7 SfeïsSr» Kiesnieuws. Nieuws uit alle landen. H- HET ZKL-A-STZEZEXj van Wildenburg. 53 Ten gevolge van eene verbreking <ler kiezing heeft er Zondag laatst eene herkiezing te Ichte- ghem plaats gehad. M. Verstraete, liberaal, is gekozen met 146 stemmen. M. Vande Kerchove katholieke kadidaat, bekwam 130 stemmen. Bij de herstemming van verleden Zondag te Deijnze, hebben de katholieken da overhand behaald. Hunne meerderheid is niet groot, acht stemmen, en dat toont boe scherp de partijen stonden M. de Minister van Binnenlandsche zak n komt het besluit der afveerdiging van West- vlaanderen goed te keuren, waarby de gemeente- kiezing van IJper verbroken werd. Wettelijke besluiten. Bij koninklijk besluit is het burgerkruis van 1" klas verleend aan M. S Vandepitte, gemeente onderwijzer te Sint Jooris bij Nieuport, in beloo ning van zyne diensten aan het lager onderwijs bewezen gedurende meer dan 37 jaar. Bij koninklijke besluiten zijn benoemd tot burgemeesters in de volgende gemeenten van het arrondissement Veurne Adinherke, E. De Beerst. Alveringhem, P, Del va. Avecapelle, G. De Burchgrave. BeverenA. De Saegber. Bulscamp, Ed. Detollenaere. Coxyde, Hipp. Rathé. Eggewaertscapelle, L. Feryn. VeurneDaniël De Haene. Chyverinchove, M.-A.-C. De Cae. Hoogstaede, R. Vanlerberghe. Houthem, G. Degomme. Isenberghe, L. Pianckeel. Leysele, C. Ryckeboer-Butaye. Moere. E. Cortier. Nieuport, Willem Deroo. Oeren, J. Dequidt. Oostduinkerhe, C. Maes. Ramscappelle, L. Monteyne. Sint-Jooris, L. Legein-Portier. Sint-Ricquiers, P. Boedts. Stavele, E.-J. Cornelis. Steenkerke, C. Reynaert. Wulpen, F. Noliet. Wulveringhem, A. Merghelynck. Zoutenaye, L. Demolder. c Ziehier de namen van de jongelingen onzer stad, die moeten deel nemen aan de loting voor de Dationale milicie, welke te Dixmude plaats heeft op Maandag 26" dezer. Baeckeroot Jeroom Barzeele Camiel Brusseel Karei Brys Henri Coquel Juliaan 8 Degraeve Coöstaut 9 Dekeyrel Emiel Dekeyser Alfons Delrue Karei 12 Desehepper Leo 13 De witte Cijriel 14 Duyver Frederik 15 Esther Désiré 16 Feys Adbemar 17 Lesaffre Prosper 18 LesyEdgard 19 Mareels Alberic 10 11 20 Matte August 21 Neut Herman-Eug. 22 Pil Jules 23 Prosec Jeroom 24 Staelen Francis 25 Tant Achiel 20 TratsaeirTëP^P^ 27 Vanaelst Juliaan 28 Vanalderweireldt Ed. 29 Vanblaere Jozef 30 Vanderhaeghe Aug. 31 Vandorpe Emiel 32 Vandycke Arthur 33 Verfaillie Valerius 34 Vermeesch Juliaan 35 Vermeulen Hector 36 Vincke Karei 37 Vion Prosper 38 Werrebrouck Jeroom Het vriest reeds sedert 25 November laatst; deze week vroos het nog hardst van al 16 graden in den bouwtroep, bijna 17 in het vlakke veld. Zelden hebben wij zulke koude, en de winter van 1890 '91, is van nu al reeds een derfelste. Als wij nog van Siberië lezen, van al ijs en al sneeuw, zullen wjj er een tamelyk juist gedacht van hebben. De scheepvaart op schier alle rivieren is gestremd; zy zijn toegevrozen of drijven vol jjsscholen. Het land ligt steenhard, en 't is vele te vreezen dat het bijna al zal vervrozen zijn wat erop staat. Op de hofstede zyn het werk en zorg en kosten Het Stekelverken was maar na ongehoorde poogingen ingenomen geweest, en dewijl dit bolwerk met eenen bovenmenschelijken moed door de bondgenoten verdedigd was geweest, vattede Spinola in het eerste oogenblik de hoop op van de belegerden te verschrikken door de vrees der aanstaande bestorming van den Sandhil. Daartoe meende hij de katholijke soldaten, die de Oude Stad bezetteden, te kunnen winnen, en hij deed oproerige briefkens in deze wijk werpen. De zaken waren aldus gelegen, toen een krijgs raad door Spinola gehouden