Gazette Tan Yperen. 2° Een uittreksel uit de rol der direkte belastingen, die bewyzen dat men den kiescyns belaelt in 1858; 5° De proeve, dat men in 1857 otfk den kiescyns belaeld heeft, ten ware men by regtstreeksche erfenis in kiesregt zy ge treden. Dieextrakten kan men by den ontvanger bekomen, die ze moet afleveren op los papier, mits betaling van tien centiemen. Het is genoegals men eigenaer is van een goed, dat men bewyze dal dit ons toe behoort, zonder dat de naein des eigenaers op de rol der belastingen staet. De grond lasten tellen voor den eigenaer. Om op de kiezerslyst voor de provin- tiale staten te komen, moet men 25 jaren oud zyn en ten minste 43-20 franken kontribulie betalen. Ook mogen hier de weduwen hare zonen of schoonzonen delegueren. En om op de kiezerslyst voor de Staten kamer of Senaet geplaetst te worden, moet men zelve dien laetsten kiescyns betalen. Dat dus alwie regt heeft om kiezen, zorge op de lyst te komen; die er op ge- staen hebben, kunnen er, zonder daervan verwittigd te worden, niet afgeschrapt worden. (Wordt vervolgd.) Waer gaet al ons geld naer toe? Zonder te spreken van al de vette pen sioenen, van al de miljoenen die de libe rale minister Frère gebezigd heeft tot het delven van den vaert der Maes, om langs daer, de kolen van het Luikerland naer Holland over te voeren, zien wy nu en dan in de betwistingen der Kamers waertoe ons geld gebezigd wordt. In de zitting van 20" maerte heeft M. de volksvertegenwoordiger Tack, bewezen dat de Staet, anderzins gezeid de schatplig- tigen, in 1856, aen de sociëteit van den westvlaenderschen yzeren weg betaeld hebben eene som van 306,407 franken, om de achterstellingen van ditjaer te dekken. Wie trekt al die franken? Eenige engelsch- raans, welke aktionarissen zyn in die onderneming. Het is dan niet te verwon deren dal wy zoo te klagen hehben over onzen yzeren weg. Dat hy goede of slegte affairens doe, de aktiedragers zyn altyd verzekerd dat zy zullen belaeld worden. Dit hebben wy *te danken aen het eerste ministerie Frère-Rogier. M. Thiéfry, liberale volksvertegenwoor diger van Brussel, heeft aen hel land eene andere daed kenbaer gemaekt, die bewyst wat het ministerie met onze kluiten doet. Het organiek besluit op de posten stelt vast dat het pensioen van den algemeenen inspecteur der posten zal zyn van 8,000 franken; welnu het staet in den budjet bekend voor 12.000 franken, dus de helft meer dan het zou moeten wezen. Het is nog niet al. Alhoewel M. de inspecteur verscheide plaetsen gebruikt in het gebouw van het ministerie en in de noordstatie te Brussel, geniet hy nog voor huispagt 5,500 franken 's jaers, en men geeft hein voor reiskosten alzoo iets dat men naemt 3,932 franken by den jare. Dit maekt al te samen wat meer dan negentien duizend franken. Een post-inspecteur is dan een duere vogel De arme land facteurs winnen hun geld zoo gemakkelyk niet, alhoewel hunne dienst zoo hard valt, bezonderlyk in den winter. Wy zouden nog kunnen eenige byzon- derheden aenhalen nopens het op het pensioen stellen van alle slag van ambte naren en bezonderlyk van krygsoversten, die nog veel dienst aen het land hadden kunnen bewyzen, maer die men liever aen 's lands schatkist doet knauwen, om het budjet te zien vermeerderen en de contri- butien te doen vergrooten. Wy zullen per naeslen nog daer over spreken. Iedereen weet hoe eiken keer dat minister Rogier in het ministerie is komen zetelen, hy het geld niet heeft gespaerd en de con- tribulien altyd verhoogd zyn. Daer is het weldaed welk het liberael ministerie ons wederom zal schenken en als de liberale heeren later het niet meer zullen kunnen houden en hunne plaetsen zullen overlaten aen anderen, dan zullen hunne gazelten den hoorn blazen en tuiten aen wie het hooren wil, dat de schulden, die het land moet betalen, gemaekt zyn door het kleri- kael. tVlen zal zelfs de priesters beschuldi gen dat zy het geld verkwist hebben, en dat M. Rogier met zynen aenhang daer in onnoozel is!... Gelooft die 't wilt, den praet der liberale knoeijers. De schotelgasten eten de kruim en laten de drooge korsten voor anderen. Honderd en dertig millioenen waervan er acht gebruikt worden door het ministe rie van het inwendige. Onze liberale ministers, die alles wisten te beknibbelen, toen zy aen hel roer der staetszaken niet waren, zyn verre van te spreken van de contributien te verminde ren; altyd meer en nooit genoeg, daer is de beslieringwyze die zy hebben aengeno- raen. De liberale kliek riep luid op in de Ka mer, toen zy minderheid was, dat vele kleine ambtenaren, zoo als schoolonder- wyzers, gemeentesecretarissen enz. te wei nig betaeld wierden, en dat er moest voor zien worden in hun eerlyk en treffelyk be- staenvolgens den dienst welken zy aen het land bewyzen. De