HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang No 30 STAETRUNDÏG OVERZ1GT. Lord Covvley, engelsche afgezant by het fransch hof, heeft aen minister Walewski eene nota behandigd in antwoord aen den brief van het kabinet der Tuilerien, in date van 20" januarius. Het schynl dat het goed verstaen en de vriendschap tusschen de twee hoven ersteld zyn. M. Walewski zal niet meer dringen op dat het nieuw minis terie van Engeland den hill van lord Palmerston aen hel Parlement voordrage; hy zal niet meer handelen over nieuwe middels of straffen te gebruiken tegen de vreemde bannelingen tot dat men in Frankryk zal kennen de uitspraek der vonnissen betrekkelyk de gedingen inge spannen tegen de betigle bannelingen. In hare zitting van 8" dezer heeft de Kamer van Pruissen, handelende over het budjet, zich geuit tegen de exploitatie der yzeren wegen door den Staet. Het Senaet van Washington heeft verworpen den voorstel door generael Honston gedaen, betrekkelyk de bescher ming van midden America. De minister van het inwendige van Pruissen heeft kenbaer gemaekt aen de twee Kamers dat het staelsbestuer begeert dat hare zitlingslyd zou gesloten worde voor Paesschen. Men verzekert dat het pruissische gouvernement dusdaniglyk handelt op dat de Kamers zouden uiteen- gegaen zyn tegen 25" april, tydstip op welk eindigt de magtiging aen den kroon prins toevertrouwd. Wy vernemen dat al de leden van het diplomatisch Korps het staetsbestuer van M. Zuloaga erkend hebben. Het engelsch Parlement heeft zyne werkingen ernomen. De fransche Monileur heeft door eene Nota betrekkelyk de aenhoudingen ge pleegd geheel Frankryk door, uitlegging gegeven over den handel van het staets- AENMERKINGEN OP DE KOEIPLAEG IN DE JAREN 1744-1777. Vervolg en einde. (Zie Nummer 29.) Wy hebben hooger gezeid dat de luitenant Jooris verplaetst was uaer Brugge, om de plaeg in het Noorden te dempen en uit te roeijen. Zoohaest dieambtenaer te Brugge aeogekoraeu was, gebood by aenstonds de dry nooderlyke poorteu der stad te sluiten, om alzoo deu handel met de besmette streken te beletten. Daer door kwam er te Brugge zoodanig gebrek aen levensmiddelen, dat welhaest alles dry dubbel kostte, en dat er byna geen voor- raed te krygen was voor geld. Het klein volk begon te murmureren en klagten te doen aen bet magis- traet der stad, hetwelk verkiaerde dat bet de schuld nietwas van helstadsbestuer, dat dusdanige middels wierden gebruikt; dat de Commissaris Jooris volmagtigd was. De vrouwen van het klein volk liepen naer de Koornbloem, alwaer de luitenant Jooris geherbergd was, en vroegen dat de dry poorten zouden naer gewoonte geopend worden. besluer. Deze aenhoudingen zyn geschied by gevolge eener regeringslooze beweging die men ontdekt heeft. De verjaerdag van 24" februarius was door de muitmakers gekozen om hunne pligtige pogingen ten uitvoer te brengen. Gelukkiglyk heeft de wakende oog der politie den oproer voor komen. Zonder twyffel had deonbezonnene en ongelukkige onderneming van Chalons- sur-Saöne betrek met de andere samen zweeringen. M. Broffet'io is gekozen tot voorzitter der commissie aengesleld door de piemon- teesche Kamer tot onderzoek van het wetsontwerp op de samenzweeringen. Een groot getal fransche bannelingen zyn uit Geneven te Berne aengekomen. liet gouvernement zal aenstonds aen ieder een dier bannelingen zyne verblyfplaets aenwyzen. Men schryft uit den Haeg M. Rochussen heeft een nieuw ministerie samengesteld. M. Van Bosse, is minister der finantien, de baron de Golslein is belast met de uitwendige zaken, M. Van Gondriaan met de inwendige en M. Booth met de justitie. De oude ministers van oorlog, zeevaert en godsdienst behouden hun ambt. In de zitting van 11" dezer, heeft M. Bodkin, die de zaek tegen Bernard, betigt als medepligtigen van Orsinials regter van het engelsch gouvernement, vervolgt, gevraegd dat de betigte zou verzonden worden voor het hoog-geregtshofals pligtig van de doodstraf. De advokaet heeft geprotesteerd tegen deze beslissing en het volk heeft de woorden van den advokaet aenveerd met handgeklap. Aldus ziet men dat de engelsche wetten bekwaem zyn om le straffen alle kwaed bedreven tegen het der volkeren en der mogendheden wel varen, dit