voor De strijd tegen dei Godsdienst. Rusland Wat Gebeurt WEEKOVERZICHT er in Nieuwsjes. Bijzondere Miiioiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim D1KSMUIDE,VEURNE.NIEUWPOORT II II KALENDER 1 IT’S ‘11 BÜH zest de Week. van Maangetijde WE0Ê04AÖ s M esmmfflN jaargang n? ia» ZONDAG 4 APRIL 1937. ABONNEMENTEN 2J BINNENLAND 17 fr. 9 fr. 5 fr. aankondigingen Voor God. Vaderland. 1 de VATICAANSTAD. TCHEKO-SLOWAKUE. De mensch in België weet wawvww w- LYBIE. EELANGR1JK •?il liet w I® 1T de aan Zuid- HANDELAARS plaats kondigingen in, ze en brengen meer profijt, daar ker gelezen worden. ITALIË EN ZUID-SLAVIE SLUITEN EEN VRIENDSCHAPSPACT BUITENLAND Prijs voor binnenland, vermeer derd met de onkósten vol gens postovereenkomst. Het is duidelijk, dat in deze leer geen plaats over blijft voor het Gods idee, dat zij geen verschil kent tus- schen geest en materie, noch tusschen ziel en lichaam; dat zij een voortle ven der ziel na den dood ontkent en daarmee iedere hoop op een ander negeert. 13 Z. 4 April H. Isidorus v. voor M 5 H. Vincent Ferr. D 6 H. Celestijn p. W 7 H. Albertus, p. D 8 H. Perpetuus, b. V 9 H. Waldetrudis, a. Z 10 H. Macarius volgens overeenkomst. Z 11 April H. Leo Paus Zondag 1 I April Nieuwe Maan L nog pij zonder klassen. ws, zijn toe. verbetering regeering aantal neemt menschen om aan was, rechten soon. antwoordelijk inzending. stukken worden nooit in acht genomen. den ver Die Lep- eenmaal Christen- po- be- het een nie- weg nie- Pié- allemaal in Rusland? tijdelijke de worden in alle postkanto ren en bij alle postboden aanvaard. zij een verslag of de Russische over een wel omlijnd )E YZERBODE De oorzaak ervan wordt volgens de sowjetbladen in dat het program van Alle ingezonden stukken 't zij overgenomen of niet blijven eigendom van den uitgever. Ieder inzender blijft ver- voor zijne Naamlooze halfgod. De het systeem in reeds ijdele instellingen wel het ge- bekende van den der een waren oorsprong het doel van per- de de volgens bevï tê J 7 verklaringen. ',et oude ieVokitior.r. ir den aangewakkerd tegen het k'.irre en tegen wat er nog V;n het godsdienstig leven. jaren lang, na ben Italië en elkaar gestaan het bezit van er Uw aan zijn ‘t Goedkoopst, ze ze- Het communisme is een systeem vol dwalingen en sophismen, een om- goed verwerping van de sociale orde, den en van het doel ontkenning van den menschelijken Chris- en- in de Noord- Pauselijk Slowaak- interpel- ver- van naar Sov- De openbare meening in Slowakije, aldus Mgr. Hlinka, kan niet begrijpen hoe het mogelijk is dat minstens 600 onderwijzers bij het la ger onderwijs en verder talrijke pro fessoren studiereizen naar Rusland hebben gemaakt, dit nog wel met of- en met subsidie Het missiewerk onder de inboorlin gen maakt slechts zeer langzaam vor deringen. De 700.000 inboorlingen zijn bijna allen zonder uitzondering Sunnitische Mahommedanen. Boven dien zijn cle Askaris uit Erythrena die in Lybië gelegerd zijn meestal Schis matiek of Orthodix. De 50.000 Euro peanen die in Lybië wonen zijn bijna allen zonder uitzondering katholiek. Zoo wordt de vrijheid van de menschen vernietigd ’s menschen persoon heeft geen enkel recht meer, daar hij, om zoo te zeggen, niets an ders is dan een simpel rad in het ra derwerk der sociale samenleving. Al léén de samenleving heeft haar rech ten, niet de mensch. Ieder gezag wordt geloochend. De waardigheid en onontbindbaarheid van het huwelijk wordt vernietigd, het gezin geprofa- vrouw van verzorging de godsdienst voor het volk geheeten en middelen bestreden, terwijl Godsidee ontkend wordt. het aanslagen op zijn persoon voortdurend toe. Deze willen wettige processen om Stalin niet in de gelegenheid te stellen zich onrechtmatig ontdoen. van een mededinger te van van de natuur Sovjet-Rusland. den staat en een rechten van en het van Kongres een Ka- het De les is zelfstandige politiek, wars van alle allianties, zooals België dit thans wil. Voor wat in Zuid-Slavië en aan de Adriatische Zee gebeurt, kan men in doch Zuid- Zouden er te vreezen zijn in vroeg de redacteur. Het is zeker, zoo renski, dat de haat van lingen van 1 Drukker-Uitgever Jules Vanblaere-De caest-dcer, Woumenstr. 