HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. Zaterdag 13en Maert 1858. No 29. STAETRIJMDIG OVERZ1GT. De engelsche dagbladen verkondigenjde aenspraek gedaen aen het Parlement door lord Derby. In deze aenspraek zegt de president van het nieuw ministerie, dat Engeland den franschen Keizer geheel toegenegen is; dat men den aenslag op deszelfs leven gepleegd afkeurt; dat de engelsche wetten, die reeds bestaen, be- kwaem zyn om alle samenzweeringen te straffen, op den engelschen bodem, tegen het leven der vreemde mogendheden ge pleegd, en dat men zal straffen alle uitwy- kelingen die zich zouden pligtig maken van eenen of anderen aenslag tegen de veiligheid der gekroonde hoofden. De mi nister voegt er by dat verscheide uitwyke- lingen zich wel gedragen in Engeland, dat andere wat woelende zyn en dat men over deze meer en meer zal waken. Eene aerdbeving heeft zich doen ge voelen te Corinthen. Dertig menschen zyn omgekomen en de post van Constantino- pelen kondigt aen dat de aerdbeving voort- duert. Het schynt zeker dat lord Cowley zyne plaets van afgezant by het fransch hof zal behouden. Hetengelsch Parlement is uiteengegaen tot 16° maerte. Het is stellig dat het hollandsch mi nisterie zyn ontslag geeft. Men houdt staen dat Mustapha-Bey, neef van den onder-koning van Egypten, zynen oom zal helpen in het bestuer van het land. Cherif-Pacha is benoemd tot mi nister der uitwendige zaken. Elf oorlogschepen, deel makende van de vloot die ligt voor de kusten van China AENMERKINGEN OP DE KOEIPLAEG IN DE JAREN 1744-1777. Vervolg. (Zie Nummer 22.) Ia mei 1771, was de plaeg maer op dry of vier hofsteden meer in Veurne Ambacht; daerom wierd op 6" derzelve maend door de jointe een nieuw plakaet afgekondigd, waerby wierd geboden, alle zorgen die in den winter waren onderbleven stiptelyk te ernemen. In mei was men de plaeg nog gewaer in dry of vier plaetsen omtrent Loo; de beesten wierden dood geschoten en de kasselery van Veurne was vry van den geessel voor het overige des jaers. Het en ging zoo wel niet in de kasselery van Yperen, alwaer de plaeg grootelyks woedde in het noorderlyk gedeelte. Boesinghe wierd wederom aengevallen, en op 25" oogst, deed Karei Goddyn, landbouwer by den Kortewilde Molen, inken van zieke beesten. Hy verloos acht koeijen en dry kalvers, en negen wierden er gedood. De beesten van Joannes-Franciscus Melis, loopende gras en gras met die van Goddyn wierden zyn, op 14° januarius, vertrokken naer de geele zee. Men zegt dat deze beweging plaets heeft gehad om brieven te doen be- handigen aen den|Keizer te Peking. De sectien der Kamer van Pie- mont hebben voltrokken het onderzoek der wet betrekkelyk de samenzweeringen tegen de vreemde vorsten. Zy aenveerden den grond der wet, aen welke zy verscheide veranderingen willen doen. De midden sectie is nog niet volledig. De Kamer heeft goedgekeurd het koophandel traktaet gesloten met België. De portugeesche Kamers hebben, eenpariglyk met het Gouvernement, ver- klaerd dat het opperbevelhebberschap des legers, toevertrouwd aen koning Ferdinand en daerna aen den Hertog van Saldanha, geëindigd is. Dry honderd huizen zyn verbrand te Constantinopelen. Te Andrinopelen is het paleis des gouverneurs ook vernield. Men schryft die ongelukken toe aen de kwaedwilligheid. Het fransch Wetgevende Korps heeft vrydag, 5° dezer, de wet gestemd welke eene som van een miljoen 200 duizend franks toestaet aen het gouvernement voor onkosten der geheime politie, byzon- derlyk in vreemde landen. Die wet is met eenparigheid, min dry stemmen aenveerd geworden. De fransche Monitetir kondigt aen dat er in den nacht van zaterdag lot zon dag ten 9 ure des avondseene samen scholing plaets had te Chalons-sur-Saöne. Een veertigtal mannen heeft eene kleine wacht voetvolk overrompeld en rigtte zich verders naer de statie van den yzeren ziek op 