, eeredienst te zien bloeien als te voren. 't Is een goed nieuws ook voor de talrijke bedevaarders of dienders die er hunne devotie .komen doen. - Oudecappelle heeft zijne heiligen lief en ’t verhoopt zijnen patroon, St Jan Baptiste, zoo aan roepen in koortsen, hoofd- en keelpijn ook welhaast weerom in eere te zien komen. van groot i bewijs als iedereen goed t meer, tot de gewichtigste tot een goed einde kan F*ri©st©rlijl<© benoemingen -- uivüdur. Zijn onderpas tor benoemd in S'-Salvator, te Brugge, deE. H. Ketele, leeraar in het klein Se minarie, te Roeselaere, in vervanging van den E. H. De Meyer, die zijn ont slag geeft; te Heyst-aan-Zee, de E. H. Bonne, id., te Dudzeele, te Dudzeele, de E. H. Meuleman, id., te Tieghem’ te Tieghem, de E. H. Bruneel, leeraar in S'-Lodewijkskollegie te Brugge. Tokio in Japans hoofstad wilde een ’t keizer- Lijfrentkas Veel menschen schijnen nog niet te weten dat er eene groote verandering ge komen is in het storten op de lijfrèntkas Niet meer op het einde van het jaar moeten de stortingen gedaan worden maar wel in den loop van de maand waarin het lid geboren is, en best in het begin van de maand. Laat men de maand voorbijgaan dan is er een jaar verloren. Die in Maarte geboren zijn, moeten zich dan haasten en die van April zijn zouden best doen van ook reeds op te komen, voor Dixmude bij Meester Camiel Jansseune zaakvoerder der maatschappij Spaarzaamheid en Vooruitzicht. oproep aan de vergadering hand, voort te werken bloei der sociale wer- bond te Leuven, het gelegenheidsser- moen. ’s Namiddags na de vespers, trok de woning van den Alfons Depoorter Te kerel een bom gaan werpen ïn lijk paleis, maar de bom ontplofte te vroeg en ’t was hij die het moest bekoo- pen. In Vrankrijk zijn er toch aardige kin- Wie ooit eene doode maged zag. den eersten droeven stervensdag, eer nog de vinger der vernieling de lijnen heeft gekrenkt van schoon heid en bezieling, die moet onvermijdelijk denken aan het Vaderland, aan Belgie dat op den boord staat van, niet een maar verschillige afgronden afgrond van schulden die maar gedurige toenemen zonder dat men het redmiddel vinde afgrond van een tekort van 200.000 woningen die nog in lange jaren niet zullen ge bouwd zijn. Hoevele men er ook over spreke en schrijve en wrijve afgrond van verkwijning der nijverheid die 3 milliard per jaar min uitvoert dan vroeger afgrond van toenemende ik vermaak en geldzucht. Al de an dere afgronden laat ik nu nog maar van kante, om niet te moeten hooren klappen van pessimisme dat alles te veel in ’t zwarte ziet. Maar ’k ben zeker dat deze die zoo iets zouden durven verwijlen heel geerne eenige helden zagen verschijnen, bij voorbeeld een held voor ieder afgrond om hem te vullen en te vereffenen. Maar ja heden groeien er niet veel, en ’k weet niet als er zijn, of ooit geweest zijn die daar voor studeeren. En zoo is het nu ook in Belgie. Men spreekt wel van die afgronder iedereen doet het en ’t is de mode geworden van het te doen. Maar vele peizen op heel andere dingen en bereiden de wapens om elders een slag te slaan, om stemmen te winnen, misschien om een minis terie omver te werpen en aan ’t schoteltje te geraken. Zoo is het wet de soldatenkwestie. De socialisten hebben hun ontwerpen en houden er aan de christene demo- kraten vergaren, bespreken dat ont werp en toonen er weinig goesting voor zonder, daarom militarist te worden en Devèze, minister van landsverde diging, bereid zijne elf ontwerpen die heel de soldatenkwestie zullen moeten oplossen, Er zal niet weinig hapering zijn eer er iets tot stand komt. Zoo is het ook met de Vlaamsche kwestie waarvoor de tegenstrevers op verre na nog niet’t accoord zijn. Zou ook met de ernsti^^IKflMig W wins-’ ten. Belgie zal wellicht nog harde tijden te door wortelen hebben, en er is geen profeet, hoe verre hij ook moge zien, die zou kunnen voor zeggen hoe het er hier binnen tien jaar uitzien zal. ’t Is niet noodig ook, en ’t beste wat wij kunnen doen is van manmoedig te zeggen God schept den dag en wij gaan er door. geplaatst en bleef er tot 30 Maart 1816, dag op dewelken de schilderij van Jor- daens door