w 23,12 mrW ■M I NOLI TEMPERE MASKERS Margaretha Sinclair WEEKOVERZICHT Vrede door verdraagzaamheid CJ JI ill ggiiiiiimiiiiMMïi mn Cijfers die dood brengen. D1KSMUIDE.VEURNE.NIEUWPO0RT voor II KALENDER de Week. van Maangetijde IE De Schotsche Wonderdoenster 1925 1900 Voor God. Taal e/ Vaderland. ïT «I IT> F Lws! I JS f, I81311 Zeventiende Jaargang Nr. 43. ZONDAG 22 OCTOBER 1939 ABONNEMENTEN 2T 4 voor Z. 22 October H. Mellon M. 23 H. Severinus 5 fr. 35 centiemen D. 24 H. Evergistus, b. W. 25 H. Crisp ij n, m. D. 26 H. Evaristus, p.m. V. 27 H. Frumentius AANKONDIGINGEN Z. 28 H. Simon, ap. volgens overeenkomst. Z. 29 October H. Ermelin Zaterdag 28 October 1939 Nieuwe Maan TOON DE MINDERE. het OI.S zullen een masker halte was men- WW5.VW .VAM»* VWWAWWW.’.’ de onze ze Lebrun, worden voor- ver- niet gebie- ZUSTER MARIA FRANCISCA VAN DE VIJF WONDEN. KLARISSE. een rechtstreeksche fijnvrouwelij- Margaretha dit her weet de Se van die als op op te Eva en mas een ge bet 18 fr. 9 fr. “wapens n de den na- troepen welke artillerie de Saar, WEEKBLAD 35 CENTIEMEN (billijkheid. Wij moeten maar ons het hij zal Dadelijk met te dig werd. antwoordelijk inzending. stukken worden acht genomen. deze is niets van Christus in verdraagzaamheid en anders dan de vrede het Rijk van Christus. P. H. Rong, schertste om antwoordde gevecht verdiende en Wild waait de wind over 't land. Duister en diep kijkt de nacht, Spoken, in lichtende kant, rijzen opeens uit de gracht. Raag, vlucht het kind, als de hind’ ijlend, naar iemand die ’t mint. BRITSCH OFFICIEEL RELAAS OVER HET LUCHTGEVECHT BOVEN DE SCHOTSCHE KUST en zeeëngezwel, en duiv’len, houdt op was oorlog, dat de Britsch schip trof, aan boord en zes aan Edimburg 1 jaar voor 6 maanden voor 3 maanden worden in alle postkanto ren en bij alle postboden aanvaard. van het weet dat volle- vijf be- het vier de waar de R.A F. enkel burgerlijk er zijn er van de Per nummer De Levensbeschijving van dit nieu we bloempje uit den hof der Heilige Clara dat gisteren nog de wereld ver vulde met den mysterieuzen geur van zijne heiligheid, is zoo kenschetsend om zijne moderne tint, dat de lezers van De Yzerbodeongetwijfeld enkele trekken van haar schoorje leven welkom zullen heeten. Margaretha Sinclair werd geboren te Edinburg (Schotland) op 25 Maart 1900 trad in het klooster der Claris sen te Londen den 23 Juli 1923 ont ving de ruwe Clarissen pij den 1 1 Februari 1924 sprak haar professie uit den 11 Februari 1925 Overleed in geur van heiligheid den 24 Novem ber 1925. Haar lichaam werd overgebracht van Londen ton (Edinburg), den 21 1927. Het was intakt Huilend en hol staat de zee d Hemelen slingeren brand d’Afgronden vloeken van wee Ver van het veilige strand, wordt er een visscher, in nood, bang voor den gapenden dood. vatten van dit offensief door de Duitschers, heeft het Fransche leger- bevel nu al veertien dagen geleden besloten op andere stellingen terug te trekken. De Fransche divisies, welke het offensief hadden genomen Duitsch grondgebied, ten einde indirecte wijze de Poolsche legers ontlasten. De voorziene bewegingen waren geëindigd op 3 October. Sedertdien waren ter plaatse gebleven, lichte ele menten voor bewaking en enkele een heden voor steun. neer dat ze onder den zich in positie zettend ze aan haar de kin maakten. Drukker-Uitgever Jules Vanblaere-De caesteiker, Woumenstr. 9, Diksmude. Postcheckr. 