#ff Nieuwstijding mmm Steekt wel deze waarheid in uw hoofd 'rr-y&f-jj&g VELGMAKÈRS vraagt AGENTSCHAP I f- WIELRIJDERS vraagt GRATIS A LUXEGATAL3GÜS r;- n- *rit"r;t cycle q? im, as, mawnsmftr. nirami bij de gebroeders van Van Coillie, Ooststraat, Rousselare. onze dagen te vervullen heeft; niet alleenlijk de vrijheid en voorspoed van 't vaderland zijn in gevaar, maar ook geldt het 't christen en katholiek geloof, het kostelijkste wat de mensch op aarde bezit te behouden. De vrijmetselarij onder gedaante van liberalisme, socia lisme en valsche volksgezindheid, is bezig met te ondermijnen wat den welstand en de grootheid van Belgenland sedert de jaren 1830 verzekert. De machtige redenaar sprak ook met rondborstig hert en vlaamsche vrij moedigheid over hetgeen een katholieke jonge wachter hedendaagsch moet zijn Jongeling van 't kristen Geloof door drongen, machtig door reine zeden, heer lijk door deftige taal en broederlijke liefde, sterk tegen vleierij of minachting en vervolging, hebbende een ideaal voor hetwelke hij alles zal slachtofferen, zooals de eerste christenen en zooals de wachten op Spioenkopje in den Afrikaanscben Boerenoorlog. Een jonge wachter, zegde hij, is een man van een stuk en die de verlagende vermaken onder den voet treedt, en zon der vaar of vreeze verdedigt, de verhevene belangen van Kerk en Staat. Daarom jonge wachters vervult uwen driedubbele plicht van te waken, te werken en te strijden. Menigmaal wierd deze manhaftige voordracht door welgemeende hand geklap toegejuicht en Pater Honorius wierd door eenieder een hertelijken pro ficiat en dank toegestuurd. Op verzoek van den Heer Voorzitter, zegde de Z. E. H. Deken ook een woord. De vlagge beschouwende en toonende het wapen van Belgenland en West-Vlaande ren, boezemde hij aan allen in, eenen rechtzinnigen eerbied en eene ware liefde voor dien heiligen grond van Vlaanderen, waarop vader en moeder hadden geleefd en gestreden, en in den welken hunne gezegende beenderen ten eeuwigen dage rusten, voor dien grond op den welken wij geboren zijn, opgekweekt en gods dienstig bereid zijn geweest om met blij den moed door het lastige leven te stap pen en ook eens het huisgezin te stichten Gode ter eere en tot welzijn van de samenleving. Dan beschouwende het afbeeldsel van St Michiel, op het vaandel geprent, toon de hij, hoe een jonge wachter aan zijn patroon moet trachten te gelijken Michaël immers was de ware afgezant Gods,'tis te zeggen, zijn onderdaan, de verdediger van zijne rechten en zijn standvastige strijder, die den vijand ver pletterde en de engelen Gods ter zege praal geleidde. Zoo ook moet een jonge wachter zijn, wettige overheid eerbie digen, ter zijde staan en niet laten belas teren en voor niemand mag hij achteruit- kruipen, om waarheid, rechtveerdigheid en reine deugd te doen zegepralen. Hij moet op onze dagen meer dan ooit de laffe menschenvreeze onder de voeten trappelen en getrouwig blijven aan hetgene dat hij waarlijk weet goed te zijn. Daarom jon gelingen let op, weest niet bevreesd! Laat u niet overmeesteren en nog min verblin den zijt gij misschien in uwe eigen oogen klein en nederig, weet dat de kleine en de nederige steentjes in den grond ge worpen, de grootsche gebouwen onder steunen en beletten in te storten. Gelijk de jonge David, neemt in handen, de slinger en de keien uit de waterbeke en verplettert den kop van onzen tegen- woordigen Goliath, de goddelooze vrij metselarij. Aan u