het toedoen van het Neder- landsch Gouvernement naar Dixmude terugkwam. De schilderij van Jouvenet werd nooit meer weder gëeischt en bleef de eigendom van de kerk. Deze schilderij verbeelde de Kruis oprichting en had eene groote kunst waarde. Jouvenet (Jaen) was een Fransch schilder geboren te Rouen in 1644 en overleden te Parijs in 1717. Hij miek deel van de Fransche Academie en verschillige zijner werken bevinden zich in O. L. V. kerk te Parijs en in het Museum van den Louvre. Hij schilderde ook muurschildérijen in de kapel van het Kasteel van Versailles en in deze der Invalieden. Honderd jaar na dat de Aanbidding der Wijzen naar Dixmude terug kwam, kwam over de wereld de grootste ramp dat ooit het menschdom overviel en Dix mude deelde van de brokken. Den 16 October 1914 werd de stad voor de eerste maal met hedendaagsche kanons beschoten en het bombarde ment duurde vier jaar lang bij zoo verre dat er van Dixmude niets meer ove- bleef. en gemeenteraadsleden, en gevolgd door eene groote menigte volk, plechtig geleid wierden, onder, het spelen van blijde aria’s, naar de nieuwe gilden- zaal. Na den openingsrede, gehouden door Mr. Richard Theunyck, Voorzitter van den Boerenbond, nam de Heer Achiel Develter het woord. De acht bare spreker bracht eene warme hulde aan de nagedachtenis van Eerw. Heer Verdonck die, voor den oorlog de ziel was van al de maatschappelijke werken van Eessen hij deed de geschiedenis van ’t ontstaan der gildenzaal uiteen en deed eenen warmen om, hand in tot groei en ken. Daarna kwam de I mahieu aan ’t wsord die, in korte den, hulde bracht aan den Heer Verdonck, waarna 1 van den geliefkoosden gewezen onder pastor als teeken van herinnering en dank, -in de gildenzaal gehangen werd De Feestiede werd gehouden door den Heer adv. Vantieghem, die in zijne rede deed uitschijnen hoe de kristen mensch, in gansch zijn leven, moet EESSEN. Inhuldiging der Concordia Zondag laatst had de inhulding plaats van Eessen gildenzaal Concordia. Die feest begon reeds des ’s morgens ten 81 2 ure in de kerk, waar een rouw dienst door een talrijke menigte paro chianen bijgewoond, gezongen wierd tot Jafenis der ziel van Eerw. Heer Verdonck, gewezen onderpaster. Binst de mis, hield de Eerw. Heer Colpaert, Landbouwin genieur bij den Belgischen Boere i- BEERSlOnlangs wierd de Vee- bond heringericht onder de landbouwers, in goede overeenkomst, stevig en op vaste gronden. Dit is voor de gemeente iets van groot en algemem belang. Van een anderen kant dit is een 1 van wjlle is, dat zaken toe, brengen. JONCKERSHOVE.Voor den oorlog bestond hier een bloeiende geitenbond. Zondag laatst werd hij heringericht en staat reeds op vaste voeten. Geen wonderhet was M. Vanhevel, de volks vriend van Vladsloo, die optrad als spre ker. In onze streek, zoo zeide hij, zijn reeds geiten genoeg, maar met ai dat Duitsch goed zijn wij niet. En daarom de groote zaak is niet uwe geit te verzekeren tegen sterfte, maar het bijzonderste, verre het bijzonderste, is een goed ras inkweeeken. iedereen op zijn eigen werkt, honderd jaar duren vooraleer S1J komt niet een degelijk ingericht oorlog kon Jonckershove naar alle prijs kampen gaan, en met huis komen, Hoevelen durven hunne geit halen om naar een gaan Van al de toehoorder was er geen een die durfde zeggen ik heb eene prijs- geit. Ook was iedereen overtuigd dat M. Vanhevel waarheid sprak, dat er be nevens de verzekering tegen sterfte ook een syndicaat noodig is en het werd, dus op staanden voet gesticht. Een welgeneemde woord van dank aan M. Vanhevel. OUDECAPPELLE. Ons parochietje is erop geluimd, het heeft zijnen St Antonius terug en zijn zwijntje ook Sedert onheugelijke tijden was die Hei lige hier vereerd en gediend door al wie rund en vee bezat, en jaarlijks ge vierd bij zijn naamfeest in Januari met eene negendaagsche plechtigheid. Van af een goed jaar ’t is te. zeggen, se dert de noodkerk in gebruike is, komen er weerom beevaarders van alle kanten zeker teeken dus dat de krachtige voorspraak van St. Antonius Abt al hier wel gebleken had. Hij is machtig’ tegen alle vuur, kwalen en ziekten van peerden, koeien, zwijnen