Nieuport. Nieuws van België. Nieuws van vreemde landen. 4 ze voor hunne rechten en do opvoeding hunner dierbare kinders zoo moedig, dat de boozen er over verslegen staan. De Echo du Parlement bekent dat wij de beste scholen bezittende Journal de Liége schrijft bedruktelijk wij zijn in slechte garens. Het is zienlijk, het Staats-onderwijs ligt met eene tere, en genezen er van en zal het niet. Mijnheer Roseeuw, de geachte bovenmeester van Couckelare, heeft zijn ontslag ingediend en schrijft Dit besluit nemende, gehoorzaam ik aan mijn ge weten dat mij verbiedt het onderwijs te geven vol gens de wet van 1 Juli 1879, aan de H. Kerk, in wier schóót ik begeer te leven, en aan God die het wil. De kostelooze katholieke scholen van Dender- monde hebben boven de 800 leerlingende geussclie dichte bij de 170, de kleintjes van hun eerste broek of rokje medegerekend. De betalende scholieren der geuzen vallen stille- kens af. Sommige liberale fabrikanten spelen daar den dwingeland en behandelen hun werkvolk als vte zonder ziel of ouderlijk hert. Hun dwang lukt flauw. Yeel huisvaders antwoorden hun moedig Ons brood kunt gij nemen, onze kinders hola! De gemeente-onderwijzers van Bissegèm, Wye li niaal. Russon enz, winnen hun brood in eeue geestige ledigheid. i J TéMaaseyek, 5 knechtjes bij Pietje de Dood. Graaf de Grünne, die nooit ten achteren blijft als er kwestie is van goed te doen, heeft katholieke scholen gesticht te Russon en te Heur-le-Tixhe, In verscheidene andere plaatsen heeft hij mildelijk ge geven. God zal het hem loonen Maandag acht dagen begonnen de vrije scholen te Tongeren. De Mis van den H. Geest was schoon en treffendegeheel stad bijna was er tegenwoordig in. Wat de liberalen ook al dwingen en dreigen, zelfs te Tongeren zal Pietje de schoone ziel der kinderen niet hebbenze bezoeken verre ten meerendeele de goê gestichten. De edele familie de Rosen zorgt voor het katho liek onderwijs te Neerreppen. Mijnheer Pastor geeft les aan de knechtjes. Jufvrouw de Baronnes leert de meisjes naaien. De geuzenschool is alzoo dood als een kei. Te Namen komen er dagelijks nieuwe leerlingen bij de katholieken. De hoofdonderwijzer van Mettes, die nogtans binnen 3 jaar zijn pensioen ging trekken, is overgegaan en gevolgd geweest van al de scholie ren. De 2 ondermeesters trekken hun geld voor malkaar les te geven. Men boft met de vrije school van Marche. Te Sint Joos-ten-Noode, eene voorstad van het heilig Brussel, zijn er in de goede gestichten 110 betalende en 154 arme kinders. De Gouverneur van Luik, gedreven door zijne vaderlijke zorg voor de stervende Staatsschool, heeft te Grivégnée het vrij lokaal doen sluiten. Weet gij waarom? Omdat het niet ver stond van een kerkhof, waarin er alle maande wel een lijk be graven wordt. Te Gent staat eene gemeenteschool op het kerkhof der brugsche poort zeive... dat mis- handt daar niet! Jamaar de katholieken leven nog te Grivégné en zijn van kerneis sabel niet benauwd. Men geeft nu les in een k'itsteel, er zijn meer leerlingen dan vroe ger en eene Splinternieuwe school is in bouw. Te Leuven zei eene leerlinge mer-mamz^.L togen iiare pup Watme ik daar? nen lJaferirostèrRas i wel op dat gij met zulke kwezelarij naar school niet meer komt. Moeder hoorde dat en ze ver schoot er van. Aan wien hebt gij dat geleerd, meisje?Aan de meesteres, moeder. Kornel Van Humbeeck heeft van dezer dagen slecht geslapen Te Perck was er maar 1 meester voor 6 knechten en eene onderwijzeres voor 4 meisjes. België was in gevaar. Seffens mare gezonden, dat er nog een meester en nog eene onderwijzeres moesten aange steld worden en eene dochterschool gebouwd. De Raad heeft geantwoord, dat het geld te koste lijk is om het met hamers aan stukken te slaan. Kornel droomt zelfs bij dage naar het schijnt..., met ons geld. Drie meesters hebben te