HET ARRONDISSEMENT. Waerom nu nog eene Nieuwe Gazette No 1. 1ste Jaergang. Waerom Om dat het noodig is, aengezien er te Yperen en in het Arron dissement geene vlaemsche gazette be- staet, dewelke Godsdienst en Vaderland verdedigt, terwyl het eene zoo wel als het andere aen zoo hevige aenvallen is blootgesteld. Nooit, sedert dat Belgie in 1830 het jok der hollandsche dwinglandy heeft afge schud, hebben by ons, Godsdienst en Va derland meerder gevaer geloopen, dan hedendaegs. Hunne gezworene vyanden hebben alle poogingen ingespannen, om hunnen haet uittewerken tegen alles wat aen ons, Ka- tholyke Belgen, duerbaer is; zy hebben het land vergeven door hunne slechte gazetten; overal, tot op de Iandsgemeenten, blinde aenhangers geworven; en nu, dat zy zich inbeelden magtig te zyn, willen zy zich met geweld van alles meester maken, en waerom? Om aldus den Godsdienst te verdelgen, den luislerlyken troon van Leopold te ondermynen, ons duerbaer Vaderland in ellenden te versmooren, tot wanneer het eindelyk na langdurige oor logen, de prooi van vreemde volkeren zou worden. Daer toe geleiden onsde kopstukken der francmagons; hunne blinde en dwaze aen hangers zien het niet! gelyk alle valschaerds bedriegen zy het volk; onder voorwendsel van zyne belangen ter herten te nemen, al vleijen vesten zy het allerhande leugens op, daer zy het maer aenschouwen als een noodige werktuig om lot hun einde te kunnen geraken. Om het goede, reglzinnige, Belgsche volk, om de katholyke vlamingen, tegen de verleiding der francmagons le wapenen, moeten hunne leugens, hunne bedriege rijen, hunne lagen en listen voor den grooten dag gebragt worden. En dit, zal de Gazette van Yperen doen. Wy zullen godsdienst en vaderland ver dedigen. Den katholyken godsdienst zullen wy verdedigen om dat hy het kostelykste erf deel onzer voorvaderen is, en, dat zonder hem er voor ons geen Vaderland, er geen Belgenland zyn kan. Den Ivatholyken Godsdienst zullen wy verdedigen tegen de valsche liberalen en tegen de francmagons, die alle slach van goddeloozen ter hunner hulp roepende, de hand gevende aen de fransche en italiaen- sche revolutionnairen die uit hun land gejaegd zyn, te samen gezworen hebben. Den Katholyken Godsdienst uilteroeijen, te onteeren, in het modder te slepen, te ver- smaclitenl om dat, zeggen zyDe Religie die van God koomt. niets meer weerd is, en schuiven moet voor eene Religie, die in de francmagons logien uitgevonden, alles zal toe laten dat God verbiedt. Het katholyke priesterdom zullen wy verdedigen, om dat er zonder priesters geene Godsdienst, zonder Godsdienst geen Vaderland voor ons zyn kan. Door hunnen staet en geleerdheid, door hunne zelfopolfering en genegendbeid lot het menschdom, zyn de priesters ten hoogsten bekwaem om het volk legen alle verleiding te bewaren en te beschutten. De vyanden van hel Volken van het Vaderland weten dit maer al te wel; zy zyn overtuigd dat alle hunne poogingen zullen te ver- geefschzyn,zoo langhet volk zyne priesters hlyft vastgekleefd en hunneslem aenhoort; daerom trachten zy de priesters aen het volk verachtelyk en hatelyk te maken, en daer toe sparen zy noch leugens noch lasler- ringen, noch geld noch moeite. Die valsche beligtingen, die snoode lastertael, zal de Gazette van Yperen weêr- leggen, en betoonen wie de ware vrienden van het volk, wie zyne gezworene vyanden zyn. Het Belgsche Vaderland,zyneGrondwet, zyne vryheid,onafhanglykheid en kostbare instellingen zullen wy verdedigen. De francmagons hebben in mei II. ge toond hoezyde Grondweteerbiedigen;alles moet voor hunne heerschzucht wyken; om lot de oppermagt te geraken en aldus hunne verderffelyke inzichten te konnen ten uitvoer brengen, hebben zy niet geaer- zeld oproer te maken, de Grondwet aente- vallen en te kwetsen; zy hebben getoond wat zy al durven en wat er van hun voor het Vaderland te verwachten staet. Aen die mannen het bedriegelyke masker afrukken, toonen wie zy zyn, watzy willen, het afschuwelyke hunner donkere listen en lagen bekend maken, dit zal ook het werk der Gazette van Yperen zyn. Zoodan, als katholyken met herle en ziel aen den