is de toekomst, in u ligt verborgen de behoudenis van 't geloof in de ruste van het dierbaar Vaderland. Die woorden, met eerbied aanhoord, mieken grooten indruk, en wierden geest driftig beklakt. M. E. Baert, Eere-Voorzitter der Jonge Wacht, stelde voor een dankbewijs te sturen aan den kloekmoedigen volksver tegenwoordiger, M. d Bes de Warnaffe, die zoo kranig onze Belgische Missionna- rissen, zoo hevig aangevallen door den socialist Vandervelde, had weten te ver dedigen. Hier was de geestdrift ten toppe, en al onze jongelingen met ééne stemme riepen luid op Leve de Priesters in den Congoen weg met hunne lasteraars Gansch de zaal dreunde onder het machtig gezang van het lied der Jonge Wacht en het prachtig lied van den schoolstrijd. Verschillige nieuwe leden wierden aan- veerd, en met het drinken van een lekker glas bier en het rooken van een fijne cigaar, wisten onze Vlaamsche jonkheden op eerlijke en aangename wijze het overige van den avond over te brengen. Het ontstaan der ziekten. Daarover gaf hoogleeraar Bruynooghe, verleden Zondag een voordracht in de zaal van den Kath. Burgerkring voor een uitgelezen publiek. Hoe dan ontstaan de ziekten Twee faktoren dienen wel in acht genomen de ziektekiem of leveling, of microob, en het te besmetten organism, mensch of dier. Geene ziekte ontstaat van 's zelfs in 's menschens lichaam, maar wordt er immer door een ziekteleveling teweegge bracht, die ook niet van 's zelfs, ook niet door geboorte in 't organisme komt, maar er wordt van buiten ingebracht, uit een dier of mensch, die het door een bepaalde omstandigheid overzet't zij door 't aanraken, 't zij door uitdrijven van vochten en slijmen door 't niezen of snuiten, enz. Die kiem nu kan men in het lijf hebben en dat gebeurt dikwijls zonder dat ze bij bns de ziekte veroor- zake. Dat hangt af aan den eenen kant, van de besmettingskracht en de hoe veelheid der ziektelevelingenaan den anderen kant van de omstandigheden waarin het te besmetten organism ver keert, en dezes vrijwaringsvermogen. Zoo b. v. een mensch, die min krachtig gevoed is, die zwaren arbeid verricht, verkeert in slechtere omstandigheden, dan een wel gevoed mensch, die minder werk verricht. Zoo ook b. v. twee men- schen in dezelfde omstandigheden ver- keerende ze drinken beide b. v. besmet water de eene krijgt den typhus, de andere niet de tweede heeft meer vrij waringsvermogen, en biedt den ziekte levelingen bij 't drinken ingenomen, meer weerstand. Immers als een ziekte in 's menschen lijf ontstaat, dan is het hier aan te wijten, dat die mensch geen weer stand genoeg kan bieden, geen kracht genoeg bezit, om de kracht der aanval lende ziektelevelingen te overwinnen. Klare voorbeelden gaf spreker van de wetenschappelijke principiën die hij voor hield. Zoo wijdde hij breeder uit b. v. over pneumonie (longontsteking), over mazelen, over tering vooral. Deze, zegde hij, is geenzins erfelijk. Maar een kind uit teringlijders geboren, verkeert in een midden, in omstandigheden, die aan de ziekte levelingen gemakkelijker vat en grooter macht op hem geven, zoo de noodige behoedmiddelen niet worden aangewend. En zoo is dit kind meer aan ziekte blootgesteld dan een ander. Buiten die twee bovengenoemde hoofd- faktoren, dient nog rekening gehouden met de gelegenheid die tot het ontstaan der ziekte aanleiding geeft. Zoo b. v. de koude kan de kracht van 's menschen lichaam zoo verminderen dat deze de kracht der ziektelevelingen