HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. Zaterdag 21011 November 1857. No 13. Een liberael ministerie heeft de hand geslagen aen het roer van den Staet. Het- gene over veertien dagen aen geheel het land onmogelyk scheen is eene daedzaek geworden. De Grondwet is revolutionnair- lyk omver geworpen. Door wie? Door de vyanden van den Godsdienst, die onder voorwendsel dat men wilde de kloosters voordeeligen, daer het nochtans de armen waren die gingen begiftigd worden, den oproer in de straten van Brussel en andere steden hebben in zwier gebragt. God geve dat ons land niet verder tot zynen onder gang worde door zyne vyanden gesleept! Het nieuw ministerie is samengesteld uit mannen die liberael, ja overdrevene liberalen zyn. Men is nog indachtig wat die mannen gedaen hebben toen zy voor- tyds het ministerie, gezeid van den 12" oogst, uitmieken. Hetgene zy dan hebben gedaen, was matig in gelykenis van hetgene zy nu zullen doen. Het staetsbestuer is overweldigd door de francmagons logien; degene die aen het roer gekomen zyn moeten gehoorzamen aen de hoogmeesters der logien; willen of niet zy moeten het programma door den grooten truweel baes Verhaegen opgelegd, uitvoeren. Tot na de kiezingen zullen de ministers slillekens te werk gaen; zy zullen streelen en vleijen. Hunne gazetten zullen zeggen Ziet gy nu, Belgen, dat menu bedriegt toen men zegt dat het ministerie samengesteld is uit geweldenaers, uit vyanden van Gods dienst en Vaderland. Ziet gy niet dat het mannen zyn van gemaligheid?.... Wy weten te spreken van den wale Rogier, een franschman, een schoolmees ter, die uit Vrankryk is by ons komen fortuin zoeken. Wy zyn nog indachtig den handel van den Luikerwael Frère-Orhan, het kind geboren in de logie. Wy kennen hunne medegezellen; die mannen, zeggen ons luid op, dat het nieuw geboren ministerie, indien het zyn leven kan behouden door de aenstaende kiezin gen van 10° December, het vaendel zal opsteken tegen alle gematigde persoonen des lands. Hunne gazetten roepen luid op dat alle ambtenaren,die van hunnen boord niet zyn, moeten worden afgesteld. De afstellingen zullen geschieden, wel te ver- staen na de kiezingen. Geweld en onder drukking, dit zyn de wapens der liberalen en hoe zou het anders kunnen wezen. Zyn de kopstukken van die party niet door vriendschap verhonden meldemuitmakers, met de hankeroetiers en met hetopgeraept volkje dat tracht in troebel water te vis- schen? O gy mannen van hetgevoorderd 1 ibera- lismus! Wat zoudet gy doen indien onge- lukkiglyk onze zuiderlyke gebeuren door een treurig voorval beproefd wierden? Dan zoudet gy den afgrond, dien gy u door uwe aenhangers bereid hebt niet kunnen afmeten en wie, Mynheeren die het land ontroerd om uwe zotte heersch zucht te voldoen, wie zou u moeten redden? Zeker- lyk gy niet, want uw eigen volk zou u opeten. Reeds hooren wy de trompet der kie zingen geblazen door de liberale1. Zy willen uit de kamers dry ven alle vaderlands minnende volksvertegenwoordigers die sedert lange jaren bewezen hebben door hunne onafhangelykheid,door hunne zelfs opoffering, door hunne onbaetzuchtigheid, dat zy het land dienden, om het gelukkig te maken. De meerderheid der Kamers was nu sa mengesteld uit mannen die het geluk wil den van ons land; die meerderheid bestond uit 64 leden tegen 44 liberalen in de Ka mer der volksvertegenwoordigers en van 52 tegen 22 liberalen in het Senaet. Wat zal er spruiten uitdeaenstaende kiezingen? God alleen weet het; maer wy hopen vas- telyk dat de welpeizende kiezers zullen door hunne stembriefjes protesteren tegen hel geweld gedaen aen die, welke zy vrylyk naer de Kamers hadden gezonden. Kiezers! redeneert alzoo De liberalen, de francmayons hebben geweld gedaen aen de afgezanten die wy gekozen