Gazette van Yperen. aenslag, M. Hebert, officier van politie, aengehouden heeft op den hoek der straet Lepelletier, zekeren italianer Pierri, die on langs te Parys was aengekomen, na dat hy deze stad sedert vyf jaren had verlaten. Pierri op het oogenblik zyner aenhou* ding was drager van eene bombe, van eenen revolver geladen met zes schoten en van eenen grooten poignard. De aengehoudenen werden geleid naer het gevang Mazas; Onder deze noemt men zekeren Orsini, die zich den naem van graef toeeigent, met zynen dienstbode Go mez, en de graef Delia Sylva, geboortig van Venetien. Al depligligenzynllalianers. Een Te Deum is gezongen geworden in de kerken van Vrankryk om God te be danken over de bewaring van den Keizer. Het Senaet, het wetgevende korps, de staetsraed zyn door den Keizer in gehoor ontvangen geweest. Zy hebben HH. MM. hunne pligt plegingen afgelegd over hun ner wonderlyke redding. Men verzekert dat de dry bommen ten minsten honderd kogels en veel groef zaed inhielden. ledereen spreekt met verwondering van den helden moed door de Keizerin bewe zen gedurende en na den aenslag op haren echtgenoot, welkers gevaren zy heeft me degedeeld. Toen zy uit de koets slapte was haer kleed besmeurd met het bloed dat uit de wonde van generael Koguet liep. Het rytuig des keizers is door 42 houtstuk ken doorboord. Daegs na den aenslag zyn de Keizer en de Keizerin de gekwetsten gaen bezoeken in de hospitalen,en hebben order gegeven om aen de behoeftige gekwetsten aelmoes- sen uit te reiken. De fransche Keizer heeft op 17" dezer in persoon de opening gedaen van den zittyd der wetgevende kamer. Na opgehelderd te hebben al de mid delen ingespannen door het staetsbestuer tot voorspoed van al de administratien die het landsbesluer uitmaken, bewyst deKeizer den voorspoed en de rykdommen door Vrankryk bekomen zoo in het order der slolfelyke als der zedelyke belangen. Z. M. bestatigt de eensgezindheid die koeijen, 4 scholveerzen en 4- jaerling veerzen, zonder de kalvers te rekenen. Men gebood al de heesten te dooden in dry keeren; zy wierden geprezen 256 ponden grooten vlaemsch. Op den zeiven dag wierden er by Joannes We- maere gedood vier koeijen, twee veerzen en een kalfgeprezen 65 ponden grooten. Het zelfde geschiede op de hofstede bewoond door JosephLeupete Boesinghe alwaer zeven beesten, geprezen te samen 55 ponden grooten, gedood wierden. Op i8n april, deed Joannes-Bapliste De Grave, Schepen wonende op het Zwanenhof te Boesinghe, inken van zyne zieke beesten, waer van er twee stierven op 18s en 19°. Den vol genden dag kwam aldaer de lieutenant Jooris, met den greffier en de experten. Men bevond er li. beesten, waervan aenstonds 12 koeijen en twee kalvers wierden gedood en op 8" mei doodgeschoten 2 koeijen5 kalvers en 5 jaer ling veerzen, die te samen wierden geprezen ij 5 ponden grooten. bestaet tusschen Vrankryk en de andere landen van Europa. Dit gevolg is toe te wyten aen het onveranderlyke stelsel door het fransch bestuer aengenomen van zich niet te bemoeijen in de zaken dieVrankryk niet regelregt aengaen. Daerom heeft dit land zich niet bemoeid in de verschillen opgerezen tusschen Duitschland en Dene- merken; verschillen, zegt Z. M., waerin Vrankryk nooit tusschen komen zal, zoo lang het bestaen der denemersche beslie- ringendeszelfs bodem niet zullen bedreigd worden. Wat de danubiesche vorstendommen betreft, welke Vrankryk beschermd heeft voor de belangen deszelfs inwoners, laet de Keizer voorzien dat er groote hope be staet van welhaest te komen tot eene effe- ningdier zaek, tot voldoening der verschil- lige belangen. Het einde van 's keizers aenspraek heeft betrek met den aenslag van 14" dezer, zie hier de eigene woorden van den Keizer Ik kan niet ophouden zonder u te spre- ken van den misdadigen aenslag die komt plaets te hebben. Ik bedanke God over de bescherming met welke Hy my en de Keizerin bedekt heeft, en ik be- weene dat men zoo veel menschen slagt- offere om het leven le ontnemen aen éénen. Nochtans die samenzweeringen be- houden in zich meer dan een nuttig onderwys. Het eerste is, dat de partyen die zich tot de moord wenden, doordien uitersten middel bewyzen dat zy flauw en onmag- tig zyn; hel tweede, dat nooit moord, wanneer zy gepleegd isde zaek der moordenaers heeft doen zegepralen. Noch de parly die Cesar vermoordde, noch die welke