Nieuws uit alle landen. Werkstakingen. Ingezonden. Kiesnieuws. GESCHIEDENIS van KLAAS OVENSTAAK. -)o(- 5 ’k Hadde ’t wel gepeisd II Dat ze alzoo gingen varen. IN ONZE KOOLMIJNSTREKEN. EMBfriW kolen te gevoelen. en den Staat, zullen die Dinsdag morgend ---- 0 2 Proefvelden voor den landbouw, met de geldelijke medewerking van den Staat, zullen Het is volkomen valsch dat het gouvernement er zou aan denken eene derde klas milieianen binnen te roepen. De toestand laat, integendeel, vermoeden dat eerlang eene der binnengeroepene klassen terug in verlof zal kunnen gezonden worden. prikkelen, nochtans moet men uiterst voorzichtig zyn met die prikkelingen die heel dikwijls het gestel er na spoedig uitputten. De alcool vermindert de warmte des lichaams. Men kan er dus gebruik van maken om de werking te helpen van quinina en andere middels tegen de koorts. Daarop voortgaande, schrijven vele doctors hem voor tegen de roos, de typhus- koortsen, de longziekte, en aldus met wetenschap en overleg gebruikt, heeft de alcool wonderlijke uitwerksels voortgebracht. Zondag namiddag meldden groote plakbrieven die in Gent werden uitgehangen, eene algemeene werkstaking der dokwerkers. Op twee meetings, welke ’s morgends op de Muide en ’s namiddags aan de Dampoorte werden gehouden, waar omtrent 1000 dokwerkers waren opgekomen, werd dit besluit met geestdrift gestemd. Alle werkers van den dok verklaarden het algemeen stemrecht, de vermindering van werk uren en de vermeerdering van loon te willen. ’s Avonds doorliep eene talrijke bende werk lieden de straten der Muide, de Marseillaise zingende. IDE WARE Als nu de zon des morgens opging, op den dag dat Klaas als een arme zondaar moest sterven, wierd hij de stadspoort uitgevoerd en droeg zijne zware ketens als of het stroohalmen waren. Welgemoed en standvastig van aanzien, stapte hij voort, want hij had zeer aandachtig gebeden, daar hij van geene zware en vrijwillige schuld bewust was. Alle oogen overvloeiden van tranen, dat een zoo schoon jongeling sterven moest; bijzonder jammerden de vrouwen en jongvrouwen, wier hert van nature medelijdenderi is. Maar toen Klaas onder de galg gevoerd wierd en de priesters met het kruis in de hand om hem heen stonden en geestelijke liederen zongen, dan veranderde het weenen in luid snikken, en huilen en schreeuwen, rondom de galg. Onder ander was er ook eene schoone jongvrouw, die door de menigte heen gedrongen was en recht over Klaas stond, zoo dat zij hem in het gezicht zien konde. Toen riep zij, dat iedereen het hoorde en dat hij het ook hoordeO, «dat deze nu maar met die dievenleiders en beulen deed, gelijk Samsom met de Philistijnen, en dat bij zijne ketens verbrak 1 Bij het hooren dezer woorden, viel hem de historie van Samsom in, die hy in de school had geleerd, en hij dachtIk kan toch wel eens probeeren, of het Gods wil is. En hij spande al zijne krachten in en riep vol toorn Rechtdoor 1 Toen sprongen de ijzeren ketens, als waren het strooien koordekens geweest, en hy stormde Weltelijke besluiten. Hulpgelden, ten beloope van 19,007 fr. 50 c., worden verleend aan verschillige gemeenten van Westvlaanderen, om hen de kosten voor 1890 onderhoud en onderwijs der arme blinden en doofstommen van deze provincie te helpen dragen. Bij koninklijk besluit is M. L. Havaux, advdkaat te Brussel, tot rechter benoemd bij de rechtbank van Veurne, in vervanging van M. Degrave, tot andere bedieningen geroepen. Het burger-eerekruis (kruis van Ie klas) is toegestaan aan M. P. Van Hecke, schepene en lid van weldadigheidsbureel van Schoore. Bij