Gazette Tan Yperen. den om den wettigen cours van 't fransch gouden geld te vragen of wel het slaen voor nieuwe belgische gouden munt. Aelst. Woensdag was de markt op gekropt van volk. Een aerdig huwelyk had plaets. Een kromme, die nauwelyks kan gaen liet zich verbinden met eene scheele, en de getuigen waren ook mismaekten. Dit lieve paer heeft zich in een karreken met dry honden bespannen naer het Stad huis doen voeren. Na het huwelyk zyn zy met dit hondengespan rond de stad gere den. Onnoodig is het te zeggen dat hun rytuig geen wapen van edeldom droeg. Oostende. Petrus De Walle werkman alhier, eenen zak kolen uit het belgsche Post-schip dragende, is zaturdag 11. in 't water gevallen en verdronken. M. Schipman, professor in het klein seminarie te Rousselaere, is onderpastor alhier benoemd. Eernegiiem. Terwyl Karei Verleye werkman alhier reeds zich tot zyn werk had begeven, is zaturdag 11. een kwaed- doener in zyn huis getreden en heeft zyne vrouw door moordbedreigen verpligt den sleutel van den koffer te geven, waeruit hy 80 fr. gestolen heeft. Deze misdadige is nog niet gekend. Deerlyk. De politie is op het speur gekomen van eene dievenbende; Twee dezer zyn reeds aengehoudenzoo het schynt zyn dry of vier medepligtigen op de vlugt. Hodthem, (Veurne). Eene diefte van twee ondervesten en zeven franken is al hier gebuerd ten nadeele van J. Princier herbergier; de dieven zyn nog onbekend. Veurne. In den nacht tusschen den 5en en 6°" dezer; is brand ontstaen in den molen toebehoorende aen Mme wed® De BusschereenN. Vanderheyde burgmeester. Al het halam en de koopwaren die er zich bevonden zyn door het vuer verslonden, men berekent de schade op 50,000 fr.; byna alles was verzekerd. Deynze. Men spreekt somtyds van brieven die tot hunne bestemming niet komen by gebrek van goed adres. Onlangs kwam hier toe een brief die voor opschrift droeg Deynze, in de herberg zonder uithang- berd, niet ver van de Statie. De baes doet niets anders dan snuiven en zyn knecht is van Aeltre. Brussel. Zaterdag 11. heeft er eene vergadering van belgische katholyken plaets gehad, in het hotel van M. den graef de Mérode-Westerloo. Deze vergadering, die zeer talryk was en samengesteld uit notabele persoonen van alle kanten des lands te Brussel aenge- komen heeft de statuten goedgekeurd eener kalholyke nationale Associatie voor de verdediging en de regtzinnige toe passing der Constitutie van 1851. De verbeteringsraed van het middel- baer onderwys heeft zich in zynen laetsten zitlyd, bezig gehouden met het onderzoek van een zeker getal schoolboeken die hem onderworpen waren ingevolge art. 33 der wet van 1" juny 1850. Het gouvernement heeft beslist over al de voorstellen die de verbeteringsraed hem ten dien opzigte gedaen heeft, Deze beslis- singen zyn aen de belanghebbende partyen medegedeeld geworden. Wy geloven nuttig te wezen van te doen aenmerken dat de raed zich bepaeld heeft met het onderzoek der boekwerken die hem toegezonden geweest zyn door de schryvers zelve. (Monileur.) Eene belangryke geschiedenis houdt thans de regtbanken van Hamburg bezig Een jonge schoenmaker ontving laetst uit Amerika eene aenzienelykesommegeld, die zyne onbekende ouders hem by hun overlyden hadden overgemaekt. Nudan, zie hier wat er verteld wordt ln 1835 had een zoogezegde uitgewekene poolsche graef eenigen tyd het voorge bergte van Hamburg bewoond; tydens zyn verblyf aldaer bragt de gravin zyne echt- genoote een mannelyk kind ter wereld, welk zy aen hare vroedvrouw liet als zy met den graef naer Amerika vertrok. Het kind werd besteed by eenen braven schoenmaker die hem zynen stiel leerde, zonder dat het hier toe geweien had wie of wat zyne ouders waren. Het r^gterlyk onderzoek zal waerschy- nelyk wat grooter licht verspreiden over deze gebeurtenis, die van eenen armen schoenmaker een ryk man komt te maken en hem tot den rang van graef moet ver heffen. DeMoniteur van 13" january laetstleden heeft een berigt afgekondigd meldende dat de Keizer van Marokko den uitvoer der wol kwam te verbieden in zyne Staten. Het blykl uit nieuwe inlichtingen dat het dekreet betrekke- lylt dezen maelregel zes maenden tyd verleent voor het uitvoeren van al hetgene