die in het lichaam huizen, niet kan overwinnen. En zoo ontstaat een ziekte. De besmettelijke ziekten, zegde spreker om te beginnen, zijn in ons land met groote mate verminderd. Sedert 1830 borst zes maal cholera uit; de laatste maal in 1892-93. De eerste maal waren 8000 menschen aangetastde laatste maal slechts iets meer dan een duizend. En dit ligt hieraan, dat de oorzaken der ziekte beter gekend zijnde, de bestrijdingsmid delen ook doelmatiger kunnen toegepast worden. De geleerde spreker eindigde zijn korte, doch gansch leerrijke voordracht met goeden uitval, en rijke vruchten te wen- schen van de leergangen die eerlang zul len gegeven worden, en waarover de heer Ars. Glorie, vóór het optreden van hoogleeraar Bruynooghe, eenige woorden aan de geachte toehoorders had gezegd. Couckelare. De inlijving voor de nieuwe Militianen van 1912 zal te Brugge plaats hebben, den Donderdag 8 Februari aanstaande. Daarom worden de 8 jongelingen die het aangaat, verzocht zich ter Tramstatie te begeven om 6 3/4 ure, om vandaar door de Garde ter beschikking der Militaire Overheid gesteld te worden. Vergadering. Op Zondag 11 Februari aanstaande, is het de Jaarlij ksche algemeene verplich tende Vergadering der werkende leden van den Onderlingen Bijstandde eere leden worden ook vriendelijk en dringend er toe uitgenoodigd. Er zullen belangrijke mededeelingen, alsook het verslag van het vorige dienstjaar uitgelegd worden, daarom lieve medebroeders, allen op uwen post, om 3 ure namiddag. Leke. Zondag laatst, 28 J anuari, hielden de leden van den Onderlingen Bijstand, de St Niklaasgilde, hunne jaarlijksche Al gemeene Vergadering in den St.Berch- manskring, onder het voorzitterschap van M. M. Louf. De werkende leden, rond de honderd in getal, waren om zeggens allen op hun nen post, alsook verscheidene eereleden. M. Em. Demyttenaere, schrijver, gaf ons een klaar verslag over den geldelijken toestand der gilde de inkomsten der werkende leden voor 1911, bedroegen 658,40 fr. De uitgaven verleend aan de zieken, 874 fr., waarin 100 fr. toelage aan 63 leden tot aansluiting bij de Lijfrentkas. Deze onderstand doet zooveel te meer deugd aan den zieken en werkloozen werkman, daar hij zulks grootendeels met eigen centen bespaard heeft met zich tegen ziekte te verzekeren. Dit werk nochtans van vooruitzicht en vcrzedelij- king, verdient daarom niet te min onder steund te worden door al de goede bur gers der gemeente. De toestand der kas is heden nog bloeiend 't is dank aan de milde bijdrage der eereleden, maar moesten wij vele jaren beleven van ziekte en beproevingen gelijk in 1911, en moesten de eereladen achterblijven, wij zouden»den dieperik in moeten. Na den toestan der kas klaar uiteen gedaan te hebben, zou de schrijver nog eenige bemerkingen maken, doch 't was eene sierlijke voordracht waarmede hij ons vergastte Eerstens een warme en overtuigde aanwakkering tot het waar christen gildeleven 't is de gilde van den spaarzamen en vooruiteienden werkman, die aan zijne gilde en aan zijnen gilde- broeder moet gehecht blijven de leden moeten allen een korps uitmaken, met in de vergaderingen en in de missen voor de leden allen tegenwoordig te zijn. De geachte Schrijver, lid van het Be- schermingscqmiteit van Dixmude, sprak vervolgens over de aansluiting der leden bij de pensioenkas jnmmer dat sommige leden bij de toelage van den Onderlingen Bijstand^ zelve geene persoonlijke stor tingen doen. Eindelijk sprak