9, Diksmude Postcheckr. 72.428. Telefoon 183 Hndelsregister Veume Nr 1669 Mgr Andreas Helinka, i en leider der sche Volkspartij, heeft een latie aan de regeering gericht in band met de voortdurende reizen i onderwijzers en professoren jet-Rusland. I verwoest Aan het slot vroeg Mgr Hlinka de regeering, of deze bereid matregelen te treffen, om voor eer ticiliere, als aan vai onderwijzers C/NADA. ian den Staat. Het kan ons niet on verschillig zijn, in welke handen zich <nze jeugd bevindt en wie deze jeugd ipvoedt en onderwijst. Wij kennen gevallen, dat communistische onder- vijxers niet alleen buiten, doch ook in neercj haard en weggenomen, vervolgde Ke- F de ware volge- Lenin tegen Stalin met den I het aantal godloozen niet i; Alleen bij bij- dag grooter wordt. Ook hij goed ge- Overigens, toen, bij een onvergete lijke plechtigheid, Z. E. de Kardinaal Aartsbisschop, Primaat van België, Mgr van Roey uitriep Redt uw haardsteden heeft toch ieder be grepen, dat de redding van de haard steden niet vooreerst een redding be- teekende van vijanden, die van buiten de grenzen kwamen, maar van vijan den van onze haardsteden, die binnen onze grenzen wonen, en daar macht bezitten I ordening van litiek. Het is een teekenis, dat er onmiddelijk na proces gemeld wordt dat er gioote economische crissis in Rusland is ontstaan, of juister gezegd, dat er zich een hongersnood onder de be volking doet gevoelen. In het laatste monsterproces zijn verklaringen af gelegd, waaruit blijkt, dat de oogst in Sovjet-Rusland dit Overal maar voor- bijna geen Het Berlijnsche orgaan Filmkurier deelt mede, dat door 'het Vaticaan het tijdschrift Primi Piani wordt uitgegeven, dat als veertiendaagsche bijlage van l’IHustrationo Vaticana» wordt toegevoegd. Primi Piani zal zich hoofdzakelijk van cinematogra- fischen aard bezighouden. de toestand in de dictatuur Van een enkel man, die steunde op de macht van de bureaucratie. Hij werd ja- loersch op degenen die andere plan nen hadden, en zoo werden de oude re leden van de partij die nog van zich deden hooren, door Stalin ter döod veroordeeld. Zijn meening werd gedeeld door dat gedeelte van het volk, dat onder alle omstandigheden belust is op persoonlijk voordeel. dan ernstige gevolgen Sovjet-Rusland Prijs voor 1 jaar 6 maanden voor 3 maanden Per nummer 35 centiemen gevog is dat de Kerk ervan gebruik heeft gemaakt om de gunst van Russsche massa’s te herwinnen. D communisten hebben dus het helsae plan opgevat godlooze zende linge te vormen die den godsdienst uit d harten van de bevolking zullen rukkn en in de plaats voortplanten h<t jeloof in Stalin. Loders van de godloozenbeweging hbben thans een verslag uitgebracht ’-taruit blijkt dat de helft van de vol tassen bevolking van Rusland i- pdsdienstig is en dat onder de jeugd ng sterke godsdienstige stroomingen shijnen te bestaan. Er zouden zelfs ii Rusland nog 30.000 kerken open zin. Zdfs werd het fgjt pnesers ondanks alle zich rog met sociaal werk bezig hou- d*n; kerkclubs stichten naar bield van de komsomols vilden, bibliotheken en niaties oprichten. Wat er ook van en meedeeling van hrien hebben steeds d»el. 7 arom meet nu weer volgens Sta- vuur wor- Trotz- overblijft Sovjet-Rusland jaar bedroevend is geweest, heeft droogte geheerscht, al in de Ukraine, waar brood meer te krijgen is. Radek, Piatikov en Szokolnikov werden ervan beschuldigd, dat zij door sabotage de noodtoestand nog verergerd hadden, maar duidelijk bleek dat deze beschuldiging alleen was geuit, om de geheele bevolking op te hitsen tegen de aanhangers van Troski. Tot zoover Kerenski. Dat die schijnredenen om proces sen mogelijk te maken nog meer wor- I den gebru'kt in Rusland moge blijken uit het volgende