koninklijk besluit wordt eene succursale of hulpkerk, te Oostcamp ingericht, ten noorden al den kant van Waerdamme oost al Beernem, en west al Ruddervoorde. Een traktement van 950 fr. wordt aan deze bediening der sectie Hertsberghe gehecht onmiddelijk eene kerkfabriek ingesteld. toe te brengen, als hij het met rechtveerdigheid verworven hadde. Want hij dacht in zijn trotsch gemoed Zij zal blijde zijn, dat de koning des lands haar man zal wezen. Maar zij weigerde stand vastig, en daar hij niet afliet en ze ten laatste vol hoogmoed dreigde, schold zij hem uit voor eenen y1 den wreedaard en eenen heidenschen bloed hond. Daarover wierd hij zoo zeer verbolgen, dat hy zwoer, dat zij voor dien smaad eene gruwelijke en smertelyke dood zoude sterven, en hij liet eenen grooten brandstapel opeenhoopen op het opene veld, met verre van het kasteel, in hetwelk hy Prinses gevangen bad daarop moest zii, ge ijk eene gemeene misdadige, verbrand worden. Nu gebeurde het, door de goddelijke bestiering die den boozen zynen wil niet laten wil, dat Klaas met zyne meeste schepen uit nood juist hier aan- j j ui on8elukkige prinses moest ter dood gebracht worden. De menigte van menschen, die rondom het kasteel en aan het strand en in het veld wemelden en krielden, de glans en het rammel der wapens en het geschal der trompetten en bazuinen verwekten zijne aandacht. Hij vernam bij eenen der omstanders, die een christen was, naar de oorzaak van het gerammel en gewoel der menschen en der vele krijgslieden. Deze verhaalde hem, dat de prinses in eene halve uur moest voor gebracht en jammerlijk op den brandstapel ver brand worden; dat er aan de redding in het geheel niet meer te denken was, daar de heiden- koning meer dan tien duizend krijgslieden bij zich had, die haar tot het vuur begeleiden moesten. De man begon bitter te weenen, als hij dé jammerlijke geschiedenis verhaald had. (TTordt vervolgd). Daarom sloeg hij zijdewegen in, door de bosschen en moerassen, en trok by eenzame lieden, zoo als herders, kolenbranders en maalders in het woud in. Als nu de vijfde dag aanbrak, zag hij voor de eerste maal in zijn leven de zee, en was zeer verbaasd over hare pracht en viel op zijn aangezicht en bad en dankte God, dat hy hem tot daar geholpen had. Hij wist echter nog met, wat de zee met hem zou aanvangen. Hier bestaat eene gaping in het handschrift der Ware Geschiedenis van Klaas Ovenstaak. Zyne gevarenissen op zee zijn ons onbekend; maar het zij den lezer genoeg te weten dat Klaas kapitem geworden zijnde van eene scheepsvloot, j Koning wierd, zoo als het klaarlijk te lezen staat in het vervolg en einde van deze ware geschiedenis. Klaas wordt Koning. Als het nu het vierde jaar zijner tweede van zijn hoofdmanschap was, had hy eene vaart naar Ijsland gemaakt, maar ^'erd door eenen geweldigen noord-wind terug ?ed^0D eD te^en de oogstkust van een schier eiland geslagen, hetgene Jutland heet. Dit schier-eiland was te d en tijde half heidensch en half christen, en eemge maanden te voren was het geschied, dat de heidenkoning den christen koning verslagen en geheel zijn land in bezit genomen had. Ook over won hij welhaas het kasteel van den christenen koning en nam zijne vrouw en dochter, die daar in waren, gevangen. Deze koningsdochter was echter de schoonste prinses van alle landen, wyd en zijd. De heiden-koning wilde haar dwingen zijne vrouw te worden en hem het komnkryk Neen, ’t en verwonderd mij in 't geheele niet en iedereen heeft hem daaraan verwacht’k Zou het zelfs heel aardig gevonden hebben, hadde’t anders moeten zijn. En wat