de spreker met be voegdheid over de werkmanswoningen Leke, waar talrijke gilden onder boeren en werklieden bloeien, is daarin nog ten achter geen nieuwe huisgezinnen omdat er geen huizen zijn en nochtans kunnen jonggetrouwde zoo gemakkelijk geraken aan eigen heerd, die goud weerd is. Deugdelijke en leerrijke vergadering dus, dank onzen geachten Schrijver. Donderdag laatst werd Leke vereerd met het bezoek van Mgr Roelens, Aposto lische Vicaris van Opper-Congo en Titu laire Bisschop van Gerba. Zijne Hoogweerdigheid kwam een bezoek afleggen aan zijne geachte zuster, de Eerw. Zuster Emilie, van het Moeder huis van Pitthem, en heeft het H. Mis offer in onze kerk opgedragen. W oumen-Jonckershove Zondag laatst had te Woumen de jaar lijksche algemeene vergadering plaats voor de leden van den Onderlingen Bij stand, en gelijk naar gewoonte, de leden van Jonckershove waren daar ook op hunnen post. Door de goede zorgen van den ieverigen Heer Proost was M. Bouciqué van Merc- kem gekomen om eene voordracht te geven. In welgepaste en indrukwekkende woorden deed hij den oorsprong kennen der Gilden in de Middeleeuwenhij legde ons de groote voordeelen voor oogen welde de Gilden verschaften aan nering doener en werkman, en aan de gansche samenleving. Maar de Fransche Omwen teling, die hier in Belgie zooveel tranen deed storten, schafte met eenen trek al die Gilden af, en de werkman stond daar weder alleen, onmachtig. Gij verstaat ge makkelijk de gevolgen haat en nijd van den minderen man en van den arme tegen de rijken die aanzien werden als verdruk kers, en niet altijd ten onrechte. Maar Paus Leo XIII waaktehij zag klaar en gaf eenen wereldbrief uit waarin hij er op steunde dat veel werklieden in eenen onverdienden staat van ellende verkeerden, en dat de vereeniging er noodig was om ze te redden. Men ver stond het woord van Leo XIII. Gilden en Bonden werden gesticht onder het werk volk om elkander te ondersteunen; te allen kante ontstonden maatschappijen van Onderlingen Bijstand. Woumen bleef niet ten achter eene maatschappij kwam tot stand om aan den werkman hulp en troost te bezorgen in geval van ziekte of ongeluk, en hem alzoo met meer gerust heid de toekomst te doen inzien. In dien zin sprake M. Bouciqué van Merckem. De Heer Voorzitter bedankt hem hertelijk en drukt de hoop uit dat die schoone voordracht veel vruchten zal dragen onder de aanwezigen. De Heer Sekretaris der Maatschappij, M. Serafyn Schotte'-van Jonckershove, leest het verslag der vorige Algemeene Vergadering in 't jaar 1911 zijn 16 nieuwe leden in den Onderlingen Bijstand gekomen; voor al die leden stort de maatschappij 3 fr. in de lijfrentgilde, en eenige leden doen ei- nog persoonlijke stortingen bijin de Lijfrentgilde St An- dries hebben zich 104 nieuwe leden laten inschrijijen. Eerw. Heer Pastor van Jonckershove wakkert de aanwezigen aan om nieuwe en vooral jonge leden aan te werven ten bate van iedereen in 't bijzonder en van de Maatschappij, die zulke groote voor deelen verschaft in evenredigheid van de kleine bijdrage der ledenhij steunt er vooral op dat al de leden, willen zij voor zienig zijn, zich moeten aansluiten bij de herverzekering. Eerw. Heer Pastor van Woumen be krachtigt het gezegde van M. Bouciqué en van M. Pastor van Jonckershove, en staat verbaasd dat er op geheel Woumen en Jonckershove nog een enkele werk man gevonden wordt die geen lid is van deze maatschappij immers benevens geldelijke en