Woumen 3 leerlingen. Goed nieuws. De groote weldoener van Wul- veringhem, de beminde heer Merghelync geeft land en geld voor eene katholieke school. Do Wulverin- ghemnaars zullen lang hunnen mildadigen vriend gedenken en loven. Mevrouw de Kerckhove de Denterghem heeft prijsdeeling gehouden voor de Zondagscholen van Assene, en een kasteeltje tegen Deinze ten dienste der Marieolen gesteld. Den 10" dezer opent jufvrouw Delaune, te Brussel, eene normaalschool voor dochters. Een schoon getal heeft reeds ingeschreven. Er komt leven en gang in het liberale Henegou wen binnen kort beginnen er verscheidene vrije gestichten. Zijne genssche Hoogweerdigheid Petrus Putte- maker zou wel doen eens naar Verviers te reizen; hij zou daar leeren wat geloof die fabriekstad hecht aan zijne mandementen. Sedert den eersten Juli hebben de lagere scholen, Volgens oflicieele stuks 888 leerlingen verlorende bevolking der bewaarscholen is van 1,179 tot 802 gezonken. De geuzen houden in het geheel, onder klein en groot, 3,010 scholieren, de katholieken 3,633 Dat is de beloooning der zelfsopolfering van de goê mensehen. De baron Jolly, heeft eene vrije school opgericht te Haute-Croix, en de toelage afgeschaft die hij jaarlijks aan de gemeenteschool voor prijsboeken 'betaalde. Die edele heer is adjudant des Konings en een moedig krijgsman. Of de geuzekens kwaad op hem zijn en de moor- telwet doorslecht In 112 gemeenten der provincie Antwerpen zijn er 22,123 leerlingen in de goede scholen tegen 1,710 in de slechte. In het arrondissement Thielt-Rousselare gaat het nog beter. Het volgende lijstje toont het kath. scholen. leerl. off. sch. leerl. Cachtem Dadizeele Emelghem Hooghlede Ingelmunster Lichtervelde Moorslede Oost-Nieuwkerke Ouckene Rumbeke Staden Wynkel St. Eloy Aarseele Coolscamp Eeghem 2 2 2 8 8 3 2 4 7 4 2 2 2 O 208 278 302 642 754 1100 770 472 234 1143 521 315 280 280 249 0 5 0 16 22 36 30 3 1 000 25 22 10 16 00 kath. scholen. leerl. off. sch, leerl Meulebeke 7 1236 3 27 Oostroosebeke 5 630 1 00 Pitthem 3 500 1 3 Oyghem 2 170 1 00 Ruysselede 4 908 2 29 Scnuyfferskappella 1 190 1 13 Vyve St. Baafs 2 198 1 00 Wacken 2 295 1 46 Wielsbekc 2 227 2 3 Wyngene 7 1373 1 11 Zwevezeele 4 750 1 2 Iseghem 6 1280 1 14 Rousselare 7 1859 3 160 Dus 19,474 leerlingen bij dé katholieken en 542 tegen Pietje de dood. Volgens het Staatsblad van 3" dezer is het getal der opene plaatsen in 't officieel onderwijs gestegen tot 2524. Als wij dien heerlijken uitslag der werking van de brave menschen gadeslaan, wij moeten waaplijk bekennen dat God onze gebeden verhoord heeft. Meesters zonder geloof en scholen zonder God zijn ons niet ontspaart, maar de Almachtige doet het goed uit de slechte wet zelve door zijne al wijsheid voortkomen Hij heeft medelijden met ons kriste- lijke land', hij doet de meesters, die vroeger onder den dekmantel van religie de jonkheid stillekens aan vergeusden, hun masker afsmijten hij bevolkt de goede scholen, hij zal ons geloof, onze zeden red den. Uit de vrije scholen zal er een geslacht komen met moed en princiepen bezield, en dat moedig ka tholiek geslacht zal later Belgie's beste steun zijn tegen zijne inwendige en zijne uitlandsche vijanden. gebeurt op voorwaarde dat het niet gedaan zij om het goed te doen - 't Is Zondag nog ne keer voordracht in het Wil lemsfonds... 'k misse in do liberale associatie. Al die willen liberaal zijn moeten en naartoe. Is het Willemsfonds voor het vlaamsch? 