HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. No 25. STAETRUNDIG OYERZ1GT. De fransche Moniteur behelst een besluit waerby prins Jérome, oom van den keizer, geregtigd wordt om, in afwezigheid des keizers, den staetsraed voor te zitten. Lord Clarendon, overste van het Foreing- office in Engeland heeft kenbaer gemaekt dat in het toekomende de fransche consuls vrygeleiden (pasporten) zouden afleveren aen de franschen alleen. De Engelschen zullen de hunne hekomen by het engelsch gouvernement, mits een bewys van goed gedrag afgeleverd door eenen magistraet des lands. De engelsche bank heeft hare discompte gebragt op 3 1/2 0/0. Men schryft uit S' Petersburg, dat na gedurige gevechten, die geduerd hebben van 7eo tot 14en december, Schamyl zich heeft moeten onderwerpen met de gansche bevolking van Tscherkessien. De ambtenaren van het parket belast met het onderzoek over den aenslag van 14e° januarius, hebben besloten het onder zoek niet te eindigen voor het einde der maend februarius om, als het mogelyk is, al de medepligtigen van dit schelmstuk te ontdekken. De groot-vizir Aali-Pacha, durft zich niet stelliglyk uitten op de kwestie der land engte van Suez. M. de Morny is verslaggever benoemd door de commissie van het wetgevende korps, belast met het onderzoek van het wetsontwerp der openbare zekerheid. AENHOUDING VAN MAZZINI. De Alsacien van Straetsburg kondigt de volgende lyding af, welke, zegt hy, hem medegedeeld is, op het oogenblik van ter pers te leggen Een persoon, gisteren aengehouden te Kehl (Groot-Hertogdom van Baden), en dien men gelooft Mazzini te zyn zoude dezen morgend overgeleverd zyn geweest aen de fransche overheden en aenstonds overgevoerd naer Parys. De brievenin zynen reiszak gevondenzouden geenen twyfel laten, dat hy waerlyk Mazzini is. YZEREN WEG TUSSCHEN YPEREN EN D1XMUDE. In onzen eersten artikel, betrekkelyk het ontwerp van eenen yzeren weg, onze stad in verbond stellende met Dixmude en met den spoorweg van Veurne op Lichter- velde, hebben wy gehandeld over de alge- meene voordeelen die zouden spruiten uit de uitvoering dezer onderneming, voor onze stad, voor ons arrondissement en zelve voor de andere arrondissementen ten noorden aen het onze palende. Wy hebben nog te spreken wegens de gespaerzaemheid inde noodige werkingen, en nopens de belangen der gemeenten die door de nieuwe spoorbaen zouden moeten worden doorkruist. De onlworpene rail-way zou moeten uitgevoerd worden langs den regten kant van onzen vaert, om aldus te konnen ont snappen aen de onkosten van eene te leg- gene brugge het zy op de vaert, het zy op den Yzer, en om te ontgaen de menigvul dige bruggen over de waterloopjes stroo- mende langs den linken kant der vaert. Ten anderen, de regie lyn van onze stad naer Dixmude ligt langs den regten kant der vaert en, doorloopt eene oppervlakte welker waterpas, van onze kaei tot Dix mude toe, niet meer als tien meters val oplevert. Deze oppervlakte is nauwelyks door twee of dry heuveltjes doorsneden, die kwalyk dry meters hoogte hebben, en men vindt daer maer dry of vier heekjes, waer van het Martje te Merckem, en de Boone te Wournen,de bezonderstezyn en nauwelyks vier meters breedte hebben. De uil te voerene werken zouden dan allervoudigst wezen en enkelyk hestaen uit aerdewerken. De te doorloopene lyn zou te Yperen haren aenvang moeten nemen omtrent de kruiskalsyde op Brugge en Dixmude, by de herberg den Hazewimd, regtloopen tot op honderd meters oost der Boesinghe brugge, waer de eerste statie zou gemaekt worden; dan voortgaende tot omtrent het Smesken tusschen Bixschote, Zuidschote en Noordschole, zou men eene statie plaetsen, die maer vyf en dertig minuten afgelegen zou zyn van de gemeente