IN VAM Hf T ARRONDISSEMENT erinohe- Veurne Nieunoort Oostende Rousselare Wetgevende Kieiingen. Hoogeschool-Uitbreiding. 's Landsweerbaarheid Handel in vijffrankstukken. Pluimen. Milicie. Het tweegevecht Tegen de grondwet. Facade-wetten. Alkool-verbruik. Kasteelen in de lucht. 44e JAAR GOD EIV VADERLAND VRIJHEID EN MOEDERTAAL ZONDAG 10 MEI 1914 N° 19. nnr^i^r^ottp. Whgfndijkstraat 28 Drukker-Uitgever Gustave BAECKER00T-CAP0EN. Alle mededeelingen moeten uiterlijk tegen den Donderdag noen in het Bureel besteld worden. Bureel der Gazette wilgendijk.sik.aai, uiuaaci ui%oyw uu ,rsi_:,™njnn hh at a «n ni» Nieuwstraat, 36, Brussel. Gewone aankondigingen 15 c. de regel.',—Rechterlijke aankondigingen 30 c. Voor aankondigingen buiten de twee Vlaanderen, zich wenden bij M. A. Lebègue en C[' Verschijnt eiken Zondag. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: een jaar, fr. 3,00. half jaar fr. 1,7a. Postabonnement, fr o,10. Buitenland, fr. 5,50 Ten bureele5 c. het nummer Deze zullen plaats hebben den 24 Mei, in 4 provinciën. 88 leden moeten herkozen worden 43 katholieken, 25 socialisten, 19 libe ralen en 1 Daensist. Oost- Vlaanderen. Gent. 12 kandidaten to kiezen. Uit- tredenden 7 katholieken, 3 liberalen en 2 socialisten. Hebben bekomen in 1912 Katholieken 87,786; liberalen 39,256; radiko-socia- listen 22,899; scheurmakers 2,643. De deeler zijnde 11,449, de katholieken hebben een overschot gehad van 7,643 st. de liberalen 4,909. St-Nikolaas. 4 kandidaten te kie zen. Uittredenden 3 katholieken en 1 liberaal. Hebben bekomen in 1912 Katholieken 42,754; liberalen 11,986. Deeler 11,986. Het katholiek over schot is 6,796 stemmen. Dendermonde. 4 kandidaten te kiezen. Uittredenden 3 katholieken en 1 liberaal. Hebben bekomen in 1912 Katkolieken 32,318; liberalen 11,226; kristene demo craten 1,478. Deeler 10,772. De liberalen hebben een overschot van 455 stemmen. Aalst.5 kandidaten te kiezen. Uit- tiedenden 3katholieken, 1 liberaal en 1 Daensist. Hebben bekomen in 1912 Katholieken 41,402; liberalen 12,811kristene demo- kraten 12,735; verschillige scheurmakers 305. De deeler 12,735 zijnde, hadden de katholieken een overschot van 6,069 stemmen. Audenaerde. 3 kandidaten te kie zen. Uittredenden 2 katholieken en 1 li beraal. Hebben bekomen in 1912 Katholieken 23,876; liberalen 11,828; kristene demo- kraten 747. Henegouwen. Bergen. 7 kandidaten te kiezen. Uittredenden 4 socialisten, 2 katho lieken en 1 liberaal. Hebben bekomen in 1912 Socialisten 54,335; katholieken 31,502; liberalen 23,324. De deeler zijnde 13,583, de liberalen hadden 9741 stemmen te veel en de katholieken 4,336. Zoningen. 4 te kiezen kandidaten. Uittredenden 2 socialisten, 1 liberaal en 1 katholiek. Hebben bekomen in 1912 Kartel 42,676katholieken 27,630. Deeler 14,225: katholiek ovorschot 13,645. Hoornijk. 6 te kiezen kandidaten. Uittredenden 3 katholieken, 2 liberalen en 1 socialist. Hebben bekomen in 1912 Kartel 56,990; katholieken 46,930; scheur makers 856. Deeler 15,643. Overschot van het kartel 10,676. Charleroi. 11 kandidaten te kiezen. Uittredenden 6 socialisten, 3 katho lieken en 2 liberalen. Hebben bekomen in 1912 Kartel 126,921katholieken 50,695scheur makers 579. Deeler15,865. Katholiek overschot 3,100. Thuin. 4 kandidaten te kiezen. Uit tredenden 1 katholiek, 1 liberaal en 1 socialist. Hebben bekomen in 1912Kartel 38,329katholieken 23,098. Deeler 19,164. Katholiek overschot 4,387. Luik. Luik. 13 kandidaten te kiezen. Uit tredenden 6 socialisten, 4 katholieken en 3 liberalen. Hebben bekomen in 1912 Socialisten 91,790; katholieken 56,489; liberalen 39,986. De deeler zijnde 13,328, was de socia listische overschot 11,828 stemmen en deze der katholieken 5,630 stemmen. Hoei-Borgworm. 