No 32. HET ARRONDISSEMENT. fste Jaergang. Fuad-Pacha is benoemd tot afgezant van Turkyen by de aenstaende konferentien van Parys. De Montenegryners, ten getalle van 800, hebben het oostenryksch grondgebied geschonden en zyn in Herzegovine gedron gen- in de Sutorina hebben zy alles ver brand. In hare zitting van 21" maerte beeft de tweede kamer van het Groot hertogdom Baden, zonder betwisting en met eenpa righeid het wetsontwerp gestemd, door het welk de civiele lyst gebragt wordt op 752,490 guldens in plaels van 652,490 guldens. De minister van staet heeft de kamer bedankt over deze stemming, engezeid dat hy den Grooten Hertog zou kennis geven over deze mildadigheid. Met spaensch gouvernement heeft aen de Cortès eene wet voorgesteld tot afschaffing der slaverny in de spaensche koloniën. Hel senaet heeft ook den oorlof gestemd door het kabinet gevraegd, om te mogen het budjet van 1858, werkstellig maken. M. Roebuck heeft in hetengelsch huis de afschaffing voorgesteld der bediening van lórd-luitenant van Ierland. M. Muller heeft verzocht dat de kamer geene beslissing dieswege zou nemen. Lord Naas, sekrelaris voor Ierland heeft zich, in den naem van het gouvernement, gesteld tegen den voorstel van M. Roebuck, die met 255 tegen 116 stemmen verworpen is. Lord Malmesbury, heeft aengekondigd aen de kamer der Lords, dat Watt, de mecaniekoppasser van de Cagliari, aenge- komen was in Engeland en dat zyn mede gezel Park te Napels was losgelaten mits borge stelling Het engelsch kabinet heeft aen het par lement den bill aengehoden belrekkelyk het nieuw besluer der Indien. Volgens dezen bill zoud er een sekretaris van staet benoemd worden voor Indië, als ook een raed van negen leden, aengesteld door het gouvernement en van nog negen andere leden, gekozen door de hezonderste koop handel steden van Engeland en door de aklionarissen der Indische kompagny. Het pensioen van die leden zou hestaeu uit duizend ponden sterling, en zy zouden geene leden mogen zyn van het parlement. De bill behelst ook eenen artikel, waer by er eene kommissie zou worden benoemd om den staet der finantien van Indien te onderzoeken. Deze hill is door de kamer gunsliglyk aenveerd geworden. M. Valerie heeft in de kamer van Piemont het verslag nedergelegd op de wet van den jury en op de straffen tegen de drukpers. De discussie zal maer plaels hebben na Paesschen. Men zegt te Brussel dat M. Barrot afgezant van Frankryk alhier, in 't korte zou vertrekken, en dat M. Van Praet sekretaris van Koning Leopold in zyne bediening zou worden vervangen door zynen neef M. Devaux zoon van den volks- vertegewoordigen. Te Parys en te Londen spreekt men van niets anders als van de benoeming van Marschalk Peiissier in plaelsvervan- ging van M. De Persigny, als franschen afgezant by het hof van Engeland. Al de dagbladen betuigen hun genoegen. Men zegt dat Koningin Victoria aen Keizer Napoleon eigenhandig geschreven heeft om haer genoegen en voldoening wegens deze benaming uit te drukken. HERZIENING DER K1EZERSLYSTEN. Een van de grootste belangen onzer opinie is te zorgen, dat men de kiezers- lyslen opmake gelyk het de wet vereischt. De mannen van de nieuwe politiek zyn er maer al te dikwyls in gelukt door het opmaken derzelve, baes te spelen in al de kiezingen. Men brengt van den eenen kant een deel namen op de lyst van mannen, die men weet aen zyne opinie te behooren, en men laet er van af, die van andere gezindheid zyn. En daer onder ons veel rnenschen gevonden worden, die met hert en ziel aen den vrede en de rust gehecht zyn, strekt zich deze gehechtheid dikwyls tot de flauwhertigheid, lafheid en vergeten van zyne duerbaersle pligten uit. Elke kiezer moet zyn regt doen gelden, en het uitoefenen, of het is een slecht burger. Dat is de grondwaerheid van ons bur- gerlyk hestaeu; miskent men deze, dan ligt ons heel politiek systeem in duigen. Het is omdat onder onze party zoovele kiezers nalatig zyn in te zorgen, dat zy by tyds op de lysten staen, dat vele kiezingen ons geheel en al tegendraeijen. De bewa rende of katholyke kiezers hebben de grootemeerderheid. Willen wy dusernslig, dan loopt het valsch liberalismus op een einde. Men zorge dus op de lyst te staen, die legen 20" april overal moet aengeplakt worden; hiertoe heeft men tyd van I" lot 20° dier maend om zyne stukken de rege ring of het gemeentebestuer in te zenden. Om ingeschreven te worden op de kiezerslyst voor het gemeentebestuer, moet men 1° Belg geboren of genaturaliseerd zyn en 21 jaren oud 2° Zyne wezenlyke woonplaets hebben in de gemeente van 1" january des jaers, waerop de kiezing geschiedt. 