werd, ten einde de middelen te beramen om met de krijgsbenden van Mauritius gedaan te maken. Nadat de markgraaf den staat van dezen langdurigen en moeielyken veldtocht in het kort vertoond had, sprak hy aldus De plaats wederstaat tot onze schande, mijnheeren. Gisteren nog hebben vier en vyftig vervoerschepen haar nieuwe krijgsbenden en behoeften gebracht. Zij zijn in het midden van den dag, met de trommels aan het hoofd, met vliegende vaandels, in de haven van Oostende gekomen, met het vuur der batterij spottende, en als in zege praal ter hulp der belegerden komende. Alles wat wij tot hiertoe gedaan hebben wordt nutteloos indien wij de Oude Stad niet kunnen over meesteren. Het is met ons meester te maken van den Sandhil dat wij daarin zullen gelukken. Maar ondanks geheel de begeerte welke ik heb van de werkingen langs dezen kant te richten, weet ik waarlijk niet of ik het leven onzer Soldaten moet wagen op een punt waar de razernij en de wanhoop onzer vijanden ons met kloeken moed schijnen af te wachten. zonder einde, met 't onderhoud van de beesten. Alle werk ligt stil, en waar men anders over winter aan voort kou, moet nu gestaakt worden. Daarbij, 't is bijtend koud, en 't ergste nog van al is, voor den armen man, die zonder werk en winning is. M. de Hauleville, hoofdopsteller van het Journal de Bruxelles, heeft zijn ontslag genomen. Hij zal als hoofdopsteller van dit blad vervangen worden door M. Alfons Deschamps, zoon van M. Deschamps, gewezen Minister en broeder van kardinaal Deschamps. Zaterdag heeft te Brugge de aanbesteding plaats gehad van de ontslijkingswerken der afleiding van de Machuitsbeek (vaart van Loo). Bestek fr. 5995-73. Hebben aangebodenMM. F. Braet, te Oostkerke, 4850 fr.F, Leper, te Steenkerke, 5945; H. Verstraete, te Ramscappelle, 4985; K. Vermeesch, te Oudecappelle, 5817. De rechtbank van Veurne heeft veroordeeld Delrue Camiel en Vanbesien Jeroom, werklieden te Dixmude, de eerste eene maand, en de tweede 8 dagen gevang, voor slagen. Maes Hendrik, werkman te Lombartzyde, 15 dagen gevang, en Vallaeys August, werkman.te Westende, 8 dagen gevang, voor slagen. v Vanbiilemont Arthur, visscher te Oostduin- kerke, 8 dagen gevang, en 100 fr. boet, voor jachtmisdrijf. Laloo Leopold, werkman te Brugge, en Daniels Jan, landlooper. geboren te Overyssel, zonder vaste woonst, elk 18 maanden gevang, en 5 jaar onder toezicht der politie, voor diefte met braak. Dewulf Alfons, werkman te Dixmude, 10 fr. boet, voor diefte. Demerre Seraphin, werkman te Veurne, 2 maal een jaar gevang, en 5 jaar ontzeg zijner burger rechten, voor aanslagen tegen de eerbaarheid. Vandamme Justin, werkman te Clercken, 15 dagen gevang, voor opstand, en 26 fr. boet, voor dragen van een verboden wapen, en 15 fr. boet, voor lichte gewelddadigheden. Maas Hendrik, visscher te Coxyde, 200 fr. boet, voor jachtmisdrijf. Dehaese Desideer, rondleurder te Veurne, 15 dagen gevang, en 26 fr. boet, voor vernieling van afsluiting. Deschryver Eduard, werkman te Bulscamp, 6 maanden gevang, voor gekwalifieerde diefte. tiaar Cortemarck! Alle liefhebbers van goede tooneelspelen zullen heden Zondag, 4n dezer, naar Cortemarck optrekken, alwaar om 5 ure stipt een prachtig avondfeest gegeven wordt; daar zal men geen katten in zakken koopen men zal er ware hebben voor zijn geld. Dinsdag laatst reeds gaf de drievoudige maatschappij Ste Cecilia (fanfaren, koorzang, tooneel) haar avondfeest aan de leden, dat ten beste gelukt is. De goedgekende fanfaren openden het feest met. een prachtig stuk Le Poête et le Paysan, dat zij, volgens gewoonte meesterlijk uitvoerden dan werd