dadde? Maar dat de alomvermaarde spelersgilde van Loo, die hier te Dixmude over eenige weken eene schoone Avondfeeste is komen geven, den opper- gaai geschoten heeft in den prijskamp van Thielt ja, ja, de eerste prijs als 't u belieft, voor de kluchtspelen 1 Bravo proficiat Loo 1 dat is de moeite weerd 1 Gij volgt deftig de stappen van uwe voorvaderenwant ’k kome daar juist te lezen dat over honderd jaren in eenen prijskamp in dezelfde stad van Thielt, de tooneelliefhebbers van Loo den meesten bijval, hadden, of d’oude beter speelden dan de jonge en weet ik percies niet om dieswille dat ik ten dien tijde nog op speel- voijagie was, maar een dingen is zeker dat ik nog nooit geene kluchten heb zien spelen, zoo meesterlijk opgesteld en zoo wonderwel afgedopt als Rue des Pierres, n° 60. Zie, ’t was extrasuperlafin schoone en zeggen dat het een van de spelers is die dat kluchtje ver anderd, gedraaid en gevrongen heeft volgens de spelers die hij voor handen had Hewel hij heeft er een handje van en hij mag ervoren uitgaan, wei-je Aqa Loo, wij hopen dat het den laatsten eersten prijs niet en zal zijn dien gij behalen zultDe handen aan ’t werkTe naaste winter naar Kortrijk I Doe de menschen daar ook ne keer gildig lachenze worden er gezonder van of van te krijschen heeft de dokteur mij gezeid maar nog eene recommandatielaat toch niet van te naaste jare in passante ook naar t' onzent te kernen om ons nog ne keer door uwe kluchten een liter of tiene goed bloed in te jagen. Een Dixmudsche Tooneelliefhebber ----- M. D’Hondt, schepene te Blankenberghe, is kandidaat der katholieken voor de plaats open, te Brugge, in den Provincialen Raad. De liberalen blyven te huis. Te IJper is ’t den 24" kiezinge voor een gouwraadslid om M. Biebuyck te vervangen, die vrederechter benoemd is. De katholijken stellen M. Fraeys voor. kanditatuur buiten deliberate vereeniging. M. Vanden Broeck is kandidaat van de Meeting voor de plaats van volksvertegen woordiger open, te Antwerpen, door het afsterven van M. De Laet. De Nederduitsche Bond droeg M. De Beucker voor als kandidaat, maar die kandidatuur ging verdeeldheid brengen in de Meeting. M. De Beucker heeft daarom eene kandidatuur geweigerd en alzoo getoond dat hy geen heersch- zuchtige is, maar een ware Vlaming die in geheel zijn werken altijd het algemeen belang en »t voordeel zyner stadsgenooten voor doel heeft. Kom van Charleroi. De werkstaking duurt voort in de koolmijnen met dezelfde kalmte. De meetings worden minder bijgewoond. Op 24 plettorijen of metaalgestichten Maandag stillagen, zijn er zestien beginnen werken. Men begint het gebrek aan 1 Maandag zijn veertig wagons Fransche kolen te Jumet toegekomen. Getal werkstakers 33 duizend. In vele gemeenten van het omliggende, begint de toestand ook allengskens te beleren en vele werklieden hernomen het werk. In den Borin age. Dinsdag is in den Kom van Bergen niets meldensweerdig gebeurd. De mijnwerkers blijven te huis en leveren zich aan geene betoogingen over. Zij zijn overtuigd dat het Algemeen Stem recht een einde zal stellen aan al hunne kwalen en hun een benijdensweerdig lot zal ver zekeren (Arme verdwaalden). De tijdingen van Woensdag laten weinig hoop over op eene herneming van het werk te Qauregnon, Phturages en Wasmes. De werk staking is er nog algemeen evenals in den Grande- Hornu. tijdens de lente van 1891 ingericht worden te Watou, bij K. Brutsaert; te Stuyvekenskerke, bij Constandt, en te Isenberghe, bij L. Lerooye. Men weet dat de gemeenteraad van Oostende, voor drie jaren, de speelzalen van den Kursaal verhuurd