72.428. Telefoon 183 Haidelsregister Veurne Nr 1669 was een arme zijn schaarsch Alle ingezonden stukken 't zij overgenomen öf niet blijven eigendom van den uitgever. Ieder inzender blijft ver- voor zijne Naamlooze nooit in ten, dat wij deze koude zelf binnen gebracht hebben. De huiskamer rust op twee zuilen man en vro_w, vader en moeder. Daarom, moeten beiden het beeld geven van wederzij dsche draagzaamheid. De man moet denken, dat hij alleen heer en der is, d§ vrouw moet niet denken dat haar wil de hoogste wet is. Beiden moeten elkaar weten te verdragen, moeten weten te schipperen en te plooien. Beiden moeten af en toe we ten te.zwijgen, ook wanneer het recht aan hun kant is. Beiden moeten af en toe weten toe te geven, ook wanneer ze hun ongelijk niet kunnen inzien. Men kan zijn medemensch alleen verdragen, als men probeert hem te begrijpen, als men met hem op zoek ‘gaat naar de diepere reden van zijn onverdraagzaamheid, t Is zöo jam mer, dat de allermeesten nooit op de gedachte komen zich deze vraag te stellen. He: huiselijk leven zou er veel lichter en zonniger door worden. Het leven is toch al niet overdadig rijk aan vreugde laten we onze kleine vreugden niet vertroebelen door onze onverdraagzaamheid. De onderlinge verdraagzaamheid is de bouwsteen voor de internationale (Vervolg onderaan volgende kolom) wij ons op allen bitter woord, maar wij ver en BINNENLAND I Prijs BUITENLAND Prijs voor binnenland, vermeer derd met de onkosten vol gens postovereenkomst. ten goed waarom. Pas nadat wij ze paar malen ’s morgens ontmoet den wanneer ze huiswaarts keerden na hun vastenavondnacht kwam dat klaar. Maskeren steekt eigenlijk mensch in ’t bloed. En niet te wonderen want de maskarade is ouders verscheen durloen ze waren... echte min of kunnen OP HET WESTELIJK FRONT Fransch Legerbericht Dinsdag op het einde van middag hebben de Duitsche een tweeden aanval ingezet, werd gesteund door zware in den sector ten Oosten van over een frontbreedte van 30 km. On ze lichte bewakingstroepen hebben zich teruggetrokken al vechtende, in overeenstemming met de taak welke hun opgelegd was. Onder het vuur van onze troepen moest de vijand maken op de linie die was voorzien. In het vooruitzicht van het her- ;en. O. C. R. den ver- zoo oud als het menschdom. In t aardsch paradijs verscheen de duivel aan onder 't masker van een slang, toonde haar de zonde onder het ker van een blozenden appel. Wanneer God vervolgens aan zondige zisch niet toonen zooals Dat maskeren is een pest, waarmee alle menschen meer geintefteerd zijn. Ze noch durven zich ontmaskeren. Socrates werd door een zijnel leer lingen gevraagd hoe kan ik een goed mensch worden De filosoof antwoordde tracht te zijn wat gij zoudt willen schijnen... Maar het grootstè deel der van nederige doorschijnen welke de Goddelijke genade werkgezellinnen. Dit haar fijngevoeligheid eerlijkheid. Nauwkeurig tot in de kleinste kleinigheid, oppassend in het behandelen van andermans za aien jrwierf haar eenieders eerbied en bewondering. Bij geschillen tusschen patroons en arbeiders kozen deze Margaretha tot hun afgevaardigde en woordvoerdster Met Schotschen durf en ken takt verdedigde hunne eischen en won het pleit. Haar programma was zichzelf te vergeten om den evenmensch te die nen. Na ’t fabriek vloog ze na een kort bezoek aan het ligsté, in de triekskerk. Niets dat in deze ziel proletariër liet wonderwerken er in uitwrocht. Haar godvrucht was ongekunsteld zonder de minste pose of vroom- doenerij, immer zag men haar lachend en minzaam, voorkomend en gedienstig voor elkeen. Haar eeuwige glimlach en haar groote zacht-stralen- de oogen bedekten als met een sluier van gratie en sierlijkheid het geheim en den verborgen schat van haar hei ligheid. Haar ziel was een stil heilig dom vol bovenaardschen vreê en vreugde. Niettegenstaande een naar het religieuze leven, Margaretha, omtrent haar schen spanne: al hun krachten in om