loovige van zyn Aertsbisdom aenwakkert en verraaent. Den raed, dien hy aen zyne kudde geeft, drukt zoo wel onze eygene gedachten uyt, dat wy niet aerzelen, Z. L. B., zyne woorden bier te laten volgen Alhoewel den godsdienst, zegt den luysterlyken Kerkvoogd, niet belast is o met de zorg van de tydelyke belangen a der samenleving gade te slaen, kan hy nogtans aen het geluk der volkeren niet o onverschillig blyven. Terwyl de Vorsten o hunne Staten beslieren, de wetgevers wetten maken en dat ambtenaren deze ten uytvoer brengen, doet de heylige Kerk gebeden storten voor den alge- o raeene vrede en voorspoed, en zy brengt aen het geluk der Koningdommen vele by, met de onderwerping aen de wetten en het kwyten van alle burgerlyke plig- ten aen te bevelen. Alzoo zien wy den Apostel Paulus, in 't midden zelfs der vervolgingen, door Vorsten en volkeren tegen de eerste christenen verwekt, de geloovigen vermanen van te bidden voor o den algemeeuen vrede en geluk Ik ver- zoek u vooral, schreef hy aen Timolheus, bisschop van Ephezen, van smeekingen, gebeden, vurige wenscheu en dankzeg- gingen den Hemel op te dragen vooralle menschen; voor de koningen en al dezen die in overheyd zyn; opdat wy vreedzaem en gerust zouden mogen leven, uytoefe- nende alles dat godvruchtig en deugd- zaemis;want zoo is't goed en aengenaera aen God, onzen Verlosser. Deze woorden van den Apostel bewy- a zen aen de christenen van alle tyden en streken, dat het voor hen eene ware pligt is deel te nemen in het geluk huns va- derlands; en dat zy hierom, byzonderlyk in buytengewoone omstandigheden, 't gebed, de smeekingen, de vurige wen- schen, de dankzeggingen, immers alle middelen moeten gebruyken om het herle van God te raken. Wy wakkeren u dan aen, Z. L. B., om, ter gelegenbeyd van de aenstaende kie- zing, uwe gebeden te verdubbelen, en naer de kerk te komen; om alhier uwe smeekingen te vervoegen met de pleglige gebeden welke de dienaers des Heeren, ten zelfden eynde, den Hemel zullen opdragen. 'T is lol u byzonderlyk, ieverige chris- tenen, rechtveerdigen, vrienden van God, dat wy deze vermaning toestieren. Door het voorbeeld uwer deugden en door nwe goede werken houdt gy niet op het algemeen welvaren in stand te houden; maer hierin moet gy nu meer dan ooyt, door uwe gebeden, heylige Communiën, vastens en aelmoesen medehelpen. De ware godvruchligheyd, verre van de va- landsche liefde te krenken, moet ze in a tegendeel meer en meer verwekken. Den rechlveerdige, zegt den H. Joannes Chry- sostumus, moet als eenen magtigen schutsmuer zyn voor zyn vaderland; eer- bied en achting is hy weerdig, om dat geloof 't geluk des lands staende houdt; en dat zyne goede werken de algemeene rampen afkeeren. Verders doet den Kardinael Aerlsbis- schop opmerken het noodzakelyk het is voor de geloovigen, van elkander te spre- Gazette van Yperen. ken en te verstaen, willen zy in hunne poogingen gelukken; hoe zy van hun eygen gedacht moeten kunnen afzien, om tot eenparigheyd te geraken; hoe eene goede kiezing van eenestem alleen kan afhangen. Een ieder bevat de gewigtigheyd en wysheyd van zulken goeden raed. Wy vernemen dat hunne hoogweerdig- heden, de Bisschoppen van Doornyk, Na men, Gend en Luyk zulkdanige verma ningen voor hunne Bisdommen verkondigd hebben; zoo dat al de Bisschoppen van België eenpariglykaenalle geloovigen voor oogen stellen de groote pligten, welke zy in deze onistandigheyd moeten kwyten. Naer 't voorbeeld van den Kardinael Aertsbisschop van Mechelen en der overige Bisschoppen van Belgenland, hebben wy besloten en besluyten 1° Dezen herderlyken brief zal op den predikstoel afgelezen worden, den Zondag, 29" dezer maeud, in al de kerken en open bare bidplaetsen van het bisdom. 