bericht in het Rus sische tijdschrift Gudok dat ge wijd is aan de belangen van de spoor wegen. Daar lezen we dat er in de i laatste 7 maanden op het traject Ka- zan-Moscou 63 ongelukken zijn ge beurd tengevolge van de slechte toe stand waarin het spoorwegmateriaal verkeerde. Vooral in den Kaukasus moeten de toestanden slecht zijn, het communistische orgaan eischt dat al le elementen uit de administratie zou den verwijderd worden, die opzette lijk onbevoegd en onverantwoorde lijk personeel in dienst houden. Wat gebeurt er t---- X/ij leven in een moderne tijd. Mgr Brynat, O.M.I. heeft aan boord van eei vliegtuig een Visitatiereis gemaakt nair Port Chipewyan, Fond du Lac, Fat Smith, Résolution en Sainte An na de Rae. De Bisschop verklaarde da hij buitengewoon voldaan was oyr deze reis daar hij geheel vrij en orafhankelijk was om op reis te gaan winneer het nuttig en wenschelijk terwijl hij bovendien vee Imin- d<r tijd en veel minder personeel ntodig had dan vroeger. Port Chipe- wzan wordt thans van levensniddelen vsorzien in minder dan 5 uur wj landers voor een p>rt noodig waren: 4 span paarden, en 2 span et in 1 dag tijd heeft een tuig 8 geslachte buffels die door regeering aan de Missionarissen geschenke waren gegeven naar paats van bestemming overgebracht, aiders waren daarvoor 3 weken noo- dg. Absolute steeds gevaarlijk politiek. Drie maand en half later werd ko- ning Alexander vermoord te Marseille En de Zuid - Slavische - Italiaansche spanning nam toe. Aan Italië werd verweten dat het gastvrijheid had ver leend aan de Oestasjis dié den moord op den Koning hebben beraamd. Dat wij in dien tijd aan een oorlog zijn ontsnapt, danken wij in de eerste plaats aan de bezadigdheid van de Zuid-Slavische Staatslieden. Doch terzelfdertijd verflauwde ook de- liefde tusschen Frankrijk en Zuid- lavië. Koning Alerander werd toch op Franschen grond vermoord. Men had, naar velen in Zuid-Slavië beweer den, niet de vereischte voorzorgsmaat regelen getroffen in Frankrijk. Het net van pacten en allianties dat door Frankrijk, en vooral door den hr Barthou over de wereld Werd gespan nen, heeft de gemeenschappelijke vei- ligheid niet verhoogd, wel integendeel. Het schiep gemeenschappelijke onvei ligheid. Aan een zulkdanige politiek kan een klein land niet meewèrken. Wat het Italiaansche Zuid-Slavisch pact in dit opzicht te beteekenen heeft, be wijst de woede van de Sowjetpers en van de pers der roode internationale. Er wordt een kiem van een kiem van een internationalen oorlof door het pact tusschen Italië en Zuid-Slavië ge dood. In België hebben, ten overstaan van de gebeurtenissen, de marxisten, die onder het masker van het socia lisme van de B.W.P. verscholen rond liepen met het doel menschen koel bloedig en cynisch te bedriegen kleur moeten bekennen. Niemand kan hier ooit één oogenblik het gedrag van den ouden, senielen Vandervelde tegenover die ontzettend vreeselijke vrouw La Pasionaria, vergeten; nie mand waarheen Escamillo Huysmans trok en welke rol hij er speelde; tijd, ter- mand, dat de Brouckère den regelmatig trans- voor Escamillo voorbereid had; mand de opgestoken vuist van rard; niemand ten slotte de houding van heel de partij tegenover Jean Del- vigne; en niemand de houding van die Belgische marxisten tegenover hen, die aan het marxisme voorbijgingen, en het marxisme als een lang voorbije etappe, links lieten liggen 1 De leer van het communisme is gebaseerd op het door Marx geleerde historisch materialisme, namelijk materie met haar krachten. Ook menschelijke samenleving is haar niet anders dan een verscihijnings vorm der materie, die onvermijdelijk, door een eeuwig conflict tusschen de aanwezige krachten, uit moet loopen een maatschap- De hr Barthou bracht in 1934 een bezoek aan Belgrado. Het Was zijn doel een soort Locarnopact tér bestrij king van het Middellandsche Zee-ge- bied te sluiten. Het was ook zijn doel deomsingeing van Duitschlarid verder door