Gazette van Yperen. Indien er niet volledig regt is gedaen geweest aen de verzoekschriften van zeven tig duizend Belgen, die de afschaffing der conscriptie wet gevraegd hebhen, ten min sten is hel slaetsbestuer door de stemming in de Kamer gewaerschuwddat het land veranderingen vraegt aen de mililiewetlen die nu beslaen, op dat het last hetwelk op de huisgezinnen en bezonderlyk die der kleine burgers weegt, verligt worde. Wy zullen zien op welke wyze het ministerie aen die reglveerdige vragen en eisschen zal voldoen, zoo veel te meer dat er mag aengeslipt worden, hoe M. Rogier zelf betuigd heeft, dat er aen de wellen op de militie zekere hervormingen dienen toege past te worden. Hetgene in de Kamer zaturdag 11. komt plaets te hebben, was wel te voorzien. M. Rogier en Cie willen niet gestoord worden. Zy eten, zy drinken en slapen, ten laste van het land; en alles dat hun kan tegen gaen verwyderen zy verre van hunne salons, van hunne zagt geboureerde zetels. Heer Rogier had sedert lang, en nament- lyk in 1837, de noodzakelykheid erkend van veranderingen te doen aen onze militie wetten; nu, dat de man sterk is, hadden de belanghebbende burgers gedacht dat zy van den minister de verandering der militie grieven zouden verkregen hebben. De gazellen van alle koleuren, alle steden en vele gemeenten, bezonderlyk die der waelsche provintien, petitionneren en Heer Rogier wordt gestoord! ja, zoo ge stoord, dat hy aen zyne onderhoorigen buralislen, niet meer en spreekt ten zy met eenen knauw en eene beet. Hy houdt staen dat de petitien voortkomen van de bewa rende party, en dat hetgene geschiedt, een middel is in 't werk gesteld om het libe- rael ministerie om verre te werpen. De man ziet alreeds de katholyken met hunne stembriefjes tot de stembus op trekken in 1839 en 1861 en hy roept uit Wy ver wachten M. Coomans en zyne vrienden in de kiezingen van 1839 en 1861! Hy trotseert de party die hy bevogten heeft in mei en in december door de middels waervan iedereen nog het geheugen heeft; het was toch waerlyk de plaets niet om te spreken van kiezingen, terwyl zeventig duizend Belgen, en het meerderen deel waelsche Belgen, die verre zyn van te willen aen de bewarende party toebe- hooren, hunne klagten aen de Kamer indienen, tegen eene wet, die sedert 89 op onze huisgezinnen zoo pynelyk drukt. Indien Heer Rogier met zyne liberale kliek, eiken keer dat er eenige petitien ter Kamer worden gezonden tegen den dank der liberalen, dezelve verklaert voorts te komen van hunne tegenparty, en die op het onnoozel voorwendsel van liberael en klerikael, in de vuilmande doet werpen, waerom staeter in de Constitutie geschre ven, dat het petitie regt een regt is het welk toegestaen is aen alle Belgen? De kiezers zullen waerachtig den oorlof niet moeten vragen aen heer Rogier om voor of tegen hem en zyne kliek te stemmen; en wy zouden verwonderd zyn indien de zeventig duizend onderteekenaers der petitien, zich zeer voordeelig zouden toonen aen de liberale representanten die, gelyk hunnen baes, hel petitie regt naer den weerlicht zenden. De petitien zyn, op voorstel van den liberalen heer Thiéfry aen minister Rogier toegezonden. Wat zal hy daer mede doen? De tyd zal ons alles leeren; en wy zullen het aen onze lezers op tyd en stond mededeelen. Over die zaek nog eene bemerking, en daermêe 't einde. De twee Vlaenderen hebben van al de provintien minst petitien ingediend; men zou dan, volgens het gezegde van minister