4 kandidaten to kiezen. Uittredenden 2 katholieken, 1 liberaal en 1 socialist. Hebben bekomen in 1912 Kartel 39,724katholieken 29,844. Deeler: 14,922. Overschot kartel 9,880* Verniers. 5 kandidaten te kiezen. Uittredenden 2 katholieken, 2 socia listen en 1 liberaal. Hebben bekomen in 1912 Kartel 34,622katholieken 30,645. Deeler 11,540. Katholiek overschot, 7,565. Limburg. Hasselt. 3 kandidaten te kiezen. Uittredend3 katholieken. Hebben bekomen in 1912 Katholieken 29,794; liberalen 8,174. De deeler was 9,931 Tongeren-Maeseyck. 4 kandidaten te kiezen. Uittredend 4 katholieken. Hebben bekomen in 1912 katholieken 43,758liberalen 10,070. Deeler 10,939. Als men de uitslagen van 1912 nagaat, blijkt het, dat er slechts twee plaatsen zijn, waar het overschot dor liberalen groot is, te weten, te Tongeren-Maeseyck en Hasselt, waar al de zetels in handen der katholieken zijn. Maar wij hebben integendeel Gent en Zoningen, waar de katholieken een groot overschot hebben. Ten anderen te Zonin gen bestaat er thans geen kartel en te Doornijk waar het kartel een groot voor schot heeft, komt men in het vijandelijk leger overeen lijk kat en hond, zoodat de betwiste zetel der katholieken erdoor verzekerd wordt. Nochtans kan men daar geen rekening van houden, omdat kiezingen altijd ver rassingen medo brengen en de hoop van sommigen teleurstellen. Redelijk gesproken mag men toch zeggen, dat de toekomende kiezingen weinig veranderingen zullen teweeg brengen, als men op de vorige cijfers steunen mag. i De nieuwe lichting. Tusschen de departementen van oorlog en van spoor wegen is een akkoord gesloten om de manschappen der nieu»; o lichting op kos ten van liet leger per spoor te vervoeren. De manschappen, die voor den keur- of voor den herzieningsraad moeten ver schijnen, dienaar een krijgsgasthuis ge stuurd worden of naar eene provincie hoofdplaats om er ingelijfd te worden, of nog dezen die opgeroepen worden ommee- deeling te krijgen van de krijgswetten, zullen kosteloos vervoerd worden op ver toon van een stuk, waarvan het model vastgesteld is door de twee betrokken departementen. Diksmude. De laatste voordracht van den loopen den jaargang, zal gehouden worden Donderdag aanstaande 14 Mei 1914, om 8 1/4 ure 's avonds. De Heer Kapitein-Bevelhebber WIT TENBERG van het 6" Linieregiment te Antwerpen, zal er handelen over en ook eenige woorden zeggen over het tegenwoordige Kazerneleven Wie zou er uit bevoegden mond nu niet eens willen vernemen hoe wij in oorlogstijd ons landeke tegen een gebeur- lijken indringer zullen verdedigen, en welke vader of moeder stelt tegenwoor dig geen belang in het leven onzer jon gens in de kazernen Er zal van eene groote landskaart ge bruik gemaakt worden voor de voor dracht. IngaDg 50 centimgip Er werd door zekere personen ge vraagd, -of de maatregels, door de Bel gische regeering genomen tegen den uitvoer van vijffrankstukken, geene schending was van de latijnsche munt- overeenkomst. In eenen brief aan M. Davignon, mi nister van buitenlandsche zaken, heeft M. Vande Vyvere, toen minister van spoor wegen, nu van financiën, verklaard dat zijn departement zich bepaalt bij de uit voering, betrekkelijk de vijffrankstukken, tot de toepasselijke maatregels, ingevolge de bestaande wetten en reglementen nopens den uitvoer der koopwaren in het algemeen In den loop de verledene maand, had den de handelaars in vijffrankstukken gepoogd den uitvoer langs de zee te doen, daartoe de visschersbootjes van Nieupori en De Panne benuttigende. Dit heeft eene merkelijke versterking voor gevolg gehad der douaneposten die de inscheping bewaken. Ingevolge de voorschriften der nieuwe legerwet moeten de jongelingen-milicie- plichligen