EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. ZONDAG 17 MEI i89i. 1268. GOD EN VADERLAND VRIJHEID EN MOEDERT AAL Nr Van alles wat. IHOST ’V-A.ZNT E£ET Neringdoende burgers, op uwe hoede! Senaat. f< ■Verschijnende eiken Zondag 1 dat willen zij Het socialism heeft, wel is waar, hier in ons Vlaanderen nog niet veel wortels kunnen schieten, doch dit belet niet dat wij gedurig op onze hoede wezen en het zoo gezwind mogelijk afweren wanneer het zich, ’t is gelijk onder welke gedaante ook, vertoone. Op onze hoede dus, neringdoende mede burgers, indien wij vroeg of laat in de socia listische klauwen niet willen vallen nette tan onbewimpelde zoo wij verlichten de listen, verdwijnen. voor iemand. HENRI VION. Drukker-Uitgever. tjjd_,T^n abonneereu aan 4 fr. 50 per .jaar of «2 fr. 50 voor zes maanden. Ieder i en de annoncenprijs si!5 c. hnniftr De wet van hun verstand en is de waarheid niet maar iedereens eigene meening. Ze beweren dat. de mensch vrij is te peizen, te aanveerden wat hij wilt.... Dat de geuzen zeiden wij verlichten de beurze van de lastbetalers, wij zouden ze beter gelooven. Sommige geuzen gelooven dat de menschen van de apen voortkomen en dat de wereld van zelfs bestaat. Om geus en vrijdenker te zijn, moet ge een veel sterker geloove hebben dan om katholiek te zijn. Hun geuze-verstand moet p.lle soorten van dwaasheden inslikken en harde pillen teren. ,,’t Is omdat de e uzen de vrienden van ’t licht zyn, dat zij in de duisternissen hunner vrijmetselaarsholen nestelen. t En is nievers waarmeê de geuzen meer voor den dag komen als met de verlichtinge van het menschelijk verstand!,... Wilt ge ’ne keer eenvoudig weten waarin die verlichtinge bestaat? De menschen verlichten, dat is voor de geuzen de menschen aftrekken van het waar geloove, dat is alle wetenschappelijke en geschiedkundige waarheid verwerpen die met ons katholiek geloove overeenkomt, dat is de menschen alle soorten van prullen wys maken die valsche geleerden uit boosheid of uit dwaasheid hebben uitgevonden. De menschen verlichten dat is vrijdenkers hw zeken. Kan <le aleool nuttig zijn Als men den aard inziet van ons volk,-dan meet men toegeven dat het gebruik van water alleen boven onze krachten is, en dat wij de Amerikanen wel prijzen, maar moeielijk navolgen kunnen. In sommige gevallen is het nut van den aleool klaarblijkend men kan hem voorschrijven in ne lijdzamige ziekte om het gestel aan te ’t laatste oogenblik mogen afgeleverd worden. Gij moet overigens niet altijd het belang van uw beheer voor oogen hebben, gij moet; u ook om het publiek bekommeren. Nog eens, ik begrijp niet dat nieuwsbladen in een jaar onder een enkelen band en zonder bijzonder adres verzonden, 4 fr. 60 c. per jaar port moeten betalen en dat zij, onder eigen band verzonden, 1 frank minder betalen. M. Vanden Peereboom, minister van spoor wegen, posten en telegrafen, Ik heb reeds in twee redevoeringen dat verschil uitgelegd. Ik zal er eene derde redevoering over houden. Ba-ron de Coninck de Merckem. Uwe rede voeringen hebben me niet overtuigd. Nu en dan hebt gij uitstekende denkbeelden, mijnheer de Minister, maar gij hecht er u dikwijls te zeer aan. (Gelach). M. Vanden Peereboom, minister van spoor wegen, posterijen en telegrafen. Ware het zoo niet, sinds lang reeds zou ik het niet meer hebben kunnen volhouden. Baron de Coninck de Merckem. Thans moet ik een woord zeggen over de verschillende statiën van mijn arrondissement. Ik vestig de aandacht van den achtbaren Minister op de statie van Veurne, die alleszins ontoereikend is. M. Vanden Peereboom, minister van spoor wegen, posterijen en telegrafen. Gij hebt volkomen gelijk, en ik zal u eerlang voldoening geven. Baron de Coninck de Merckem. Ik dank u, maar gij hebt mij dat reeds zoo dikwijls gezegd... (Gelach.) Ook over de halte te Avecapelle moet ik klagen; de beschutting bestaat er uit eenen i ouden haastenwap»en. En is paan nlootp ;n vonn ,.arl personen; indien er mek zijn, zijn ze verplicht in de opene lucht