Langemarck. De lyn in regtdraed trekkende tot by het Hoekskenvan Merckem, zou men aldaer de derde statie bouwen. Van daer, tot aen Woumen, oost de plaets, waer de laetste statie, niet verre afgelegen van Clercken, zou worden gemaekt, telt men nauwelyks vier kilometers. De regte lyn volgende zou men loopen in de statie te Dixmude. Indien het bestuer van onze stad deze wil versieren,zal het toelaten dat de statie der nieuwe railway geplaetst worde op het einde van de Koeijeinarkt (1) en zich langs daer vervoege met de statie van den wesl- vlaenderschen yzeren weg. Op die wyze zouden de twee yzere wegen in gemeen schap komen met de Kaei. Zeer schoon ontwerp! roepen uil, die genen die slapende leven, maer die geen vooruitzigt hebben voor den voorspoed onzer stad! ja, zeer schoon ontwerp, ant woorden wy, dat weinig geld zou kosten, en onze stad en ons arrondissement het grootste nut zou toebrengen! Ontwerp dat meer voorstaenders heeft dan velen het wel denken, en dat, na een ryp onderzoek onzer Stadhuis Heeren en van deskundigen, vroeg of laet zal worden uitgevoerd. Waerom dan zouden wy niet te samen spannen op dat onze stad bloeije? op dat zy, na zoo veel verloren te hebben door het afwerpen harer vestingen, haren voo- rigen luister wederkryge? Wat al poogingen wenden de kleine steedjes van Henegauw niet aen om aen den eenen of den anderen yzeren weg gevoegd te werden? Zy hebben gelyk, hunne belan gen vooren te staen en zeer ras en gemak- kelyk te willen reizen in eene eeuw die spoedig voor uit gaet in alle hare onder nemingen en uitvindingen. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Door 36 verzoekschriften vragen zoo veel gemeenten dat de wet op de militie veranderd worde in den zin der vrywillige dienstnemingen. M. De Perceval legt op het bureel het verslag der midden sectie betrekkelyk het budjet van oorlog. Men zal over dit budjet handelen na de discussie op het budjet van het inwendige. De Kamer aenveerdt zonder discussie het wetsontwerp verlengende tot Ie° mei I860 de wet gestemd den len maerte 1851 betrekkelykden tarief op de telegraphische onderhandelingen. M. Rodenbach vraegt aen den minister of hy van gedacht is eene wet te doen stem men betrekkelyk de telegraphische onder handelingen op de byzondere yzere wegen. De minister antwoordt dat het wetsont werp diesaengaende welhaest zal aen de Kamer worden voorgesteld. De bepleiting is begonnen over het bud get van 't inwendig, waervan de 36 eerste artikels goedgekeurd zyn, na eenige aen- merkingen gewisseld tusschen MM.H. Du- mortier, Rodenbach, De Decker en den minister van binnenlandsche zaken, be trekkelyk den onzekeren en hekrompen toestand der gemeente sekretarissen en de maelregelen die er te nemen zyn om den zei ven te verbeteren. Aen het 37 artikel, betrekkelyk de jaer- wedden van de arrondissementskommissa- rissen is een redetwist ontstaen tusschen MM. Cooinans, De Decker, De Moor en M. den minister van binnenlandsche zaken. M. Coomans heeft ook den wensch uitge drukt van veranderingen aen onze kies wetten te zien toebrengen; MM. Devaux, De Theux en Malou hebben opvolgenllyk het woord genomen en het overig der be- GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschyut den Zaterdag ▼an iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-o°« Voor de provinciën. Fr. 4*$o. De Jaergang begint met den ien September. EN VAN BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden wórden. De bekendmakingen moeten den GODSDIENST EN VADERLAND. Donderdag, toegezonden worden. (1) Daer, waer er gedacht is geweest een slagthuis te houwen. Zittlug Vttu den 4«« Februarius. Zitting van den 8en February.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1