te schijnen w£ ze zouden willen zijn... Elkendeen wil zijn masker dra gen... niet crtmaskeren. Daarom is de biecht hei zoo’n karwei biechten is zich oKjna&keren. Maskereiis immer een groot euvel gewees. Daar heeft Christus ook geweldig tegen uitgevallen. Ten zijnen tijde varen de Farizeërs de maskers. Zij oonden riemen op hun Na de Rijnbezetting door Duitsch- lard beliepen daar de jaarlijksche mi litaire uitgaven reeds 70 milliard van onze franks. Algemeen wordt aange nomen dat er tegenwoordig Duit- schland maakt geen begrooting meer openbaar veel meer dan 1 5 0 mil liard frank uitgegeven wordt, ieder jair, voor de bewapening. In 1937 beliepen die uitgaven 20 van het nationaal inkomen. Hoeveel dat tegenwoordig is, men niet, maar het is zeker dat verhouding in ontzaglijke maat is stegen. Op dit oogenblik (d. i. voor het uitbreken van den huidigen oor log), besteedt Frankrijk nagenoeg 50 milliard fr. per jaar aan zijn gewone militaire uitgaven. Dit beteekent 50 (vervolg onderaan volgende kolom). Slangen, ontsnapt aan de hel, duivels, gekropen uit ’t vuur, klauwen, als tangen zoo fel maken me ’t droomen erg zuur. Mannen die zijn zonder schroom, worden toch bang in een droom. Er is oorlog in het oude Europa. Millioenenlegers staan opgesteld. De dood heeft de volkeren bezocht. Jonge levens vallen. Honderden. Dui zenden. Straks wellicht millioenen. Waarvoor?... Dat is de groote dwaasheid. Het blijft waar dat een van grootste rechtstreeksche oorzaken van den oorlog de reusachtige bewa pening is der groote mogendheden. Indien cijfers ons nog kunnen be roeren sterke neiging maakte 1 9e jaar, kennis met een jongen wien ze stilaan terugbracht tot het geloof en de katholieke plichten. Die geestelijke verovering gaf aan Margaretha de zekerheid Nu kan ik gaa waur mijn hart al jaren is. (vervolg toekomende weekt). orlog heeft het mas- in dienst van Het steekt nu soldaten, ver- maar wer- het masker nu in een wordt gedragen door deftige senschen De konmg en President en Daladier gefotografeerd zonder defensief heilzame Winden add’ren Gód is de baas van uw spel, en.. Hij verplet u den kop 1... D’armen des Heeren zijn lang Nimmer krijgt d’hei me nog bang - zeer schul- kinderja- vastënavond hoofd met geedekens in, bleven op ophangen aan koorde- de hoeken de vitrien van den spekke- spookachtige wij ze met wij den om ons dan van den nil- Margaretha's vader straatveger die met loon een talrijke familie moest onder houden. Nauwelijks was het kindje vijf jaar oud, of men merkte haar bui tengewoon vroegtijdig rijp verstand op en haat rijk begaafd karakter. Ze werd gezonden naar de parochiale school, waar al dadelijk haar zeld zame godsvrucht werd cpgemerkt en ze de genegenheid won van al hare maatjes door haar blij en levendig gemoed. De familie Sinclair beoefende nood gedwongen vasten en ongeschoeid- heid, bij zoo verre, dat gedurende een verblijf van den vader in het hos pitaal, het meisje meer dan eeps alle voedsel derven moest. Dat kon echter niet het minste haar vreugdevol tem perament stooren. Met kinderlijke levenslust en enthousiasme nam ze deel aan de spelen en andepe phy- sische oefeningen, zoo eigen aan de angel-saksische opvoeding. Zij on derscheidde zich dadelijk als het beste sportmeisje van de school en dikwijls keerde zij juichend naar huis met dé trophees, gewonnen in het koersloo- pen en in het zwemmen. Naarmate ze echter opgroeide, bemerkte men bij haar de gedurige bekommernis om hare goede eigenschappen te verber gen ten einde haar mededingsters ge lukkig te maken die minder knap wa ren zoo in de studie als in de sport. Een episode van haar leven toont ons nochtans dat deze