het bekroond drama De twee Broeders of eene Venetiaansche wraak, in 3 bedrijven, opgevoerd. Elkeen was vefwondepë in jjejj hoe ;yei. ho% v^lnqaakt^ ayrie^ Ikt werden, döor jongblingen, die vcov" rollen vertoli den eersten keer de planken van een tooneel betraden. Eere aan de Cortemarknaren en bij zonderlijk aan den heer onderwyzer Vanden- bussche die de jonge spelers opleidde. Het geheele spel werd opgeluisterd door prachtige kleedij uit de XVIde eeuw. De koorzangmaatschappij zong dan een harer schoonste stukkenDe Bruiloft van het Dorp, hetwelk ook meesterlijk uitgevoerd werd. Eenige liefhebbers gaven daarbij - Jocrissede Vondeling,blijspel in een bedrijf, en deden bersten van lachen. Ten laatste kwam de Franskiljon, kluchtige alleenspraak met zang, dien da gunstig gekende Alfred Vanelslander meesterlijk afschilderde. De Cortemarcknaren zijn kunstenaarszij hebben het meer dan eens bewezenmen moet ze zien in de drama om het te gelooven. Alles is gedaan voor den laatsten trein. Twee jaar geleden brandde de suikerijast af van M. Oosterlynck-Vandenbogaerde te Meule- beke. Op Kerstnacht is hij wederom afgebrand. Het waren de laatste suikereien die hij te droogen had Het magazijn met de gedroogde suikorei- boonen is kunnen gered worden; van den ast blijft er niets over dan de muren. En gij hebt gelijk, generaal, riep de ruiterij overste Anthunez uit, die een aanzienlijk regiment Spanjaarden onder zijne bevelen hadmijne dappere soldaten hebben genoeg bewijzen van hunnen moed gegeven om u geheel mijne gedachte te mogen zeggen. Hen ter bestorming van den Sandhil leiden, is hen onfeilbaar ter dood leiden want een overlooper van het vyandelijk leger komt mij te doen kennen dat geheel dit bolwerk ondermijnd, uitgegraven en vol buskruid is; de kapitein Serooskerke, die er het bevel voert, zal het doen springen als wij hem in zijne laatste ver schansingen vervolgen. Óver eenige dagen hebben wij ons meester gemaakt van de sterkte den Helmont. Ik heb er te veel volk verloren om u heden aan te bieden van mede te helpen in de bestorming van den Sandhil. Ik zal voor mijne krijgsbenden zeggen wat de ruiterij-overste Anthunez voor de zijne komt te zeggen, riep de ridder Meizo uit die de Itali- aners aanleidde; de inneming der poort van het Westen heeft mij het beste deel mijner soldaten ontrukt, wier gelederen in de inneming van het Stekelverken reeds zeer verminderd waren geweest. Ik zou het klein getal dat mij overblijft door de uitbarsting der mijn niet geerne zien springen. Ik versta uwe redens, antwoordde Spinola met ongeduldik ben verre van iemand van u te willen dwingen om zich te laten dooden, om zich in deze gelegenheid beroemd te maken. Wat mij aangaat, onderbrak de heer de Malaise, ik zou u geerne de diensten mijner dappere Bourgondiërs aanbiedenmaar zij hebben noodig het bolwerk van het Zuidwesten te be waken, 't welk zij de verledene week ingenomen hebben, en 't welk de belegerden zeer geerne zouden wedernemen. Dit deel der versterkingen ontzetten, dat wij ten koste van ons bloed ver- De klippel der groote klok van St, Maertens te Kortrijk. is Zaterdag morgend in twee gebroken. Hy woeg 100 kilos. De gemeente Eggewaertseappelle telt omtrent 550 inwoners. Hewel, sedert Kerstdag 1888, 't is te zeggen sedert ruim 2 jaar, is daar slechts een persoon overleden boven de 5 jaar te weten in het begin van Juni 1889 eene jonge dochter van 24 jaren sedert is niemand boven de 5 jaar gestorvën, bijgevolg hebben zij gedurende 1890 geen enkel overlijden van meerderjarigen aan te teekcuen. Is dat niet weerdig vermeld te worden Dinsdag morgend ten 