liberalen spreken daer niet meer van, sedert dat zy zelve budjetten maken en stemmen. Zy spreken van wat miljoentjes te plakken aen den nieuwen budjet en....de burger, de boer zal 't al betalen. Spreekt men aen de ontvangers van hun te betalen met gouden geld men ant woordt, dat goud geen geld is, dat de li berale ministers het gezeid hebben. Aldus houdt men zich niet te vreden met de con tributien te vermeerderen, maer men stelt nog deschatpligtigen in de onraogelykheid van te betalen, by gebrek aen munt. Hetismeerdautyd datmen de contribu tien verminderedat men er beter gebruik van make dan men het gedaen heeft en doet. Ons geld moet niet verkwist worden om ten voordeele van partygeest, creatu ren te maken dewelke in de kiezingen wer ken en rondloopen om hunne denkwyzete doen zegevieren. Daer wy van kiezingen en van contribu tien spreken, moeten wy nog onze lezers doen bemerken, dat wanneer de kiezingen aenstaende zyn, de liberale gazetten nooit verzuimen te zeggen dat het de priesters zyn, die de oorzaek zyn van de verhooging der contributien. De liberalen zwygen, ge* lyk stomme visschen, zoo lang zy aen het schotelken zitten en dat zy den koek ver- deelenmaer zoohaest er gevaer is voor den hond het been afgenomen te worden, dan grolt en byt men tegen de priesters, tegen de bewarende party, tegen deze die willen het bestuer op eenen beteren voet stellen en de gespaerzaemheid inbrengen kost dat kost. By een jaer zal men hooren en zien dat ons gezegde waer is. Aen het dagorde der zitting van de Kamer op den 26° 11. was het verslag van M. Coo- mans over de verzoekschriften, die de her vorming der militie wetten vragen. M. Thiefry heeft het volgende dagorde voorgesteld De Kamer, zonder zich op te houden by de vraeg tot afschaffing der rekrutee- ring door het loten, verzendt de petitien naer den minister van binnenlandsche zaken, in wat betreft de vraeg tot andere veranderingen, welke voordeelig aen de militie wetten zouden konnen gebragt worden. Dit dagorde is ter stemming gelegd zynde aengenomen met 76 stemmen tegen 5 onthoudingen. indische neusdoeken die aldaer op den zolder waren hangende aen eene koorde, waeraf Pieter Flamez eenen heeft geprofiteerd. Dat zy den trap afgekomen en de zolder deur ingedreven hebbende met braeke, Pieter Flamez de deure van het huys heeft geopend, alswanneer de andere geaccuseerde binnen den huyze zyn gekomen uytgenomen Joannes Homez en Ferdinande Flamez, die buyten gebleven zyn; Joannes Homez geduerig loopende rond den huyze. Dat degene die binnen den huyze waeren denzelven Joannes Volbout, of zyne huis vrouw genoodzaekt hebben te geven de sleutels van de kasse en van de koffers, met menigvuldige dreygementen,zelfs van hun het leven te benemen. Een van hun, te weten Pieter Flamez geduerig Volbout ter zyden houdende met een pistolet op de borst. Dat gezeyden Pieter Flamez, eerst met den sleutel heeft geopend de kasse staende op den slaepkamer, waer hy heeft uitgenomen en ontweerd eene lange koperen tabak doos, waer op gegraveerd HOE VEEL BEDRAGEN DE ONKOSTEN VAN t'land, JAERLYKS? was de offerande van Abraham. Daer in waren twee gouden knopringen en een paer gouden ooringen met knoopkens en peerelkens daer onder. Niet konuende den koffer openen, zy hebben Volbout genoodzaekt uyt zyn bedde op te staen en den koffer doen openen met den sleutel daer op passende. Volbout dit gedaen hebbende, zy hebben hem genoodzaekt naer zyn bedde weder te keeren. Pieter Flamez heeft hem en de vrouw voor het bedde blyven observeren, hun bedrey- geude met het pistolet in de hand indien zy zouden geroerd hebben. Middelertyd wierd door de andere geaccuseerde uyt den koffer ontweerd omtrent vyf en zeventig ponden grooten, bestaende in diversche specien. Dan heeft Pieter Flainez eene andere koffer, ook in de slaepkamer staende, en toebehoorende aen den dienstbode Franciscns De Clercq, niet geweld opengebroken en daer uyt genomen omtrent drie aogi9«SB- kroonstukken schoen en broek gespen en een heinde. Ten zelven huyze wierd nog ontweerd eene fusiek. Na deze begaene diefte zyn zy al te samen wedergekeerd naer het huys van den geaccuseerden Ferdinande Flamez, te Zillebeke, alwaer het ge stolen geld en de effecten verdeeld zyn geworden. Pieter Flamez verkreeg twee en dertig fransche kroonstukken, zeventien of agtien nieuwe vierden van ducatons, de fuzieke en de koperen tabak dooze met de twee gouden knopringen en het paer gouden oorringen. Hy heeft naderhand de tabak doze gegeven aen Joannes Homez de goudene ooringen aen zyne huysvrouw en hy heeft de knopriogen verkogt aeD eenen zilversmid te Bergen Sint-Winocx. Joannes Homez kreeg uyt het gestolen geld zes en half fransche kroonen. Wordt voortgezet.)

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2