HET ARRONDISSEMENT. 1ste Jaergang. Zaterdag 6en February 1858. No 24. STAETRUNDIG OVERZIGT. De fransche Monileur behelst een keizer- lyk bevel by welk Frankryk verdeeld wordt in vyf groote militaire bevelschappen, onder het beheer van Mareschalken, die bet regt mogen uitoefenen van de troepen by een te roepen, door eigenen wil, in geval van oproer. De standplaetsen der nieuwe bevelhebbers zyn Parys, Nancy, Lyons, Toulouse en Tours. Zoo meu zegt zouden die militairen be velschappen toevertrouwd worden, aen Marschalk Canrobert voor het oosten, aen Generael Baraguay d'Hillers, te Toulouse, aen Marschalk Bosquet in Bretanien en Normandien, aen Marschalk Pelissier, te Parys. De Marschalk Castellane zou zyn bevel behouden te Lyons. Men spreekt ook van een wetsontwerp, tot voorwerp hebbende het straffen der persoonen die deel nemen in de politieke onlusten, en tot het beteugelenderhande ling door redevoeringen en werkingen te gen hel keizerlyk beheer. Eenigen onlusten hebben plaets gehad te Belfast op den dag der huwelyks pleg- tigheid van prinses Victoria. De alderman heeft de lezing bevolen van de riotact. Eenige aenhouding hebben plaets gehad. De oorzaek der ministerieele krisis in Portugael is nu gekend. De meerderheid door het ministerie bekomen was maer van zes stemmen en het kabinet heeft zyn ontslag gegeven. Dit ontslag door den ko ning niet aenveerd zynde, verwagt men eene ontbinding der kamers. De laetste tydingen van Cochinchina en van den Tonking melden dat de vervolging tegen de kristenen, heviger geworden is dan ooit. Het annamitsch Slaetsbestuer had in de hoofdstad een gerechtshof opge- regt tot doel hebbende het straffen der kristenen. Een groot getal persoonenal- leeneiyk verdagt van kristen te zyn, waren aen de vreedste pynigingen bloodgesteld, om dat zy geweigerd hadden de verblyf- plaets der geloofszendelingen te doen ken nen. Ten anderen het land was onder worpen aen benden samengesteld uit plunderaers die uit China afgeweken waren. De Morning-Post kondigt aen dat het engelsch parlement in het kort zal te be- raedslagen hebben over eene wet, die zal als meineedigen verklaren allen persoon, die door boozen aensiag zal samengezwo ren hebben tegen het leven vaneenen Vorst in vrede met Engeland. Het wetgevende korps van Frankryk heeft zich, in het begin der week, bezig gehouden met de wetsontwerpen betrekke- lyk de versterkingen van het Staetsbestuer. Men spreekt van eene Nota gezonden door den franschen keizer aen deszelfs af gezanten te Brussel, te Londen, te Berne en te Turin, waerby de ministers van bui- tenlandsche zaken van die ryken zouden verzocht worden om te waken over de vreemde uitwykelingen, en om hun niet te veel vryheid toe te staen. Het wetgevende korps van Frankryk heeft openbare zitting gehouden den len february; M' Baroche voorzitter heeft een ontwerp van wet medegedeeld om de openbare gerustheid te handhaven. Mr Fould heeftverschillige merkweerdige stukken medegedeeld, waeronder de bena ming der Keizerin als regente in geval van aenkoming van den minderjarigen keizers als ook de benaming van eenen geheimen raed die zoude hestaen, benevens de twee fransche prinsen die naeste bloedverwan ten zyn, uil Z. Em. den Kardinael Morlot, de Hll. Hertog van Malakoff, Achille Fould, Troplong, graef de Morny, Baroche en graef Persigny. YZEREiN WEG TUSSCIIEN YPEREN EN DIXMUDE. Tydens het uitvoeren van den Westvlaen- derschen yzeren weg, koesterde men in onze stad het gevoelen en de hoop van welhaest de spoorbaen te zien vervoegen met den yzeren weg van het noorden van Frankryk. Heden spreekt men daer niet meer van, omdat men weet dat de kas van de Westvlaendersche sociëteit leeg staet, en dat zy moeijelyk geldzou kunnen krygen om andere ondernemingen aen te gaen. Indien wy nochtans in betrekkingen konden komen met