HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. Zaterdag 23en January 1858. N<> 22. Te Londen heeft men uit Indiëgewigtig nieuws ontvangen. De opstandelingen hebben de onderhandelingen tussehen Bombay en Calcutta belet. Dit bewyst dat de opstand zich uitgestrekt heeft langs de zeekust. In Engeland is men ten uittersten bekommerd over deze vyandelyke daed. De ministerieele nieuwsbladeren trachten dezen nieuwen tegenspoed op eene verzag- tende wyze uit te leggen; het volk integen deel is zeer ongerust over dienen staet van zaken. De turksche Keizer heeft benaemd tot grooten-vizir Aali-Pacha, in plaets van Reschid-Pacha, overleden. Men schryft uit Spanje dat M. Bravo- Muriilo tol voorzitter der Kamer is be naemd geworden met 126 stemmen tegen 118 stemmen gegeven aen M. Mayaus' ministerieelen kandidaet. Het ministerie komt zyn ontslag te geven. Een nieuw ministerie is aenstonds tot stand gekomen; het bestaet uit MM. Isturitz, voorzitter der Raed en minister van het uitwendige, Es- peletto voor den oorlog, Ocana voor de finantien, Delahoz voor de justicie, Diaz voor het inwendige en voor de openbare werken, Quesada voor de zeemagt. De Kamer van Sardinien heeft besloten met 80 stemmen tegen 60, dat de kano- niken der onderscheidene kapittels onbe- kwaem waren om leden der Kamers te zyn. Dit is een nieuwe trek der vryheid waer- mede de liberalen bezield zyn. Gelyk wy het in ons laetste nummer voorspelden, heeft M. Ratazzi, minister van het inwendige in Piemont, zyn ontslag gegeven en M. De Cavour is ad interim be last met hetzelve departement. De aendacht van al de nieuwsbladeren is gevestigd op het nieuws dat men uit Vrankryk bekomt en dat wy verder mede- deelen. De engelsche en duitsche nieuwsbla deren, zonder uitzondering, toonen hunne verontweerdiging nopens den aenslag gedaen op den Keizer van Vrankryk. Het getal der gekende gekwetsten in den aen slag van 14° dezer, beloopt reeds tot 127. De Koningin van Engeland heeft, zoo haest den aenslag gekend was, door den telegraph hertelyke wenschen doen uit drukken aen den Keizer en de Keizerrin over hunne wonderlyke redding. AENSLAG OP HET LEVEN VAN NAPOLEON III. Ons blad van zaturdag laetst, was alreeds ter pers gelegd, toen wy de gewigtige ma ren die hier volgen ontvangen. Donderdag avond, 14° dezer, om acht uren en half 's avonds, is een aenslag van moord gepleegd geweest legen den Keizer van Vrankryk, op het oogenblik dat HH. KK. MM. de Keizer en de Keizerin zich be gaven tot het fransche Opera. Dry holle bomben zyn met een schrik- kelyk gedruis gesprongen op hel oogenblik dat het rytuig van den Keizer bleef stil staen voor de deur van den Schouwburg. Omtrent 141 mensehen zyn door de bombeslukken gekwetst geweest. De Keizer heeft het ontstaen met een gat in zynen hoed, en deGenerael Roguel, die zat in het voorenste deel van het rytuig is gekwetst aen den hals. Twee voetknechten zyn ge kwetst, en een peerd van het keizerlyk rytuig is ter plaets gedood. Het rytuig is gansch aen stukken geslagen. De Keizer en de Keizerin zyn in hel Opera onthaeld geworden met de levendigste tee- kens van geestdrift. Het schouwspel heeft niet opgehouden. Hare keizerlyke Hoogheden, prins Jeróme en prins Napoleon, prinses Mathilde, prin ses Murat, verscheide Marschalken en hooge ambtenaren, hebben zich welhaest by den Keizer begeven. Aenstonds is de onderrigting nopens den aenslag begonnen, en men heeft ver scheide persoonen aengehouden. HH. KK. MM. hebben het Opera verlaten te midder nacht. De boulevards waren verlicht in teeken van blydschap, en overal wierden HH. MM. met opgetogendheid onthaeld. Aengekomen in het paleis der Tuileries hebhen HH. MM. er vele persoonen van hoogen rang gevonden. Zyne kohinglyke Hoogheid de prins van Saxen Cobourg Gotha