Zevende Algemeene Bedevaart naar de Graven van den IJzer VOOR VEURNE, Dl De Hongennatch. Ml mi pIII T9 3 E ''("I «i! i iJhUigEfiSl'Bo’P’ KALENDER aan 20 cent De Yzerbode j Abonnementen Van De Week Aankondigingen E VIJFDE JAAR Nn 3 4 ZONDAG 22 AUGUSTUS 1926. Prijs 15 oentóamea. volgen# overeenkomst Alle ingezonden stuiken, 't Voor God, Taal en Vaderland. MAANGETIJDE M 23 Oogst, V. M. Druikker-Uitgever, Jules Vanblaere-Dccaestecker, Dixmude, Postch- 72-428 GEDACHTEN Wéezen en en Be van Muziek. wor- kan NAMIDDAG Bedevaartvlagjes, Borstspelden enz: LACHEDINGEN De afstempeling der Schatkistbons voor 1,462,000,000 fr. bons aangeboden be- Luistert niet volkerpn ondenscheidlen Mengelwerk van De Yzerbode N’ 10 HET OUD-DIKSMUDE den H(togen Hoek. ’(’t vervolgt =1 M 23 Oogst, li- Phil. Beniti, D 24 Oogst h. Barbholom. ap. W 25 Oogst h. Bodewijk k. D 26 Oogst h. Zepherinus.p. V 27Oogst h. Jozef Caliaz, b. Z 28 Oogst h. Augustinus b. Z 29 Oogst Onth, H. Joan-Bv VOORDRACHT GEHOUDEN IN HET DA- VIDSFONDS DEN 25 JANUARI 1926. Zomersche vlagen Duren geen dagen. Voetje voed voetje Gaat men verre. Lekkere kele Kost zoovele. dat ze de species dan laten rollen. Zoo is dus weer het duur leven niet dergelijke matchen niets gekort want zij, die er eerst bestrijders van waren, zijn er nadien be wonderaars van, doordien ze zich ’t buikje eiken dag een zielmisje bereiden, tot de met vasten gewonnen som ook weer op is. Voor den oorlog hoorde men niet van hongermatchen. Wel was er wel een zon derling lijk Succi in den tijd die een vastentijdperk van 30 dagen aanging, Maar toch zou men toen geenc volledige ploegen hebben kunnen bijeen krijgen voor zoo een match. 5. Slaan van den eersten Paal voor Vlaanderens IJzergedenkteeken door ouders, weduwen, zusters, broeders os weesjes van gesneuvelden; 6. Godsdienstige Rede bij het kruis door E. H. August Nobels, oud krijgs- aalmoezénier der 1ste legerafd. 4 linie. Ter drukkerij «De Yzerbode» men verkrijgen: Wij vinden ons verplicht, gelijk alle andere Week- en Dagbdladen, gezies de gedurige prijsverhooging van papier DE LEENING DER SPOOR WEGEN. 8.50 fr. 6.50 fr. 4.50 fr. 2.50 fr. de werk- om- «Trouw aan Vlaanderen» Tegenwoordig ziet men te Berlijn jong en oud, arm en rijk naar eenige herber gen drillen in het midden van de stad. Daar zitten eenige jongelingen opgeslo ten, ieder in een glazen kas welke door een heel ernstig notaris verzegeld is. Die jongelingen betwisten elkaar een mageren palm: deze welke hun terzelfder tijd den titel moet verleenen van prins der vasters, een «eeretitel» waarop eene ver woede jacht gemaakt wordt. APe dagen worden er bulletiins afge- kondigd over den toestand van elk dier zoo onnoozele kampioenen. Een hunner heeft het gebracht tot 43 dagen vasten en, met groot bombast, werd hij uitge roepen tot prins, ten minste van de ploeg waarmede hij kamp aangebonden had. Nauwelijks heeft eene ploeg gedaan, of reeds is er eene andere gereed om zich te laten verhongeren in eene glazen kas, waarrond de ziekelijke niewsgierigheid komt kijken. ’t Is een hoogst verkwikkelijk schouwspel. De nieuwsgierigen betalen 50 centiemen om de glazen kas en hem die er in zit te gaan bewonderen. En de toeloop is zoo groot dat men, evenals bij ons in den onzaligen oorlogstijd, «file» moet maken aan de deur Daarentegen had men voor den oorlog zooveel ploegen als men maar wilde om eetavonden te houden. Men had toen ook de beruchte «soupers» van de honderd kilosmannen, ’s Anderdaags kon men dan in sommige dagbladen het verhaal lezen over de slemppartij, en men stond letterlijk verbluft als men te weten kreeg wat die onverzadelijke veelvraten óp zij