'k heb hooren zeggen dat leden van het Willemsfonds, bij de intrede van den gouverneur Hevard riepen in 't fransch Vivont les libéraux. Andere zeggen dat op dien dag al de lawijtmakers van Dixmude ge komen waren en dat de Nieuportnaars niets riepen. Nu, nu,'t zijn al farceursOnder dekmantel van letterkunde en vlaamsch, 't volk verfranschen en liberaal maken, dat is 't eenigste doelwit E'i-icsicrlijLc EScsioccnfaigen. Mgr. de Bisschop van Brugge heeft benoemd Onderpastor te Merckem, M. Holvoet, onderpas tor te Heestert - Onderpastor te Heestert, M. Legcin, ortderpastor te Merckem. Wnc Kotje geeft in zijne gazette het verschil tussehen de lessen van beleefdheid in de geuzescholen en in de katholieke scholen. Ziet hier volgens dat interessant mannetje de be- leefdheidslesse in de geuzeschoolAan de beleefd- heid kent men de goede opvoeding. Zoo dikwijls gij dus op straat iemand ontmoet, hetzij rijk of arm, jong of oud, doet uwe muts af en zeg hem vriendelijk goeden dag, Indien een uwer aan deze beleefdheid te kort blijft, zal ik hem streng straffen. Wel, Kotje, mijn lieve keppe, mijn hertenagel toch 'k ben ik ook van dat gedacht. Aan de beleefd heid kent men de goede opvoeding, en de slechte aan de onbeleefdheid. Wat zullen wij dan moeten zeggen van uwe opvoeding en deze van uwen liefe lijken Correspondent? 'k Las over tijd in uwe gazetteIk verbied u, heeren onderpastors van Nieuport, van nu af aan nog een eerlijk mensch in het aangezicht te zien of te durven groeten zonder U bloot te stellen iets te ontvangen wat men in do keel te veel heeft. "Kotje, wat zegt ge daarvan? Dat is ne keer beleefd héDie heer die dat schreef moet ne keer eene goede opvoeding ontvangen hebbenNu, nu. het vat geeft uit wat het in heeft, en 't is onmogelijk uit eene vuile zwarte kan iets anders dan vuile en walgelijke dingen te schinken. Kotje straft den dezen ne keer!" Zeg eens sedert beleefd zijn? Zij die geen priesters meer groeten eti tegéh priesters schrijven op de onbeschofte en onbe tamelijke maniere van opgeraapte straatjongens, 'k Hel) ik altijd hooren zeggen Zijt beleefd zelfs in woordentwist of pennetwist met lieden die van een ander gedacht zijn. Wel Kotje, waren dat beleefde brieven die in Uwe gazette stonden? Maar ge zijt ge ne liberaal't is te zeggen liefhebber van de vrijheid, alles doen en zeggen, en aan eenen anderen die geen liberaal is, niets toelaten. In de katholieke school leert men andere beleefd heid, zegt Kotje, en 'k zegge het ik ook. Men leert daar de overheid eerbiedigen omdat zij de overheid is, en men leert daar de priesters eerbiedigen omdat zij de afgezanten van Christus zijn. Wilt gij ne keer weten wat katholieke Priesters zijn Geheel Dixmude kent den weisprekenden heer Debeucker van Antwerpen, 't zijn wel Nieuporte- naarsdiehem ook kennen. Ehwel! In zijne voor dracht verhaalde hij het volgendeIk had in Antwerpen eenen allerbesten vriend, eenen Onder pastor gekend om zijnen iever voor het goed. Daar hij zooveel goed deed, de liberalen waren er gewel dig tegen opgehitst. Niet te verwonderen Onze Lieve Heer heeft voorzeid aan de priesters die wel hunne plicht kwijten dat zij den haat der boozen op zich zouden trekken. Een liberaal in 't bijzonder, wel gekend, schreef walgelijke artikels tegen dien priester en zocht op alle manieren hem door de modder te slepen. Die liberaal werd ziek en in doodsgevaar... hij liet weten dat hij geenen priester wilde en zou sterven zooals hij geleefd had., gelijk een heeste. Maar de ievervolle priester, door hem zoo beschimpt, ging hem niettegenstaande bezoeken hij gelukte er in den boosaardige tot beter gevoelens te brengen en hem te bekeeren. Ik kwam hem tegen, vertelde M. Debeucker, wanneer hij van den zieke kwam; hewel, zegde ik hem, mijn vriend, wat nieuws Ochzegde mij de priester, gij zijt mijn beste vriend niet meerHij is nu mijn beste vriend die mij, zoo dikwijls beschimpt heeft! Oh! welk geluk hij is bekeerd! 'k zou geerne mijn leven gegeven hebben om hem den Hemel te openenEn God heeft mij verhoord Ehwel, Kotje, al de priesters zijn alzoo; altijd bereid, hij dage en bij naëhte, in schoon en slecht weder, bij arm en bij rijke te gaan om ze te helpen en te troosten. God gave dat die Onderpastors van Nieuport het geluk hadden den zelfden dienst te bewijzen aan uwen lafhertigen en lagen correspon dent en aan u ook. 