Gazette van Yperen. gezonden waerby vermindering gevraegd wordt op de tolreglen der vaerten. Met eenparigheid van stemmen is het handel traktaet lusschen België en Persiën aenveerd. De zittingen van 2°, 3° en 4° maert zyn van wenig aenbelangen geweest. Yoorledene week heeft te Brussel de vergadering plaets gehad der Sociëteit, gezeid der staetkundige gespaerzaemheid. Zy was voorgezeten door den markgraef Arivabène. Men heeft aldaer gedurende meer dan dry uren gehandeld over de hervorming der militie wetten. De heeren Coomans en Le Soinne, leden der Kamer der VolksvertegenwoordigersAd. Le Hardy de Beaulieu, Eug. Molinari, Snoeck, Corr-Vander Maeren en de President heb ben allen tegen gezeide wetten gesproken, en waren het eens om eene wet te verzoe ken over de vrywillige dienstnemingen. Voor aleer zy uit een gescheiden is, heeft de sociëteit de begeerte geuit op dat eene Associatie samengesteld wordeom de middels voor te stellen aen onze wetge vende kamers, tot het maken eener wet in den zin der vrywillige dienstnemingen. M. VERHAEGENVOORZITTER DER KAMER EN GROOT MEESTER DER FRANCMAQONS LOGIEN. Kiezers! zyt gy nog indachtig deschoone boekjes welke Verhaegen u vragtvry toe- zondt met den post voor de kiezingen? Ja, niet waer? Eh wel, die Verhaegen is nu president der Kamer te Brussel. Hy heeft door zyne leugens het grootste deel der kiezers bedrogen, en de liberalen hebben hem in de Kamer aen hun hoofd gezet. Sedert dat Mons Verhaegen door zyne listen en bedrog wederom verheven is, hy zwygt; hy schreeuwt noch tiert niet meer in de Kamer; hy zit daer met eenen krop opgezwollen gelyk eenen kallekoen. Alle weken geeft hy smulpartykens aen eenige zyner confraters. Hy zit immers aen het schotelken en daer maekt het goed om te smullen. Verhaegen, die gedon derd had tegen Paus en bisschoppen, stak over korte dagen in zyn hoofd, dat de Nuntius van den Paus by het hof van Brussel, ook wel eens zou ten eten aenveerd hebben; en hy vroeg eenige leden der Kamer toebehoorende aen de bewarende party, om het noenmael by te woonen. Wat geschiedeer? Niemand aenveerdde, en Mons Verhaegen, aertsvader der belgi* sche logien, mogt zyne soep alleen eten. Hadden weldenkende persoonen, zoo als de Nuntius of andere, de uilnoodiging aenveerd, men zou geen papier genoeg gehad hebben om overal le tuiten dat Verhaegen wel stond met den Paus en met al dat eerlyk is in ons land. Soort met soort, en de francmagon Verhaegen met de zyne. 'T is wel besteed en verdiend! aenmerking over iiet kroiseeren der dieren. Heden vindt men beesten van wonder- lyke grootte en vetheid; doch die hoeda nigheden zyn meer te verwonderen dan zy voordeelig en aengenaem zyn voor het voedsel des menschs. M. Gant, geneesheer by het hospitael van Boyal free, te Londen, heeft door zyne onderzoekingen vastgesteld, dat dit slach van beesten gekwollen is door hertziekten, voortkomende uit overvloed van vetheid. Als het hert ziek is, geheel het stelsel des levens lydt. Hel is bezonderlyk onder de schapen dat het hert lydt door de te groote vetheid. Hetgene waer is voor het hert, is ook waer voordespieren in welkedemagt der dieren gelegen is. Wanneer het vleesch zyne eerste samen stelling verloren heeft, heeft het ook zyne kracht als voedsel verloren; het heeft den schyn maer de ware daed niet, en de koo- per en de slyter zyn ten zeiven tyde be drogen. Het hert door de vetheid omringd, heeft geene genoegzame beweging meer; het klopt onregelmatig; het bloed vloeit niet meer zoo het behoort. De longen worden verstopt en veroorzaken deongemakkelyke ademhaling welke men bemerkt in de buitengewone vette dieren, spruitende uit het kroiseeren. De heerssens worden ver- vold met bloed, zy kunnen niet bewegen. Wanneer dusdanige beesten worden ge- slagt, bemerkt men dat het vleesch door kruist is door roode vlekken, voortkomende door het bloed dat niet genoeg heeft kun nen vloeijen. M. Lowie, doktor en schepene le Staden, is aldaer overleden, in den ouderdom van 55 jaren. De E. P. de Ravignan, is in den nacht