gezet hadden, ’t Waren menschen die een graanzak hadden op de plaats van hun maag. Teeken des tijds Die vastenmatchen worden gevolgd alsof ze met zich voeren een middel om het duur leven te verhelpen. De vasters zelf hebben toch reeds het middel ontdekt om voor hun zelven de uitgaven te snoeien. En, wat meer is, als de match uit is, dan trekken ze ieder een flinke geldsom. Toch verwed ik dat ze dan hunne schade inhalen en Prijo voor 1 Jaar voor 9 maanden voor 6 maanden voor 3 maanden Per nummer 0,15 fr. 8. Hulde 'door een Nederlandlsch Af gevaardigde van het A. N. Verbond. 9. Gezamentlijke uitvoering van worden in alle postkantoren en bij alle postboden aanveerd worden voorloopig nog niet in omlöop gebracht gezien elfen tegenwoordige,' ,-finantieélen 'hoestend- Na. de Bede vaart hoopt het komiteit, met de milde hulp Van alle Vlamingen, dit mach tig ideaal te verwezenlijken. Op dé Groote Markt: gezamenlijke uitvoering van Vlaamsche liederen on der 'leiding van Jef Van Hoof, met M i z i e kb ege lei ding i Voorstelling van eene prachtige reeks Plastische Beelden door de Tum- maatschappij. GANDA. Meester Penne was aan ’t uitleggen ovfep {natuurwetenschappen, jen had uiteengedaan wat een doorschijnend lichaam, is. Jantje, wat is een doorschijnend lichaam? Een doOrlschijnénd lichaam is een lichaam waardoor men ziet. Geef een voorbeeld. Een sleutelgat, meester. zij dat ze gedrukt zijn of niet ZZE. blijven eigendom van den op- stelraad. jiVl Naamlooze stukken worden jT nooit in acht genomen. Voor den oorlog waren er ook prijs kampen van wijndrinkers en van rookers. Gelukkige tijd wanneer de wijn nog niet vervalscht was' wanneer hij niet overbe last was! Gelukkige tijd toen de sigaren, de pakjes tabak nog niet omringd waren van een bandje, waarvoor men dubbel en dik moet doorleggen! Op onze dagen is het gedaan met de banketten waar de hoorn van overvloed uitgespreid wordt, ’t Is gedaan met de prijskampen van wijndrinkers en ook met de rookerswedstrijden, of althans zijn deze laatste niet zoo talrijk meer als voorheen. Nu is het de beurt aan vasten matchen; er zijn er met de vleet en er komen er nog altijd bij, want hongerlij den schijnt op onze dagen, maar een flauw kinderspelleken te zijn. Een schrijver, wiens naam me voor het oogenblik ontsnapt,heeft eens gezegd, dat een tijdperk zich kenmerkt door zijne spelen. Over eeuwen was Griekenland gekend voor zijn Olympische spelen Bij de oude Romeinen had men ook allerlei spelen, die het volk lokten naar het Amphitheater. België heeft, voor den oorlog, zijne prijskampen gehad van 100 kilosmannen. De tijd is niet ver af waar op men hier prijskampen zal zien van magere menschen, want die zijn er nu met dozijnen te vinden. Droevig tijdperk, voorwaar, dat kam pioenen levert voor een hongermatch! Mijne achtbare toehoorders zouden het mij voorzeker niet vergeven moest ik hier geene mel ding maken van de aloude gilden d’ie geduren de de eeuwen, heen zulk eene groote rol ge speeld hebben in hét leven van de Diksmudeïin- gen. Ik zou graag een woord zeggen over al de gil den dié te Diksmude bestonden vóór den oorlog, maar ik moet mij beperken met de Jbijzonderste aan te halen. Eerst én vooral, eere aan wie eere toekomt, dé oudste en dé eerbiedwaardigste: dé Koninklijke Gilde van Simt Sebartiaan. Dé schuttersgilden warén bij hun ontstaan niet ingeilicht tot het vermaak van dezen die er deel van smeken, het warén milistaare inrichtingen, voor dbel hebbende bekwame schutters te Vor men ten behoeve Van de stad. Wij hebben boo ger gezien dat de Diksmudelingen menigmaal te velde trókken om dé belangen van hunnen kasteelheer, van den graaf