te voeren. Wij mogen dit gerust schrijven. De politiek van wijlen den hr Bartlhou was een verderfelijke po litiek. Hoe hét in enkele jaren tijds verkeeren kan. De hr. Barthou zei gelegenheid van zijn bezoek aan Belgrado dat Zuid- Slavië zich nooit zou bevinden in het kamp waar ook Italië zich zou bevin den. Absolute bevestigingen zijn en vooral in zake vsetgesteld dat cxcaxj vv n.taumt.11, vervolgingen, Op Je2e slot-synthese het voor- en ook sport- sociale orga- I proces te Moscou en in het ai de Rusr ische toestanden zijn bewijs van de onbeteugelde jalou- die de karakteristieke trek is van Stalins karakter. In werkelijkheid wil deze tyran niets anders dan dat hij al leen al de macht zou in handen heb ben. Van verschillende zijden nu wer den in de laatste tijden berichten ont vangen als zou Stalin in doodsgevaar verkeeren; naar mijn meening komt dit doodsgevaar niet voort uit een of andere ziekte, maar uit tallooze aan slagen, die op zijn leven worden ge pleegd. Stalin immers heeft zijn eigen per soon in de plaats gezet van de revo- lutionnaire principes. Hij heeft zich zelf uitgeroepen tot een halfgod. De partij,, de comité’s en zich zijn nu gebleken. Men moet erkennen dat de dic tator niet alles uitsluitend uit heersch- zucht heeft gedaan. Hij deed het ook in de overtuiging ,dat het commu nisme, zooals het zich in Rusland ont wikkelt, noodzakelijk tot verval moet geraken. Hij tracht dus langzamerhand tot den ouden gang van zaken terug te ge raken. Wij weten immers dat er in Rusland weer persoonlijken eigendom kleingrondbezit en erfrecf.it bestaat. Het Bolsjevisme begon met de par tij dictatuur, maar Stalin veranderde Wilt U op de hoogte zijn van alle gebeurtenissen der streek Aarzelt niet neemt een abonnement op DE ZERBODE» en U zult tevreden zijn. 4 dagen arbeid, 2 span honden; watervlieg- de ten hun Juist in deze dagen nu Mussolini een triomftocht maakte door Lybië, staat het land in het middenpunt der belangstelling. Derhalve is het interessant even te bekijken hoe daar zooal met het katholicisme steld is. Uit Lybië was de Simon afkomstig, die het Kruis Christus mee hielp dragen naar Calvarieberg. In het tijdperk van keizer Justiaan, telde het tendom in Lybië toch nog slechts kele kleine gemeenten, toen Vlie eeuw de Islam zich van Afrika meester maakte. Eeuwenlang waren er in het land enkele Francis- caner-Missionarissen die zich het on gelukkig lot aantrokken van de Chris tenslaven in Lybië. In het jaar 1630 werd een apostolische Prefectuur op gericht. Thans is deze kolonie ver deeld in de beide Apostolische Vica riaten van Tripolis (opgericht in 1913) en Syrenaika dat in 1927 van Trfpolitanië werd losgemaakt en tot zelfstandig Vicariaat verheven. Beide Vicariaten die respectievelijk 32.000 en 20.000 katholieken tellen, beschik ken over een voldoend aantal pries- De beide Kathedralen (een geschenk van de Italiaansche regeering aan de Missie) bieden voldoende ruimte en maken een verheven indruk. Verder ters, kloosterbroeders en religieusen. telt het land talrijke kerken met bloei ende inrichtingen voor Onderwijs Liefdadigheid. In November van vorige jaar werd bij gelegenheid i het Nationaal-Eucharistisch in Tripolis op plechtige wijze tholieke Jeugdorganisatie vbor Vicariaat in het leven geroepen. Bovendien willen zij een speciale de binnenlandsche feit van groote onmiddelijk dat Een van de grootste pionniers van de Russische revolutie, Alexander Ke renski, de eerste Minister president van de Vereenigde Sovjet-Republie- ken slijt zijn laatste levensdagen te Londen. Het is nu 20 jaar geleden dat hij zijn vaderland verliet, waar hij moest wijken voor het Bolsjevis me. Gedurende langen tijd heeft hij in Parijs gewoond, waar hij een Rus sisch blad opstelde. Maejr de grond meer zoo Londen, hem Rus doen huidige einde te maken zoowel aan par- i ontkenning gezelschapsreizen var* naar beginsel onverschillig blijveh, het pact dat tusschen Italië en Slavië