HET ARRONDISSEMENT. M. JIJLES MALOU uittre dende lid. M. CH. VAN RENYNGHE uittredende lid. lste Jaergang. No Mbis. KIEZIING VAN DEN IOen DECEMBER. De Kandidaten der bewarende gezindheid zyn 2lcn ï*e gffstelgbljegli en be geloooigen van 0110 Ctsbom, Zaltgljrgb en Zegen in ben ^eer. \jcer- J^ceve cMloedeM, God, die meesier is van onze Iigchamen zoo wel als van onze zielen, heeft in zyne heylige wet bepaeld, niet alleen wat wy1 moeien doen als christenen, maer ook hoe wy ons moeien gedragen als burgers,eiken keer dat onze godsdienstige en zedelyke pligten mei onze burgerlyke regten in ver band staen. Alzoo wilt Hy dat wy bidden voor den Koning, voorde prinsen, voor al dezen die ia gezag verheven zyn; dat wy aen de wet- telykeoverheyd gehoorzamen; dat wy den tol betalen; dal wy in vrede met onze me deburgers leven; dal wy hunne reglen en eygendommen eerbiedigen, met een woord, dal wy al de pligien kwylen welke ons, in tydelyke zaken, door de natuerlyke wet opgeleyd of door de burgerlyke wet voor geschreven zyn. Den goddelyken Meester heeft al die bevelen mytgedrukt in den volgenden grondregel, die van iedereen gekend is Geeft aen den keyzer 't geen aen den keyzer toekomt, en aen God 'l geen aen God toekomt. Daer uyt volgt dal de bisschoppen en de priesters moeten waken opdat alle geloo- vigen, getrouvvelyk al hunne burgerlyke pligten volbrengen. Daerop valt er niet te twyfelen; en de wereldlyke overheyd heeft die waerheyd erkend eiken keer dat zy de lusschenkomst der geeslelyke overheyd gevraegd heeft om wederspannige volke ren tot onderdanigheyd weder te brengen, ofom,in akelige tydsomstandigheden, haer gezag te ondersteunen. Het is dan eene pligt voor de dienaers des Heeren de kinderen der heylige Kerk te vermanen dat zy in consciëntie moeten gehoorzamen aen de burgerlyke weiten welke tegen Gods geboden niet slryden; en deze pligt is zoo veel te grooter en drin gender, naer mate dat de geloovigen meer blootgesteld zyn hunne verbindtenissen te verzuymen, naer mate dat deze verzuy- menis beklagelykergevolgen zoudt kunnen medeslepen. Wanneer ons, in de legenwoordigheyd van eene talryke menigte, de bisschop- pelyke wyding gegeven wierd, hebben wy, aen den voet van Gods heyligen Autaer, met eed beloofd u allen in de wet des Hee ren le onderwyzen, u al uwe pligten voor te houden,en li langs den weg der geboden tol bel bemelsch geluk te geleyden. Ten eynde aen dien plegtigen eed ge trouw te blyven, Z. L. B., komen wy u vermanen dat gy in consciëntie verpligt zyl deel te nemen in de algemeene kiezin gen, welke den 10° December aenstaende moeten plaets hebben. In onze hoedanig- heyd van Opperherder van dit Bisdom, verklaren wy u, dal gy voor God zoudt pligtig maken indien gy, in de gevaerlykc omstandigheden in dewelke het Vaderland zich bevindt, uwe burgerlyke pligien ver zuy mde te kwylen. Verstaet zeer wel en houdt voor zeker en vast, dal alle goede burgers strengelyk verpligt zyn mede te doen in de algemeene uytdrukking van bet gevoelen des volks, ten ware zy door vol strekte oumogeiykheyd daer van zouden belet zyn. Bemerkt ook, Z. L. B., dat in de kiezing die op banden is, het eygentlyk niet uyt- komt op kwestien van partyenof loutere staelkundige vraegstukken op te lossen; neen; maer gy zyt byeengeroepen om te beslissen over uwe burgerlyke, zedelyke en godsdienstige belangens, die ten nauw ste met het geluk uws vaderlands verbon den zyu. Gy moet dus ligtelyk begrypen Z. L. B., dat gy, wegens de beslissing die binnen eenigedagen, in de kiezingen, zal genomeu worden, niet kunt onverschillig blyven, zonder u aen een groot misdryl', aen een slach van verraed pligtig te maken. Zelfs moet gy uwe rust en uw gemak