te wachten of in de naburige herbergen te vluchten. Te Komen zijn er drie sporen, en op die drie sporen staan er dikwijls zeven treinen er zal daar eens een schrikkelijk ongeval plaats hebben. Ik voeg er bij dat er daar bedienden zijn die 15 en 16 uren daags werken, wanneer 12 uren ruimschoots genoeg is. Ik moet de aandacht van den achtbaren Minister vestigen op den vervallen staat der loodsboot van Nieupoort. Men mag er niet op denken ze te herstellen; zij bestaat overigens sinds vijf-en- twintig jaar. Het is eene nieuwe boot die we moeten hebben. In de Kamer heeft men bittere klachten gehoord over den loods- en reddingsdienst der haven van Nieupoort. Men heeft er de boot van het loods wezen met de boot van den reddingsdienst verward. Eene boot op 10 uren van het strand gelegen, kan onmogelijk da seinen zien die van de kust gegeven worden. De seinen der Elise die in ’t zicht van Nieupoort gestrand is, werden zeer wel bemerkt door de reddingsboot, die zelfs vijfmaal, doch vruchteloos, beproefd heeft de Elise nabij ts komen. De Elise is vergaan de zee heeft twee mannen aangespoeldde eene was dood. Maar het heeft aan onze zeelieden van Nieupoort zoo weinig aan moed en zelfopoffering ontbroken, dat de Duitsche regeering hun eene som gelds als belooning voor hunne dapperheid heeft toegestaan. Men heeft aan de loodsboot verweten aan land te zijn gekomen om deel aan de verkiezing van Nieupoort te nemen. Dat is te allen tijde een recht geweest. De loodsen waren ten getalle van vier; ze zijn gaan stemmen men weet niet in welken zin ze hebben hunnen plicht gedaan. Waren ze overigens op hunnen post in zee gebleven, ze zouden het noodgeroep der Elise niet hebben geboord, noch de seinen gezien. Men heeft hun dus niets te verwijten. Geldspelen. Het om of met geld spelen op den openbaren weg, ziet men in vele 'gemeenten, soms in de onmiddelijke nabijheid der policie, vooral ’s Zondags, onder de minderen van stand, hoofd zakelijk onder de straatbengels van 12 tot 18 jaren, welig tieren, en onrustwekkende uit breidingen nemen. Men zou zeggen dat in de policie-verordeningen geen enkele verbodsbepaling bestaat om'dit kwaad, dat eene pest is voor de jeugd, te keeren ofte beteugelen. In vele gemeenten speelt men voor geld op de markt of de openbare plaats, en dat bijzonderlijk voor en na de goddelijke diensten, onder het oog van iedereen. 6 De policie, meestendeels, enkel vertegen woordigd door eenen veldwachter, ziet niets of gebaart niets te zien, ofwel zij is zoodanig gewoon het te zien, dat zij er niet aan denkt en wellicht misschien niet weet! dat tuischspelen door dn wet verboden zijn. Ziedaar een welbepaalde en 1’. openbaarmaking van ’t doel dat de socialisten bereiken willen. Anseele van Gent die de snullen slimmekens in de doeken weet te doen, zou zoo openhertig niet wezen. De socialisten voeren dus den oorlog niet alleen tegen het kapitaal maar ook tegen de middelstanden, in andere woorden, tegen de neringdoende burgerij welker ondergang zij betrachten. Nu, wanneer men al de samenwgrkende fabrieken, winkels, bakkerijen, vleesch- houwerijen, kleermakerijen, enz. zal gesticht hebben, waar elkeen zal verplicht wezen den kost te gaan winnen en zich alle levens middelen en kleeding te verschaffen, waar elkeen altijd het zelfde werk zal moeten ver richten, waar de luiaard zoowel zal betaald zijn als den neerstigen man, waar elkeen zal gedoemd wezen om altijd te werken zonder vooruitgang, zonder eenig fortuin te mogen vergaren, in een woord zonder eenige ver betering in zijnen stand te mogen verhopen, ja, wanneer elkeen zal veroordeeld wezen om onder’t jok der meesters den kop te buigen: dan alleen zal de vrijheid, ons door de socia listen beloofd, heerschen Neringdoende medeburgers begrijpt gij nu ’t doel waar de socialisten naar streven Wat zij willen is u uit de samenleving weg vagen, u naar het werkhuis zenden. Eenige meesters en al de overigen slaven De menschen welke heden door het uit oefenen van hun ambacht, door