had aan den heer Banier van Parijs, mits de jaarlijksche som van 311,500 fr. De bestendige deputatie heeft hare goedkeuring aan die beslissing van den gemeenteraad ge weigerd, en aan de regeeing een verzoek gericht om die aanbesteding te verbreken, als strijdig met de wet op de waagspelen. De rechtbank van Veurne heeft veroordeeld Desaegher Hendrik, werkman te Proven, 3 maal eene maand gevang en 26 fr. boet, voor dieften en misbruik van vertrouwen. Boudele Elodia, huisvrouw van Pladys Jules, werkster te Watou. Baron Lodewijk, smokkelaar te Steenvoorde (Frankrijk), elk eene maand gevang en 26 fr. boet, voor zedenschennis. Priem Lodewijk. bijgenaamd Mol, smokkelaar te Hazebrouck (Frankrijk), 15 dagen gevang, voor vernieling van afsluiting, en 10 fr. boet, voor beleedigingen Butaye Hendrik, herbergier te Beveren, 2 maal 2 maanden gevang en 50 fr. boet, voor eerroof en beleedigingen bij geschriften; 15 dagen gevang en 50 fr. boet, voor lasterende aangifte, en 7 maanden gevang en 50 fr. boet, en 5 jaar ontzeg zijner burgerlijke rechten, voor afknevelarij. Matte Hendrik, werkman te Keyem, 100 fr. boet, voor jachtmisdrijf. De peerdenfeest te Gent, gezegd van 9 Mei, was als gewoonte zeer belangerijk. Men telde er 1983 peerden, 45 ezels, 223 koeien, 189 zwijnen. De goede peerden werden aan hooge prijzen aangekocht door vreemde kooplieden, vooral Duitschers. Eene buitengewone vergadering werd te Harelbeke belegd aan de Steenbrugge om te handelen over de inrichting der kerkelijke parochie Staceghem. Meer dan 100 voorname ingezetenen van het volkrijke, neeringdoende gehucht waren opgekomen om over dit gewichtig punt te handelen. Er werd met eenparigheid besloten de noodige voetstappen aan te wenden bij de kerkelijke en burgerlijke overheden. M. J. Deconinck, brouwer, die de vergadering bijwoonde, verklaarde alsdan dat hij bereid was het noodig kerkgebouw kosteloos aan de parochie te schenken. Deze verklaring werd geestdriftig toegejuicht en met blijdschap aanveerd. Zondag gaven de genaamden Compernolle van Meenen en de Brouckere van Gent eene meeting in het lokaal der Liberale Vereeniging te Harelbeke. Vele liberalen zijn daarover ten ergste verontweerdigd en hebben reeds hun ontslag als lid der Liberale Vereeniging inge zonden onder andere de heer dokter Vande Putte; Wat de meeting eigenlijk betreft, weinig toehoorders en den gekenden zouteloozen rimram van de beruchte hervormers der maatschappij. Als gij Zwitsersclie Pillen koopt, eischt wel dat zij van Parijs komen, uit het fabriek van A. Hertzog, apotheker. Neemt er geene andere Te Moorslede moest er Zondag laatst eene g vom o^oiuliotoo plaata gr rij pon y aij wao aangekondigd, doch men had gerekend zonder de weerd. Deze weigerde zijn huis ten dienste te stellen voor zulk volkske, en men kreeg nergens geen lokaal. Niettemin er waren veel nieuws gierigen, maar sprekers O, maar leiders O. Het parkt van IJper was ter plaats; tien gendarmen en vijf veldwachters gingen alle ruststoorende betooging dempen. De socialisten zijn niet opgekomen de doorslaande lesse van Zonnebeke wordt nog gevoeld, en is nog niet vergeten. De afgeveerdigden der logiebazen vermogen niets op het Vlaamsche volk; het heeft nog geloof en godsdienstzin, en is zoo dom niet als het Walen goedje. Te Meulebeke aan de statie bij Severinus v andenbussche is iets zeldzaams te zien, namelijk 4 jonge konijntjes, waarvan er één is zonder oor, en één met eene lange oor te midden op den kop; de twee anderen hebben 4 ooren van eene buitengewone grootte, twee staan boven op den kop en twee op