derven en, is 't noodig, de grootste opofferingen doen, om u met die gewiglige zaek bezig le hou den, op den uytslag der kiezingen ten voordeele strekke van uwe dierbaersle en heyligsle belangen. Daeruyl Yolgt klaer genoeg, Z. L. B., dat gy verpligt zyl uwe stemmen le geven aen mannen die bereyd zyn oui die groote belangen, volgens uwen wensch en deu wensoli der vrienden van godsdienst en vaderland, te behertigen en te verdedigen. Diensaengaende is er noch twyfel noch verkeerde inbeelding mogelyk. Hoe zeergy overluygd zyt van de groole verpligting welke wy u komen indachtig maken, wacht u nogtans wel, Z. L. B., van gevoelens van haet of afkeer op te vatten tegen de menschen diehetwettelykbestuer en den godsdienst des Vaderlands in gevaer stellen, wacht u van hen hard of onbeleefd te handelen. Hel Evangelie leert ons dat wy zelfs onze vyanden moeten beminnen; zooveel te meer moeten wy, in ons hert, medelyden hebben met menschen die door hunne opvoeding, door hunne lezingen, door hun verkeer en door hunne driften misleyd zyn geworden, en misschien zich inbeelden dat zy een goed werk doen op den zelfden oogenblik dal zy zich voor God pligtig maken. Die tegenstrevers, hoe ver blind, hoe geweldig zy ook wezen mogen, zyn toch onze broeders; en diensvolgens, lerwyl wy bunne misslagen trachten te voorkoomen, moeten wy nogtans hunne persoonen sparen. Indien gy eenigen twyfel had wegens den keus welken gy te doen hebt, vraegt raed, om u niet te laten inisleyden; wendt u tot deftige en achlingsweerdige persoo nen, wier verkleefdheyd aen vaderland en godsdienst gekend is, en welke, door bun gezag en ambt, al uw vertrouwen verdienen. Als gy uw besluyl genomen hebt, laet 11 noch door vrees, noch door bedreygingen bewegen; maer voert het uyt met die on- wankelbaere overtuyging welke aen het belgisch karakter, aen het karakter onzer edelmoedige voorvaders eygen is. Daerna, welkdanige gebeurtenissen ons degoddelyke Voorzienigheyd voorbehoudt, zult gy u zeiven mogen troosten met het gedacht dat gy volbragl hebt hetgeen God en hel Vaderland van u verwachtten, en dat gy, zooveel het van u afhing, gewerkt hebt om van uw land en uw geloof nood lottige voorvallen af le keeren. U aldus vermanende, Z. L. B., kwylen wy zelf eene pligt, waerover wy aen God alleen en zyne H. Kerk moeten rekening geven. Indien er nogtans iemand over ver wonderd ware, wy zouden hem doen op merken dat wy gebruyk maken van de vryheyd des Evangelie, welke wy van den goddelyken Zaligmakeronlvangen hebben; en dat wy, des noods ons mogen beroepen op de vryheyd, ons door de grondwet ge- waerborgd, van over alle stoffe onze denk- wyze uyt te drukken. Wy smeeken u dan Z. L. B., dal gy onze stem aenhoort en onzen raed volgt. Bidt ook voor België en voor al dezen die het bestieren. Stemt als goede burgers en als goede christenen en dan zult gy, lol het eynde uws levens, den zoeten troost ge nieten vanin deze moeyelyke omstandig heden eenepligtgekweten te hebben, waer- van, buyten twyfel, het geluk van Belgen- land afhangt. De bovenstaende onderrigtingen waren reeds opgesteld, Z. L. B.alswanneer lei- onzer kennis is gekomen den herderlyken brief, waerby Zyne Eminentie, den Kardi- nael Aertsbisschop van Mechelen, de ge- GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag Van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stadFr. 4-°°* Voor de provinciën. Fr. 4*5°* De Jaergang begint met den ien September. EN VAN GOn.ctltlE.VST EI VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukrege Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. ARRONDISSEMENT YPEREN. VAN Z. H. DEN BISSCHOP VAN BRUGGE.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 1