woonde de vertoo ning der schouwburg by; toen de ontplof fing plaets had, hy verliet plotseling de zael, als voorspellende dat er iels gewigtig voorviel. De vensters der huizen n°' 19, 21, 23 van de straet Lepellelier zyn door de bom- bestukken gebroken geworden tot de vierde verdieping toe; vyf deuren van het Opera zyu aen stukken geslagen. Het onderzoek der zaek is toevertrouwd aen den regter van instructie Treilhard. Verscheide aenhoudingen hebben plaets gehad. De politie,zegt men, had verwittigd geweest door eene telegraphische depeche uit Belgie,dater eenesamenzweering tegen het leven des Keizers bestond, en depolitie kommissaris van Ryssel had aen den pre fect van politie te Parys het signalement gezonden van eenen persoon welken hy moest aenhouden en die waerschyneiyk te Parys was. Men verzekert dat vyf minuten voor den GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad Fr. 4"00* Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den iett September. EN VAN ftODSDflKXST E» VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezouden worden. STAETRUDIG OVERZIGT. AENMERKINGEN OP DE KOEIPLAEG IN DE JAREN 1744-1777. Vervolg. (Zie Nummer 20.) De landbouwers en beestenkweekers van Veurne-ambacht trachtten zich te ontmaken van hun vee zooveel hel hun mogelyk wasom alzoo de verliezen te ontgaen. Vele van die beesten wierden verkocht aen kooplieden van Vrankryk en by geheele kudden naer dit land gedreven. Ret gebeurde dat,in september 1770, eene dier kudden gedreven wierd langs de bane van Dixmude op Yperen; gekomen zynde aen het Sroesken, gemeente Bixschotehel vee eener schaephojstede, daer by liggende, wierd onder- mengd met eene dier kuddenen welhaest de plaeg borst uit op die hofstede. Al de beesten wierden gedood en gedolven en het volk dier hoeve wierd gedurende dertig dagen gecon signeerd. Aenstonds wierd de plaeg verspreid op acht hofsteden te Bixschote, op twee te Zuydschole en op 29" september in eene weide gebruikt door Pieter Le Roybrouwer en herbergier, te Steenstraete, alwaer zeven melk-koeijen, en een schotveerzedie ieder geprezen wierden lot twaelf ponden grooten, gedood wierden. Op 3° October wierden eenige beesten loebe- hoorende aen Pieter Liefooghe, wonende langs de Luzerne straet, te Boesinghe, door de ziekte aengeraekt; eene wierd dood geslagen op 4n Oc tober en op 8° der zelve maend de overige zestien. Hy ontving voor schade en intrest 122 ponden grooten vlaemsch. Gedurende den winter suste de plaegmaer zy ernam met eene nieuwe woede in het begin der lente. Op 2 2° maerle 1771, ontstak zy in de hof stede, c.ompeterende de kanoniken van Sl Maer- tens te Yperen, bewoond door Pieter-Jacobus Geloen burgemeester te Boesinghe alwaer door order van de lieutenant Jooris, op 27" maerlezestien koeijen gedood wierden. Den 25" dito, Joannes IVemaerewonend by het Moortelken, verloos twee koeijen. Op 28", zynde Witlendonderdag, wierd te Boesinghe omtrent 8 172 uren 's morgens alarm geklipt en by kerkegebod a/gckondigcldat de plage uitgeborsten was op de hofsteden van Burgemeester Geloen, Joannes Wemaere, Francis Vandenbriele, Joannes Ghyselen en by de weduwe Steenkistedat vervolgens de inwooners zichmoesten gedragen volgens 's Ma jesteit!s plakaten. Op 17° april 1771. deed Franciscus Smag- ghete Boesingheinken aen den commissaris Jooris dat de plage t zynenl ontsteken was. Aenstonds wierden Pieter Hof en Jacobus Maerlen gezonden als experlen, Eene beest wierd bevonden voor besmet te zyn; zy stierf 's anderendags. Op 19" kwam aldaer de com missaris Jooris met den Greffer Elleboudt vier experle koeimeesters en vier dragonders om de gesteltenis des andere beesten te onder zoeken. Smagghe had 29 beesten; 21 melk-

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1