hebben; deze mannen hebben zich deftiglyk gedregen, zy hebben onze belangen voorgestaen. Eh wel! Wy kie zen dezelve mannen om dat wy door de francmagons niet willen geleid worden, om dat die vyanden van Godsdienst en Vaderland, ons allen willen ten onderen brengen. Wy kiezen geene liberalen om dat zy ons zeiven beledigd hebben in den persoon van die wy naer de Kamers hebben gezondenhetgene wy vroeger hebben gedaen, was wel gedaen, wy wil lenen wy zullennogeens hetzelve doen. Er is bevel gezonden uit de francmagons logien aen al de revolutionnaire gazetten dat zy zich bedaerd moeten toonen tot na de kiezingen van 10" december, ten einde het volk te bedriegen. Past op, kiezers, het zyn wolven in schapevellen. MEN ZEGT. MenzegtdatM. De Vrière, Alias Devriere, zich te Korlryk op rang stelt met M. Ern. Van den Peereboom, om de kortryksche volksvertegenwoordigers uit de Kamer te horstelen en alzoo in hunne plaets te kruipen. Men zegt dat de liberalen van Yperen ook al hunne kandidaten gereed hebben om de ypersche volksvertegenwoordigers weg te kuisschen. Men zegt dat de liberalen zoo net en rein geworden zyn dat zy eene algemeene zui vering der Kamer beramen. Men zegt dat de moortelbazen der logien alreeds hunne schorlevellen aengetrokken hebben om de Kamers t'erplaesteren en dat zy gedurig aen het werk zyn, om met- selaersdienders op te zoeken tot het maken van het noodige moortel voor dit groote werk. Men zegt dat de Ster a l'orient van Brus sel het ministerie wonderlyk verlicht. Men zegt dat het oud-nieuwe-politiek eenen bril gereed heeft om te zetten op den neus van den procureurs deskonings, diedejem- mapsche menschen-hraders en de antwerp- sche muitmakers hebben doen veroor- deelen en dat die onnoozele veroordeelde zullen gratie bekomen. Men zegt dat de hankeroetiers, die te Antwerpen veroordeeld wierden voor valsch geschrift, treffelyke mannen ver- klaerd zyn de par le libéralisme. Men zegt dat zeker district kommissaris geern zou gouverneur worden maer dat de druiven maer ryp zullen zyn, als hy lukken zal met het liberael politiek in de kiezingen le doen hoven zwemmen. Men zfegt te PoperingheMynheere, myn zeune die byna gouverneur van Brugge is, gaet een kruisken krygen van den Koning! Proficiat, was het antwoord, hy had al eenen degen en hy zal nog eenen baerd en eene bastaillie krygen. Men zegt te Rousselaere dat M. Vram- hout hem stelt tegen M. Dumortier in de aenstaende kiezingen, en dat hy zal op zyne loer regte slaen om al fluitende een liberael redevoeringsken te miauwen, om le proberen dat hy van klerikael een libe rael geworden is. Men zegt, men zegt zoo veel dingen, dat wy meenen dat meer als één liberael zal zot worden, indien hunne pretentien en hunnen lustom plaetsen en kruissen le bekomen zich niet verwezenllyken. ©moetfwjljcöeit körrocu boor Ijet JRtutsterïe. De opschorssing der Kamers vóór het samenstellen van den bureau is eene schreeuwende onwettelykheid. Er staet opentlyk in de Grondwet; Art. 57:By iedere zitting benoemtelkeKamer haren voorzitter, hare ondervoorzitters en stelt haer bureel zamen. Noch het Senaet, noch de Kamer der volkvertegenwoordigers hebben mogen aen dit punt der Grondwet voldoen. Mees ter Rogier heeft den mond gestopt aen allen, door het lezen van het koninglyk besluit hetwelk de Kamers naer huis zond. wn m-T O IA»< GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag Van iedere week. Prys van ioschryving by jaer Voor de stad. Fr. (\-oo. Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den ien September. EN VAN GODSU1EXST EX VA DER LAX D. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel BrievenBekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. DE AENSTAENDE KIEZINGEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 1