van 25° tot 26° february laetst, om een ure 's morgens, overleden. Sedert eenige weken gaf men den vermaerden predikant verlo ren, nogtans verwachtten zyne lalryke vrienden noch zoo ras zyn afsterven niet. YPEREN. Zondag is de plegtige Te Deum gezongen geworden in Sinte Maertenskerk alhier, voor de gelukkige verlossing van H. K. en K. H. Mev. de hertogin van Braband. Het helder weder heeft toegelaten de maen eklips van zaturdag 11. wel te aen- schouwenten 10 1/2 was de verduistering der maen ten hoogsten; alsdan waren de tweederden dezer planeet doordeschaduw der aerde bedekt. Op maendag 15° dezer, zal eene schoone Zon eklips plaets hebbendezelve zal maer een gering gedeelte der Zon ziglbaer laten, eenige minuten voor den middag beginnen en omtrent twee uren en half duren. Zaterdag 11. was het de aerde die zich tusschen de Zon en de maen plaetste; op maendag 15e° toekomende, zal het de maen zyn, die zich tusschen de zon en de aerde plaetsen zal. Zie hier de uitslag van de aenbeste- ding der versterkings en verhoogings- werken van de twee gedeelten van den linkeren dyk der rivier den Yser, gezegd Veum-Ambaclitsclie dyk, tusschen den Pee reboom en de ophaelbrug van Knocke Het beloop van het bestek beliep tot 8,930 franks. Hebben aengebodenMM. Fred. Geerste, van Yper, 8,890 fr.; L. Van den Broele, van Yper, 9,000 fr.; J. Meulepas, van Dixmude, 9,050 fr. ARRONDISSEMENT YPEREN. Zonnebeke. Woensdag morgend, heeft een brand een huis, met al wat hel inhield, en een stal in asschen gelegd, bewoond en gebruikt door den genoemden P. Verfaillie, werkman aldaer. Deschadewordtgerekend op 1,200 franks, niets was tegen brandge- vaer verzekerd. Men schryft ons uit Zonnebeke, in datum 28e° february laetslleden Donderdag 11. was onze gemeente in vreugd. De kerkklokken lieten zichhooren en er wierd byna onophoudelyk met vuer- wapens geschoten. Tien gewezen soldaten van Napoléon den eersten, waren in 't Ge meente Huis vergaderd, om uit de handen van den heer burgmeester, aen het hoofd van den Gemeente Raed, de medailje van S10 Helena le ontvangen. Velen waren er tegenwoordig in deze plegtige tfitdeeling. Gansch trotsch op het aenschouwen van hun roemryk eereteeken en diepgrondig getroffen door de wel toegepastle woorden van den heer burgmeester geloofden deze. oude krygslieden zich oogenblikkelyk ver jongd. Eene som wierd byeen verzameld om eene mis te doen opofferen ter gedach tenis van hunnen onsterffelyken keizer, en er wierdt besloten van dezelve in korps by te woonen. Een gastmael eindigde deze schoone feest, welkers gedachtenis lang in het geheugen der Zonnebekenaren zal ge print blyven. Wervick. - Het gerucht is alhier ver spreid, dat men by het afbreken van het gebouw dienende tot stalling der herberg de Ilalve Maen, de doode overblyfsels van eenenonbekenden, benevenszynekleeding- slukken, ontgraven heeft. Wy weten tot nu toe niet, hoe ver die geruchten, dewelke eenen algemeenen indruk veroorzaken, gegrond zyn wy hebben ook niet gehoord of de bevoegde overheid in dezelve genoeg zame redens gevonden heeft, om nazoe kingen te verrigten. bhvherlaudsgii. Hooglede. Maendag heeft men alhier op den openbaren weg, het lyk gevonden van den genaemden Francis Leenaert,oud 48 jaren, werkman in gezegde gemeente. Men veronderstelt dat hy langs den weg zal gevallen zyn, in staet van dronken schap, en dat hy ten gevolge der koude zal gestorven zyn. Veiirne. By koninglyk besluit, in dagteekening van 41° february, zyn MM. de Burggraef de Nieuport en A. Dehoon, ingenieur der wateringen tot leden der besturende kommissie van het arresthuis van Veurne benoemd, in vervanging van MM. Deprez, overleden, en N. Van de Velde, toteene andere bediening geroepen. Brugge. Op de veemarkt van dynsdag 2°, telde men 114 hoornbeesten. De goede hoedanigheid werd aen nog al hooge pry- zen verkocht. m\ Maendag morgend, heeft men den ge noemden Francis Bernolet, graveerder, oud 18 jaren, alhier woonende, in zyn bed STERFGEVALLEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3