HET ARRONDISSEMENT. Mynheer den Opsteller lste Jaergang. Zaterdag 0en Maert 1858. No 28. "over het gouden geld. STAETRUNDIG OVERZIGT. De tweede lezing van den bill betrekke- lyk de samenzweeringen heeft in het engelsch Parlement nog niet voorgehouden geweest; niettegenslaende hetgene aldaer heeft plaetsgehad, is het mogelyk dat deze lezing ernomen worde, toen het Parlement wederom zal worden by een geroepen, in een tiental dagen, wanneeer de kiezingen wegens de opengevallene plaetsen zullen gedaen zyn. M. D'Israëli, die deel maekt van het nieuw ministerie in Engeland, moet erko- zen worden als lid van de Kamer; daerom heeft hy aen de kiezers eenen brief gezon den, hy welken hy spreekt ten voordeele van het verbond dat hy noodzakelyk oor deelt tusschen Engeland en Vrankryk. De Gazette van Roomen klaegt over de valsche maren, welke men zonder ophouden uitstrooit tegen hetSlaetsbestuer van den Heiligen Stoel. Ruschdi-Pacha, gewezen minister van oorlog in Turkyen is groot-meester der artillery benoemd. Men is te Konstantinopelen niet gerust over de bewegingen en de onlusten die plaels hebben op de grenzen. Er zyn bewe gingen ontstaen op de grenzen van Alba nian. Op verscheide punten van Frankryk heeft de politie aenhoudingen gedaen, die schynen gepleegd te zyn op persoonen aen geheime sociëteiten toebehoorende. Eene ministerieele verandering sehynt te moeten in het kort plaets hebben in Zweden. Men zegt dat M. Manderstroem, afgezant van Zweden leParysaen hethoofd van het nieuw kabinet zou worden ge- plaetst. China. De fransche Moniteur kondigt een wydloopend verhael af der inneming van Canton. 3,000 Europeanen hebben, zonder ernstig verlies, eene stad veroverd bewoond door een miljoen menschen, ver dedigd door 7 of 8,000 Tartaren en 50,000 Chineesche soldalen. De bondgenoolen hebben een honderdtal mannen verloren. Zy bezetten het noorderlyk gedeelte der stad, en langs het zuiden, is zy onder het vuer der kanonneerbooten van het eskader. De bevolking is kalm en onderworpen. De tartarsche soldaten zelve, zyn binnen de stad teruggekeerd, na zorg gehad te hebben van op hunne borst en hunnen rugge dit opschrift van dapperen uitgevaegd te heb ben, dat hen langs voren en langs achter aenduidde als de verdedigers te wezen van Canton. De Conslitntionnel van Parys heeft in het lange geschreven over het gouden geldhy zegt, sprekende van Belgie: wy hebben op onze grenzen een land dat ernsliglyk in aendacht genomen heeft het huiten koers stellen der gouden munt. Hoe bevindt zich dit land door het nemen van dusdanige maetregelen? heeft het reden van verge noegd te zyn? om deze vraeg op le lossen is het genoeg eene oog te slaen op de menigvuldige verzoekschriften aen de Kamers toegezonden. België door het huiten koers stellen van het goud, heeft ten zeiven tyd belet dat het fransch goud als wettige munt zou ontvangen worden. De stukken van 20 franken zyn dan maer ontvangen met 1 o/o tot 1 1/2 0/0 verlies. Heeft Frankryk daer- door geleden?Zekerlyk heeft hetongemak- ken oudergaen, maer België is het slagt offer van dezen raaetregel. Men bestatigt heden dat de uitsluiting van het fransch goud, maer dient om de onderhandelingen le verhinderen; het verlies valt altyd ten laste van den belgi- schen koophandel, lnderdaed, toen de Bel gen hunne waren naer Frankryk zenden, belaelt men hun met goud en wanneer zy t' huis komen met hunne munt moeten zy wat per honderd verliezen. Men verslaet gemakkelyk waerom men in België,en vooral in de steden, zich legen dienen staet van zaken verzet. Het zyn niet alleen de kooplieden wonende op de grenzen die op hun gemak niet zyn het zyn ook die van het inwendige des lands; en inderdaed gansch het land lydtin zyne belangen. Men verzekert dat de tegenkanting byzonderlyk komt van wege de