Gazette Tan Yperen. pleiting is tot 's anderendags uitgesteld geworden. De HH. Devaux, Savart, Lelièvre, Malou, DeTheux,E. Vandenpeereboom,De Decker en Frère, hebben gehandeld over de voor- en nadeelen die er uit de verandering der kiesweg zouden spruiten. De redenvoering van den heer Malou gesteund op de cyfers der stemmers die van 1831 tot 1850 in de kiezingen hebben deel genomen betoont dat er eene verandering aen de kieswet noodig is. In deze zitting heeft de Kamer de rede twisten over de kieservorming voortgezet. Uit de redenvoering van M. Alph. Vanden- peereboom is er te besluiten dat die libe rale man niet van zin is aen de buitenkiezers eenige middel te verschaffen om hun de kiezingen te vergemakkelyken. Het spyt hem, zegt hy, dat die redetwisting plaets hebbe gehad! dit verwondert ons niet, aengezien het zeker was om ze te ontgaen dat hy gestemd heeft om de verzoekschrif ten wegens de kiezingen, in de vuilmande te werpen. Wat zal men ten vreemde zeggen over die redetwisting, heeft M. Van- denpeereboora gevraegd; wy, wy vragen hem, wat men ten vreemde gezeid heeft wegens de dagen van mei, de kasseisteenen van dienen tyd,en de ovatien aen sommige liberale leden der Kamer gedaen? De byzondere commissie genaemd door het bureel der Kamer om het wetsontwerp te onderzoeken hetwelk straf voorschryft tegen de scheldwoorden der Nieuwsbla deren gedaen wegens de hoofden der bui- tenlandscbe gouvernementen, heeft zich op 4U dezer vereenigd onder het voorzit terschap van M. Dolez. De text van M. No- thomb, weder voorgesteld door M. Tesch, is aenveerd geweest en de wet genaemd wet-Faider, van 1852, is behouden. Aldus zullen de misdaden gestraft door de voor- gaende wetten, ook door de nieuwe wet gestraft worden. De artikel der wet van 1852, bepalende dat men maer de misda- digen moest vervolgen na eene diploma tische verwittigingis afgeschaft. Ons Staetsbestuer zal zelve de vervolgingen bepalen. Men verzekert dat die schikkingen genomen geweest zyn met eenparigheid van stemmen. M. Lelièvre, verslaggever heeft reeds zyn verslag op het bureel der kamer ne- dergelegd. Het Amsterdamsclie handelsblad spreekt over de loting in dezer voegen Sedert eenigen lyd wordt er in België een nieuw petitionnement gevoerd, tot er- ziening der wet op de Nationale militie en tot vervanging der konscriptie door aen- werving van vrywilligers. Dit zal er toe leiden eene nieuwe wet op de nationale militie vast te stellen, en men weet dat men er in België nog al spoedig in gelukt, zoodanige nieuwe wellen in stand te bren- gen. Dit brengt ons van zelfs tot het denk beeld, dat er ook hier te lande zoodanige wet by de Tweede Kamer aenhangig is. Sedert vele jaren is ook hier op de erzie- ning der beslaende wetgeving op dat stuk aengedrongen. Verschillende ministers hebben in de laetste jaren ontwerpen dies aengaende aengeboden. Door ministerieel besluit van 5e° februa- rius wordt de taxe voor het vry zyn der nationale militie in Frankryk bepaeld op eene som van 1,800 franken voor de mili ciens der ligting van 1857. Degenen die eenen vrywilligen dienst voor zeven achtereen volgende jaren aen- gaen, zullen regt hebben 1° tot eene som van 1,500 franken, waervan 200 betaelbaer op het oogenblik van het engagement of van de inlyving, 300 franken op het zelve tydstip, of volgens keus gedurende den dienst, volgens gevoelen van den raed des korps, en 1,000 franken op het einde des dienst. 2° tot het regt der dagelyksche soldy van 10 centiemen. Alle vrywillige dienst aengegaen voor min dan zeven jaren, zal regt geven tot het veertiende jaer dienst 1° tot 150 franken voor ieder jaer van dienst, waervan 25 franken betaelbaer op het tydstip der dienstneming, 25 franken gedurende den dienst en 100 franken op het einde des zeiven. 