5 ure is er brand ontstaan in de salon der eerste verdiepen van de woning des heeren Casterloo, suikerrafSneerder, gelegen hoek der Leopoldslei en Gretrystraat. Eene kamerjuffer, Agnes Stock, welke van schrik door het venster sprong, is ongelukkiglijk de ruggraat en beide polsen gebroken. De kaporaal De Casteleer, der pompiers, is gekwetst geworden met door den houten vloer in den kelder te vallen, en is naar de kazerne moeten terugkeeren. De meubelen der salons zijn al vernield. De schade is nog al aanzienlijk, doch verzekerd door de maatschappijen Escaut, Union en Nortwith. De oorzaak van den brand is onbekend. Socialistische broederlijkheid. Eene arme zestigjarige vrouw, welke met haren gebrekelijken zoon, op de Sasschepoort te Gent, bij eenen gekenden socialist een kamerken bewoont, was haren huuraar twee weken buur schuldig. Daar zij niet betalen kon, heeft de socialistische menschenvriend, Dinsdag morgend van 5 ure de meubelkens der arme weduwe op de straat gezet. Daar stonden moeder en zoon in het gure weder te bibberen van koude. Goedhertige geburen deden eene omhaling en elk gaf een kleintje om de twee ongelukkigen te helpen. 't Heeft fel gebrand, te Deynze, in den nacht van Maandag tot Dinsdag. De bloemmolen en de vermichelfabriek van M. Timmerman stonden in laaie vlam. 't Was rond 2 ure van den nacht, In den bloem, molen was men aan 't werk. Het vuur ontstond- 't Is op het eerste verdiep der fabriek, aan de molens, dat de brand begonnen is. Het een na het ander, in deze uitgestrekte fabriek, werd door de vlammen aangegrepen. Een ure na het ontstaan der ramp, was het daar een ijselijke vlammengloed eene vuurzee. Er kwam volk t.oegeloopen van ten allen kante, en de pompiers waren gauw aangerukt. Met het geweldig vriezen, stond trouwens alles drooge gelijk baanst en brandde gelijk sulferhout. Als het tusschen vijf en zes van den morgen werd, was het nog altijd laaien en branden met de macht. Vele lag er reeds ingestuikt; nog gedurig kraakte het en viel het in, nu hier. toen daar. 't Was een tooneel der verwoesting. Het binnenste der fabriek was geheel uitgebrand. Daar stonden nog de geblakerde hooge muren, die ook eiken oogenblik dreigden in te storten. De brand heeft geheel den voornoene geduurd zelfs spokte en brandde het 's achternoens nog. £>e afgebrande fabriek was dóór verscheidene maatschappij'èn 'verzekerd. 1 4 I)e schaê wordt zeer verschillig opgegeven zij zal in alle gevalle tot acne groote som beloopen. De uitgave der meesterwerken van Jules Verne wordt regelmatig voortgezet. Nu dat reeds tien afleveringen verschenen zijn, kan men zich een gedacht maken van de degelijkheid en de smaakvolle uitvoeringen der wekelijksehe afleve ringen. Nooit werd eene vlaamsche uitgave in het licht gezonden, die voor zoo kleinen prijs zoo buitengewoon prachtig verzorgd was. Het huis Lebègue eu C" te Brussel haalt eere van zijn werk. Een wezenlijk mana onder den vorm van visch, is over het dorpje Tildonk gevallen. Een knaap die eenige dagen geleden, langsheen het kanaal van Leuven slenterde, zag verscheidene visschen, waaronder talrijke palingen, aan de lommen komen, welke in het ijs waren gekapt om water te putten. Verkleumd van koude, lieten deze ongeluk kige palingen zich met de hand pakken. Dit gerucht was snel als de bliksem in het dorp ver spreid en elkeen verhaaste zich om te gaan visschen. De boorden van het kanaal waren weldra zwart van het volk. Men bepaalde zich het ijs te breken overd hebben, is hetzelve aan onze vijanden leveren; de kapiteinen d'Amman en de Maisieres, die langs dezen kant het bevel voeren, zullen