den rug. Dat is weerd te gaan zien Een liefhebber heeft reeds 100 fr. voor de de diertjes geboden, om ze op kermissen ten toon te gaan stelten. Te Saventhem, eene gemeente in Brabant, waar er Zondag een meeting beleid was, zijn de socialisten op zijn Zonnebeeksch ontvangen ge weest. Twee tot drie personen hebben de rede naars onderbroken, en eene schermutseling is ontstaan tuschen de socialisten en de boeren, die den redenaar zijne kazakke vermaakt hebben. Verscheidene personen zouden gekwetst zijn en Maandag reeds van 6 ure 's morgends stond er I veel volk aan de ingangen der dokken. De meeste bezen kwamen werklieden vragen, maar er was geen enkele die wilde aannemen. Verscheidene hendekens werkstakers wandel den in den omtrek, en haalden hier en daar werklieden over om niet te werken. Dinsdag reeds omtrent de helft der werklieden i waren bezig met het lossen der booten dus dat het werk daar algemeen hernomen is. Kom van Luik. Te Luik is de verbetering in den toestand aanzienlijk. In verscheidene putten van Cockerill hebben ook talrijke werklieden den arbeid hernomen. De werklieden van de machienbouwerljen gaan voort met werken. In de staalfabrieken ligt de arbeid nog stil, terwijl in de ijzerfabrieken in de smelterijen en in de ketelslagerijen zich Dinsdag morgend een honderdtal werklieden hebben aangeboden. In de hoogovens van l’Espérance zijn bijna al de werklieden terug gekeerd aan den arbeid, als mede de werklieden van de kristaalfabriek van Val-St-Lambert. De smederijen en fabrieken van plaatijzer liggen voortdurend stil. De werkstakers blijven kalm en zien zelfs naar de patroeljen niet meer om. Men is de soldaten reeds gewoon in de omstreken van Luik. Deze rust is gestoord geworden te Sint Niklaas door eene verschrikkelijke misdadige poging. Een werkman vond Dinsdag morgend langs de baan eene ware uitstalling van ontplofbare voor werpen. Midden den weg lag eene dijnamiet- kardoes van 15 centimeters, rond welke een ijzeren buisje gedraaid was van 1.50 meter welke volgestopt was met samengedrukt buskruit. Op verscheidene vierkante meters daar rondom waren honderd kapsulen geplaatst. Op de baan lagen ook een aantal Parijsche punten die men in kurken had gesteken. In het gedacht der daders moesten de gendar men en lansiers, die nachtronden doen, zich zonder argwaan in de hinderlaag storten. De sijndikaten der staalfabrieken en der ijzer fabriek van Cockerill hebben besloten, in eene vergadering welke Dinsdag gehouden werd, de werkstaking voort te zetten. De besturen v$n talrijke koolmijnen en ver scheidene werkhuizen van het land hebben een aantal werklieden opgezegd, die in de werk- stakersbeweging,betrokken waren. Men zegt dat hr 'vari Brussel ’getaelyké hulp gezonden is aan de werkstakers. Middelerwijl duren de zendingen van vreemde koten voort. Men heeft Dinsdag;morgend te Herstal 150 wagons kolen ontvangen, voortkomende van de Duitsche koolmijnen van Dueren. Sinds het ontstaan der werkstaking zijn er 115 personen aangehouden, waarvan 21 wederom zijn losgelaten. Donderdag, rond 5 ure, kwam eene bende van zes of zeven honderd werkstakers van St-Jans- Molenbeek door de Wetstraat. Zij bleven staan voor het Natiepaleis, roepende Leve de herziening Leve het algemeen stemrecht Een polieieadjunkt hun gevraagd hebbende niet te blijven staan, hebben zij zich terug getrokken in de richting der Koninklijke straat, zeggende dat zij meetmgen gingen houden te Laken. Rechterlijke kronijk. Vrijdag heeft de boetstraffelijke rechtbank van Luik het onderzoek begonnen der zaken ten laste van de