ABSOUTEN-PROCESSIE VAN DIKSMUIDE u .205 g s'tlrW?] ■M flUIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜ ■MMB ^«lilOlllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIII^ ffel mf 'U-J. I Vóór den Slag. iUMiumiaffliiiifiiiiiniiiWtiiiiiliHiimfflttiiiminHitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig WllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH 15 OCTOBER 1922 Voor God, Taal Vaderland. Brief uit Eessen. Snelheidsrecords op den Oceaan GEDACHTEN van ANDEREN Sociale kijkjes. Eerste jaar N' 37. jaar 3.50 fr. Zondag 15 October 1922. Drukker-Uitgever, Jules Vanblaere-Decaestecker, Dixmude. Postcheck 72428 D' Desguin. Y DE YZERBODE VOOR VEURNE, Dl i sedert geworden EEN MERKWAARDIG DOCU MENT. werd door La Croix ontdekt, waar uit blijkt, dat in vroegere eeuwen meer aandacht aan de bijzondere positie der groote gezinnen werd geschonken dan tot voor korten tijd en nog bij velen het geval was. Zelfs de Grieken en Romei nen begrepen, hoe hier de buitengewoon Steeds, en dat sinds 4 Juli 1840, toen de geschiedkundige Britania» uit Liver pool naar Boston over Halifax vertrok en de regelmatige stoomvaartdiensten over den Oceaan inhuldigde, steeds is de kwestie van den snellen overtocht van levensbelang geweest. De geschiedenis van dien wedloop naar meer snelheid tusschende Britsche, Fran- sche, Amerikaansche en Duitsche scheep vaartlijnen, is een kapitaal hoofdstuk in de algemeene geschiedenis der laatste honderd jaren. Voor korten tijd was het meesterschap kiezingen pakt dit middel niet meer; immers, juist in die arrondissementen, te Luik bijvoorbeeld, waar de katholieke candidaten het hevigste werden aange vallen naar aanleiding van de Vlaamsche kwestie, die arglistig verward werd met de katholieke kwestie, juist daar maakte de katholieke partij het meeste vooruit gang en was haar triomf het schitterend ste. De Waalsche katholieke goedgezinden hebben dit verschijnsel met veel genoe gen vastgesteld, en lachen voortaan met de blikken bliksems der franskiljonsche Jupiters. verd wordt. Het plaatselijk Vlaamsch Verbond, dat voornemens is gedurende dezen winter verschillige leerrijke voordrachten te ge ven aan zijne leden, zou een zeer nuttig werk verrichten, eene les te doen geven voor alle Eessenaars, door eenen bekwa men vakman .over het zoo belangrijk vraagstuk der electriciteit. Velen denken dat het gebruik van al- cool een behoedmiddel is tpgen besmette lijke ziekten. juist het tegenovergestelde is de waarheid. Die sterkedranken nemen, weer staan het minst. Mijne ondervinding leert het. in handen van deze natie, maar toen werd zij door gene overvleugeld en niets heeft meer bijgedragen tot ontwikkeling en ver betering der Occeaanvaart, dan deze wedijver tusschen nationaliteiten. Het pionierschip, eene paddle-stoom- boot van 1154 ton brutto, had eene snel heid van 8 1/2 knoopen in het uur en had 14 dagen en 8 ure noodig voor de reis. In 1850 was die duurtijd al verminderd tot 11 dagen en 3 ure, en de gemiddelde snelheid der stoombooten gebracht op 12 knoopen in het uur wat eigenlijk meer is dan de gemiddelde snelheid der booten van heden. Tien jaren later legde men de reis af in Men heeft ons eertijds gezegd elke school die open gaat doet eene gevange- nis sluiten, en met de burgerlijke zeden leer zullen wij het schavot afschaffen. De waarheid is dat wij met al onze scholen het getal der gevangenen vervierdubbeld hebben, en niet meer weten waar dezen geplaatst. Wij hebben onze handboeken van on zijdige zedenleer vermigvuldigd en het getal moordenaars klimt tweemaal hooger dan vroeger. Jean-Bernard verstokte vrijdenker Neen, niet om politieke redenen, veel minder nog uit berekening, draaien sommige Waalsche katholieke mandata rissen bjj Maar zij hebben het vraagstuk diep grondig overwogen, en dit zijn de vruch ten huuner studie; Het Vlaamsche volk heeft recht op een eigen hoogeschool, die een lichbaak moet wezen voor de Vlaamsche cultuur De Vlaamsche hoogeschool zal daarbij een machtige factor zijn ter bevordering van de hoog sociale belangen in de Vlaamsche gouwen Nu, die Vlaamsche Hoogeschool kan nergens beter gevestigd