zeggen of ik gelijk heb. En gij, mijnheeren, hernam Spinola, zich tot den prins de Ligne keerende, en in den grond van het hert spijtig van geene krijgsbenden te kunnen vinden om de bestorming van den Sandhil te wagenmy dunkt dat uwe walen nog in goeden staat zijnonlangs in de legerplaats gekomen, ware het een middel om zich in eene diergelijke zaak vermaard te makeu. Zij zullen hunne plicht doen, ik ben het zeker; maar het ware volgens mij onvoorzichtig eene zoo gewichtige onderneming toe te ver trouwen aan soldaten die tot hiertoe slechts in het vlak veld gestreden hebben. Gij hebt het regiment van Pompeus Justi- niano, op dezen stond bij Sluis gekantonneerd, onderbrak de prins d'Amblise, ander opperhoofd van waalsche krijgsbendenhet heeft geene groote vermoeidheid moeten uitstaan; misschien ware het geraadzaam hetzelve te gelasten met de zaak die ons bezig houdt. In plaats van te denken aan de bestorming van den Sandhil, zegde Lodewijk de Velasco, kapitein-generaal der ruiterij, ware het veel beter het geschut der beukerij ;e vermeerderen, om de Nieuwe Stad te beschieten, welke wij, dank aan de achtereenvolgende inneming der inwendige sterkten, nu om zoo te zeggen geheel aan onze batterijen blootgesteld hebbenwij zouden ge makkelijk tot aan de Nieuwe Haven dringen, en ons langs dezen kant vereenigen met de batterijen van het Oosten des graven de Bucquoi. Welnu, wij zullen de bestorming van den Sandhil nog uitstellen, zegde Spinola zuchtend. De drommel 1 riep de graaf de Berlaymont ter lengte van twintig centimeters en de palingen, die langs de ka ten zwommen en ongetwijfeld de warmte der braadpan boven de Siberiaansche koude verkozen, die hen versteef, lieten zich met duizenden vangen. De Zwilserselie I'illon. bereid door A. Hertzog, apotheker, 28, rue de Grammont, te Parijs, zijn voorhanden in alle Belgische apotheken. 1 fr. 50 de doos De Patriate zegt vernomen te hebben, dat een soldaat der karabitiers, welke een tiental minuten te laat binnen kwam. op bevel van den officier der wacht, iu de policiekamer gestoken werd, zonder dat men den ongelukkige eene deken had gegeven. Dinsdag morgend nu zou men hem vervrozen in zijne cel hebben gevonden. In een onderhoud met den consul der Vereenigde-Staten te Bremen, heeft Dr Koch gezegd, dat hij de beknibbelingen over de toe passing van zijn geneesmiddel moede was. Hij voegde er bij dat men hem gedwongen had zijn geheim te openharen, lang voorden tijd door hem vastgesteld. Zonder die drukkinge zou hij nog twee jaar hebben gewacht, aleer er iets over te zeggen. In het Mammouthbosch, in California, is men op een punt, dat meer dan 2,000 meters boven de oppervlakte der zee is gelegen, bezig eenen boom neer te vellen, die der, omtrek van 32 meters heeft. De zage, waarmee men aan 't werk is, is 7 meters lang en moet door 8 mannen bediend worden. Deze boom, wiens gewicht 20,000 kilos wordt geschat, zal op de wederlandsche toogfeeste te Chicago te ziene zijn. Als het zoo blijft voortgaan, zullen de menschen in de XX® eeuw onsterfelijk wezen. Van ziekten zal men dan spreken gelijk nu van den zondvloed. Doctor Jenner overwon de pokken, Dr Willems de veeziekte, Pasteur de razernij, en Koch da lupus en naar men beweert, den kanker, de dychteritis en den tetanos. Nu meldt men uit Amerika dat Edison een probaat middel ontdekt heeft tegen de jicht of kozijntjes. De elektriciteit zou hier de groote rol spelen. !HL Oroesbeke, Chirurzijn-Tandmeester, Wolvengrachtstraat, nr 59, Brussel, kan geraad pleegd zyn te Dixmude. den eersten Dinsdag van elke maand, in het Hötel de Casino van 9 ure 's