eenen geringen handel, door ’t houden van winkels enz.soms met veel werken en zwoegen treffelijk aai den kost geraken, moeten, volgens de socia listen, verdwijnen. Nog slechts groote kapitalisten en werk volk mogen er bestaan. Bij voorbeeld, geene bakkers meer maar groote bakkerijen, geene vleeschhouwers meer maar groote vleesch- houwerijen, geene kleer- en schoenmakers meer maar groote kleer- en schoenmakerijen waar de bakkers, vleeschhouwers, kleer- en schoenmakers die nu heden meesters zijn, als werklieden zouden dienen. De werkman zou dus te,c eeuwigen dage werkman moeten blijven, daar, door de af schaffing van da hurpprij J’ollrn Jn iq ladg’s waar hij zich in de samenleving moet verheffen, alle lotsverbetering voor hem onmogelijk zou wezen. Dit stelsel zou ons naar ’t heidendom terug voeren, want het zou eene aristocratie tot stand brengen die slechts te dien tijde heeft bestaan. Meesters en slaven, ziedaar alles 1 En dit noemen de socialisten broederlijkheid en gelijkheid Pahaut. Men herinnert zich nog dezen hoofdman der steenkappers, die tijdens de werkstaking van 1886 eene merkweerdige rol speelde. Men had hem dan den bijnaam gegeven van Koning Pahaut. Deze heeft bepaald vaarwel gezegd aan de Belgische werkliedenpolitiek. Op 6 Mei laatst heeft hij de steenkappers van Sprimont bijeengeroepen. In de vergadering heeft hij bitter geklaagd over de miskenning, waarvan hij het slachtoffer is. Hij heeft erbij gevoegd dat hij naar Frankrijk vertrekt om er meer geld te verdienen. Sedert de werkstaking van 1886 had Pahaut veel van zijn gezag verloren; nauwelijks had hij nog wat invloed, te Sprimont waarbij woont. Naar het schijnt zal men Pahaut niet kunnen verwijten dat hij er rijk op geworden is. Duurte <ler kolen. Onnoodig te zeggen dat. als werklieden en burgers binnen eenige dagen hunne kolen duurder moeten betalen, dit de schuld zal zijn van niemand anders dan da roode opstekers der werkstaking. De koolmijnen der omstreken van Bergen, Quaregnon en Paturages hadden 1 frank per 1,000 kilos vermindering toegestaan voor de kolen, verzonden naar Gent en omstreken. Deze gunst is thans afgeschaft, in afwachting dat er nog twee of drie frank opslag bijkome. Wat zal Vooruit daarvan zeggen Zal hij daar ook genoegen in hebben? Gelukkiglijk voorde verbruikers echter hebben d“Jlfsturen <"n..werk«ft»1rrf 4» voorstellen ontvangen van de mtjnbesturen uit net Noorden van Frankrijk en de Pas-de-Calais, om hun 100 wagons kolen daags te leveren, aan mindere prijzen dan zij hier verkocht worden. Van eenen anderen kant worden de kalanten onzer koolmijnen bezocht door de Fransche, Engelsche en Duitsche koolmijn-agenten, name lijk in de streek van Charleroi en van het centrum, alwaar talrijke metaalny veraars groote be stellingen hebben gedaan. Als de kolen dus niet opslaan, dan zal het de schuld zijn van de vreemde konkurrencie die aan onze nijverheid hare winst en aan onze werklieden hun brood zal ontnemen zonder ntft Het orgaan der Antwerpsche socialisten liet zich reeds over 2 jaar verklaringen ont vallen die verre zijn van geruststellend te wezen voor de neringdoende lieden daar zij hen eene heillooze toekomst voorspellen. Het socialismus, zegt dat orgaan, gaat met reuzenstappen voorwaarts, terwijl het kapitaal in mindere handen samengetrokken wordt, tot dat eindelijk kapitaal en arbeid elkaar ontmoeten zullende burgerij, winkeliers en neringdoenden, bevinden zich tusschen beide machten, worden verpletterd en moeten zich ongetwijfeld in de armen van het socialismus werpendit tijdstip van ondergang moeten wij uit al onze krachten bespoedigen. Door den drang der omstandigheden en met den tijd van jaren, moet de middelstand totaal verdwijnen. In bet Beknopt Verslag der zitting van 12 Mei laatst lezen wij de volgende gegronde opmerkingen van onzen verdienstelijken senator Baron de Coninck de Merckem Baron de Coninck de Merckem. Do achtbare heer Piret vraagt den terugkeer tot het tarief van 1886 hetwelk was toegestaan om den