geneeskundige hulp in geval van ramp of ziekte, bezorgt zij nog een pensioen voor den ouden dag. Op zijne beurt wakkert hij de leden aan om mede werkers te worden voor het werven van nieuwe leden, en belooft altijd en in alles zijne milde ondersteuning, en de daad bij het woord voegende geeft hij op staanden voet een staaltje van zijne milddadigheid. Na de vergadering komen een tiental nieuwe leden hunnen naam opgeven een bewijs dat de woorden van M. Bouciqué op geen onvruchtbaren grond gevallen zijn. Eessen, Woumen, Clereken. Melherij. Op Donderdag 25 Januari, werd te Woumen, de jaarlijksche feest gevierd onder de leden der Melkerij Eessen- Clercken-Woumen. Van alle kanten zag men de landelijke bevolking, welgeaind en op haar Zondagsche uitgedorscht naar de kerk toéstroomen. De feeste immers begon met eene Hoogmis, om 10 ure, waarin meer dan 200 leden aanwezig waren. Onze landbouwers immers zijn christene menschen, en zij duchten niet opentlijk te toonen, dfrt zij willen hunne onderneming onder den zegen van óod stellen. Na de Mis had plaats, de jaarlijksche Algemeene Vergadering waar het verslag van 't verleden dienstjaar gegeven werd. Nadat de Voorzitter, de heer E. Decoene de vergadering had geopend en aart de talrijke leden welkom gewenscht had, gaf hij het woord aan den Bestuurder der Melkerij, den heer II. Parmentier. Uit het verslag der werkzaamheden van 1911 kunnen wij opmaken welke schitterende zaken door deze bloeiende inrichting ge daan worden, dank aan den iever en het wijs beleg van do Bestierders. In het jaar 1911 werden verwrocht: 2,309,437,5 kgr. melk, 18,088,9 kgr. room en 94,129,1 kgr. boter. Br zijn 835 ingeschrevene en een honderdtal niet- ingeschrevene koeien. De eerste zes maanden was de gemiddelde prijs van het botervet 3 fr. 60 den kgr.binst de laat ste zes maanden 4 fr. 10. De gsdane winsten beloopen tot 13,384 fr. 36. Van die winst wierden 10,199 fr. 75 verdeeld onder de aandeel hebbers. Na dit verslag werd het woord gegeven aan M. A. Develter, tweede Bestierder der Melkerij. Hij gaf ons een kort over zicht van de nevengeschikte inrichtingen in de Melkerij ontstaan. Zoo sprak hij over de Raiffeisenkas, aan dewelke sedert hare inrichting, reeds meer dan een half miltioen door de leden toever trouwd werd. De Brandverzekering gaat met reu zenstappen vooruit. Zij had op 31 Decem ber 1911, een batig slot van 7,000 fr. Zij telt reeds 164 leden, die van alle andere verzekeringen vrij zijn; daarbij 85 die zich verbonden hebben er deel van te maken zoohaast zij vrij zijn, en nog 51 zijn ingeschreven zonder verbinding. Na dit verslag stond E. H. Desloovere, onderpastor van Clereken recht en sprak eenige woorden van aanmoediging uit. Uwe inrichting, zoo sprak hij, bloeit dank aan de zorgen en den iever van den Bestuurraad en de Bestuurders. Het is eene inrichting die voor doel heeft niet de uitbating der leden door eenige action- narissen, maar die al de leden gelijk stelt, hun allen een deel in de winsten toekent evenredig aan hetgeen zij voor de Melkerij bijbrengen. In de Melkerij zelf bestaan er afdeelingsinrichtingen, zeer nuttig voor allen die er willen voordeel uit trekken. Om maar van de Raiffeisenkas te spre ken welke schoone zaak dat gij daar geld kunt krijgen aan eenen kroos van 4 Vergelijk dat bij 't geen de socia listen doen voor de landbouwer, 't Is gister gezeid geweest in de Kamers hoe te Gent de socialisten 10 vragen voor geld dat zij