nederigheid noch zwakheid noch bedeesdheid was, vooral wanneer het goldt de kost baarste van alle deugden. Een straatjongen wierp haar zeke ren dag vleiende maar min deftige woorden toe. Dadelijk zette Marga- rethc het pakje arm droeg, en met gebalde vuisten, gaf beleediger enkele slagen op die lem half verdwaasd Zoncer het K. O. te verkiezen, sloeg dé giit op de vlucht. Toen haar vader haar box-eigenschappen, ze, nog blozend van Zeker hij kreeg wat ik hoop de les hem strekten tot verbetering echter lachte ze hartelijk straatgevecht, vastbesloten bégirnen zoo het noo, Mrrgaretha kreeg die felle vuisten voor haar stiel van politoerster of meulelboenster, stiel waarmede ze haar bestaan verdiende, met wissel vallis geluk, tot den ouderdom van 23 jtar. Steeds genoot ze, ook onder dè riet-katholieken, het volledig ver- trouven van haar protestantsche werk- gevëis en werkgezellinnen. Dit om wille van haar fijngevoeligheid en volstrekte van de begrooting en 20 nationaal inkomen. Als men dit cijfer gelijk staat met de dige begrooting van dit land, jaar geleden, kan men zich een naderend gedacht vormen van werkelijk belang dezer cijfers. Frankrijk geeft nu dus zooveel uit voor zijn bewapening als eenigen tijd geleden voor alle verplichtingen die op de Staat wegen. Engeland op zijn beurt besteedt dit jaar aan zijn bewapening 600 milioen pond, hetgeen meer is dan 100 mil liard Fransche franks. Die uitgaven vertegenwoordigen minstens 47 van het budget en 12 tot 13 van het nationaal inkomen. Italië, dat op de vierde plaats komt van de groote Europeesche mogend heden, besteedt tegenwoordig 45 zijner begrooting, en 25 tot 30 van zijn nationaal inkomen, aan be- wapeningsuitgaven. Het droevig record echter behoort nog niet aan een Europeesche mo gendheid (karige troost Japan be steedt immers jaarlijks niet minder dan 72 van de begrooting, zegge 30 van het nationaal inkomen aan zijn militaire uitrusting. Waar deze wedloop een einde neemt wordt weer door de huidige ge beurtenissen, 25 jaar slechts na den algemeenen wereldbrand, al te duide lijk geïllustreerd. Onvermijdelijk zijn zulke cijfers de voorteekens van naderende catastrofe. Het is thans beurd.. Het is de heerschappij van geweld, en «wie het zwaard hanteerd, zal door het zwaard vergaan Bidden wij voor de verantwoorde lijke staatslieden, opdat er vrede zou komen gesteund op rechtvaardigheid en christelijke naastenliefde, ook on der de volkeren. naar huis, kort bezoek aan het Allerhei- nabij gelegen Sint Pa- DE OSSERVATORE ROMANO OVER DEN TOESTAND IN RUSSISCH POLEN De Osservatore Romano deelt breedvoerig inlichtingen mede uit de neutrale landen betreffende den toe- vai de straten zoogezegd staan bidden. Zij zetten het masker der godsyruch op. Ook hun vasen en aalmoezen waen maar knepen 't was niet gemend ’t was het masker van boetvaarcigheid en van naasten liefde dat ze •pzetten... Maar Jezus heeft ze ontmaskerd, 't Ziin witgekdkte graven, zegde Hij; van buiten seoon, maar van binnen vol verrotting. En moest Jezus nu terugkomen, wie zou Hij afmoeten óf 'kunnen ont maskeren Dé modern/ o ker gemilitariseerd, en de landweer gesteld, ook in Khaki, aet gelijk de Men zegt sens dat slechte lui beterd met sotlaat te zijn, kelijk, bij den troep is goed gewordei. Het steekt deftige doos en zeer van Engeland Chamberlain nooit meer masker. Het s een defensief wa pen geworden,- een heilzame kame raad in de tragische uren van gasaan vallen. Dank aan ons masker wij den dood niet inademen. En nu denk ik meteen aan masker voor de ziel. Ook de ziel heeft een masker noo dig, want de atmosfeer welke zij in ademt is verpest. De grootmachten pers en film