van Vlaanderen én van de Vliaamfcche gemeénten met de wapens te verdedigen. Reeds in 1379-80 zien wij. de Diku- m’udsohé schutters deelnemen laan de lbielegei|:ln- gen van Gent, Dendérmonde, Gfeeraerdsbecgen. ’t Is in de stadsrekeningen van 1421-22 dat wij voor den eersten keer de St Sebastiaansgilde vermeld zién: in de volgende rekeningen wordt er voordurend melding van gemaakt. Telken ju re als zij «haren gaai schoot» werid zij door het Magistraat vérwelkomd en met den eerewijn be schonken. In de ’Archieven der' St Sebastiaans- gilde, ongelukkiglijk tijdens den oorilog verloren gegaan, bevonden zich verschillige documenten betrekkelijk een eigenaardig geschil dat zich voordeed tijdens de 15é eeuw tusschen Diksmud- sche handboogschutters en deze van Kortrijk. In Juli 1462, gedurende de Magdalena-féeste gene te Diksmude gebeurd was, overleden waren en 'dat eene gansche gilde niet verantwooildfelijk kon gemaakt worden van hetgene eenige barer leden misdaan hadden; dat zij ten andere niets van deze zaak afwfetén en dat zij geene zending hadden om het geschil te vereffenen. Na- lange besprekingen werd er tusschen de aanwezige gil den beslist dat de Kortrijkzanen ditmaal aan den prijskamp mochten deelnemen, maar' dat zij vóór de eerstkoinende prijs.-chieting hunne ver ontschuldigingen moesten laanbiedién aan de Diksmudelingen. Een procels-veribaal werd té diengevolge opge- maakt en geteekend door den baljuw, burgemees ter en schepenen der stad Eecloo. Men moet gelöoven dat de Kortrijkzanen zich om de beslissing van Eecloo niet bekommerd hebben, vermits in 1494, 't zij 8 jaar later, er een nieuw geschil opreés ter gelegenheid van één- en prijskamp uitgeschreven door de Sint Sébas- tiaangitóe van Meenen. Tijdens) dé loting, teekenden de Dikumitidelin- gen nog eens protest aan tegen de deelneming der Kortrijkzianén, aangezien deze laateten nog niets hadden gedaan om den smaad uit te wis- schen en om hun recht te staven, haalde zij het proces-vedbaaH té voorschijn dat hun te Eecloo was afgelevérd geworden. Na nieuwe en lange redetwisten beslisten de verschillige afgéveerdigd'en het geschil in zijnen huidigen staat té laten tot aan heb naaste vrij- schietspel, en irituBschéntijd de Kortrijkzanen toe te laten aan den prijskamp deel te nemén. De ordedienst zal zooals verleden jaar door de leden van «G'anda.» .grootendéels jwaargen°- mer, worden. Iedere Bedevaarder zal het boek koopen: «Naar Vlaande rens Doodenveld III» (6e Bedevaart) met talrijke platen, op zwaar papier dat den dag der Bedevaart zal te koop geboden woren. (Prijs 5 fr.) Orde van den Optocht: onmidd’elijk na de Mis op de Markt, vertrekt de sfoét, waarvan de optocht geregeld is volgens onderstaande num mers. Elk blijve dus bij zijn nummer: 1 Vaandel der Bedevaart 2. Blöemendraagsters en dragers, De Nationale bank hééft Maandag morgen aan den minister van Finan ciën het totaal bedrag doen kennén van de Schatkistbons ter afstempeling aangeboden. Dit tothal bedrag bereikt de söm van 1 miljard 462 millioen. Den laatsten dag werd voor meer dan eén half miljard, ter afstempeling aan geboden. Daar er Voor 5 miljard 628 millioen Schatkistbons in Omloop waren, de Muntbons inbegrepen, komt dé uit slag der Opertóe van minister Fran- cqui dus neer op eén consolidatie van 4 miljard 166 millioen frank. Nabij de zoo eigenaardige Noordbrug, die dag- teekende van 1577, het merkwaardig huis van Mr Van SielegheAi met zijn licht en sierlijk to- rénltje. Langs den overkant der straat het huis vroeger bewoond dóbr de Jufvrouwen Hinde- ryckx. Langs den Grooten Dijk bij de Appe1 markt-brlugge dagteekende van de XVIIe eeuw, 