Gazette van Yperen. ongelukkige gevolgen die zelfs van vreem derhand ons konnen toegebragt worden. Wy vragen het, is het daer wys zyn? is het niet eerder dwaes zyn? Is het daer ware Vaderlandsliefde? Is het niet eerder een schelmstuk door hetwelk onze nationaliteit wordt aengerandgelyk de onlusten van mei een schelmstuk zyn geweest waerdoor onze Constitutie is ge kwetst geworden? Is zoo eene handelwys de middel om van ons lief Vaderland afte- keeren, de gevaren die het van wegens andere landen zouden konnen bedreigen? Mogten alle ware Belgen dit wel over wegen, en wel toezien wat 'er hun te doene staet! Wat het volk voor de liberalen is. Zy aenzien het alleenlyk als een werktuig om lot hun einde te geraken. In mei 11. hebben zy het volk gebruikt om oproer te maken, de priesters te beschimpen, broe ders van liefde te mishandelen, ruiten met kasseysteenen in te smytenen wanneer het kwaed gedaen was, en dat deze onge lukkige werktuigen, voor den tribunael zyn gedaegd geweest, om over hunne mis daden te verantwoorden, de liberalen, die hun verleid hadden, hebben hun verlaten en alles gedaen om te toonen dat zy met hun geen gemeens hadden gehad. 'T is waer eenige hebben eene inschryving ten voordeele van die ongelukkigen geopend; wilt gy weten wat ze opgebragt heeft? Na tachenlig dagen al alle kanten geschooid te hebben, men heeft konnen byeenvergade- ren, twinglig centimen perhoofd voor iederen persoon tot armoede gebragt om dat de broodwinner van 't huis, achter de gren dels moet zitten. Daer is de mildheid der liberalen ten opzigte van hunne slagtoffers! En dat en is geen leugen; 't is het gene te Bergen geschied is ten opzigte der huis gezinnen van deze die veroordeeld geweest zyn voor de misdaden te Jemmapes ge pleegd. Zoo dan brave werklieden en kleene burgers, koomt op straet, smyt ruiten in, brandt de meubels van een klooster, en verdreigt eenen broeder van liefde in'tvuer levendig te braden, op datde HH. liberalen konnen aen 't roer geraken! Wanneer gy zult in 't kot zitten, dan zullen die gasten u en uwe vrouw en kinders, elk tivingtig centimen voor drinkgeld geven, daerby zult gy met den zegen van den grooten francmagonVerhagen, de onverschilligheid en ondankbaerheid van uwe verleiders mogen verwagten. De Heer Provinciale schoolopziener van Westvlaenderen, by eenen omzendbrief van 20" oogst 11., onderrigt de school on- derwyzers dat ervoor het einde der maend september een verslag moet gedaen worden aen de Hooger overheid over de maetre- gelen, die er van wege de gemeente-be sturen zyn genomen geweest, ten einde de behoeftige kinderen tot het regelmatig schoolbezoeken aen te spooren. Hy verzocht hun ook kenbaer te maken of de geestelykheid de gedane poogingen ondersteunt en welke middels de onder- wyzers zelve in het werk stellen om het beoogde doel te bereiken. Wy keuren de zorgvuldigheid van den Heer Provinciael schoolopziener zeer goed, want het is beklagensweerdig hoe de be hoeftige kinderen byzonderlyk ten platte lande de schooien verlaten en meestendeel zich aen land loopery overleveren. Het zyn de ouders die er dikwils de schuld van zyn, en de eenige middel die de gemeente over heden met vrucht konnen gebruiken om die zorgloosheid te beletten is het weigeren van onderstand aen de medepligtige ou ders. Wat de geestelykheid betreft, sedert lange jaren heeft zy aen 't gebrek van on- derwys die behoeftige kinderen voorzien met op de parochiën zondag schooien in te rigten alwaer die kinderen niet alleen in de vreeze Gods en deugd zyn opgevoed, maer waer ze ook in de noodige kennissen van lezen, schryven, cyfferen enz. zyn on derrigt. De iever der priesters voor het onderwys en beschaving der arme kin deren, is sedert lang aen hunne bevoegde geestelyke overheid genoegzaem bekend. YPEREN. Een twingtigtal leden van de kompanie der kanonniers en een meerder getal bur gerwachten dezer stad, zullen zich zondag toekoomende naer Doornyk begeven om deel te nemen aen de luisterlyke doel- schieting die aldaer zal plaels hebben. Onlangs in onze stadeen vader van huisgezin aen de burgery toebehoorende, is na eene langdurige ziekte overleden, na latende eene Weduwe met zes minderjarige kinderen. De Heeren heelmeesters Cop- pieters en Tyberghein, na dezen man ge durende meer dan zes weken met eenen allerloflyksten iever bezorgd te hebben, hebben hun liefdadig werk gekroond met aen de droevige weduwe te verklaren dat zy geen den minsten eerloon voor hunne bezoeken willen ontfangen. Wy twyffelennietofdie Heeren begeeren dat hunne schoone daed zou verdoken