werkstakers. De volgende veroordeelingen werden uitgesproken Pira, 25 jaar oud, mijnwerker te Ougrée, had den 4 Mei een anderen mijnwerker, die naar den koo'r’it g’ingj. a«"?eval!e'n en.met-Pftn revolver bedreigd 2 maanden gevangen 100 fr. boete. Willem Hausset, mijnwerker te Alleur, had werklieden beleedigd eo bedreigd, die naar de fabriek gingen, en tegenstand geboden aan een gendarm 5 maanden gevang. J. Lacroix en Ch. Bergen, mijnwerkers te Jemeppe, hebben met nog andere werkstakers, in bende, ruiten uitgeworpen in de woning van een koolmijnbestuurder 3 maanden gevang elk. J. B. Ramaeckers had te Jemeppe een brigadier der gendarmerie gekwetst door een steenworp 3 maanden gevang en 50 frank boete. J. Hennis, mijnwerker te Seraing, heeft deel genomen aan de plundering van een wagen met siphons geladen 1 maand gevang. Woensdag morgend hebben de socialisten te Luik eene uitdeeling van onderstand gedaan aan de werkstakerseen paar honderd brooden werden als een aalmoes uitgereikt. De verbittering onder de werkstakers was groot, en nog grooter onuer de vrouwen. Wat! zoo hoorde men menige huis moeder uitroepen, 2 kilos brood voor 10 dagen werkstaking! En de kinderen schreeuwden van honger, en de moeders weenden van verontwoerdiging. De werkstakers klagen bitter over de socia listische kopstukken van Brussel. In den Center. Maandag middag hebben de werklieden der boutenslagerijen van La Louvière het werk gestaakt. Ook dezen der hoogovens en der smel terijen hebben hun voorbeeld gevolgd. Men kondigt integendeel eerie zekere herneming aan in de werkhuizen van Nicaise Delcuve. door de beulen en diefleiders en door het volk heen, en wierp links en, rechts alles met zijne machtige vuisten neder. Het volk juichte en riep Rechtdoor, Klaas! En Klaas liep, gelijk een hert, over het veld heen, in het woud, zoo dat degene die hem te voet en te peerd najoegen, hem niet konden inhalen. Ook moesten zij geen bijzonderen lust hebben, zich aan hem te wagen; want zij hadden gehoord, hoe hij met de vier jagers geleefd had, en zij zelven hadden gezien, wat zijne knoken en pezen vermochten, wanneer diefleiders, beulen en al het volk, juichte en was vol vreugde, dat Klaas zoo ontloopen was. Ook in Dommels- huizen kende men haast, wat er onder de galg geschied was, en de ouders eo broers en zusters richtten ziek weder op uit de ellende en uit dén smaad. Pieter vouwde zijne handen en bad God, gij zijt gerechtigKlaas is geen moordenaar, hij heeft zich voor mij en voor zich slechts tegen onrechtveerdig geweld geweerd. Als Klaas in het woud gekomen was, waar geene opene straten waren, liep hij niet meer, maar ging zachtjes en hoorde gerust zijne achter volgers met honden en peerden om zich heen tieren. Hij had een duchtigen knoestigen tak van eenen eik gebroken en recht gemaakt, en dacht Laat ze maar komentien of twintig van hun doen mij niets, als God niet tegen mij is. Zoo ging hij zijnen weg voort, tot dat het nacht wierd. Dan nam hij herberg, bij eenen kolenbrander. Zoo ging hij nog eenen dag ver en kwam op het bleekveld, dat tusschen de Weser en de Elbe ligt en zich tot aan de zee uitstrekt. Hier, dacht hij, moet ik mij meer in acht nemen, want hier kunnen zij mij in de vlakte geheele hoopen achterna zenden. Sterfgevallen. M. Glorieux, pastor van Emelghem, is aldaar overleden den 14“ dezer, in den ouderdom van 71 jaar en 9 Maanden. M De Ryckere, gewezen pastor van Stalhille, is overleden in het gesticht van St-Carolus te Kortrijk, den lln dezer, in den ouderdom van 90 jaar.

Gazette van Dixmude (1871-1914) | 1891 | | pagina 2