dan te Gent: Omdat daar reeds de lokalen en inrich tingen bestaan; Omdat het oprichten eener nieuwe hoogeschool te zware lasten zoude mede brengen met het oog óp ’s lands finan- cieelen toestand Omdat vier hoogeschoolen meer dan vol doende zijn voor België en eeq, vijfde er te veel zou wezen omdat, buiten Gent, de Walen gelegen heid in overvloed vinden tot het doen van hoogere studies te Leuven, te Luik en te Brussel Omdat het hervormen der Gentsche hoogeschool geenszins de belangen der Fransche cultuur schaden kan Omdat, eindelijk, desnoods boven de belangen der Fransche cultuur de belangen staan der goede overeen komst tusschen Vlamingen Walen, over eenkomst die best kan bevorderd door ’t erkennen en eerbiedigen van elkanders rechten. De taalkwestie was tot heden een twistappel welke de rust en de eendracht verstoorde in den schoot van ’t algemeen Belgische gezin dien twistappel doen verdwijnen, door ’t definitieve oplossen der taalkwestie, is dus een daad van welbegrepen vaderlandsliefde, en die daad willen de Waalsche katholieke parle mentsleden helpen plegen in volle vrij heid, enkel geleid door hun geest van rechtvaardigheid enkel ingegeven door de stem van hun katholiek, vaderlandsch ge weten. Zóó zit de vork aan den steel, en de tegenstrijdige beweringen en zinspelingen der anti- nationale franskiljonspers zullen er niets aan veranderen. In ’t begin van den aanstaanden par lementairen zittijd moet de Hoogeschool- kwestie ter kamer ten berde komen en opgelost worden. Het voorstel Van Cauwelaert strekkende tot het vervlaamschen der Gentsche Hoo geschool staat, om zoo te zeggen, nog alleen aan de dagorde. Welk lot is het beschoren Optimisten onder de partijgangers der vervlaamsching voorzien thans een meer derheid voor de oplossing-Van Cauwe laert; geen enkele tegenstrever durft nog ’t verwerpen van die oplossing te verzeke ren zoodat beide richtingen het omtrent eens zijn nopens den vermoedelijken uit- slag. De bekeering van heer Vandervelde maakt danig veel opschudding, niet het minst in sommige socialistische middens. En dat de hoofdleidetvarTT Belgisch so cialisme andere mandatarissen zijner par tij zal medesleepen, daar verwacht zich iedereen aan. Maar om het voorstel Van Cauwe laert er door te halen, dient de doorslag gegeven door katholieke vertegenwoor digers van het Walenland, die, op hunne beurt, enkele Brusselsche ifiandatarissen zullen meêtrekken. Hoe staat het aan die zijde gesteld De Nation Beige het meest antina tionale blad van België weet te vertel len dat minister Van de Vyvere de katho lieke volksvertegenwoordigers van het Walenland aan ’t bewerken is, en ’t blad hoopt dat die heeren eer zullen luisteren naar de stem der vooroordeelen dan naar die van het gezond verstand en de recht vaardigheid Men ziet aan heel het gedoen der Na tion dat ze niet gerust is en die onrust wordt gedeeld door haren vlaamschhaten- den spitsbroeder Le Soir deze heeft ver nomen dat de meeste katholieke Waals che volksvertegenwoordigers zouden be sloten hehben het ontwerp - Van Cauwe laert ’t is te zeggen ,het vervlaamschen der Gentsche Hoogeschool te stemmen om politieke redenen, of liever, om kies redenen, voegt Le Soir er "bij. Om kiesredenen Maar de antinatio nale Nation Beige bedreigt de Waalsche volksvertegenwoordigers met de «gebak ken appelen» hunner kiezers,indien ze durven luisteren naar den raad van mi nister Van de Vyvere I Men ziet, de twee spitsbroeders heb ben malkar niet goed afgesproken ,want de eene aanziet als beletsel wat de an deren als aandrang beschouwt. o Maar zij hebben het allebei mis voor. Langen tijd hebben de franskiljons, of liever, de vijanden der Vlaamsche rech ten, de Waalsche Kamerleden bang ge maakt voor de gevolgen, moesten zij in gaan op de verlangens der Vlamingen, en mogelijk is dit stelselmatig schrik- aanjagen niet gansch zonder invloed gebleven op de houding dier mandataris sen inzake het Vlaamsche vraagstuk. Maar sinds de jongste algemeene ver- Een abonné schrijft ons Een briefwisselaar van de Kzerbode» schreef onlangs, dat de Gemeente raad van Eessen aangenomen had de ge meente te verlichten door