morgens tot den middag. Vlashandel. KORTRIJK, 29 December 1890. De zaken blijven altijd gedeeltelijk gestremd, ten gevolge vau het slecht weer; de voortbrengst is gering en de leveringen zijn moeielijk. Tegenover dezen buitengewonen toestand staan de prijzen nog al wel ondersteund. Het tijdstip nadert waarop de landbouwers zullen mogen denken om hunne velden gereed te maken die zij tot het beplanten van vlas bestemmen Het is ongelukkiglijk maar al te wel gekend dat er uit de scheikundige meststoffen, die bij de stal- meststoffen en andere gebruikt worden, groote misrekeningen voortkomen waarvan de fabrikant ji. in.het algemeen het kooltje blaast. Er moet tegen dat misbruik gevrocht worden, én dfP V'firae7ug!Tng*" ter verdediging van de belangen der vlasnij verheid van Kortrijk zou eene goede zaak verrichten van, zooals men het ons verzekert, naar de middels te zoeken om dezen toestand, zoo nadeelig aan onze fabrikanten in vlas, tegen te gaan. Zooals overal, heeft de vlasoogst van het laatste jaar te wenschen overgelaten; de keuze van het goed zaad is ook een belangrijk punt waarop de landbouwer zorgvuldig zyne aandacht zal moeten vestigen omdat het tot een goeden en schoonen oogst kan leiden. De overvloedige sneeuw doet gewoonlijk een goeden oogst voorzien. Dat, is in het geloove van 't volk en bekrachtigd door de wetenschap. De sneeuw bevat eene tamelijk goede hoedanigheid ammoniak en regenwater, maar zij heeft nog een bijzonderen eigendom deze van het loogzout te verdikken dat uit den grond, door de sneeuw bedekt opkomt, en in de lucht bevat is welke met haar in aanraking is. De ondervinding bewijst dat een liter sneeuw, opgevangen op den oogenblik dat zij valt, 0 milligr. 58 ammoniak bevat en dat dezelfde sneeuw, opgevangen na 36 uren op de grond te hebben gelegen, 10 milligr. 36 inhoudt. Hoe langer zij op de grond blijft liggen, hoe meer zij in vruchfweerde toeneemt. uit, die tot hiertoe nog niet gesproken had, en die bij de laatste woorden van den markgraaf met eene kwalijk gezinde gramschap opstond, wij zullen de bestorming van den Sandhil niet uit stellen, ik geef u mijn woord van eer. Meent gij dan dat de Duitschers, wier bevelhebber ik ben, tot niets goed zijn?,.. Het is hen beleedigen van hen zelfs niet te aanzoeken om deel te nemen in de gevaren dezer belegering. Mijnheer de graaf, uwe krijgsbenden hebben diensten van een ander slach bewezen, ant woordde Spinola door dit spijtig verwijt een weinig ontsteld, en die nog niet voorzag wat Berlaymont wilde doen. Ja, gij hebt mijne goede krijgsbenden ge bruikt om afgelegene loopgraven, de geschut- perken, de magazijnen te bewaken, als of. het geringe knechten waren, die niet verdienen met. een roer te schieten maar ik zweer u bij mijnen degen, vervolgde de aanspreker allengskens op gehitst wordende, dat deze dappere lieden zoo goed zijn als de Italianers en de Spanjaarden Ik bemerk op het gelaat van eenige personen die hier tegenwoordig zijn eenen grimlach van spotternij en ongeloovigheid, zegde met gram schap de graaf van Schwartzenberg, andere duitsche kolonel, die vermoeid was van zoo veel hoon op te kroppenin deze omstandigheid nog zie ik met welke verachting gij de duitsche krijgs benden behandelt. Dat moet een einde nemen, mijnheeren, ik zeg het u eens voor goed, of wel, verzaak aan onze diensten, wij zullen ze wel aan een ander weten te verhuren; wij zullen elders het deel van roem zoeken op welk wy recht hebben in deze belegering aanspraak te maken, en hetwelk gij ons h irdnekkig weigert. (Wordt vervolgd).

Gazette van Dixmude (1871-1914) | 1891 | | pagina 2