't Ware hun meeste geluk en de eenige vrake die ze wenschen uit te oefenen, maar om dat te verstaan moet men katholiek zijn, ware discipel van Christusen Kotje, dat protestantsche artikels in zijn gazette aanveerd, en is noch katholiek noch ware kristene mensch meer. Kotje is teer van schandalen, het kan daar niet tegen.'t Moet dat absoluut in zijne gazette schand vlekken! Ehwel toch! dat heilig ventje! Nogtans 't en zegt niet van 't schandaal in 't openbaar op den hoogdag van Allerheiligen te Nieuport gegeven, en dat nogtans alle treffelijke menschen verontweerdigd heeft. Binst dat de klokken de menschen naar de kerke riepen, om de diensten bij te wonen en te bidden voor de zielen uit hot vagevuur geheel den Hoogdag en geheel den Zondag was men op de Groote Markt bezig aan 't werken om eene barakke te stellen! Allons, Kotjej springt uit uw kot, schrijf ne keer eenen verontweerdigden brief! Nu elkeen weet dat alles toegelaten is aan eiken deen, tenzij aan da katholieken.'t Is al wel dat er De Kamer der volksvertegenwoordigers gaat open den 11 November. De Elandre Libérale drukt«Wij, vrijdenkers ij hebben het recht van te zeggen, dat de school de noodzakelijke vruchtbare bron is waaruit de vrijheid "van den m'enschelijken geest zal voortspruiten, dat de onzijdige school voor onmisbaren uitslag zal heb ben de zielen te ontrukken aan het vernederend juk welke de Kerk op hen doet wegen. De verdienstige heeren Dehoon, De Brauwere en Emiel Vanstaen hebben de Zusters Annunciaden van Vcurne gejogen uit het weezenhuis, dat zij sedert 40 jaar met eene voorbeeldige zorgbestierden, en dat gesticht werd geschonken door de eerweorde pries ters Becqu éen De Roover. Colette Barzeelo is te Loo verdronken irt eenen graoht. De steenkolen dierzen. De Ligue des gueux van Brussel vraagt de afschaffing van ons gezantschap bij Z. Hden Paus. Twee jongelingen van Rousselare hebben ge vochten met messeneen derzelve heeft eene steek ontvangen in zijn hert en is gestorven. Een jongentje dat van achter aan een rijtuig hing, is te Rousselare met de beenen tussehen de wielen gerocht en wel vijftig meters ver medege- slcept geweest. Toen men het opraapte was het reeds een lijk. Dr Lefebvre, Leeraar in de hoogschool te Leuven, is te Rome in konsultatie. In de laatste trekking der Brusselsche leening heeft de millioenrijke heer Hirsch, schoonzoon van nateur Bisschoffsheim, het groot lot van 100,000 van v uuijig iiumi vuiuu'i^ie^iu Peelaert Arthur, aardewerker, en Vandamme Kabel, rondleurder te Dixmude, elk tot 1 maand gevang, voor slagen op Aug. Huyghebaert van Caeskerl^e. Verhoest Maria, herbergierster te Woumen, tot 26 fr. boet, voor slagen en wonden op Medard Mortier. Debaene Hendrik, landbouwerszoon te Pollin- chove, tot 8 dagen gevang, voor slagen en wonden op Emiel Ryckeboer. Den 29" dezer is er 's nuchtendS een groote brand uitgeborsten in de stokerij van M. Lodewyk Mceuws, gestaan tegen de vaart der Kempen, op het grondgebied van Wynegem. De speiten van het gesticht konden bet vuur niet meester. Manschap en pompen werden gevraagd te Antwerpen, en rond 8 ure waren ze ter plaats van het onheil. Geheel de voornoene woedde het schavier, dat "edurïg meerder en geweldiger werd200 mensehen deden alle geweld om de vlammen te beperken en de beesterij te redden, 's Namiddags omtrent 3 ure was men het vernielend element meester. De oorzaak van den brand is onbekend, de schade is zeer aanzienelijk. Er komen eene masse patatten om te eten uit Duitschland en de fransche Ardennen. In de statie van Herbesthal zijn erboven de 20bezondere treinen ia lading. De verledene week wiet'd een landbouwer van Vilvoorde, te Brussel in