WJa wffm HET ARRONDISSEMENT. Mynheer den Opsteller No. 8. fste Jaergarig. Het is zeer waerschynelyk dat de wen- schen van ons koninglyk stamhuis en deze van geheel het land, door eene vermeer dering der koninglyke familie, zullen ver* void worden. Het gerucht dat ten dienen opzigte zich verspreid heeft, is gegrond; men verwacht ditgelukkig voorval omtrent de lente toekomende. De gezondheid van de Hertogin van Braband is in eenen aller- beslen slaet. In ons laetste Nummer handelden wy over de ongeschiktheid welke eenige ge meente besturen bedryven, wanneer zy zich bezig houden met staetkundige kwes- tien die duidelyk hun niet toekomen. Wy zien met genoegen in het verslag, door het kollegie van burgemeester en schepen van Brusselde voorledene week, aen de Ge- meente-raed dier stad aengeboden, dat Mr de Prokureur des konings aldaer, van ons gevoelen schynt te zyn; hy heeft im mers de politie der hoofdstad berispt, om dat zy in de beroerten der maend mei hare plichten naer behooren niet en heeft ge kweten. De mannen van het brusselsche stadhu is hebben de eerste des lands geweest, om de les te spellen aen het staetsbestuer, ten einde wetten aen de Kamers voor te stellen naer het welbehagen der liberalen; moesten zy dan ook niet protesteren legen de berisping van den Baron Houdy, Pro kureur des konings? ja zeker, en zy hebben het gedaen, gelyk zy het getuigen in 't ge melde verslag. Hoor deszelfs woorden Gy hebt gehoord het verslag van den heer burgemeester, en uit hetzelve kunnen kennen dat allen hunnen pligt gekweten hadden, (wanneer men de ruiten in smeet; de afgezanten des lands en den gezant van den H. Stoel door scheldwoorden beledigde):maer een ieder heeft gelykelyk niet kunnen het gedrag der commissarissen van po- li lie weerderen en wy hebben moeten aen het staetsbestuer aenklagen, de be- risping van den Prokureur des konings, berisping die ons zooonwettig als weinig verdiend, ten vooren komt. Als men de voorgaende regelen leest, is men niet getroffen van medelyden over het kleine staetsbestuer van Brussel, zoo val- schelyk door den Prokureur des konings beschuldigd!!!! Arme gasten! wel hoe M. Houdy durft zeggen dat gy pligtigzyt! Gy geleid door M. De Brouckerein persoon, en dat nog te peerde, om te beletten dat men de ruiten der kloosterlingen brak! Wie twyffelt er aen. het is M. De Brouckere en zyne supposten, ik fael, ik wil zeggen, het zyn de soldaten, wat te laet ontboden, die den opstand hebben gedempt. M. De Brouckere en C'e zeggen in hun verslag, dat zy betrouwen,datdeontlusten, welke zy betreuren, zonder tranen wel te verstaen geen plaets meer zullen grypen in hel toekomende. Wy ook wy hopen het en wy twyffelen geensints of de ministers deskoningszullen zelve middels inspannen, om de brusselsche politie te voorkomen, indien de zwarte paletots met geele hand schoenen nog naer Brussel gingen,door de francmatjons uitgenoodigd, om de les te geven aen de meerderheid der Kamers, gelyk zy hel hebben gezeid. Zoo wy het vernomen hebben, is men nieuwsgierig, en dit bovenal onder de liberalen onzer stad, wat toch de Gazette van Yperen, gaet zeggen wegens de aen- staende kiezingen voor de gemeente raed, welke mannen zy gaet vooren stellen en verdedigen. Dat valt ons nog al aerdig; want deze nieuwsgierigheid schynt ongegrond wie kan er toch peizen dat de Gazette andere mannen zou voor den dag brengen als deze die door hunne vorige handehvys, het betrouwen en de dankbaerheid van alle Yperlingen verdiend hebben? waer zou de Gazette mannen gaen ontdekken, die weer- diger gevonden worden om gekozen te zyn, dan deze wiers mandaet nu ten einde loopt? En inderdaed waer zyn er mannen die gevoegzamer zich laten by den neus ge leiden door den Grooten Kiezer dezer stad, die ootmoediger alle zyne grillen voldoen, gezappiger hunnen eigenen zin, hunne eigene overtuiging en onafhanglykheid slachtofferen voor het welzyn van het yperscheliberalismus? Zyn het die mannen niet, die te samen met de andere kliekebroers, al met eenen keer ons de fameuse tien ten honderden uit de beurs hebben doen dansen? Zyn zy het niet, die met groote zorg en gespaerzaemheid, jaerlyks aen het onnoo- dige Kommunael Kollegie, dertig duizend franken hangen, en die som aenzien als een niet met al, om hunnen zin te konnen doen? Zyn zy het niet, die van eenen anderen kant aen onze treffelyke priesters het ge ringe kleintje van twee honderd franken geweigerd hebben, om dat