2° Op den eersten Zondag van December, zal voor de Hoogmis den Veni Creator ge zongen worden; 3° Den zelfden dag en de vier volgende dagen, zullen alle priesters des bisdoms de Collecte van den H. Geest by de gebeden der Misse voegen. Gegeven te Brugge, den 18tB November 1857. f JOANNES BAPT1STA, Wy hebben in een vroeg nummer gezeid dat hel kenteeken van Meester Rogier's bestuer, geldverkwisting is. Wel nu, Meester Rogier begint op nieuw met ons geld te spelen. Zyn brief aen de gouverneurs is toege zonden geweest aen al de Burgmeesters met gebod van den zeiven te doen aflezen rond de gemeenten, verscheide afdruksels 'er van rond te dragen en aen de hoeken der straten te plakken. En dit geheel het land door! tot op de minstegeraeenle, lol op het minstegehucht. Zulkeonnutligheid zal eenige duizenden franksjes kosten. En wie zal het betalen? Wy allen stemgeregtigden, die contri- butien betalen, en bovenal de buitenlieden die het grootste getal uitmaken, gelyk wy gezeid hebben, meer dan DRY tegen EEN. Het leugenstuk der 38 mannen, zoo men zegt door den gepatenleerden logenaer opgesteld, is in het fransch eu vlaemsch op twee honderd duizend afdruksels rond- gestrooid, en dit ten koste der fraucmagons logien. M. Verhaegen groot meester der belg- sche francuiagons logien heeft, over eenige maenden, in de Kamer der Volksvertegen woordigers, eene redevoering uitgesproken legen de bisschoppen de priesters en de kloosters. Des tyds hebben de gazelten bewezen dat den praet van M. Verhaegen een samenraepsel was van al hetgene de ketters, de goddeloozen van alle eewen en tyden tegen de kerk hebben uitgebraekt. Eh wel! Kiezers, groot meester Vergae- gen komt zyne liberale karre in te spannen en het land te doorryden om u een pré sent te doen van zyne redevoeringen uitgebrabbelt tegen onze religie. De brie- vendragers waren zondag geladen met boeksjens waer op de naem van M. Ver haegen in groote letters te voorschyn komt. Wat daer op zeggen, welpeizende kie zers? ten zy dat het kwaed nu meer als ooit worstelt tegen het goed. Van den eenen kant staen de bisschoppen en pries ters die stryden voor de religie; van den anderen kant staet M. Verhaegen met zyne francmagons bende om de religie om verre te werpen. De keus voor u is niet moeijelyk om doen. Alhoewel de aenhan- gers der francmagons logien overal werken tegen de religie, en zeggen dat vele kiezers geen versland hebben, dat zy u vergelyken aen ploegsgy zult op 10" december aen staende door uw stembriefje bewyzen dat gy meer verstand bezit dan de liberale kóólkoppen. Nu nog een woordje over M. Verhaegen's boeksje. Er wierd door M. Nothomb voorgaenden minister van justitie, eene wet de Kamers aengeboden over de wel dadigheid in België. Door die wet was iedereen vry om giften te doen en testa menten te maken naer beliefte. De libera len zeiden dat die wet zou voordeelig zyn geweest aen de kloosters en dit om de kloosters zwart te maken by het publiek. Volgens de Grondwet mogen de kloosters geene onroerende goederen bezitten ten zy met toeslemming van het staelsbesluer; waer was dan het gevaer dat de kloosters zouden ryk worden? Denken de liberalen dat de kloosters zoo wel als de andere burgers niet indachtig zyndat het de liberale aenhangde Jacobins zyn die de kloosters in 93 en volgende jaren alles hebben ontnomen? Denken zy dal zy nog de gelegenheid zouden krygen om te steelen en te rooven gelyk zy het hebben beginnen te doen in mei II. Het boeksje van baes Verhaegen han delt over de wet van weldadigheid, hetgene door hem genaemd wordt de klooster wet. Daer in verandert Verhaegen geheel den staet der kwestie. Hy liegtliegt zoo zeer dat zyne leugens groot genoeg zyn om de molens te doen draeijen. Kiezers raaekt kort en goed spel met het boeksje. Wy moeten het u niet zeggen want gy weet altewei waer zyne plaets is. Wy zeiden wel in een van onze vorige nummers dat de liberalen en de francma gons bende zouden houden slaen hebben dat zy onnoozel waren van al het kwaed datzy bedreven hebben en dat zy de schuld daer van zouden steken op de Volksver tegenwoordigers der bewarende party. Gelyk wy hebben gezeid, zoo is het ge schied. De bazen van de linker kant der Kamers, anders genaemd de kopstukken der revo- bisschop van brugge. Op bevel zyner Doorl. Hoogweerdiglieyd, F. Nolf, Kan. Secret. GELD VERKWISTING. mons verhaegen en de belgsche kiezers. ons gedacht over het liberael manifeste.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2