gekocht ivas tot den date van 10a january laetst. Kortryk. Donderdag avond 4° is de genoemde P. Coucke, werkman, in de kleine Leije gevallen, niet ver van de fa briek van M. Buysens. Zyn medegezel, die er tegenwoordig was, heeft alle mogelyke maer vruchtelooze middels in het werk gelegd om dezen ongelukkigen te redden. Hy laet eene vrouw en zeven minderjarige kinders achter. M. Willems, substituit van den pro- ucreur des konings by onzen geregtbank, komt zyn ontslag te geven. fM. N. J. Mussely Boudeivyn, professor in het kollegie alhieris maendag in deze stad, in den ouderdom van 5jaren, overleden. Nieuport. Woensdag 27" january, is alhier van de doggerbanksche visschery binnengeloopen de visschersloep Princes Charlotte, stuerman A. Messen, met 28 ton nen landorium. Gent. Vrydag 5n is een reiziger, in de statie aen een erg gevaer ontsnapt, 't welk al de aenwezigen heeft doen sidderen hy viel namelyk onder eene loestoomende lokomolieve, en elkeen meende dat hy ver pletterd was. Gelukkiglyk was de man in de ruimte tusschen de twee wielen gevallen en stil blyven liggen. Aldus liep het kon vooi over hem, zonder hem ernstig leed toe te brengen. Alleenlyk had hy eenige kneuzingen en waren zyne kleederen ge scheurd. M. Jacob Dubois, schepene alhier, is overleden maendag morgend (8"), in den ouderdom van 52 jaren. BCITEISLARiBSCU. Te Parys houdt men zich nog al tyd vele bezigmet dedadersvan hetschelmsluk van 14" jan. Orsini en Pierri behouden hunne kalmte die zy nog geen oogenblik afgelegd hebben sedert hunne aenhouding. Men weet dat Pierri, na zyne onderhooring in depolitie-prefektuer,ziende dat deagenlen in gebrek waren van koorden om hem te binden, zich beieverde om hem zynen neuswarmer aen te bieden. Rudigo zegt al wat hy weet; doch hy schynt maer weinig te weten. De kommissie van het Wetgevende Korps, gelast met het wetsontwerp op de algemeene veiligheid te onderzoeken, heeft al de veranderingen verworpen, uitgeno men degene die strekt om den duer der wet te beperken. Er is kwestie van den tyd op dry jaren te bepalen. In den nacht van 31°° january tot le0 february werd er te Beaumont sur Yin- geaue (Góte d'Or) eene verschrikkelyke misdaed gepleed. M. Guignard, een krui denier, en zyne twee dochters, waervan de eene dry en twintig en de andere elf jaren oud was, werden in hunne wooning ver moord gevonden. De moordenaer had zich van eenen hamer en van een mes bediend om zyne misdaed uit te voeren. De negen- lienjarigen zoon van M. Guignard werd als de vermoedelyke pleger van dit schelm stuk gevat. Men zegt, dat hy zyne misdaed bekend heeft. De vader- en zustersmoorder heeft zonder de minste ontroering te laten blyken, aen de regters onderzoekers al de verschrikkelyke omstandigheden van de dry dubbele moord verhaeld, en de plaetst aengewezen, waer het geld, verborgen was dat hy na het plegen der misdaed had gestolen. Ryssel. Men komt alhier in 't gevang te steken den genaemden Josef Veys van Tourcoigne, aengehouden om dat hy op roerige woorden had uitgebabbeld. Van nu reeds vindt men te Parys te koopen, aerdbeziën, artichokken, jonge erwten en groene boontjes enz. even gelyk als in de maend junius. Turyn, 6n february. Graef Cavour heeft deze dagen in onderhandeling ge weest met den minister van Frankryk. De verzekeringen door onzen voorzitter des raeds aen dezen laetsten gegeven, betrekkelyk de behandeling der viugle- lingen, zyn zeer gerusstellend geweest; er is besloten geworden dat men eene zeer werkzame oog ging houden in het afleveren van pasporten. China. Een brief gedagteekend uit Londen, 3" february, zegt volgens het al gemeen verspreide gerucht, dat de vloot van den adinirael Seymour de chineesche stad Tien Sing moest aenranden na dat Canton zou veroverd zyn, en zulks voor het geval dat de inneming dezer laetste stad geenen uitslag zou te wege brengen. Tien Sing is gelegen op den linker oever van den Pey Hou of Witte rivier, die in de Geele zee loopt. Zy is daerenboven door sneden door de keizerlyke vaert, eene der schoonste van China, in deze stad is er veel koophandel en nyverheid; 't is de eenige waer uit de hoofdstad Pekin hare

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3