ge bleven zyn; maer wy, wy konnen niet na laten dezelve bekend te maken, om datzy hun en hunnen staet zoo kragtig vereert. De genoemde Adolphus Vercruysse en Joseph Dauchy werklieden beide woon achtig te Clyte (Reninghelst) beschuldigd van wonden toegebragt en schaede ver- oorzaekt te hebben in een gevecht in de herbergde Mille-Kruis, zyn door de korrek- tionnele regtbank van Yper veroordeeld geworden, de eerste tot een maend gevang, de tweede tot dry weken gevang en elk tot 16 franks boet. Advies aen de vechters! Boesinghe. Men meldt ons uit deze gemeente Een nieuw uerwerk voor onzen prach- tigen toren is alhier toegekoomen. Er zullen vyf uerplaten zyn, op iederen kant van den toren een, en een binnen in de kerk. By het uerwerk is gevoegd een mekaniek het welk s'morgens, s'noens en s'avonds de bedeldok zal kloppen. Wan neer dit uerwerk en al zyne toebehoorsels zullen geplaetst zyn, zullen wy over het geheele, voordereinlich tingen mededeelen. Elverdinghe. Over eenige dagen waren er dry heeren ter jagt gegaen. Eene kooije patryzen ging op; de dry jagers mikten; een van hun deed eene beweging en geheel zyne lading ging vallen op den schouder van eenen der knegten, en kwetste ook eenen der heeren zwaerlyk aen de oog. Poperinghe.Door de gedeeltelyke mis lukking onzer hoppe oogst, en de nadeelige maren die men vroegtyds uit Engeland ontvangen had, verhoopen wy dn jaer eene verhooging in de pryzen der hop. Deze hoop is niet verwezenlykt geworden; geene verbetering schynt nog te moeten verwacht worden. Onze omstreken van Vlamertinghe, Be. ninghelst, Westoutre, Dickebusch, hebben eenen allerschoonsten pluk gehad, en se dert lang is aldaer de vrucht van zulke goede hoedanigheid niet geweest. Onzen correspondent uit Aelst meldt, dat de hop plukking onder de beste voor teekens wordt voortgezet. De bloem is schoon en welriekend en de staken zyn wel geladen (omtrent eene halve kilogr. per staek.) Ongelukkiglyk is de verkoopprys maer gering, (een vyftigtal franks per 50 kil.) Deze prys is niet toereikend, ingezien de duerte der landen. De hectaer wordt hedendaegs niet min, dan voor 10,000 fr. verkocht. Zoo lang er geene vreemde kooplieden zullen afkoomen om bestellingen te doen voorEngeland of Duitschland zal de markt flauw blyven en by voortduring zonder grooten handel. BIAAEALAADSCI1. Anseghem. Op het kasteel van Ilems- rode alhier, is den 8° dezer overleden de edele juffer Maria-Carolina-Albertina-Guis- lena gravin De Tiiiennes, zuster van wylent den edelen heer graef De Tiiiennes van Rumbeke. Deedele juffer, welkegedurende haer geheel leven uitgemunt heeft door hare mildadigheid voor den armen, is ge storven in den ouderdom van 78 jaren. Brugge» Door koninglyk besluit van den 24n oogst, is goedgekuerd het budjet van Westvlaenderen voor 1858, vastgesteld door den provincialen raed in zyne zitting van den 25° july laetstleden, op de som van fr. 1,656,114-76 cent. zoo wel in ontfang- sten als uitgaven. Veurne. Men schryft uit deze stad aen den Beurzen-Courant, dat Mr Vandevelde president van het tribunael, overgaet tot Brussel in de hoedanigheid van regter by het hof van Appel. Viivckhem, Veurne.) Men schryft ons uit deze gemeente In het verloop der voorledene week, is alhier toegekoomen eene allerschoonste klok dewelke te Doornyk gegoten is. Zy weegt 1,850 kilogr. en heeft acht duizend franken gekost. 'T is aen de mildheid van den wel edelen Heer Oh. De Moucheron grondeigenaer te Yperen, dat onze kerk dit geschenk verschuldigd is. Cortemarck. Men schryft ons in datum van den 16 De Eerw. Heer L. Vandenberghe, onder pastoor dezer parochie is gisteren 15n dezer 's morgens ten 10 1/2,inden Heer ontslapen. Gent. Een getal fabriekwerkers heb ben geweigerd te werken indien hunne loon niet vermeerderd wordt. Men schryft ons dat men met goeden grond hoopen mag dal er eene vriendelyke overeen- koomst tusschen hun en de fabriekanten zal konnen gesloten worden. De gevraegde tusschenkoomst van de HH. Burgmeester en Schepenen zal ongetwyffeld eenen goe den uitslag hebben. MJITEALAADSCII. Rusland. Een russisch dagblad, de Noord-Bie, beschouwt de zaken van Indien, op eene geheele nieuwe en onverwachte wyze. Dit dagblad bemerkt dat uit Midden- Asia gekoomen zyn, dieontelbarevolkeren, dewelke, in oudere tyden, geheel Europa overrast hebben; dat de oorlog geest van die volkeren nog niet uitgedoofd is, en dat zy alléén wederhouden zyn geweest in onze tyden, door het opkoomen van krag- tige Staten. Heden kennen die volkeren de

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2