HET ARRONDISSEMENT. 1ste Jaergang. No 20 STAETRÏWDIG OVERZ1GT. De post der Indien langs Calcutta aenge- komen, schynt iels te verminderen van den goeden uitval bekomen door de Engelschen voor Lucknow. Bij het vertrekken der post uit Bombay verzekerde men dal Lucknoiv ingeno men wasdaer in tegendeel maren uit Calcutta zeggen dat de stad nog niet gevallen was in de handen der Engelschen en dat de engelsche opperbevelhebber vergenoegd van de inboor lingen zijns lands verlost te hebben, zich ver sterkt had buiten de stad, welke hy in bedwang hield door zyne kanons. De Times zegt dat Sir Colin Campbell hulptroepen gevraegd heeft. De wisseling der handleekeningen betrek- kelyk de limietscheiding van Bessarabien heeft ie Parys nog geen plaels kunnen hebben door de afwezigheid van eenige der onder bande laers. De bank van Vrankryk heeft hare discompte gebragt op5o/o. De engelsche vloot zal welhaest de haven van Canton binnen varen; nochtans zullen de vijandelijkheden nog zoo haest niet beginnen. De vervolgingen tegen de kristenen in China blijven voortduren. Sedert len januarius tot le° October heeft men uit Australien naer Europa gezonden 1,909,130 oneen goud, hebbende eene weerde van 200 miljoenen francs. Eene gazette van Napels deelt de schrikke- lyke lydingen mede nopens de aerdbeving die in dat rylt heeft plaets gehad. Men had reeds een groot getal lyken ontdekt onder de puinen en alle oogenblikken ontdekte men er andere. Men spreekt van 25,000 dooden. Men denkt dat de Kamers van Pruissen zich welhaest zullen moeten uitten nopens de regen- tie van het riyk te benamen. AENMERKINGEN OVER DE KOEIPLAEG. De Jointe van Gent gaf, op 8" mei 1771, Het volgende placcaet uit I» Men zal niet roogeninbreogen, vertransportereo, doen inkomen of uytgaen eenig hoornvee uyt het stal of andere plaetsen, zonder schriftelyke permissie van den schepen Vermeersch, voor de kasselerye van Veurne, en die van den luytenant Jooris in geheel het verblyvende bestrek van Westvlaende- reo,op peine vante vervallenin eene boete van tien patacons van elke beeste, boven deszelfs confiscatie. II. De commissarissen zullen dezelve permissie niet mogen geven zonder dat het hun alvooren gebleken heeft door genoegzame attestatien of andersins, ten in dat al het uiest van de gezeyde hofstede, waervan het vee uytkomt, vergaderd is in een of meer hoo- pen en gedekt met een halfvoet aerde. Ten 2° dat hetzelve vee zorgvuldig gewasschen is en de drek en vuyiigheyd daervan afgedaen. Ten 3° dat het nadien, gedurende 24 uren navolgens de locht genomen heeft in de hofplaeis of boomgaerd van den eygenaer. Ten 4" dat de besmettelyke ziekte of andere welkdanige die zou mogen wezen, op de hofstede nog eene halve rnyle in 't ronde niet is geweest, sedert meer dan eene maend. Ten 5ndatde hoornbeesten op eene halve myle rnaer mogen De divans van Valachien en van Moldavien zyn ontbonden. M. Tliouvenel en Bescliid Pacha zyn we derom vrienden geworden. De gezant van Vrankryk moest op Nieuwjaerdag zyn eerste bezoek afleggen by den lurkschen minister. Wy zeiden in ons laelsle nummer dat lord Harrowby zyn ontslag als minister gegeven had uit reden van gezondheid, wy hebben se dert dien vernomen, dat eene tweede reden nopens dit ontslag beslaet, te welen de tegen- kantingvan den Lord tegen de wet die de joden zou laten de engelsche Kamers binnen treden. De midden prys der tarwe voor geheel Vrankryk is nu 17 francs 85 centiemen den hectoliter. 'T IS TYD GIT DElY SLAEP OP TE STAEiS leis dat zeker beklagensweerdig is voor ons Vaderland, en alle welpeizende Belgen ernstig moet doen nadenken, 't is dat de oproermakers van Mei in hun sehandig spel zoo wel gelukt hebben. Voor de woeste heerschzuclu moetalles wyken, en zyn alle middelen goed, mits zy maer den teugel- loozen drift tot heerschappy te baet ko men. Dat het land op den boord van den afgrond gebragt zy, als zy maer tot haer einde geraekt en zich verheffen kan, weinig laet zy er zich aengelegen. Heer- schen, kost wat kost, zie daer het woord der mannen die door leugentael, lastering, aensloking der laegste en ongebondenste driften, ons Vaderland onder de dwing- landy hunner verderfelykegrondstellingen willen buigen en verslaven. En dat zyn de mannen die, schynheiliglyk en spol- dryvend, Vaderslandsliefde zouden willen ten toon stellen! Dat zyn de mannen, vreemdelingen, (o schande!) die noch van voorby gaeu de plaetsen alwaer eenige ziektesedert den gezeyden tyd zich vertoond heeft. Ten 6° dat de plaets waerna toe het vee moet geleyd worden, ook meer als een halve myle afgelegen zy van al