Duinkerke en andere steden van Fransch-Ylaenderen, wy zouden er een allergrootste nut uit trekken voor koop handel en voor nyverheid. Ons gevoelen is, dat hetgene de West vlaendersche sociëteit niet gedaen heeft, zou kunnen gedaen worden door die van Lichtervelde op Veurne, of door eene byzondere sociëteit die zou eenen yzeren- weg leggen van Yperen op Dixmude. Deze nieuwe spoorbaen zou van dubbel nut zyn zy zou den koristen en regtsten weg uitmaken van onze stad naer Brugge; daer wy nu, om naer de hoofdstad der provintie te gaen, moeten deze rond reizen, langs de fransche grenzen tot aen Kortryk, alwaer men de reizigers verpligt tot eene gedwongene halte van meer als eene uer, om alsdan al kruipen den weg voort te zetten, die omtrent zoo lang is als die van Yperen regt op Brugge langs Dixmude. (t) De nieuwe spoorbaen zou ons vervoegen met Dixmude, Veurne en geheel Yeurne Ambacht en ons geleiden naer Duinkerke en van daer regt op Kales, Engeland, enz. De lengte der nieuwe spoorbaen zou zyn van min dan twingtigkilometers en zou, er in begrepen de bevolking der twee steden op het einde des wegs gelegen, verscheide gemeenten doorloopen tesamen tellende eene bevolking van 56,000 inwoo- ners. De aenpalende gemeenten eene uer van de nieuwe baen afgelegen, behelzen ten minsten eene bevolking van 10,000 inwooners. De streek door dien ontworpen railway doorkruist, bestaet uit een deel der arron dissementen van Yperen en van Dixmude; van den eenen kant zou zy door eene spoorbaen aen het arrondissement van Kortryk en langs den anderen kant aen de distrikten van Brugge, van Rousselaere en Veurne vervoegd worden. Deze nieuwe baen en de vervoeging der Leye met onzen vaert, welken men wel haest zal verdiepen, zouden van onze stad eenen stapel maken, alwaer eene natuer- lyke plaets van byeenkorast tusschen de koophandelaersen de neering dryvers zou stand nemen, byzonderlyk op de markt dagen. Verhopen wy dat het besluer onzer stad, de hand aen het werk zal slaen en begry- pen dat onze stad allergrootste belangen heeft in het uitvoeren van het ontwerp waervan wy handelen. Wanneer men de eerste mael sprak van den Yzerenweg van Lichtervelde naer Veurne, iedereen stak de schouderen op; men aenzag dit gedacht als uitzinnig en onmogelyk. Het plaetselyk bestuer van Dixmude nam het integendeel in ernstige aendacht ende spoorbaen bestaet. Zy bestaet zoo voordeelig, dat voor aleer zy beloopen wordt, men reeds de hand gesla gen heeft aen de metingen, om ze te doen voort trekken tot aen Duinkerke. Altyd bezield voor de belangen onzer stad, zullen wy nog lerugjkeeren op hetgene wy heden aen ons stadsbestuer en aen onze medeburgers ter overdenking aenbe- velen, als zynde een der kragtigste en zekerste middels om den bloei en het leven aen onze stad te verschaffen. Reeds worden de landmetingen verrigt tot het plaetsen van den yzerenweg tus schen Veurneen Duinkerke. Zoo het sehynt zal hy zich bevinden ter noordzyde dezer laetste stad, en zoo veel mogelyk hetge- huchte der Panne naderen om van daer langs de duinen tot Duinkerke toe te gaen. Men verzekert dat de werken in het verloop van 1858 zullen geëindigd zyn. De werken te doen aen den Yser en aen de vaert van Plasschendale zyn berekend GAZETTE VAN VREREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-°°- Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den iea September. EN VAN GODSDIENST EN VADEHIAMD. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel BrievenBekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrcichtvry toegezonden wordeu. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. (i) De afstand van Yperen op Brugge langs den Westvlaen- derschen Yzeren weg is 14 uren, daer die van Yperen langs Dixmude etc, maer 10 uren zou tellen.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1