verschijnen voor een geschikt- heidsraad, die zal beslissen of de man schappen voor den militairen dienst ge schikt zijn. De geschiktheidsraad van de arrondisse menten, Veurne en Dixmude zal zetelen voor de verschillige gemeenten dezer arrondissementen, op de dagen en uren als volgt 1. Voor het arrondissement Veurne, in het Stadhuis te Veurne, telkens om 8 1/2 ure 's morgens. Op Dinsdag 13 Mei 1914, voor de ge meenten Adinkerke, Alveringhem, Beve- ren, Bulscamp en Coxyde. Op Woensdag 14 Mei 1914, voor de ge meenten De Panne, Eggewaertscappelle, Ghyverinchove, Hoogstaede, Houthem, Isenberghe, Leysele, Moëres, Oeren, St Riquiers, Stavele, Steenkerke, Vinchem en Wulveringhem. Op Maandag 18 Mei, voor de gemeenten Avecappelle, Boitshoucke, Ramscappelle, St Joris, Wulpen, Zoutenaye en Veurne Op Dinsdag 19 Mei, voor de gemeenten Nieuwpoort, Oostduinkerke en Pervyse. 2. Voor het arrondissement Dixmude, in het Stadhuis to Dixmude, telkens om 8 1/2 ure's morgens. Op Woensdag 20 Mei 1914, voor de ge meenten Beerst, Caeskerke, Clercken en Vladsloo. Op Vrijdag 22 Mei, voor de gemeenten Cortemarck en Eessen. Op Maandag 25 Mei, voor de gemeen ten Couckelaere, Leke, Keyem en Stuyve- kenskerke. Op Dinsdag 26 Mei. Handzaeme, Lam- pernisse, Nieucappelle, Oostkerke, Oude- cappelle, St Jacobscappelle en Dixmude. Op Woensdag 27 Mei, voor de gemeen ten Loo, Merckem, Noordschote, Pollin chove en Reninghe. Op Vrijdag 29 Mei, voor de gemeenten Bovekerke, Wercken, Woumen en Zar ren. De jongelingen, die voor den geschikt heidsraad geroepen zijn, zullen wel zor gen dat zij op gesteld uur in de wacht zaal tegenwoordig zijn om er lezing te hooren der militaire wetten. Zij moeten ook voorzien zijn van den bijeenroepingsbrief welk hun aan huis is besteld geworden. OpgeletDe verschijning voor dezen geschiktheidsraad is verplichtende voor al degene die ertoe geroepen zijn. Degene die behoorlijk opgeroepen werd en niet verschijnt, zal als nalatige aanzien worden. Caillaux-d'Aillières. M. Caillaux did zich beleedigt had gedacht door den kiesveldtocht van M. d'Allières, zijn tegenkandidaat in de laatste kiezing, zond zijn getuigen naar M. d'Allières om een tweegevecht aan te vragen en deze aanvaardde. De getuigen van de heeren Caillaux en d'Aillières, waren Maandag morgend bij M. Cecealdi samengekomen. Na eene bespreking, die niet minder dan twee uren en half duurde, werd een proces-verbaal opgemaakt, verklarende dat, in tegenstrijd met het oordeel der twee scheidsrechters, het incident niet als gesloten kon aanzien worden, vermits er beleedigingen bestonden. In deze voorwaarden werd het twee gevecht beslist, dat in den namiddag, rond 4 1/2 ure, plaats had, in het Pare des Princes, te Parijs. Twee schoten werden gelost zonder uitslag. M. Caillaux schoot in de luchtde man heeft al genoeg van bloed; spijtig dat zijne vrouw niet op vrije voeten was, of M. d'Aillières zou hetzelfde lot van M. Calmette hebben ondergaan. De geschokte eer van M. Caillaux was daardoor hersteld en gewroken. OFransche lichtzinnigheid Men gelooft aan niets meer, maar men wordt hoogmoedig en.... kinderachtig. Nu dat de nieuwe schoolwet op het punt is gestemd te worden door den Se naat, komen de liberalen nog voor den dag dat zij zou strijdig zijn met de Grond wet die zou verbieden hulpgelden te geven aan vrije scholen. Die opwerping is zoo dom als ze groot is immers ze werd maar uitgevonden door de liberalen nadat zij in 1884 van het bewind waren gekegeld. Voor de school wet van 1879 was nooit in het gedacht gekomen van niemand dat men aan vrije scholen geene hulpgelden mag geven. In dien tijd bestonden in alle gemeen ten aangenomene scholen, vooral lagere meisjesscholen zelfs liberale