doet eene effening in het vrien- delyk verhopen tusschen de fransche en engelsche staetsbesturen. Orsini en Pieri zyn te Parys ont- Hy antwoordde dat hy handelde volgens bevel van zyne Majesteit, en dat het welhaest zou beteren. Na verschelde vertoogingen aen het magistraet en aen den luitenant Jooris vruchteloos gedaen te hebben, liep het volk op j 9° november 177 1 in meerderen hoop naer de Koornbloem, schreeuwende dat Jooris de markten moest laten voorzien. Jooris oubeweeg- baer blyvende in zyne voornemens, beeft bet grauw zich verstout met steeneu op hen te werpen, zoodanig dat by door eenen steen op de borst getroffen, grootelyks beledigd wierd. De eerste stap was gedaen, het teeken van opstand was gegeven; het volk was aenstonds by eengerot, en begon zoodanig steenen te werpen, dat bet als eene vlaeg was. De luitenant was genoodzaekt te vluchte; by meinde zich te ver bergen in de hooistallen der hostelry, maer de dienstboden beletten hem dit te doen, vreezende dat, het volk hem aldaer vindende, de stallen zou in brand gesteken hebben. De vluchteling liep dan in de kelder en verbergde zich, ten besten mogelyk zynde, tusschen de fustagien. Het volk, hem gemist hebbende, schoot in hoofd geworden op de plaets de la Iloquelte; het doodsvonnis uitgesproken tegen de Kudio is door den Keizer veranderd in eeuwigdurende dwangarbeid. Het huwelyk van den Koning van Portugael met de prinses Stefanie van Hohenzollern is vastgesteld op 20" april. Het spaensch ministerie heeft van de Kamer een teeken van vertrouwen ver kregen door de stemming van 't budjet voor 1858 in den zin van het ministerie. Men zegt dat op 5° januarius een afgezantschap van den Keizer van Japonien vertrokken is naer Amerika, om van daer naer Europa over te varen. De neef des Keizers, Tsi-cuzen, is aen het hoofd van dit gezantschap, hetwelk samengesteld is uit dertig personen, die allen ingescheept zyn te Simoda, op het hollandsch schip Samarang. Het staetsbestuer van Geneven heeft de italiaensche sociëteit van ouderlingen bystand ontbonden en de uitdryving over de grenzen geboden van twaelf Franschen en vanzeventien Italiaensche bannelingen. I1ET PETITIE HEGT. Het artikel 21 onzer Constitutie zegt Een ieder heeft hel regt om aen de open- bare overheden petitien toe te zenden geteekend door eenen of meer persoo- nen. Dit is zonder twyffel een der kostelyksle regten door de Constilutien gewaerborgd aen de onafhangelyke volkeren; het is een regt dat strekt tot het erstelleu van alle onregt door een staetsbestuer of door andere besturen, aen het volk gedaen. Sedert eenige maenden dat de liberalery aen het roer onzer staetkunde zit, en door geweld, meerderheid in onze Kamer ge worden is, is hel regt van petitie leelyk verkrenkt en door de liberalen te kort gedaen, ten nadeele van ons allen. Zie hoe dit geschiedt. dusdanige razerny, dal het ai de deuren en vensiers der Koornbloem aen stukken smeet. Het garnizoen kwam onder de wapens toegeloopen, en eenige soldaten losten hunne fuzieken. De kolonel van bet regiment Los Rios verbood aen zyn volk nog te schieten zeggende dat hy zyn volk niet wilde wagen, voor eenen man. Het granw, daer door stouter geworden, brak in de Koornbloem om den luitenant aen te vatten. Deze, ziende dat hy het niet lang in de kelder konde uithouden zonder aengevat te worden, vlugtte door een venslerken op het dak, en ver bergde zich onder eene goot, alwaer hy bleef zitten tot dat de opstand gerust was. In den avond vlugtte by in soldaten kleederen vermomd tot de kazernen, alwaer hy verbleef tot 's anderendags, toen hy in stilte naer Gent vertrok. Men rekent dat de schade aen de Koornbloem gedaen beliep tot 4on guldens wisselgeld. Eenige dagen na dit voorval deed de luitenant Jooris plakaten plakken aen de poorten van Brugge, waer by by 4oo guldens beloofde aen allen die hem zouden de aenleiders en de belharaers van GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-00* Voor de provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergang begint met den ien September. EN VAN BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den GODSDIENST EN VADERLAND. Donderdag, toegezonden worden.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1