werd gesloten, is een episode uit den internationalen diplomatieken strijd, welke ook belangstelling ver dient in België. Na den wereldoorlog traden Italië en Servië of het wordende Zuid-Sla vië in scherp conflikt, Zuid-Slavië was zoowat de erfstaat geworden van de Oostenrijksche Donaumonarchie. Twee den wereldoorlog, heb- Zuid-Slavië tegenover en werd er getwist over de Julische Mark, waar 550.000 Kroaten en Slowenen wonen, en van Dalmatië. Bij het verdrag van Rapallo in 1920, werd de Julische Mark aan Italië afgestaan, terwijl Dal matië, zonder de stad Zara, Slavië bleef toebehooren. Doch de strijd tusschen Italië en Zuid-Slavië was niet beslist. De stad Fiu tie, die een vrijste d wes gewordeo werd door Italië begeerd en op 15 September 1923 bezet. Men herinnert zich den avontuurlijken tocht van dichter id-Siavië mocht nietsertegen en Frankrijk begaan. Wat deed Zuid-Slavië? Het zocht toenadering tot Italië en op 27 Janu ari -924 werd het Nettunb-verdrag gesloten. den huiselijken der kinderen opium met alle ieder Christenvervolgingen breidde het ge loof zich snel uit in Lybië en vond de katholieke godsdienst ingang in het huisgezin van een man die eenmaal als keizer van Rome zeer vriendelijk gezind was jegens de Christenen zoo- j als niemand anders in de drie eerste eeuwen van het Christendom. man was Alexander Severus van tis Magna. Toen de vrede eenmaal j Protonotarius gesloten was, breidde het Christen- i dom zich snel uit onder de bevolking; bijna alle steden aan de kust hadden een eigen Bisschop. Toen het Romein- sche keizerrijk ineenstortte, trokken de onderworpen herdersvolken naar de steden aan de kust die werden. Nadat een was ingetreden onder (vervolg onderaan volgende kolon.) 1 ficieele goedkeuring Er moeten godlcoze zendelingen worden uitgezonden. De Russische bewindvoerders ‘heb ben thans de ontdekking gemaakt dat de godlooze beweging in Sowjetrus- land niet die vruchten heeft afgele verd, die zij ervan hebben verwacht en dat het aantal godloozen, dat in 1933 vijf millioen bedroeg geslonken is tot 2 millioen. Vervolgens heeft men waargenomen dat in verscheiden districten de godlooze beweging zelfs geen bedrijvigheid meer ontwikkelt. Het is natuurlijk een groote ramp voor het bolsjewistisch bewind dat is aange groeid tot het geheel der bevolking, gevonden, het feit de godloozenbe weging niet is aangepast aan de be hoeften van de bevolking. Boven dien zijn de godlooze predikers niet in staat altijd volgens de sowjet bladen een antwoord te geven, dat past; op de vragen die hun worden gesteld door lieden die nog gelooven in God; eer dan in Stalin. De massa’wenschen. tbar s telijke antwoorden en De bewindvoerders hebben nagelaten mannen op te leiden die als godlooze zendelingen kunnen optreden. En het ie school communistische leerstellin gen verkondigen. De verschijnselen lie zich in sommige scholen beginnen Ie rpenbaren, vervullen ons volk met Karge zorgen en ondermijnen de roiw aan het Vaderland. scheen hem onlangs niet veilig, en hij verhuisde naar Zelden gebeurt het dat Parijs eens weerziet, den man die in land een ander regiem wou heerschen dan dat van het bloedige communisme, zondere gelegenheden schrijft over zijn land, alhoewel hij zeer ingelicht is over alles wat daar beurt. Ter gelegenheid van het groote proces der Trotzkyisten dat dezer dagen te Moscou werd gevoerd, heeft hij zijn stilzwijgen verbroken, en ver klaarde hij aan sen redacteur van de Uj Nemzedek te Parijs, waar hij enkele dagen doorbracht onder sterk geleide van de< ectieves. het volgen de Het gemeen een sie, DE VIJAND BINNEN DE GRENZEN In een samenvatting van de laatste Encycliek Divini Redemptoris waarin Z.H. de Paus nogmaals over het marxisme handelt, noemt Hij het marxisme met den naam, die de alleen echte naam van het marxisme is, na melijk het communisme. En Hij schrijft .11 lliTif«WIllIII riWBWiTHiiTr-i-'r'~r~

De Yzerbode (1922-1940) | 1937 | | pagina 1