Gazette van Yperen. hel ministerie, dat noch reglslreeks, noch zydelings van de vryheid van liefdadigheid wilde, zal welhaest verpligt zyn dezelve te aenveerden. De oproer van mei zal hem daer in ten minsten niet gediend hebben, aengezien M. Frère zyne willekeurigheid veroordeeld en afgekeurd ziet, tot in zyne eigene stad. Eene gelyke zaek is hangende voor het hof van appel te Gent. Geen twyfïel of dit hof zal eene uitspraek doen gelykvormig aen die der andere geregtshovenzoo wel van eersten aenleg als van het hof van cassatie. De liberale ministers Frère en Rogier met MM. De Haussy en Tesch, hebben van over tien jaren de verwarring gebragt in de zaken van liefdadigheidzy hebben een oneindig kwaed gedaen aen de armge- stichten. Nu, is hunne handelwys veroor deeld door de geregtshovenzy hebben wat zy verdienen. 'T is eene schande voor hun, 't is eene schande voor geheel de liberale kliek, die, ons land in mei II. onwenteld hebben,om hunne dwaze gevoelens nopens de weldadigheid te doen zegevieren. Zy zyn veroordeeld door de tribunalen,... Schande, oneer, voor de liberalen!! Hel voorwendsel dat zy gebruikt hebben om aen 't hoofd te geraken is door de onaf- hangelyke geregtshoven veroordeeld en als valsch gebrandmerkt. KAMER iJeR VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zes verzoekschriften vragen de veran dering der militie wetten in den zin der vrywillige dienstnemingen. De Kamer onderzoekt het koophandel traktaet geslo ten met Sardinien. M. Lelièvre spreekt ten voordeele van het traktaet. M. Vanderdonckt vraegtaen den minister van het uitwendige eene uitlegging op het artikel 2. De minister antwoordt dat dit artikel het zelfde is als het art. 6 van het traktaet van 1831. M. Rodenbacli zegt dat hy denkt dat de wetten op de makelaers moeten erzien worden. Het traktaet wordt goedgekeurd door 75stemmen tegen eene (M. Vanderdonckt.) Men gaet alsdan over tot de stemming van verscheidene wetsontwerpen die het gemeene regt van inboorlingschap toe staen. Het groot inboorlingschap wordt toege- slaen aen M. den graef d'Hemricourt de Grünne door 73 steramen. Vyf verzoekschriften, onder andere eene geteekend door de inwoners van Wyt- schaele, vragen de afschaffing der militie wet. Het dagorder handelt over het verslag van verscheide verzoekschriften. M. Vanderdonckt, verslaggever. By ver zoekschrift uit Florenville gedagteekend, verzoeken de onderwyzers van dit kanton de Kamer, hunnen toestand te verbeteren. De kommissie besluit tot het verzenden van het verzoekschrift, aen M. den minister van binnenlandsche zaken. Aenveerd. Daerna treedt de Kamer in geheime zit ting om over haren budjet van 1859 te beraedslagen. Om 4 ure min een kwart wordt de open bare zitting ernomen. M. Delacoste spreekt ten voordeele van den eeclooschen yzeren weg,en vraegt dat de stad Diest ook met den yzeren weg van den staet zou verbonden worden. Het wetsontwerp betrekkelyk den yzeren weg van Eecloo wordt aenveerd met een parigheid van 76 stemmen. Eenige moienaers en olie stampers vra gen dat hun patentregt verminderd worde. Door 11 verzoekschriften wordt de afschaffing der militie loting gevraegd. Men gaet over tot de discussie van het wetsontwerp dat bygevoegde credieten toestaet aen het departement van het inwendige. M. H. Dumorlier spreekt tegen de 14,000 fr. aglergestelde schuld, welkede minister wil toeslaen aen de provintie Luik. De minister schikt zich naer de veran deringen voorgesteld door de middenseklie, en de wet wordt aenveerd. Men beslist ook dat de sectie van Gru- pont zal afgescheiden worden van de ge meente Masbourg. De minister legt neder het budfet van het inwendige voor het jaer 1859. De Kamer heeft zich heden in geen genoegzaem getal gevonden om te zetelen; 50 leden hebben alleenlyk aen de naemop- roeping beantwoord. De zitting is op heden om 2 ure verzonden geweest. M. Frère, minister van finantien legt ten bureele het budjet van wegen en middels voor 1859 en een ontwerp van by gevoegd krediet voor het departement van binnenlandsche zaken Aen het dagorde zyn de algemeene rede- twisten over het budjet van 's lands werken. M. Rod en bach vraegt de gelykvormige laks der brieven aen 10 cenlimen. M. Alph. Van den Peereboom herinnert op welke voorwaerden de Kamer in 1849 de toet op de den post betreffende hervorming heeft gestemd. De taks van 20 cenlimen werd bestreden en de Kamer keurde eene wyziging goed die de talcs op 10 c. bragl. Het Senaet verwierp de wyziging en herstelde