Hendrik IV deed vallen, trokken eenignut uit die moorden. God laet somwylen toe dat de regtveerdige sterve, maer Hy laet nooit toe dat de zaek van het schelmstuk zegeviere. Alzoo dan, kunnen die poogingen noch myne verzekering voor het tegenwoor- dige, noch myn betrouwen op het toe- komende ontstellen. Toen ik leve, het keizerryk leeft met my; indien ik viele, het keizerryk zou door myne dood nog meer bevestigd worden, vermits de ver- Op het einde van meiheeft men oorlof bekomen om de koeibeeslen in de weiden te laten loopen; dit wierd toegestaen niet zonder moeite en looping. Vooraf moest men bekomen van den greffier zyner gemeente een certificaet, om daer mede van den luitenant Jooris of van den heer Vermeersch den oorlof te verkrygen om de beesten uil te latende Greffier moest dubbel akt schryven van dezen oorlof, waer af het eene moest worden bewaerd ten zynen komploire en een door den Commissaris. Men moest daerom, volgens het laetste plakaet, op geven de grootte der weiden en getal der bees ten die men er wilde laten loopen. Op ieder weide moest men stellen eenen weide bewaerder en niemand mogt in de weide gaen. Het was verboden de beesten van de eene weide in de vudere te dry ven zonder toeslemming van den Commissariswaertoe wederom noodig was eene declaratie in dubbel opgemaekt door den Greffier. Wanneer men eene beest verkocht, moest ontweerdiging van het volk en van het leeer een nieuwe steun zouden worden voor den troon van mynen zoon. Aenschouwen wy dan het toekomende met betrouwen; begeven wy ons zonder achterdenken aen onze dagelyksche be- zigheden, voor het welzyn en de groot- heid van hetland.Godbeware Vrankryk! GOD BEWARE VRANKRYK EN ZYNEN KEIZER! Het eerste woord uitgedrukt door allen weidenkenden mensch by het vernemen der droevige maren die wy uit Vrankryk ontvangen, is den Heer bedanken om dat hy Vrankryk gespaerd heeft met het leven van den franschen keizer te redden. God heeft Vrankryk en Europa gered met het leven te bewaren van éénen mensch die het geluk of het ongeluk der volkeren als in zich vereenigt. Danken wy de Voor zienigheid over die groote weldaed Wat zegt gy nu demagogen, socialisten, volk van Robespierre die ons België ook al doorwandelt? Het bloed der kinderen van het volk is in de straten van Parys wederom gestort geweest door uwe aenhangers! Wy weten hel, gy zult zeggen dat gy het niet zyt die de moordadige handen hebt doen uitreiken om het grootste der euveldaden te bedryven nooit zult gy u pligtig ken nen; doch uwe leeringen, uwe poogingen zyn daer,als bewysstukken van hetgenegy doet of gedaen hebt om de volkeren te misleiden, om hun hunnen godsdienst, hunne zedeleer, hunne menschlievendheid le ontnemen, die de beschaefdheid uit- maekt van alle geslachten. De valsche stelsels door de vyanden van den godsdienst in het onderwys der jeugd voorgehouden, geleiden allengskens den mensch tot het verlies van zyne mensche- lyke, redelyke gevoelens. Vrankryk verheugt zich in zyne beproe ving, dat de aenleiders van den aenslag op den Keizer vreemdelingen zyn. Dit bewyst nochtans niet genoeg dat Vrankryk vry is van moorddadigers. De zoo gezeide roode nieuwsbladeren, zoo in ons land als elders, wat doen zy anders dan den opstand tegen de overheid aenprediken? De schrikkelyke aenslag van 14" janua- rius is een weerglans die een weinig doet aenzien den afgrond waer degruweldaed men hebben eene schriftelyke declaratie van den kooper en een certificaet van den Greffier, die wederom in dubbel moesten overgeschreven worden de eene voor de Commissarisde andere om ie bewaren by den Greffier der gemeente. Indien ongelukkiglyk de ziekte eene halve myle in het omliggende was uitgeborsten wierd er geene hoegenaemde permissie toe gestaen. Men hoorde van niets anders spreken als van kalangiren en arresten gedaen door de marechausseen en militairen. Wanneer einde- ling de boeten zyn gevallen in handen der baillius, die dezelve by processen bekwamen, als zynde de reglers dier zaken in dienste van de Majesteitzyn de landslieden wat meer ge rust gelalen geweest, om dat de Commissaris met zyne supposten niets meer kregen van de boelen. (Wordt voortgezet.) OPENING DEK WETGEVENDE KAMER IN VRANKRYK DOOR KEIZER NAPOLÉON. B—III.1 ■■IWiBBf.WBWIIMMgMWIiVWnilWTWlIHMIHilllWMMIWWM HIIIBB—MB—B

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2