steden hadden aangenomeDe kloosterscholen voor de meisjes. Er is een tijd geweest dat zelfs onder een liberaal schepencollegie, kloosterscho len aangenomen waren als lagere scholen voor meisjes te Gent. Niemand dacht er aan dat zulks tegen de Grondwet zou strijden. Ook heeft baron Descamps door talrijke uittreksels uit schriften van liberale weigevers bewezen dat nooit iemand van gedacht is geweest dat vrije scholen geene hulpgelden kunnen ontvangen het tegendeel is gebleken. De geuzen hebben de maatschappelijke wetten, onder het katholiek gouverne ment gestemd, fayade-wetten genoemd om te beduiden dat ze zonder uitwerksels blijven. Nu, de socialistische Journal de Char leroi komt over eenige dagen te schrijven Over 20 jaren, waren er geene wer- kerswettennu heeft onze vriend Des- trée, socialistisch Kamerlid, een Werk- Wetboek bijeengebracht, en hij zal zich weldra aan het werk moeten zetten om het te vollediger, want hij is achter- uit. M. Destrée, socialistisch Kamerlid heeft dus in een boek al de wetten ver eenig d, betreffende den arbeid en de werklieden. 't Moet zijn dat hij zulks der moeite waard acht, wat voorzeker het geval niet zou zijn indien die wetten niet van belang waren. Eene statistiek. Eene buitenlandsche Anti-alkoolische Bond, heeft de volgende statistiek opge maakt Weet men hoeveel geld er jaarlijks, in eiken Staat, voor alkoolische dranken wordt verteerd Duitschland dat aan het hoofd staat verteert niet min dan 5 milliard 800 miljoen. De Vereenigde Staten weinig minder. Daarop volgt Frankrijk met drie milliard 575 miljoenEngeland 2 milliard 900 miljoenverder met een aanmerke lijk verschil, Oostenrijk en Italië. Voor Rusland worden geene cijfers op gegeven. De vermeerdering van loon der werk lieden komt bijna volledig in de herber gen terecht. In een distrikt van Engeland, terwijl het loon der werklieden van 5 tot 8 en 11 fr. klom, groeiden de sterfgevallen door alkoolism aan in de stijgende verhouding 495 1304 2605, en de sterften wegens bloedopdrang, volgens de cijfers 1336 2878 4402. Er werd uitgerekend dat te Parijs en te Londen het derde der sommen, door de openbare en bijzondere liefdadigheid ge geven, in alkool wordt verkwist. Inhoud van tijdschriften. Om Volk ontwaakt, opgeluisterd met mooie en treffende platenVolksver tegenwoordiger Dr Van Sande door L. Dosfel; Alfons Bruynseels en zijn post kaartenverzameling door Alf. Martens; Struikroovers door Arthur Conlnckx AllerleiWetenswaardighedenMyste- rium Crucis door Felix Nabor; Ernst !n scherts; Men gelmaren in woord en beeld. Op den omslag heeft men nog tal van besprekingen en aankondigingen van boeken, een raadselprijskamp, een schaak kolom en een vragenbus. Vlaamsche Illustratie Dit nummer munt uit door zijn rijke verscheidenheid van mooie platen en onderwerpen o. a. De vaandels geëerd De Engelsche koning- te Parijs;Voetbalwedstrijd België-Folland te Amsterd-m; Bctrouwbaarheldstocht Uit den strijd in MexikoEen aardig ge zicht op een oorlogsbodem; Van het Maagdenburger RenselzoenMerkwaar dige woningen; De torpedobooten te Maastricht; Een aardige reclamewagen; Een aardig, groepje photografenEen duur zadelAlsook talrijke platen en portretten. Men is zeer dikwijls verwonderd wanneer men de verhalen hoort der jagers en handelaars die aan onze dames de kostbare pluimen van zeldzame of prach tige vogelen bezorgen, die hunne hoeden versieren, en men staat verstomd bij het vernemen welke uitbreiding en wélk be lang de handel in pluimen van struis vogels, paradijsvogels, enz. in deze laatste tijden bereikte. Edoch, men verbeeldt zich evenmin, de belangrijkheid van den handel in pluimen onzer eenvoudige neerhofdieren. In de volgorde, naar de waarde