Godsdienst onzer voorvaderen vastgekleefd, als Belgen getrouw aen de Grondwet, aen den troon van Leopold en aen 't welvaren van ons Vaderland, zullen wy zonder onze vyanden te vreezen, aen onze medeburgers en landsgenoten, de waeriieid zeggen, met Belgsche vrymoe- digheid en vlaemsche rondborstigheid. De Gazette van Yperen zal ook de belan gen van den Landbouw, Koophandel en Nyverheid ter herte nemen en krachtdadig beschermen. De Landbouw is immers de bron van den rykdom en het tydelyk welzyn ojizer Ylaenderen; de Nyverheid bewerkt zyne voortbrengsels; de Koophandel doet ze gelden en verspreidt ze overal; hunne wederzydsehe regten voorenstaen en ons verheffen tegen alles hetwelk hunnen wel stand kan hinderen, zal eerie taek zyn dewelke wy met zorgvuldigheid en viyt zullen vervollen. Aldus zal de Gazette van Yperen, onze stad en landsgenoten wegens hunne lyde- lyke stoffelyke belangen gelyk ten opzigte hunner godsdienstige gevoelens en poli tieke regten, verlichten en tegen alle vyan* dige aenvallen verdedigen. De oorlog hedendaegs Godsdienst en Kerk aengedaen, is geen nieuws in de we reld; iedere eeuw heeft hunne vyanden onder eenen nieuwen naein weten erleveu, en hevige aenvallen, volgens de omstandig heden van tyd en zeden, eene andere ge- daente,een ander aenzigl zien aennemen. Godsdienst en Kerk zyn onbeweegbaer blyven staen; hunne vyanden waer zyn ze? De Geschiedenis in de hand, konnen wy betoonen hoe zy allen als stof verdwenen zyn; en daeruit mogen wy met betrouwen besluiten dat de vyanden van den Gods dienst die in onze eeuw zoo veel poogingen aenwenden, het zelfde lot te verwachten hebben. En wal bemerkensweerdig is De mid dels uilgevonden en in het werk gelegd om den Godsdienst te vervolgen en de Kerk te verbryzelen, hebben al tyd wonderlyk gediend om kracht en glorie te verschaffen aen het gene zy moesten verpletleren. Zooishetgebuerd in voorgaendeeeuwen, en zoo is het gebuerd in deze die wy be leven. De liberalen der achttiende eeuw, hadden gelyk vroeger de heidenen en de ketters, gezworen het Kristendom uilleroei- jen; daerloe predikten en verdedigden zy de Godsdienstige en burgerlijke Vrijheid, om dat zy dachten dat die vryheden de verdel ging van den Katholyken Godsdienstzoude te wege brengen. En wat is er gebuerd? Uit die algemeene vryheid door het liberalismus tegen de Kerk in voegen gesteld, is gesproten het kostelykste deel het welk de Kerk in onze eeuwe bezit hare eigene vryheid! De Katholyke geestelykheid heeft dan zeer geern de bescherming met de welke Koningen en Staten haer vroeger omrin gelden, laten ontnemen; zonder rouw of droefheid zich laten ontblooten van de rykdominen die zy van de gelovigen ont- fong en in den schoot der armen overvloe dig uitdeelde; maer zy heeft ook voor zich aenveerd die Vryiieid, die aen allen gegeven wierdl; zy wilde, en met regt, lot slavernij niet gebragt worden, terwyl alle anderen, zelfs hare gezworene vyanden, vrij waren. En daerom heeft de Katholyke geeste lykheid gebruik gemaekt van de vryheid van Godsdienst; en gevolgens, zyn de gelo vigen vlylig en in menigte tot de Kerk ge komen om den zegen van den priester te ontfangen en zyne leering met iever te aenhooren. De Katholyke geestelykheid heeft gebruik gemaekt van de vryheid van vereeniging; en gelyk het de francmagons ook mogen maer niet en doen, heeft men vergaderingen van alle slach zien opryzen, welker leden zich slachtofferen alwaer er tranen aftedroogen en ongelukken te helpen zyn. De Katholyke geestelykheid heeft ook voor zich aenveerd de algemeene vryheid van onderwijs, onder welker bescherming- men katholyke kollegien ten groole geluk en vreugd der huisgezinnen heeft zien, het land door, opryzen. De Katholyken hebben ook voor zich goedgehouden zoo wel als voor and" de vryheid der drukpers, die zy gp' om de waeriieid bekend te r GAZETTE VAN TP Dit blad verscbynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de Stad. Fr,' 4-oo» A oor de Provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den ien September. EN VAN OOD§I)IE!\§T EN VA DERI, AND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 1