aan landbouwers in leening uitgeven. Ehwel, wij, uwe priesters, wij staan geern u ter zijde, om u te ondersteuner in uw werk, en gij zult altijd op ons mogen rekenen. Onthoudt wel dat het uwe priesters zijn die den eersten stuik gegeven hebben aan zooveel nuttige in richtingen, ontstaan voor de verschillige volksklasseen. En wij werken geerne voor de landbouwersklas, omdat onze landbouwers, met zooveel christene ge voelens bezield zijn en een groote steun zijn voor Christus Kerk. Weest gij dan ook uwe priesters genegen, en onder steunt ze in alles wat zij bewerken, en gehoorzaamt hun in alles wat zij u voorenhouden. Na nog eenige besprekingen en mede deelingen, gingen de leden aan tafel het noenmaal nemen dat op hen te wachten stond. Hertelijk en broederlijk ging het onder malkaar, en iedereen was tevreden. Om 2 ure, vergadering en voordrach ten, gegeven door Doctor Baekeland van Aertrycke enM.E. Alleman van Clereken. Maar daarover toekomende Zondag. Caeskerke. Deze week werden bij den landbouwer Cam. Vandecasteele, 8 hennen en 1 haan gestolen. Denzelfden nacht waren dieven binnengedrongen bij Wullus. Zij werden op de vlucht gedreven door het gerinkel eener elektrieke bel. Menschen let opCarnaval begint te naderen. Clereken. Zondag laatst had de jaarlijksche alge meene vergadering plaats van de gilde van Onderlingen Bijstand. Uit het verslag der werkzaamheden en rekeningen in de vergadering voorgelezen knip ik liet vol gende: Er zijn slechts 15 eereleden; (dat is bitter weinig voor eene zoo volkrijke gemeente). De gilde telt slechts 36 deelhebbende le den; (zij zou er moeten 100 tellen). 8 leden hebben in 1911 hun ontslag ge geven en wel omdat de werkelijke bijdra ge voor een jaar bepaald werd op 0,15 fr. in plaats van 0,10 fr. Deze verhooging was noodig omdat de gilde in 1910 sloot met een schadig slot dat nogal aanzienlijk was. 4 der ontslaggevende leden hebben slechts opgehouden lid te zijn, na de 2/3 van al het geld dat in 1911 als vergoeding werd betaald wegens onbekwaamheid van werk te hebben opgesteken! 't Is jammer dat zulke leden de gilde verlaten! Ook was de vergadering algemeen om te aanveerden dat de ontslaggevende le den niet meer kunnen terug aanveerd worden. Gezien het batig stot van het dienstjaar 1911 ten bedrage van 205,40 fr. en de in- kas zijnde gelden 1537,85 fr. wordt beslist dat de wekelijksche bijdrage gebracht wordt op 0,10 fr. Dit viel in den smaak der deelhebbende leden. Wat ztllen de ontslaggevers daarvan zeggen? De E. H. Brutsaert, proost der gilde, maande de leden aan de voordeelen der pensioenkas wel te overdenken; tevens wenschte hij den Heer Voorzitter A. Alle man geluk met het eereteeken hem in het verleden jaar als bevorderaar van maat schappijen van Vooruitzicht geschonken en sprak den lof uit van de HeerenE. Alle man en O. Desplenter als schrijver en schatbewaarder der gilde. De schrijver bekwam het woord om te zeggen dat de E. H. Proost vergeten had te zeggen dat hem ook hetzelfde eeretee ken was verleend als dit van den Voorzit ter toegekend. Hij deed uitschijnen al hetgeen hij in het voordeel der gilde heeft gedaan en wenschte hem in naam der vergadering hertelijk geluk. De schrijver riep ook de aandacht der aanwezigen op de Valsche Volksverze keringen en gelastte zich in den loop van aanstaanden zomer door een voordracht de ingezetenen, vooral de moeders er over in te lichten. In de beste gemoedstemming ging de vergadering uiteen