die zij hebben, kunnen onze huisrogels als volgt gerangschikt worden Fezanten, pauwen kalkoenen, eenden, hoenders, hanen, dui ven, parelhoenen. Van elke soort wordt de witte kleur het meest gezocht. Som migen, zooals de witte kalkoenen, en zekere hanen uit de Kempen kun nen met profijt voor de pluimen gekweekt worden, en op eenen gepasten tijd wor den geslacht. In tien maanden kan een witte kalkoen aan pluimen 8 fr. opbrengen, doch de kweekers houden zich nog weinig bezig met hetgeen zij als eene geringe bijkomen de winst aanzien. Men legt zich op het neerhof vooral toe op het vetten en het leggen van eieren. De witte omgekrulde pluimpjes der hanestaarten worden even wel 200 fr. den kilo verkocht. In Frankrijk alleen werden er in den loop Yan verleden jaar voor ongeveer zestig miljoen frank gewone pluimen Yan eenvoudige neerhofvogels ingevoerd. De uitwijkelingen die thans weer naar Amerika terugkeeren, zullen bij 't binnen varen van de haven van New-York bet uiterlijke der stad eenigzins veranderd vinden. Uit de zee van luchtkrabbers is namelijk een nieuw gebouw opgedoken, dat hoog boven alle andere gebouwen der stad, en naar men zegt, ook der wereld uitsteekt. Het is het Singer gebouw, dat nu reeds tot aan de 41® verdieping gevorderd was. Hiermede zal het echter niet voltooid zijn, waDt er wordt nog een toren van zes ver diepingen op gezet, en daarmede zal deze reus onder de gebouwen van New-York de hoogte van 612 voet bereikt hebben, zijnde dit 200 voet hooger dan elke tot dusverre bestaande luchtkrabber. Het gebouw maakt den indruk vas een reusachtigen torenmen moet namenlijk in New-York en voornamelijk in de han delswijk, zuinig met den grond omgaan, daar hij hier 700 dollars, zegge 3500 fr. per vierkante voet kost, en dienten gevolge nemen de bouwwerken, daar ter plaatse, een meer en meer torenachtig karakter aan. Volgens de bestekken, die tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt zijn, zal 't totaal gewicht van den reuzenbouw 86,000 ton van 2000 pond elk bedragen. Hiermede is met elk bout j e en elk spij kert j e rekeniDg gehouden want de geheele ont zaglijke ijzerkonstruktie, met muren en vloeren, rust op 89 stalen kolommen, die 90 voeten onder den beganen grond in den rotsachtigen bodem vastgemetseld zijn, en alle berekeningen zijn hierop ge- sfltepd, dat elke kolom evenveel te dragen heeft. Overal, waar dit kon geschieden zonder aan de stevigheid van den bouw afbreuk te doen, wordt getracht aan gewicht te besparenzoo werden b. v. de radiatoren der centrale verwarming in de verschil lende lokalen van het kostbaarste geperst staal vervaardigd, in plaats van, zooals dit gewoonlijk het geval is, van gegoten ijzer, omdat hierdoor enkele tonnen aan gewicht uitgespaard werden. Kunst- en Letternieuws. Tooneelgids, orgaan der Algemeene Muziek- en Tooneelboekerij, Tienen. In de eerste vier jaargangen van Tooneel gids werden 569 stukken besproken, van 379 verschillende schrijvers en 132 uitgevers. Eertijds uitsluitend gewijd aan tooneel- letterkundige kritiek, wordt nu ook plaats ingeruimd aan de bespreking van muziek uitgaven vroeger verschijnende met 15 pa gina's tekst, geldt die rubriek thans nog enkel als bijvoegsel; de eigenlijke afleve ring brengt daarbij als nieuwo en vaste rubrieken Keurstof voor declamatie, leestafel Overzicht van tijdschriftenBerichten, Brieven bus, Agenda onzer kringen en Mengelingen, als mede uitvoerige en zaakrijke artikelen* over allerhande stof, waaronder o. a.Dra- perietooneel, premiestelsel, Fransche en Vlaamsche tooneelverbond, het Spaansch tooneel, het Nederlandsch tooneel verbond, xztg>si?li6£»C£g£; .XSKcSSSJ*» r -rr A*fa»*—

Gazette van Dixmude (1871-1914) | 1914 | | pagina 1