invoer van vreemde steenkolen uit België te weren. Het beschermde onze steenkolen ten koste van de meeste Belgen. Ik denk dat het niet goed zou zijn dat tarief meer van kracht te maken. De eerste reden die ik daartoe inroep, is dat Belgische kolen ongeveer 5 frank per ton duurder kosten dan de Duitsche of Engelsche. M. Balisaux. Sommige Duitsche steenkolen kosten, te Charleroi geleverd, 6 fr. per ton duurder dan de Belgische. Baron de Coninck de Merckem. Ik sprak van Vlaanderen waar de Belgische kolen zelfs 8 frank per ton duurder kosten dan de vreemde kolen. De tweede reden is dat de Belgische kolen mijnen gewoonlijk geen voldoenden voorraad hebben, zoodat wij ons wel tot den vreemde moeten wenden. Hout en turf, twee brandstoffen die schier geene weerde ten onzent meer hadden, worden dan ook duurder van dag tot dag. De menschen beginnen te vreezen geen brandstof meer te hebben. ’t Is nog al bemerkensweerdig dat de afge- veerdigden der kolenstreken beschermingsrechten vragen tegen de vreemde kolen terwijl zij geen woorden genoeg vinden om er tegen op te komen wanneer wij op onze beurt oescnei-mingsrecuteu vragen voor den landbouw. M. Braconnier. De door ons gevraagde ver mindering zou den verbruiker ten goede komen. Baron de Coninck de Merckem. Maar de Staat zal door eene nieuwe belasting moeten voorzien in de vermindering der vervoerprijzen en die belasting zal den verbruiker treffen. Als wij 1 frank per hectoliter graan vroegen, schreeuwde men luid en nu vragen de ver dedigers der kolennijverheid 501. h. afslag op de vervoerprijzen Er is een verschil van 5, 6 en 7 frank tusschen den prijs der Belgische en der Duitsche of Engel sche kolen. Sedert lang komen er te Nienpoort schepen met Engelsche kolen. M. Braconnier. Gij spreekt van een prijs verschil van 5, 6 en 7 frank tuschen de vreemde kolen en de onze. Dus denkt ge dat wij eene der gelijke prijsverlaging vragen Baron de Coninck de Merckem. - Hoegenaamd niet Ik weet zeer goed dat ge maar eene ver mindering van 1 fr. 50 vraagt; maar indien ge ze nutteloos acht om mededinging te doen aan vreemde kolen, waarom vraagt gij ze dan Daareven sprak ik over de schepen die te Nieupoort vreemde kolen aanbrengen. Er worden diensten ingericht om die kolen te water naar ’t binnenland te vervoeren. Verlaagde men de spoorwegtarieven, dan zouden de kolen toch te water verzonden worden; dus zouden de ontvangsten van den spoorweg alleen zulks gewaar worden en wel op eene ongunstige wijze. Men heeft ook lagere vervoerprijzen gevraagd voor vreemd hout, dit in 't belang der Belgische kolenmijnen. Vlaanderen hoopt dat de heer Minister dat zal weigeren. Daar liggen landen, die men niet meer kan bebouwen uithoofde van de landbouwcrisis. Het oogenblik is slecht gekozen om de eigenaars tot wanhoop te brengen door den invoer van vreemd hout. Er zijn 20,000 tot 25,000 klompmakers, maar de arbeiders die in de bosschen werken, zijn met 100,000de heer Minister mag deze omstandig heid niet vergeten dat hetgene nuttig is voor eene nijverheid, schade doet aan eene andere. Thans een woord over het verzoekschrift der Belgische drukpers. Ik begrijp niet hoe 30 of 40 nummers onder eenen enkelen band aan een postkantoor gericht duurder kosten dan de nummers die afzonderlijk aan iederen abonnent worden gestuurd. Integen deel schijnt het mij dat het eerste verzendings- middel aan ’t beheer minder moet kosten. M. Vanden Peereboom, minister van spoor wegen, posterijen en telegrafen. Men heeft de keus. Baron de Coninck de Merckem. De tweede manier is voor ons beheer veel meer ingewikkeld. Men moet uitzoeken, en allerlei andere ver richtingen doen. M. Vanden Peereboom, minister van spoor wegen, posterijen en telegrafen. O bekommer u daar niet om 1 Baron de Coninck de Merckem. Ik be kommer er mij nochtans om. (Men lacht). De drukpers vindt in het tegenwoordig stelsel haar voordeel, omdat de nieuwsbladen op Bureel der Gazette WILGENDIJKSTRAAT, 26. -

Gazette van Dixmude (1871-1914) | 1891 | | pagina 1