2° september. Zeven koeijen, eene veerse en dry kalvers wierden doodgeschoten en geprezen 71 1/2 ponden grooten. Den zeiven dag deed ook ioken Pieter Bousse- maere, wiens beesten liepen gras en gras met die van Goddyn. Hy verloos negen koeijen en vier kalvers, geprezen 99 172 ponden grooten. Op 25" oogst, deed Pieter-Jacobus Debevele den eersten inken van zieke beesten; hy verloos in acht dagen tyds, negen koeijen, twee veersen en dry kalvers, tesamen geprezen 110 ponden grooten. Jacobus-Josephus Van Eecke verloos van in tot 9n september i4 koeijen en 4 kalvers, geprezen i58 172 ponden grooten; alhoewel de experten verklaerden dat eenige zyner zieke beesten konden genezen, Tack van Nieucapelle, bygenaemd de Koeijebeul, deed alles dooden. Op 29" derzelve maend, deed genaemde Van Eecke inken dat dry koeijen en dry veerssen, loopende in een door hem gebruikt hofstedeken, gelegen west zyner hoeve, langs de Ravestraet, door de ziekte geraekt waren. Tack deed ze dood smyteo. Op ion september wierden gedood i3 koeijeD, schotveerzen en kalvers van Benediclus-Martinus weg onder het geroep van Leve de Republiek! Zy strooiden uit dat de republiek te Parys geproklameerd was, en zelfs op andere punten van het land. Daerenboven wekten zy de bewooners van Chalons op om de wapens te nemen. De statie overste die een ouden krygs- man is, heeft zyne beamplen byeen geroe pen en de oproermakers terug gedreven. De samenscholing heeft zich dan ge vormd op de brug der Saóne ten einde te beletten dat men in de kazerne van het gebuerte zou onderrigt worden. De officiers welke na de onderprefek- tuer liepen, om er inlichten te bekomen, hebben zich eenen doortogt gemaekt met den sabel in de hand. Het zigt van de troepen heeft de samen scholing voor midder nacht doen uiteen- gaen. Vyftien der voornaemste schuldigen zyn aengehouden. jmi Lhia QKDILttSfAXl&S» Het ministerie wordt langs alle kanten aengevallen op dat het menigvuldige on- regten tegen het volk gepleegd, erstelle. De militie wetten worden met geweld aengerand het ministerie luistert niet naer de plegtige vertooningen er tegen gedaen; men vraegt dat het gouden geld moge koers hebben het ministerie is'er tegen. Nu vragen de molenaers van Roo- sebeke, Caneghem, Avelghem, Oostcamp, Thielt, Anseghem, Meulebeke en van vele andere gemeenten, dat men hun regtdoe, met het verminderen hunner patenten. Zy Vallaeys; zy wierden geprezen i3g 172 ponden grooten. Op 7° september deed Pieter Jacobus Dumortier inken van zieke beesten. Vier zyner koeijen en twee kalvers wierden gedood. Hy ontving voor prisie 39 172 ponden grooten. Twee dagen later Pieter— Albertus Merlevede, gebeur van Dumortier, wierd door de ziekte in zyne beesten aengevallen, hy verloos 5 koeijen en 2 kalvers, te samen weerd 58 172 ponden grooten. Dagelyks gingen van hofstede tot hofstede tien dragonders, een voetganger van het regiment Los Rios en zestien mannen van de burgerwacht, ver gezeld van twee gendarmen. Voor ieder besmette hofstede stonden twee schildewaehten der burger wacht, die den toegang tot de hoeve beletteu en levensmidels verschaften aen de opgeslotene lands lieden. Te Zuydschote, op de hofstede bewoond door Charles Delva,borst de plaeg uit op 17nseptember. De commissaris Van Renynghe, vaü Poperinghe, deed er zeveD beesten dooden en delven. 7.y wierden geprezen 125 ponden grooten. Op 18° september deed zekeren De Huyssere, GAZETTE VAN YPEREN Dit blad versohynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4*00- Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den iea September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel BrievenBekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrcichtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegeionden worden. a—MMIIBNM ■■■■■■■■Ml I 1——

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1