de taks aen 20 cenlimen. Als overeenkomst, nam men de taks van 20 c. aen, tot op het oogenblik dat de post eene zuivere opbrengst van tivee miljoenen zou bereikt hebben. Deze toevalligheid is sedert het jaer 1854 verwezenllyk geworden, en de ondervinding der laelsle jaren is doorslaende genoeg op dat men niet aerzele de hervorming te bekrachtigen. Het is de pligt van de liberale party den weg der praktische verbeteringen in te slaen. Want wy zyn hier in groote meerderheid; hel kabinet bezit al ons vertrouwen; maer ivy verslaen geenzins dat het niets verrigt. Wy willen dat het te werk gae en dat het ziyn pro gramma doet kennen. M. Coomans legt hel verslag neêr over de talryke verzoekschriften die aen de Kamer zyn toegezonden gewordenten einde eene aen- zienelyke verandering te bekomen in de wijze der ligting voor het leger. De Kamer beveelt de onmiddelyke indruk- geving en uitdeeling; de bepleiting er van is na het dagorde gesteld. HALSREGTING VAN ORSINI EN PIERI. Orsini en Piéri hebben zaterdag 13n om zeven ure s'morgens de doodstraf tegen hun uitgesproken, ondergaen op de plaets La Ro- quette, te Parys. Daegs te vooren had Orsini zyne biecht gesproken aen den abt Hugon, aelmoessenier van het gevang. Piéri heeft, eenige oogenblik- ken voor dat hy op het schavot geleid wierd, ook gebiecht aen den abt Noltelet, aelmoesse' nier der Conciergerie. Orsini heeft, gedurende geheel den tyd zyner gevangneming, byna niet gesproken; zyn liair was gansch wit geworden. Piéri in tegendeel heeft veel geklapt en is al zingende ter dood gegaen. Beide pligligen waren gekleed met een wit hemde, en een zwart floers op het hoofd. De politie vreezende voor eene beweging onder hel volk, had van 's morgens vroeg vele troepen tot de gereglsplaets gestuerd en belets, dat het volk lot by het gevang zou naderen. Alles is geschied zonder de minste beroerte. Alzoo zyn deze twee pligtigen gestorven die, door hunne euveldaed, gepleegd op Wjanua- riusniet alleen Frankryk, maer gansch Europa hadden in rouw en oproer kunnen dompelen. Dat hunne dood diene tot les aen de demo craten en aen de opstandelingen van alle landen die niets anders voor oogen hebben als het menschdom ten onderen te brengen door hunne revolulionnaire aenslagen. YPEREN. Wonder is het, dat nu de ossen, koeijen, verkensen schapen aen eenen natuerlyken prys zynde, het geslagtvleeschzyne pryzen niet vermindert, die altyd zoo hoog zyn dat het zelve een voorwerp van onbekende pracht voor het meestendeel onzer werk lieden geworden is. Van het roet en de huiden, die nogtans ook van de slagling afhangen, zyn sedert eenigen tyd de pryzen merkelyk gedaeld. Het vleesch alleen blyft duer ten gevolge der overeen komst onder de beenhouwers. De zon-eklips heeft maendag daer omtrent zyne beloften gehouden gelyk het nieuw politiek de zyne houdt. Er stond overal veel volk te kyken met zwarte gla zen op den neus; de eenen zagen iets, de anderen bemerkten niets, en velen zegden dat de zon-eklips zeer weinig liberael was. De yzeren wegen van West-Vlaenderen hebben gedurende de maend january van dit jaer 68,338 fr. 94 c., ontvangen; dus eene vermindering in de ontvangsten van 6,890 fr. 14 c., vergeleken by dezen van verleden jaer die eene som van 75,229 fr. 08 c. opgebragt hebben. Een koninglyk besluit van 12" maert aenveerdthetonlslaggegevendoorM.Santy van zyne bediening van deurwaerder by de regtbank van eersten aeuleg te Yperen. ARRONDISSEMENT YPEREN. Juréen van ons arrondissement voor de tweede serie van het tweede Icwaertael 1858, welke te Brugge zal beginnen woensdag 7n april. MM. L. Merghelinck, grondeigenaer te Yper. E. De Vos, landbouwer te Zuyd- schote. P. Cappelle, negociant te Waesten. Boesinghe. Een daglooner werkende aen de uilroeijing van een bosch, heeft omtrent 1000 kopere spaensche oortjens gevonden die geslegen zyn onder het be heer der Aertshertogen Albertus en Isa bella. Waesten. Maendag morgend, is alhier het lyk van den genoemden Jakobus Nut- ten, dienstknecht, oud 50 jaren, geboren te Passchendaele en woonende by den landbouwer H. Parret, langs den openba ren weg gevonden geweest.De oorzaek der dood van dezen ongelukkige moet toe geschreven worden aen gedane overdaed van drank die eenen bloedaendrang naer de herssens veroorzaekt heeft. Kitting van II'11 Maertc. Kitting van Maerte. Zitting; van 13en HEaertc. Zitting; van 151'11 Kaerte. Zitting; van den 4G*n Kitting van lï'® Maerte.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3