andere plaetsen, die binnen de maend besmet zyn geweestten welken effecte den eygenaer die zich zal presenteren om diergelyke permissie te hebben, zal boven deze verzogte attestatien, nog moeten overleveren eene declaratie door hem onderteekend, inhoudende de hoedanigheyd en getal van zyn vee dat hy wilt vertransporteren of te grasse doen, daerby voegende de gelegenheyd en de grootte van dezelve weyde, alsook den weg dien hy voorstelt te nemen om zyn vee daernatoe te leyden; waerop den commissaris hem dan ter handstell zyneschrif- telyke permissie inhoudende al de bovengemelde omstandigheden, en zullen de eygenaers letterlyk moeten agtervolgen den inhoud der geseyde per- misssie op peine van gelyke confiscatie en boete van tien patacons van elke hoornbeeste, die in overtredioge zal bevonden zyn, en dat hy bovendien zal gehouden zyn alle zyne vee te stalle te doen gedurende het overblyvende saisoen. III. Zoo haest het vee naer het gras wederom zal geleyd worden, het zal er niet meer mogen uytko- rnen en ten stalle gaen, zonder de schriftelyke permissie van den commissaris, zelfs met de melk- koeijen op peine van gelyke boete van tien patacons voor elke beeste in overtreding bevonden. God, noch van zyn gebod weten! verbas terde Belgen, die den Godsdienst hunner vaderen verloochend hebben, en maer den naem van Belgen meer dragen! Goddelooze Francmagons die de Katholyke Beligie in 't slyk willen versmachten! dat zyn de man nen die het Katholyke België moeten be- heerschen! Katholyke Belgen! wilt gy uwen Godsdienst behouden; wilt gy uwen roem en dien uwer vaderen niet schand vlekken; wilt gy in de schrikkelykste om woeling niet vergaen,'t is tyd dat gy uwe magt vereenigt, dat gy uwe rangen sluit om, zonder vertoeving, kloekmoediglyk den Geest van Godeloosheid en verderf te bestryden, die langs alle kanten aenhan- gers zoekt te maken, en stoutelyk het hoofd verheft om al wat goed is te bevechten en te vernielen! Ja, 't is tyd en hoog tyd dat de slaperigen uithunnenslaepopstaen, willen zy door geenen donderslag ontwaekt worden. De francmagons zweeren dat zy den Godsdienst niet willen aenranden; zy vra gen fier en trotsch waer er een priester, eene nonne mishandeld is geweesten inlusschen gaen zy gedurig voort in hunne vuile bladjes met de bisschoppen en de priesters uit te geven voor godsverlooche- naers, die den stoel van waerheid door lasteringen en politieke redevoeringen onteeren; voor hebzuchtigen, die de plaet sen der wereldlyke personen willen beko men; voor mannen die op den troon des Konings willen klemmen die willen den staf boven den scepter plaetsen. Zy ver tellen nog veel andere dingen te lang om aen te halen en welke allen naer dienen look rieken. Alle die leelykheden, tegen de geeste- Geen hoornvee zal zonder gemelde permissie mogen geplaetst worden van weyde tot weyde, of van stal tot stal, of andersins op wat maniere het zou mogen wezen, ware hetzelfs om ten vleesch- huyze te brengen, op peine van vyftig patacons van elke beeste. V. De commissarissen zullen voorzien zyn van de optellinge of denombrement gedurende den winter gemaekt van het vee dat zich io de stallen bevonden heeft, met welk denombrement en declaratien, die ingevolge de voorenstaende artikelen gedaen wor den, zy zullen vond nemen van i5 dagen toe andere, zoo in de stalleo als in de weyden om alzoo zich te verzekeren of de geboden gedregen by deze en voorgaende ordonnantiën, niet zyn overtreden. VI. Die zich aen decomraissarissen zullen presenteren om de permissie te bekomen tot het groot vee te grasse te doeo, zullen moeten verklaeren den weyde bewaerder, of dien welken zy schikken om hetzelve vee op te passen; en waere het zoo dat door de dood, of ander diergelyk voorval, zy verpligt waren daertoe eenen anderen persoon te gebruyken, zy zullen gehouden worden denzelven alvooren by geschrift den commissaris aen te wyzen; verbie dende aen ander als aen dezen weyde bewaerder van zich op deze weyde te bevinden, op peine van door den overtreder te verbeuren eene boete van honderd patacons; welke boete, in cas van insol- GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere vreek. Prys van iuschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-oo. Voor de provinciën. Fr. 4"5°« De Jaergang begint met den ica September. EN VAN GODSDIENST VADERLAHD. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den ui tgever Vrachtvry toegezonden wordeu. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. «5! VYFDE VERVOLG. (Zie Nummers 12, 13bi«14 en 18.)

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1