electriciteit ter plaats voortgebracht. Dit bericht is niet nauwkeurig: wel heeft de Gemeenteraad eenparig het verlangen uitgedrukt deelek- trieke verlichting te zien toepassen, zon der echter verdere verbintenissen aan te nemen Deze kwestie is veel meer inge wikkeld dan sommigen wel nicenen- ‘»ok, is dé inrichting hedendaags zeer’kosielijk. kan of mag de Cemeente geheel of een deel der leiding té haren laste nemen, iets wat vele duizenden fanken zou kosten? Zij kan niet,omdat er geen geld in kas is daarbij zou eene dergelijke beslissing rAoeten onderworpen worden aan de goed keuring der hoogere Overheid, en wij twijfelen ten zeerste of deze goedkeuring zou gegeven worden. Men heeft gesproken.van provinciale Centralen, welke den stroom zouden leve ren aan de aangeslotene gemeenten. On langs bracht de heer Advokaat Valcke hierover een verslag uit in den provincialen Raad. Uit dit verslag moeten wij beslui ten, dat er nog onzeglijk veel water naar de zee loopen zal, vooraleer de provincia le Centralen in West-Vlaanderen iets zul len uitrichten. Intusschen blijft het niette min waar, dat de verlichting door de elec triciteit eene ideale verlichting is. In verschillige plaatsen wordt de stroom geleverd door eene bijzondere instelling, die alle onkosten te haren laste neemt, behalve het plaatsen van lampen en dra den binnenshuis, en de geleverde electri citeit doet betalen aan zooveel per KILO WATT. (Kilowatt is eene soort .van hoofd eenheid in zake electriciteit, evenals de meter is voor de lengtematen, de liter voor de inhoudsmaten, de gram voor de gewichten, enz.) Moest de Gemeente de gelegenheid hebben om op zulkdanige manier de ver lichting te bekomen, zonder een ander kapitaal te moeten verschieten dan het geld, noodig om de lampen te plaatsen hewel dan meenen wij dat zij. zonder aarzelen een dergel.jk kontrak! zou slui ten. -Vóór den oorlog onderzocht de Be- tuurraad der Samenwerkende Melkerij de mogelijkheid de elektrieke verlichting te verschaffen aan de gemeetenEessen-Cler- cken Woumen. Een deskundige van Leuven wierd geraadpleegd; deze heer keurde het ontwerp radikaal af, omdat-de onkosten der leiding veel te hoog zouden beloopen, en men sprak daar niet verder meer van, Haast en spoed is zelden goed. Deze gulden spreuk vindt hier ook hare toepas sing. Plaatsen bezoeken waar eene private onderneming de electriciteit levert aan burgers en de gemeente, nauwkeurige in lichtingen nemen over onkosten en op brengst, vakmannen raadplegen welke geen rechtstreeksch belang habben in de onderneming, zekerheid hebben aangaan de het vereischte kapitaal, enz. enz. ziétdaar zooveel punten, welke de inrich ters uit het oog niet mogen verliezen wil len ;ij geene blauwe schenen loopen. Middelerwijl zou het Gemeentbestuur inlichtingen kunnen nemen, wélke ver plichtingen het mag nemen in deze zaak, en een bezoek brengen aan plaatsen waar de stroom voor de gemeentelijke verlich ting door eene private ondernemig gele- t ,'A 1 200 verkleede kinders figureren er in. Vertrek langs de Molenstraat, terug langs de Weststraat. Inwoners bevlagt uwe huizen. 9 dagen en 6 uren. In 1880 8 dagen 4 urén In 1890 7 dagen 10ufen47minuten; In 1900 '5 dagen 19 ur‘m.15 minnten. Wij hebben dan 1900 den rekordbre- ker, die 23.5 knoopen in bet uur liep, 23.620 ton mat, en wieró machienen 40.030 paardenkracht ontwikkelden, ter wijl die van de Britania er 710 ont wikkelden. 1900 was de groote tijd van de Duit- schers op den Oceaan zij hielden toen het meesterschap der snelheid met de Kaiser Wilhelm der Grosse de Kron- prinz Wilhelm de Kaiser Wilhelm II de Kronprinzessin. Cecilie en de «Deutschland». Natuurlijk was dat e:h doorn in d?n teen der Engelschen, die;zich nu begon nen in te spannen en de Cunard Line geholpen door de Britsche regeering, legde toen de Lusitania en de Mau retania op stapel deze' Vrachtschepen iH-ieid het beslisten aeu# en -i-^y1 en nog vandaag is de Mauretania snelvarendste koopvaardijschip. Maar men beeldé zich niet in dat zij bestemd is om in het onbetwistbaar bézit van hare lauweren te blijven, want er is misschien nog nooit in de scheepvaart een meer