2° tot het regt der dagelyksche soldy van 10 centiemen. Na veertien jaren dienst, de vrywillige die weder dienst aen- neemt zal maer het regt hebben tot eene soldy van 20 centiemen daegs. De vrywilligers na het einde van hunnen dienst wederom een nieuw engagement nemende, alhoewel dit geschiede na een jaer buiten dienststelliug, zullen regt heb ben tot hetgene voorgaendelyk bepaeld wordt. De soldaten in dienst zynde, zullen van den zeiven kunnen ontslegen worden voor het einde der bepaelde jaren, indien de krygsoverheid er in toestemd en dat de vrygestelde betale 350 franken voor ieder jaer dienst dat hy nog te voltrekken heeft. Namen en ouderdom der verschelde potentaten van Europa Willem I, koning van Wurtemberg, 76 jaren. Leopold I, koning van Belgiën, 67 jaren. Z. 11. Pius IX, Paus van Roomen 65 j. Frederik-Willem IV, koning van Pruis- sen, 62 jaren. Joseph-Frans-Oscar, koning van Zweden en Noorwegen, 58 jaren. Joannes, koning van Saxen, 57 jaren. Napoléon III, keizer der Franschen, 49 jaren. Frederik VII, koning van Denemerken, 49 jaren. Ferdinandus II, koning der Beide-Sici- lien, 47 jaren. Maximiliaen II, koning van Beyeren, 46 jaren. Otho I, koning van Griekenland, 42 j. Willem III, koning van Holland, 40 j. Alexander II, keizer van Rusland, 39 j. Alexandrina-Victoria I, koningin van Engeland, 58 jaren. Georgius V, koning van Hanover, 58 j. Victor-Emmanuel II, koning van Sardi- nien, 37 jaren. Abdul-Medjed-Khan, keizer van Turkyen, 34 jaren. Franciscus-Josephus I, keizer van Oos- tenryk, 27 jaren. Maria-Isabellall, koningin van Spagnien, 27 jaren. Pedro V, koning van Portugal, 20 jaren. ARRONDISSEMENT YPEREN. Yperen. Onze stadsgenoot, de heer Eduward Fiers, beeldhouwer te Brussel, komt eene gouden medailje te bekomen van het gouvernement, voor de groep in plaester, die hy voor de laetste ten toon stelling van Brussel, had verveerdigd. Cu pidootje is nog heden tot iets goed, alhoe wel het in zyne houding aen een klein polissontje gelykt. PoPERiNGiiE. Is het waer dat een ge borenen Poperinghenaer zoo dwaes is van zich te laten door Yperlingen opmaken, oramaendag toekomende, in den Carnaval de rol te willen spelen van Heer Gibben? Hebben de Yperlingen geene Zotten ge noeg in hun Zothuis, om dat een ver standige Poperinghenaer daertoe moete dienen? Men schryft uit Londen 5° february De pryzen der goede kwaliteiten van hop zyn kloek. De kooplieden toonen ook be geerte wegens de hop van 1855 en 1856. De beste kwaliteiten zyn wel gezocht. Lysle derjureën uil ons arrondissement voor het hof van assisen van West-Vlaenderen, gedurende de le serie van den leD zittijd van 1858. F. Lemaire, grondeigenaer te Yper; F. Labbée, grondeigenaer te Poperinglie; L. Ramoen, winkelier le Poperinglie J. Poppe, grondeigenaer te Yper. BIANETLATDSCII. Merckem. De pokken doen alhier eene groote verwoesting onder persoonen van allen ouderdom. De sterfgevallen zyn me nigvuldig. Brugge. —Ingezien het tydstip des jaers, was de veemarkt van den 9° nog al goed bevoorraed. Men telde 130 hoornbeesten. De verhandelingen in de goede hoedanig heden waren nog al levendig. Antwerpen. Er zyn neuzen van alle soort, en men zou misschien peizen dat men daerin al de variëteiten heeft gezien die er zyn men bedriegt zich. Aen boord van eene oostenryksche brik bevindt zich een kerel die de grootste en komiekste neus heeft die men ooit gezien heeft. Zaterdag waren op den dok vele menschen, om dien oostenrykschen neus te zien. De man die door onzen Heer ver- ooidecld is om dat spook te dragen, was schi ikkelyk kwaed over die nieuwsgierig heid en hy beloofde, met gebaren en ge- ïoepen den eersten nieuwsgieren eene duitsehe rossing. Doornyk. Eene niewe vergadering van commerganten en fabrikanten heeft alhiei plaets gehad. Men heeft beslist regt- streeks eene petitie tot de kamers te zen- Kitting van den Oe" February. Zitting; van den 10en February. DE LOTING VEROORDEELD IN HOLLAND. WET OP DE REMPLAQANTEN IN FRANKRYK.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2