belgische bank en waerom? De bank heeft in den handel eene groote hoeveelheid briefjes van 20 franken; zy vreest de mededinging der fransche 20 franksslukken; en daerom beletten de hestuerders der bank het in koers stellen van het fransche goud. indien dit waer is, de bank is tegen de algemeene belangen, en zy zou beter doen met hare prulle papierkens in te trekken, dan ons allen le kort te doen in onzen handel. De krisis die voorledene jaer in de Yer- eenigde Staten uitgeborsten is, is het ge volg geweest van de groote hoeveelheid kleine bank briefjes die in koers gesteld waren, en die den kleinen koophandel zeer nadeelig zyn geweest. De belgische consul le New-York heeft bewezen, door een verslag aen zyn gouvernement gedaen, hetgene wy hier aenstippen. België, land van nyverheid, koophandel en landbouw, moet zco veel mogelyk zyne onderhandelingen vergemakkelyken met de aenpalende landen, en bezonderlyk met Frankryk, vermits het vierde deel zyner onderhandelingen, te weten 220 miljoenen franken by jare, met Frankryk geschieden. Wat heeft men in België gewonnen met het goud huiten koers te stellen, en het vreemde goud uit de schatkisten te sluiten? Niets dan ongerief en nadeel. Eenige man nen, altyd bereid om te speculeren op het ongeluk van anderen, hebben wat gewon nen door de uitwisselingen. Het is dan tyd dal men einde stelle aen de onregtveerdige maelregeis door het Staetsbesluer gesteld 't is tyd dat de fran sche goude munt gelyk de zilveren aen- veerd worde. Indien de ministers zich daer tegen stellen, zyt hel indachtig kiezers! Wy zullen het u later erhinneren. Hetgene hier boven staet wasgeschreven toen wy hel verslag der zittingen van onze Kamer ontvangen hebben in welke heslist is geweest dat het goud in België geen wettigen koers heeft. (Zie het verslag dezer zitting hier na.) De groote kwestie welke wy verdedigd hebben ten voordeele van koophandel en nyverheid is dan wederom van de hand. gewezen. Door wie? Door ons liherael mi nisterie met zynen aenhang. De minister Frère, deed, over eenige jaren, door de Kamer eene wet stemmen, by welke het engelsch goud wettigen koers had in ons land. Nu will die zelve Monsieur Frère, de vermaerde luikerwaeldat het fransch goud uit ons land gebannen worde, en dat wy allen merkelyke verliezen onder- gaen. De knapen die aen het schotelken zitten, weten te wel waer hunne intresten steken, om niet le trachten hunne zakken te vollen, met den wissel van het gond te behandelen. De bank van Brussel wisselt het goud met 50 centiemen winst ten haren voor deele, op een stuk van 20 francs; dat is 2 1/2 francs per honderd. Dat is een jood- sclie handel! Andere handelaers nemen 1 of 1 1/2 volgens dat zy kunnen krygen. Wie verliest dit alles? De koophandelaers, de pachters, de landbonwers. De liberale ministers zyn de oorzaek van al die verliezen. Stemt dan nog voor de francmatjons en hunne vertegenwoordigers, die niets beter en weten dan te vragen dat er papierkens van 5 en 10 franken in plaets van goede klinkende goude munt, in koers gesteld worden, gelyk men het in de zitting van den 27" february, hier na, zien kan. Een artikel dat zondag laelst in het yperscli vuilblad, 'l Progrès genaemd, verschenen is, heeft alhier eene algemeene verontweerdiging GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschyut den Zaterdag Van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stadFr. 4-°°» Voor de provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergaug begint met den ien September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel BrievenBekendmakingen en Geld moeten aen den uileever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten dea Donderdag, toegezonden worden. Wervick, S™ Maert I.S58.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1