de Vlaamsche straat, zijn een been overreden van zijne kar. De arme boer kloeg noch kermdehij raapte ge zapig de splenters op, en de zeldzame toeschouwers van het ongeluk loegen hertelijk. Een timmerman wiei'd geroepen, hij lapte het gewonde lidmaat, en do landman ging blijmoedig zijnen weg voort... Hij droeg een houten been. De smoorrijke grondeigenaar Zaman heeft, dweersch door zijn land een ijzerwegje geleid, dat de statie van, Taviers verbindt met, de belangrijke haspengouwsche gemeente Embresin. Er is noch -statie ncch wachtkotje onderweg. Alle dage rijden er 4 treinen weg en weder. Ieder trein bestaat uit eenige goederenwagens min of meer talrijk volgens dat het noodig is, en een wagen voor reizigers waar 54 personen in kunnen. De kaartjes worden uitgedeeld en betaald op den trein. Het kon vooi staat onderweg als iemand teeken doet, dat hij wil medegaan het wacht aan de herbergen als men goeste heeft achter een glas bier, en 't lost de reizi gers af waar zij het begeeren. Dat konvooi wordt geheeten het kallepupjemaar kallepupje of niet, het is zeer gerievig en profijtig bezondorlijk voor de menschen van te lande, die er vette en kolen mede vervoeren. Onze almachtige minister Frère heeft het voor zichtig gevonden Z. K. Majesteit Leopold, bij de aanstaande opening der Wetgevende Kamers, te la ten zwijgen. Er is dus geene troonrede te verwachten uit welke God gebannen, is. M. Odon Salmon Van Poulseur zat, Zaterdag avond, op het konvooi te slapen. In do statie van Comblain-au-Pont, als het stoomtuig schuifelde om weg te rijden, hij schoot wakker, bemerkte dat hij reeds te ver gevoerd was en sprong uit den wagen al den verkeerden kant. De ongelukkige reiziger viel onder de wielen en werd zijne beenen gesmetterd tot aan de knieën. Hij is 's anderdags overleden. Hij laat eene bedrukte weduwe en een jong kind achter. Het gerucht loopt te Brussel, dat M. Bara, oud missediender van Doornijk, en thans door de gunst der vrijmetselarij, Minister der reehtveerdigheid, eeue vrouw zijner weerdig gevonden heeft en trou wen'gaat met eene rijke weduwe. Hot konvooi van Kortrijk naar IJperen is, den 30 October, tegen Com en uit de riggels geloopen.Een wagen werd gedeeltelijk gebroken, maar niemand gekwetst of gekneusd. Te Gent is het vleesch van 20 tot 30 centiemen de kilo afgeslegen. De geuzepenning heeft verleden jaar in 't ge heel 92,363-27 frank opgebracht. Van dit jaar heeft de hertogin van Arenberg alleen reeds boven de 100 duizend frank voor katho lieke scholen uitgegeven. Wat kan toch de vrijmetsers edelmoedigheid tegen de kristelijke liefdadigheid. Volgens een liberaal blad, de tegels voor het nieuw paleis, dat de Staat te Brussel bouwt op liet gewezen oefeningsplein, komen uit Frankrijk of uit Duitschland. De medaljen voor de komst van M. Hey vaert hier kwamen van... Brussel. Dinsdag nacht jaagde een zekere Tanghe, een jonge pensejager van Cortemarck, ik de Wijnendale- bosschen. Twee jachtwakers van M. Mathieu hoorden hem schieten, en staken zich weg' in de grachten van weerkanten de straat. Tanghe kwam stillekens ge gaan langs de baan; de boschwachter De Coster sprong uit, maar kreeg eene schoot in zyne handen en viel neder. De boschwachter Blomme kroop uit en stond den pensejager den weg af. Een tweede schot ging af, de waker werd gevaarlijk gewond boven aan zijne bil. Tanghe heeft zijne moordpoging duur betaald. Blomme loste zijn geweer, trof zijnen tegenstrever in volle borst en volde hem dood ter aarde neder, Een groot ongeluk is Woensdag namiddag ge beurd te Molenbeek. Een groote ketel van gegoten ijzer, waar er caoutchouc in kookte, is gesprongen in de werkhuizen van Eugeen Pavoux. Drij werk lieden werden getroffen en bovendien vreezelijk verbrand door het ziedend vocht, Die ongelukkigen werden aanstonds verpleegd ter plaats van de