'uavge, piwl«»w±ucju de heiberg «Den Papegaai» heti schoonste ge- Vrouwenparochie, jGeldkriacht; Kranke jNeiring, yeltje dat mén droomen kan en daarnevens het 7. Gezamentlijke uitvoering van het Bedevaailtlied «Gedachtenis» van Cy- riel erschaeve, onder leiding van den toondichter Van Hoof, met begeleiding VOORMIDDAG om 11 uur: Plechtige H. Mis ter nagedachtenis van onze duurbare ge sneuvelden. Daarna vrome en ingeto gen OPTOCHT naar het oude slagveld Aan den voet van het voorloopig kruis van Héldenhulde Geestelijke PLECHTIGHEID 1. Bloemenhulde; 2. Gezamentlijke uitvoering van het Lied der Vlamingen; 3. Aanspraak door M. Adv. Borgi- gnon, namens de V.O.S.; 4 Aanspraak door Prof. Dr Fr Daels namens het Bedevaartkomiteii naay [TOmmige geruchten, die aocals verleden jaar, werden uitgestrooid door de vijanden van al wat Vlaamsch is, als zou de Bedevaart niet doorgaan. Het komiteiti der Bedevaart bevestigt nogmaals dat zij- het volle akkoord be kwam en de noodige toelating bezit van wege het Btadsbestuur van Diks- mudë,. Zij woonden daar zonder’ pacht te moeten be talen en ’trokken maandelijks een klein pensioen met last van eiken dag in de H. Geestkapel een gebed te lezen voor de stichters van het gods huis. De kapel, die dagteekent van deXVe eeuw, werd eenige jaren vóór den oorl’og door het be stuur der Burgerlijke Godshuizen hersteld. Als men de straten van Diksmude doorwan deldebemerkte men vóór den oorlog nog menige oude gevels, die den lieflijken Vlaamschen bouw trant eigen aan \onze stad, herinnerden. Op de Groote Markt het «Gouden Mandeken» dat in herstelling was toen de oorlog uitbrak: op de Vischmarkt, de herberg «De Vischmijn», in de Noordstraat het huis Waar vroeger Chs. Vanhoucke woonde, en een weinig verder een huis in denz'elfden 'trant hetwelk het nummer 16 droeg. Nabij de Mededingers in rijwiélkoersen kennen dat het gebruik van alcohol hun gerégeld kracht en zekérheid ont neemt en dat zij hun kunst het ge makkelijkst én met het meest succes beoefenen als zij zich van het gebruik van sterken drank onthouden. De Chineezen zijn beroemd als taaiste, de meest onvermoeide lieden der wereld, en dat alleen dat zij zich door1, matigheid van 'andere Een financieel blad deelt mede dat wat betreft de plaatsing eenér aan zienlijke hoeveelheid aandeelen dor spoorwtegleening in dén vreemde, het akkoord tusschen de Hollandscbe en Zwitsersche banken in princiep is vaistgeslteld. Vrijdag zoudbn, Volgens dat blad, de afgevaardigden dér Hol- landsche banken teBüussiel zijn aange komen, en éen volledig akkoord zou getroffen zijn met de Thesaurie. Met dé (Zwitsersche blanken heeft men schriftelijk onderhandeld, en de uitslag is even voliedig bemoedigend. Naar het blijkt echer dienen nog fenkele formaliteiten vervuld, vooral eer tot het plaatsen dér liandteekenin- gen wordt overgegaan. Dit hoopt men in het begin der komende week i:> orde té hebben. Het zou gaan over ver scheidene hondenden miljoenen om te beginnln... Wla.t hét binnenland betreft, daar omtrent bezit men nog steeds geen of- ficieele gégevensi. Men voorziet even wel dat het totaal der Schatkistbons dlat afglestempeld werd, bétrekkelijk klein zal zijn. Deze die door de privi- lenfé laandeelen :cfer Spoorwegen wer den vervangen, zouden het cijfer van 5 miljard omtrent komen. Wat de ondérteekcaaars in baar geld betreft, ook deze zouden reeds tot een prachtig totaal zijn gekömén. huis genaamd St Thomas van Cantelberg. In de Woumenstraat den merkwaaxdigen ge vel van het huis, liaaltst bewoond door Dr Pieters, en de groote afspanningen «Den Burgondischen Schild», «De Tafelronde» en het «Groot St Jo- riehof» mét zijnen