die Heeren met ïever en zelfsopoiïering hunne pligten kwyten? Zyn zy het niet, die alle gunsten en voordeelen toestaen aen deze die zich uitgeven voor liberael, en al de andere burgers, die willen hunne onafhanglyk heid bewaren, behandelen als vreemde lingen, onweerdig zelfs van bekeken of aenhoord te worden? Wy zouden niet konnen ophouden, wilden wy al de schoone daden van onze Stadhuis mannen ophelderen; zy zyn zoo menigvuldig dat het moeijelykste is de beste uittekiezen. En men zou nog twyffelen voor die mannen te stemmen? wel! wel! Yperlin gen, gy moogt toch geene andere kiezen! wat zou men van u zeggen? dat gy geene dankbaerheid in uw hert en geen verstand in uwen geest hebt! GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschyut den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de Stad. Fr. 4"°°* Voor de Provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergang begint met den iett September. EN VAN BEKENDMAKINGEN zeventien centiemen den drukregel BrievenBekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvrij toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den GODSDIENST EHV VADERLAND. Donderdag, toegezouden worden. GEMEENTE KIEZINGEN VAN YPEItEN. i Popcringüie, f 4Len October 1§59. Aangezien men byna in alle steden en dorpen de voldoening heeft van de openbare bedelary afgeschaft te hebbenen de armen, die met hun werk hun brood niet winnen konnenten huize geholpen worden, is er alhier eene algemeene wensch en begeerte dit schandelyk gebruik van openbaer schooi)en te zien uitroeijen. 'T is waer de leden der Conferentie van Sl Vincent cle Paul, dewelke sedert eenige jaren is ingerigt, hebben reeds door hunne zorg en welgeschikte aelmoessen, groote verbetering in den toestand der arme klas toegebragt; maer zy zyn onbe- kwaem al de arme huisgezinnen te ondersteu nen, en ze van de bedelary of de stuteronde, gelyk men ze hier noemt, aflehouclen. 'T is schrikkelyk om zien,hoe die oniallykeschooijers benden van deur tot deur, van pachthof tot pachthof rondzwerven de benauwde landslie den overvallen, die svmtyds op eenen dag, meer uit dwang dan uit liefde, een groot getal broo- den verpligt zynin kleinebrokskensoptesnyclen. Zoude gy, M' den Opsteller, ons niet konnen eenen middel aentoonen, om de openbare bede lary door andere giften te konnen vervangen verre van ons den armen die giften te willen onttrekken. Maer wat zou er te doen staen ten eersten aen deze clie hunne aelmoessen aen hunne arme vrienden werklieden geburen willen geven? ten tweeden aen deze wel hebbende die geen gemeens willen hebben met de armen maer hunne giften door andere willen bestellen; en ten derden met deze die weigeren volgens slaet en vermogen de scha mele menschen ten huize te helpen. IVees verzekerd, Mynheer, dat deze zaek voor ons eene allerbelangendsle kwestie is; kondel gy ons hierover eenen goeden raed geven, gy zoude ten hoogsten verpligten deze die zich eeren te noemen UWE DIENAREN Wy bekennen dat deze vragen die ons gedaen worden, ernstig en vol aenbelangen is; tnaer ook, en wy zeggen het regt uit, wy zyn verwonderd, dat de inwoners der stad Poperinghe, die overal bekend zyn om hunne uiildadigbeid, onder de welke men zoo vele ryke, weldoende heeren, burgers en land bouwers vindt, van overlang hunne poogingen niet hebben te samen gespannen om de publieke bedelary uit te roeijen; zoo veel te meer valt bet ons wonder, aengezien er een middel elders met veel geluk is gebruikt geworden, die veel geraak- kelyker is dan men het zich inbeeldt; wierde dien middel te Poperinghe krachtdadig in 't werke gesteld, in korten tyd zou in die stad de openbare bedelary, die men daer stuteronde noemt, voor altyd afgeschaft zyn. Hy bestaet hier in Dry ieverige mannen, by voorbeeld een lid van den gemeenteraed, een dischmeester, de pas toor of onderpastoor van iedere parochie, begeven zich by al dearmehuisgezinnen van iedere parochie, nemen de namen en ouderdom op van de persoonen van ieder buisgezin, onderzoeken nauwkeuriglyk wat zy volstrekt noodig hebben om te leven, wat zy zelve konnen winnen boe veel pond brood er moet wekelyks bygelegd worden om ieder huis gezin van de bedelary af te houden. 2® Wanneer de staet van ieder huisgezin nauw keurig onderzocht is, en er uitgerekend is hoe veel ponden brood er in 't algemeen wekelyks noodig is om de armen te ondersteunen, dan gaet me- fA

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 1