ramp zij verkeeren nu in eenen hoogst bedenkelijken toestand. De mare liep allichte dat er eene menigte dooden waren eene ontelbare menigte volk kwam naar de fabriek geloopen, de vrouwen huilden van benauwd heid en deden geweld om binnen te zijn, voor te zien of hunne echtgenooten nog levende waren. Men heeft veel moeite gehad om ze gerust te stellen. Een werkman die te Antwerpen bezig was in het ruim van een stoomschip, heeft eene brandende petrollamp onbedacht omgestootenhij is straf ver brand aan zijne handen, in zijn aangezicht en aan zijne keel. Zijne kleederen laaiden ook; bij geluk een zijner maten smeet er eene frak op en doofde de vlammen uit. De verbrande daglooner ligt in het hospitaal. Deze week roepen wij bijzonderlijk de aan dacht onzer lezers op de Samenspraak tussehen Jan Wagenmakers en M. Lambrecht, in compagnie van Pé Smetjes. Eene vrouw van Charleroi is veroordeeld go worden tot 8 dagen gevang en de kosten, omdat zy olievet verkocht had voor boter. te Charleroi eene stoutmoedige diefte gepleegd. Karei Briard was met zijne vrouw naar Brusso 1 gereisd, en had den knecht zijns schoonvaders belast met den huis wacht. Booswichten hebben die afwe zigheid te baat genomen en met over drij muren te klimmen, de achterplaats der bestolene 'woning be reikt zij hebben eerst met eenen beitel de keuken deur geopend, maar gerochten langs daar niet in huis. Zij hebben daarom eenen stoel gezet op den tafel, de ruiten van de opperlucht uitgenomen en, langs die opening, den grendel der achterdeur weg geschoven. In Briard's slaapkamer gekomen, legden zij de klink der deur vast aan het bed, en doorzoch ten daarna alles. Zij hebben een ijzeren koffertje van 50 kilo medegenomen, en zijn uitgegaan langs de voordeur. Men heeft in het geheel voor fr. 3026,50 in obli gation en aktiën gestolen. Aan de liefhebbers van schoone vlaamsche boeken, bevelen wy Aptonga aan, een werk uit gegeven te Rousselare bij J. Demeester. Dat is het lezen weerd en kost maar één frank, In het kort gaat er te Dixmude eene nieuwe meisjeschocl komen bestierd door vreemde mamzeis, die hunnen Paschen niet mogen hou den. Wij verhopen dat de eerlijke ouders er hunne kinders niet zullen naartoe zenden. De moeders, die bezonderlijk moeten zorg dragen vonr hunne dochtertjes, zullen ze niet laten opbrengen alsof zij geene ziel hadden, Spanje wordt straf beproefd door de overstroo- mingen. De stortvlagen komen weder op en de ongelukken met een. Den laatsten October is de rivier Almazora, in de. provincie Almeria, overgeloopende steenweg is 300 meters ver uitgespoeld, de goud en zilver mijnen staan onder en 1500 menschen zonder werk. Een en twintig personen verongelukten, en 30 huizen stortten in. DeEberis uit zijn bed gestegen rond Tortosa, verscheidene bruggen zijn beschadigd, en de ijzer- weg van Sarrogose naar Borcelonien is 16 kilome ters ver met water bedekt. De Segre vloeit over bij Lerida; het water stroomt in overvloed van de Pyroneën en veroor zaakt groote schade. Dezer dagen ging Pater Bernard 's nachts ten elven en half eene rond doen buiten het klooster der Witheeren te Balarin bij Montreal. Over eenige weken men heeft daar getracht brand te stichten, en sedert dien zijn de kloosterlingen 's avonds niet meer gerust. Eensklaps eene schoot ging af, verscheidene loodkorrels vlogen door de paters kleederen en sommige bleven zitten in zijne dikke muts. Het alarm werd gegeven en alles doorzocht, Geen booswicht te vinden. Tegen het gebouw lagen er verscheidene busschen hout begoten met petrol. Men heeft klachte gedaan te Montreal, maar de dader dier moordpoging is nog niet gekend. Over eenige dagen wierd men in het bureel des telegraafs te Sobre-le-Chateau gewaar, dat de gaze outsnapte. Een werkman moest zoeken achter de

Gazette van Dixmude (1871-1914) | 1879 | | pagina 2