Tot spijt van wie 't benijdt. Merckem. Verlorene voorwerpen, die in de han den geraken van eerlijke personen, wor den aan den verliezer, aan den eigenaar, zoohaast deze wordt gekend, terugge schonken. Onder dat getal van eerlijke lieden moeten Engel Gantois en zijne Rosalie zonder twijfel gerekend worden, daar zij, na 14 dagen zoekens naar den bestemmeling van éen pakje zijde, het dezen onmiddelijk doen geworden zonder zelfs de beloofde belooning te willen aan veerden. Mocht iedereen zulk voorbeeld van rechtschapenheid weten na te volgen. Wettelijke besluiten. Bij koninklijk besluit, zijn de volgende toelagen verleend 5,493 frank aan de kerkfabriek te Eessen, voor het uitvoeren van eene tweede herstelling aan de kerk 558 fr. aan de kerkfabriek te Leisele, voor het herbouwen der kerk6,866 fr. aan de kerkfabriek te I.oo, voor het her stellen der kerk799 fr. aan de kerk fabriek te Reninghe, voor het herstellen van de daken der kerk Eereteekens. Bij koninklijk besluit is het burgerlijk eereteeken verleend voor meer dan 35 jaar dienst, het kruis van leklas, aan M. P. Recour, schepene te Stavele- het kruis van 2e klas, aan M. P. Kornelis, brigadier-veldwachter te Coxyde. Sterfgevallen. f Zaterdag 3 Februari, om 10 1/2 ure, had hier plaats, de plechtige begraving van Mevrouw Mcens-Van Thuyne, over leden in den ouderdom van 69 jaar. Zij was de moeder van M. Leon Moens, vrederechter van Meessen, gewezen sche pen der stad Dixmude en lid van den Provincieraad, alsook van Mevr. We Van Hille-Moens en Mr en M6 R. Qua- tannens-Moens. Aan de achtbare familieleden bieden wij onze oprechte rouwdeelneming aan. Dixmude. Z. H. Mgr Victor Roelens, titulaire Bisschop van Gerba, Aposto lische Vicaris van Opper-Congo, is hier Donderdag achternoene 1 Februari aan gekomen, en is in Dixmude verbleven tot den Vrijdag achternoene, om 2 ure. Heden Zondag 4 Februariom 11 ure, les van Groensel kweek. Woumen Sedert eenige dagen is het wild zeer overvloedig op den Blankaart en in de Broukagie. 't Is meer dan eens gebeurt dat een persoon meer dan 50 aanden op eenen dag gevangen had. Men kan nu een koppel schoone wilde aanden koopen aan den prijs van 2,50 fr. Zich te wenden tot de wildvangersen jagers en wildverkoopers van Woumen. Al den bijval, van het 11'- Salon de l'Automobile te Brussel, viel, eens te meer aan het beroemd Automobiel-rijtuig Minerva zonder kleppen, de Koningin van den dag, het genoegen der eigenaars en het fortuin der aandeelhouders van de groote Antwerpsche firma. Een gebouw van 57 stagien -— Waar? Natuurlijk in Amerika, te New-York. In een jaar zal 't gebouwd zijn gansch uit onbrandbare stoffen.' 750 m. hoog, 28 as- censeurs. Van uit een toren zal een elec- trisch licht de omstreken beschijnen op 50 mijlen ver. Dit gebouw zal wel op een gothische Kathedraal gelijken, een ouden tempelMaar zal het wel zoolang blijven staan Eene verwaarloosde valling zet zich over van den eenen mensch aan den an deren en is gevaarlijk en zelfs doodelijk voor kinderen en ouderlingen. Daarom moeten wij ons er zoo spoedig mogelijk van genezen. De beste, ja wij mogen zeggen, de eenigste remedie die u zal alle voldoening geven is de SIROOP DEPRA- TERE. Dit is een wetenschappelijk pro- dukt die door de doktors zelf genomen wordt. Prijs 2 franken in alle apotheken, namentlijk te Dixmude, apotheker Ghys- saert. Te Thowrout bij Van Ysacker en everal. 3 'AA

Gazette van Dixmude (1871-1914) | 1912 | | pagina 2