3° Dertig franken kontribulie betalen in de steden van 5 lot 10.000 zielen, twintig, in de gemeenten van 2 tot 5 duizend en vijftien op de minderen. Hierin zyn begrepen de patenten van allen aerd ook die op het verkoop van dranken. De man telt de contributien van zyne vrouw en de vader die van zyne minderjarige kinderen by de zyne. Eene weduwe kan haren zoon, en by gebrek haren schoonzoon in hare plaets aenstellen met regt van wederroeping. Om op de lyst te komen moet men inleveren aen het gemeentebestuer I" Zyne geboorleakt of akt van natura lisatie; GAZETTE VAN YPEREN Dit blad ver.schynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving'by jaer Voor de stad. Fr. 4"°°* Voor de provinciën. Fr. 4"^o. De Jaergang begint met den icn September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien .centiemen den drukregel Brieven, Bekeudmakiugen en Geld moeten aen den uitgever Vrcichtvry toegezonden worden. L)e bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. STA ET RIJN DIG OVERZIGT. EEME ROOVERSBENDE OMSTREEKS YPEREN TEN JARE 1 772-74. Criminele sententie tot laste van Pieter- Joannes Philippus - Jacobus en Ferdinande FlamezJoannes - Baptista HomezRoeland Ollevier, Jacobus en Joannes Matton, mits gaders Pieter- Jacobus Ruone geaccuseerde ter cause van de dieften en brake door hun begaen. (i) I. Gesieo by Mynheeren Schepenen der Zaele ende Kasselrie van Yperde stukken van den processe voor hun extraordinairlyk beleed en vervolgd etc. en op alles rypelyk gelet. Myn voornoemde heeren regt doende ten regarde vaü Pieter Flainez ende Joannes-Baplista (i) Wy hebben de eigeiiaerdige spelling vaü het oor- sprongelyke sluk behouden. Bebigt van allergrootst belangen. Homez, verklaeren deselve overtuygd en over wonnen zoo door hunne eigene bekentenissen als andersints, van op den 29" january 1772,'s uch- tends gekomen te zyn van Roesbrugge. benevens andere geaccuseerde al voorsien van stokken, en Pieter Flamez daer en boven gewapend met een pistolet gelaeden met buskruid zonder lood. Dat zy alsoo te santen gekomen zyn tot het eerste huys over de herberge geuaentd de Citadelle, langs de cachyde van Meenen, buyten deze stad, alwaer zy gevonden hebben den geaccuseerden Ferdinande Flamez, tnet wie zy al te samen gegaen zyn naer deszelfs huys op Zillebeke dat zy na al Ie samen geeëten te hebben, hun zwart geraaekt hebben met gestampte kolen en zoo t'samen, des avonds, vertrokken zyn naer den huyze van Joannes Vol- bout, landsman op de parochie van Langernarck, niet opzigt van hem te bestelen, en wnuof Pieter Flamez aen zynen broeder Ferdinande, ontrent veertien dagen te vooren gesproken en propositien gedaen had; dat zy, aldaer toegekomen zynde, eerst bezien hebben, op liet zeggen van Joannes Homez, om een gat te maeken met een mes tussehen den post en bet leem van den agterweegen gewaer geworden zynde dat denzelveu weeg langs binnen beslegen was met berd, zyn zy gegaen tot de voorvensters alwaer zy getragt hebben de houten kolommen af te breken; doch door vreeze van gerugle door het kraeken derzei»e kolommen, hebben alsdan besloten langs den zoldervenster in het buys te geraeken wanneer een of twee der geaccuseerde een ladder gehaeld hebben cyt het wagenkot; dat de zoldervenster geopend zynde geweest door eenen der geaccuseerdePieter Flamez den tweeden langs dezelve venster in den zolder is geklommen, alwaer hy, benevens eenen anderen mede geaccuseerden, ontsteken hebbende, met het vuer van hunne pypen eene gewyde keers, die medegenomen was geweest ten hnyze van Ferdiuaude tlamez, outweerd heeft drie oost

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1