belangwekkendetjjd geweest dan die van vandaag. Op de vaart van Southampton naar New-York over Cherbourg stoomen er thans zes machtige schepen, die naar de trofee der snélheid dingen drie vap de Whit Star en drie van de Cunard van Line Een hunner, de Homeric komt wel niet in aanmerking, en in kwoteering worden de Olympic en de Aquitania ver in de schaduw gesteld door de Mau retania De twee andere schepen van het zestal de Majestic en de Berenga- ria laten echter de deur open voor alle verrassingen enbeidenzijn door de Duitschers gebouwd. De Berengaria oud Imperator is gebouwd voor eene snelheid van 22 a 23 knoopen zi: is nu in een oliestokend schip veranderd, maar te oordeelen naar de eerste reizen is het niet te verwachten dat zij het verder dan 24.5 25 knoopen zal brengen, Indien dus een schip de «Mauretania» zal onttroonen, zal’t de Majestic zijn, de oude Bismarck der Hamburg- Amerikalijn. Toen het schip, krachtens het Verdrag van Versailles aan de commissie van Her stel weid uitgeleverd, werden hare ma chienen aangegeven als ontwikkelend 64.030 p. k. en loopend 23 knoopen. Welnu, op de reis van Hamburg naar Southamtom liep zij 25 knoopen en ont wikkelden hare machienen 80.000 p. k. En bij hare eerste terugreis van New-York heeft zij eens gedurende vijf uren, 27 knoopen gehaald. De Mauretania liep eens gedurende 24 uren achtereenvolgens 27.4 knoopen zoodat zij nog aan ’t hoofd staat. Het tweegevecht tusschen de Maure tania en de Majestic zal de groote gebeurtenis van dit jaar zijn op scheep vaartgebied. Het socialisme zal of kan nooit voorgoed vrede sluiten met het Katholiek Geloof, waarom Het socialisme is een leer die van de aar de eenen hemel wil maken. Dat zal of kan nooit I Het puur en simpel socialisme het zuiverras -socialisme zou wel willen dat al de kerken werden afgebroken of, ten minste, geen huizen Gods meer zou den blijven; het zou wel' willen dat alle pater? m-p.-wfr»or* •haSïTX ‘e.cncn aan het beheer der'« zaken het zou al wat den godsdienst van verre of nabij betreft, willen uitgevaagd zien... zooda nig dat zelfs alle schijn van Godsbegrip van den aardbol Z'ou. verdwijnen I Eindelijk zou het socialisme dan zeggen: nu zullen we van de aarde eenen hemel gaan maken I Maar men moet bitter weinig verstand hebben om zich niet eens af te vragen wat het socialisme, zou aanvangen met het zieleleed, en het lichamelijk lijden dezer aarde Wat zijt ge met een beurs gouden geld zonder gezondheid.? Wat zijt ge met rijkdom zonderhuiselijk geluk en huiselijken vrede? Wat zijt ge met alle aardsché genot, uitbundig pleizier, volle voldoening aller zintuigen .zonder den innigen vrede,:des harten ?Eiwel I socialisme ,waar blijftdan dan uwe hemel op aarde Beken, socialisme, dat ge nooit of nooit met uwen stofvager al dat lijden en leed zult weggevaagd krijgen, want de aarde is en blijft een tranendal I En zou het er ons om beteren zonder God .zonder godsdienst .zonder Room- sche - Katholieke Kerk .zonder Room- sche-Katholieke priesters En gij nu, socialisten zonder God of ge bod Zijt gij minder ontevreden ge socialist puur en simpel zijt Denkt ge altijd nog dat meer geld van de aarde eenen hemel maakt Zou het meergeld niet al te dikwijls in vele huisgezinnen den stillen huiselijken vrede wegjagen en oorlog verwekken Zou het meer geld niet al te dikwijls de schuldige oorzaak geweest zijn van echt breuk en de rest Uwe gazet raaskalt zoo doodgaarn, over die hooge wereld en hare rotheid maar denkt ge dan ook niet dat geld I dat geld I Zijt ge nog altijd zoo snulachtig te denken datzonder God of gebod, de nijverheid en de handel niet altoos den werkman als een paard zullen inspannen, al dra gen die heeren eene collectivistische buis of eene communistiche klak, die heeren die 'den Staat zullen omscheppen in een beheer der zaken Zult ge dan nooit of nooit leeren begrijpen dat kapitalisme, wereldvrede, proletariër, enz woorden zijn en blijven... tenzij dat de menschen éénen God, eeuwigen wet gever,looner van alle goed en straffer van alle kwaad, erkennen en dienen Prijs 15 centiemenVoor ’t hatff I— I J Ml

De Yzerbode (1922-1940) | 1922 | | pagina 1