enz., en daar door de beste vriend der landbouwers van de gansche streek. Men zegde zelfs dat Hij zich nooit te vergeefs laat aanroe pen. Een dankbare die het ondervon den heeft en grootelijks er door geholpen is geweest in zijne stallen, heeft eene bijzondere gunst willen doen ter zijner eere, en een prachtig beeld ge- I schonken aan ’t kerkje van Oudecappelle. Ons parochietje is er dus op geluimd I zijnen grooten weldoener weer te hebben; en ’t verlangt nu niets zoo zeer dan zijnen handelen volgens zijn katholieke overtuiging. Het feest wierd gesloten door ver scheidene Vlaamsche, koddige liederen, het zingen van den Vlaamschen Leeuw. Iedereen trok welgemoed naar huis en lekkerbekt reeds op het prachtig concert dat op Zaterdag 25 en Zondag 26 dezer om 3 ure namiddag, in de gildenzaal zal gespeeld worden, door de toonneelgilde St. Barbara,. Het boeiend drama Cains Zonde in 5 bedrijven zal er opgevoerd worden, alsook het kluchtspel Eene Zitting te Boschbeke in 1 bedrijf, door Fr. Loncke. VLADSLOO De benden ratten en fichouwen, die verleden jaar van ten al len kante naar den Praatbosch kwamen geloopen zijn verdwenen, wellicht ver huisd. ’t Is moeilijk om dat goedje uit te roeien. De Ki no is verpacht aan Em. Trouaen in afwachting van den herop bouw der hofstede van AL Van parijs van dezen zomer te voltrekken, die Trouaen gepacht heeft. Deceuninck bouwd een nieuw huis in ’t dorp recht over de Pastorij ook reeds aan den gang, ’t Is al bouwen en metsen dat men hoort en ziet, vijf eigenaars zijn gereed om te bouwen op de markt, maar ’t me ten is nog niet effen Zekere volksver tegenwoordigers klagen dat de huizen aan’t Front te schoone zijn, maar moe ders schoonste kindje kost niet meer dan een ander, ’t Zijn de groote die veel geld vragen wat zegt men van zekere groote eigenaars die hunne 5 per cent opstrijken en niets doen, of wiens schuld is ’t en dat terzelvertijde arme dompelaars mogen dubbele pré leggen voor pacht, en edne duure barakke mogen betalen op den hoop toe, ofwel in een zwijnskot wonen, ’t roept om wrake. NIEUWCAPELLE. ’t Kasteelhof van Hector Moenaert heeft bij de koopinge veel geld opgebrocht. d’Hofplekke met 3 gem. gras 21,500 fr. aan Arseen Zwaenepoel van Eessen. Irma Moenaert15 gem. gras en land 61,500 fr. Hr,Bouden-Decoene7 gem.gras23,000 Alfons Soete, 3 gem. land 6,800 fr. Edw. Claeys-Dournez, 3 gem. land 6,800 fr. Hri Annoot van Oudecapelle, 3 gem. land 12,000 fr. De Bleye (die verleden jaar d’Hofstede kocht van Serafien Delanghe, en bezig is met ze weêr op te bouwen), 6 gem. land wat ongelegen te S* Jacobscapelle, 12,000 fr. Al te samen 159,600 fr.’ zonder d’onkosten. o Wat is er geworden van de Klokken van Nieuwcapelle Bij ’t omstorten van den torre vielen de Klokken meê. De groote was in stukken de middel bare bleef on gedeerd de derde ’n had geen ooren meer, en was licht geschon den. De twee laatste wierden tijdens den oorloge nog, van onder de puinen ge haald, en overgevoerd bij de goede Zus ters van Hoogstade. Daar bleven ze tot in 1919 de middelbare doet weer om dienst te Nieuwcapelle, roept de ge- loovigen naar Gods bidsteê, en galmt lijk vroeger, de vreugde uit en de rouwe van de parochianen. De derde zoo goed mogelijk hersteld hier, bij den smid Theofiel Clauw, hangt te Caeskerke, waar ze, door Eerw. Herder J. Van Ryckeghem, met liefde ontvangen wierd ze prijkt daar, tot aldertijd, op e kloek verhoog nu, dichte bij de Kapelle. ’t Vierde klokske, ’t schelletje, blijft spoorloos verdwenen. o Odiel Vanderfallie, zoon van Hippo- het, uit den Noordhoek van Loo, dichte bij Nieuwcapelle, had bij toeval nen tand ingezwolgen dadelijk overgevoerd naar Brugge met den auto van Heer Kommis- saris Alfons Van Hee, zoo heeft Odiel daar met veel voldoeninge, maar met veel zeer ook, den tand laten uithalen, die al 25 centimeters diepe zat. Gelukkig voor den jongeling, want anders kon het slecht afloopen. De be- werkinge viel goed uit, en we verhopen dat Odiel allichte naar huis zal komen. Menschen die gemaakte tandenin hebben, let op. TT rrzzzjröêTn van Uixmad», 4 1 7 land 16,000 fr.

De Yzerbode (1922-1940) | 1922 | | pagina 2