doen hun werk. De neu trale pers chloroformeert den zedelij- ken weerstand, en op gebied van film verschijnt zooveel dat den moreelen smaak bederrt. Voor pers en voof film is er leiding noodig. Pers- en filmleiding zijn van passieve verdediging. Zij zij anti-gasmaskers voor mijn ziel. Ik moet ze steeds bij me hebben... L.M. Volgend officieel communiqué wordt gepubliceerd door de admi raliteit, het Ministerie van Luchtwe zen en het Ministerie van Binnenland- sche veiligheid Heden 16 October, tusschen 9 en 13 u. 30 hebben verscheidene Duit sche vliegtuigen 'n herkenningsvlucht uitgevoerd boven Rosyth. Dezen namiddag te 14 u. 30 begon een reeks luchtbombardementen. De ze laatsten waren gericht op de sche pen die zich in de Forth bevonden en werden uitgevoerd door nagenoeg 12 toestellen. Al de batterijen hebben ’t vuur geopend op de aanranders en ’t jachtescadrilje van de R. A. F. is on middellijk opgestegen om den strijd aan te binden. Het was de eerste maal, tijdens de zen oorlog, dat de Duitsche lucht macht een Britsch schip trof. Er zijn drie slachtoffers aan boord van de Southampton en zes ,aan boord van den kruiser Edimburg allen werden door scherven getroffen. Een andere bom viel in de nabijheid den torpedojager Mohawk naar de haven terugkeerde na convooi dienst te hebben gedaan. Anderzijds werden minstens bombardemenstvliegtuigen op twaalf of veertien, neergehaald van drie door de jagers van Er wordt geen slachtoffer gesignaleerd en evenmin bij de bemanning R. A. F. Dezelfde woorden dekken niet al tijd dezelfde begrippen. Er is boter én boter zeggen de huishoudsters, wijn én wijn zeggen de fijnproevers en daarmee wordt bedoeld dat er tus schen twee zaken met denzelfden naam, vaak een groot onderscheid te maken valt. Er zijn ook maskers én maskers... Er zijn bijvoorbeeld de delooze maskers uit onze ren. Van weken voor zagen wij ze ophangen kens voor winkel, die fantastische gezichten. Guitig stonden de oogen te streelen tot onzen gekozen hadden door het aanhoudend voorbeeld kameraden te laten meeslepen koop te sluiten, waarbij willens lens ’t voornemen kwam, tot Paschen geen spekken meer te eten, daar hei snoepgeld van den ganschen vasren nu aan den vastenavond masker hing, Maar maskeren is nooit enkel kin derspel geweest... onschuldig., kleed. Hun pakje was zeker niet met snoep geld gekocht. Zij waren echte mas kers, en werden dan ook zoo ge noemd. Thuis en op school werd het ons dikwijls gezegd dat wij nooit moch- maskereh. Eerst begrepen wij niet een had- In ons leven van iederen dag heb ben vóór alles de deugd van ver draagzaamheid noodig. Hoe kleiner onze levensruimte wordt, des te va ker komen wij in het gedrang. Hoe dichter wij bij elkaar wonen, des te gemakkelijker worden wij door twist en ruzie van elkaar gescheiden. We wonen nergens dichter bij el kaar dan in de huiskamer. Nergens zullen wij dan ook zoo vaak onze ver draagzaamheid noodig hebben, wil len we den vrede bewaren. Van vreemden kan men doorgaans veel meer verdragen dan van de eigen huisgenooten. Hierin ligt echter een grove on! onze huisgenooten verdragen, onze huisgenooten moeten ook verdragen. Aan deze maar schuldig, terwijl wij alle andere willen schuiven. over een geten, dat wij dit antwoord en den toon van dit antwoord zelf uitgelokt hebben. Wij meenen, dat de anderen niet gedienstig genoeg tegenover ons zijn, maar wij vergeten, dat wij nooit of nimmer voor een ander iets over hebben. Wij klagen over de koude sfeer in onze huiskamer, maar verge- waarheid denken liever niet want zij verklaart schuld Wij ontgraven én naar Liber- Decembef en onbedorven.

De Yzerbode (1922-1940) | 1939 | | pagina 1