eivormigen toren. Wij moeten ook nóg aanstippen het zoo sehil- derachtig «Reulzenmolentje» een der zeldzame molens die overbleven van de menigvuldige mo lens, die vroeger de Stad cmringdten. Teiwij'l wij rond de rtratén wandelen kunnen wij niet nalaten een woord te zeggen over de aloude instelling der «wijken», instelling die nóg zoo bloeiend was vóór den oorlog. In elke wijk was er een Heer en eéne Vrouw, gekozen tusiscihen dé iniwoneiis der straten die van de wijk deelmieken. Wekelijks werd dooi den knaap bij elk lid 10 centiemen iiöndgehaald ten einde eene jaarlijksche bijeenkomst te hou den, met maaltijd, bal en gezelsohapspelep. De Vrouw hield de kas, en het geld' dat overbleef werd gebruikt om de wijk te versierten bij som mige bijzondere plechtigheden: zooals inhuldi gen van Pastors, ontvangst van Z. H. den Bis schep, stoeten en processien.. Dan werden praal bogen opgericht en de wijken wedijverden onder elkander om de straten om ter schoonst te ver sieren. De volgende wijken be-iüonden nog vóór oorlog. Dwingeland, Achterwroéd al, Als 't pee rd gastolen is, sluit' men ’t sltal). Nederig maar deffc. Het land van alle gebrekén, Keizerrijk, Stitoiland, Ketelwijk, BiesbroekenHooge in ’t droge, HlérthoofdenReuzenland, Zuiverland, kwamen eenige schutters van Kortrijk naar Dilkfl- muidé en daagden de Diksmudelingen uit tot een schietspel. Volgens de gebruiken te dien tijde hqngen zij drie pijlen uit aan het lokaal der' Diksmudsche gilde. De Diksmudsche schutters, vermast te midden van de féestlijkheden der jaarmarkt, zagen in dat het hun ónmogelijk was van een getal schutters bijeen te 'krijgen, groot genoeg om op een eer bare wijze de uitdaging te beantwoordenen gin gen zich dan ook bij de Kortrijkzanen veiont- stehuldigen. Deze llaatsten verstonden het echter alzoo niet, én ze trokken dooh de straten van Diksmude, de drie pijlen van de uitdaging achter hen sle pende, hierdoor bedoelende dat de Diksmudelin gen lafaards wa.ren, en hun niet durfden bekam pen. Tengevolge van dezlen hpenbairen smaad deed' de St Sebartiaansgilde van Diksmude in 1463 door het Magistraat van Stad een proces verbaal opmaken in hetwelk de omstandigheden van 'dit geschil beschreven waren. ’t En was maar 23 jaar later in 1486, ter ge legenheid eener nrijsschiet ing te Eecloo, waar de schutters van Diksmude en deze van Kortrijk aan deel namen dat de «Bastiaans» van Di&- mudé voor' de eerste maal van hun procee-ver- halal konden gebruik maken. Op 'heti oogenblik dat men volgens de in voege zijndé gebruiken, bel tot ging trekken om de verschillige «pele tons» aan te wijzen, haalden de Diksmudelingen dit stuk te vobrachijn en stelden zich tegén de deelneming van de Kortrijkzanen omdat dgze zich niet «gebeterd» hadden van dén aangeda- nen smaad. De Afgevaardigden van Kortriik deden gelden dat al de schutters die de schuld waren van het- Meisjfesbondèiï 3. Ouders, Weduwen van gesneuvelden. 4. Harmoinie V.O.S., Gent 5: Hét Komiteit der Bedevaart afgevaardigden 6. Studenten 7. V.O.S:-bond Limburg, vaandels in groep per provincie 8. V.O.S.-bond, Antwerpen 10. O'dst-Vaianderen 11. West-Vaanderen 12. Verdere maatschappijen en devaarders. Het Sekretariaat der Bedevaart zal op Zaterdag 21 en Zondiag 22 Oogafc gevestigd' zijn te Diksmuide, Groote Markt, Gasthof «Het IJzerveld». Daar kunnen alle inlichtingen bekomen den. De Mis van 11 uur zal plaats hebben op de Groote Markt in openlucht, ’t werd toegestaan door Z. H. de Bisschop van Brugge De inschriivingslijsten Monument: Luidsprekers zullen opgesteld wor den. ft'— - aasa*«aa»SBE&sisiea WW s. JE YZERBODE

De Yzerbode (1922-1940) | 1926 | | pagina 1