Rogier, daer uitmoeten besluiten dat de Vlaenderen de liberaelste van al de provin tien zyn. Nochtans de barometer van het liberalismus wyst wonderlyk anders door den wyzer der kiezingen; wy zyn daer in immers, de klerikaelste van allen; niette min zegt minister Rogier, dat wy hen meest loegenegend zyn. Wilt de minister ons een slrooiken in den neus steken? wy zullen toch niet niezen, maer wel verstaen en onthouden dat liberael zyn, is Menschen plagen, menschen knrjzen, Op menig loon en vele wijzen! De Koning is zondag naer het paleis van Brussel gegaen rond den middag. Aenstonds zyn achtereenvolgenthjk toegekomen de leden der geestelijkheid, de dignitarissen, de magis traten en hooge ambtenaren die uitgenoodigd geweest waren lot de plegtigheden des doopsels van H. K. 11. de prinses Louise-Marie-Amelie. Deze heerlijke en godsdienstige plegliglieid door Z. Em. den kardinael aerlsbisschop van Mechelen voorgezeten, is gevierd geworden in de kapelle van het paleis, die ter dier gelegen heid de zelfde opschikking ontvangen had als by de plegliglieid des huwelyks van 11. K. 11. Mev. de prinses Charlotte met Z. K. 11. den aertsherlog Maximiliaen. 'T is ten halver een dat de liardinael-aerts- bisschop, bygestaen door zyne groot-vikarissen en andere leden der geestelykheid, de pleglig lieid begonnen heeft. De prinses Louise-Marie-Amelie is over de doopvont geheven geworden door de twee vertegenwoordigers van den peter en de meter. De peter, Z. K. 11. aertsherlog Jan van Oostenryk, was vertegenwoordigd doorZ. Exc. M. den baron de Vrints de Truenfeld, buiten- gewoonen gezant en gevolmagligen minister van Z. M. den Keizer van Oostenryk by den Koning der Belgende meterKoningin Marie-Amelie, gravin de Neuilly, door Mev. de gravin de Mérode- Westerloogroot meesteres van het huis des lierlogs en der hertogin van Braband. M. de kanonik Donnetpastor van Sint- Jakobs-op-Caudenberg, koninglyke parochie, stond ook den officieerenden prelael by. De dignitarissen en ambtenaren, die met de persoonen van het koninglyk huisdeel geno men hadden aen de plegtigheid die plaets had toen de geboorteakl der prinses Louise-Marie- Amelie opgesteld werd, waren insgelijks by het doopsel aenwezig. Na de plegliglieid heeft er in de eerezael van het paleis een groot prael-ontbyt plaets gehad voor alle de aenwezigen. De Koning en de koninglyke familie zaten het voor. Daer waren 70 schotels. De aertsherlog Jan van Oostenryk en de koningin Marie-Amelie, peter en meter, had den prachtige geschenken gezonden voor hun vorstelijk doopkind. Na het ontbijt hebben de leden der koning lyke familie hunne gewoonlylce wandeling in de stad gedaen. De koning is naer het kasteel van Laeken teruggekeerd. YPEREN. UITSLAG VAN WE A KAMPSTRYW VOOR ALLE SLACH VAN VEE, op 31° maert 1838. A. Kampstryd voor volle beesten. 1° Volle koeijen sedert ten minsten 6 maenden in 't arrondissement gekweekt. 10 mededingers. l'u Prys Zilveren medalje en premie van 100 fr. Desrameaux Augustus, te Ploegsteert. 2de Prys Zilveren medalje en premie van 60 fr. VereeckeFrancis, te Elverdinghe. 3d0 Prys Zilveren medalje en premie van 40 fr. Lesaffre Alexander, te Gheluwe. 4d6 Prys Bronzen medalje en premie van 23 fr. Vereist Pieter, te Dickebusch. Accessit Blootacker Jan, te Brielen. 2° Volle veerzen van meer dan twee landen, sedert ten minsten 6 maenden in het arrondissement gekweekt. 9 mededingers. Ist" Prys Zilveren medalje en premie van 70 fr. Derycke Anselmus, te Renin- ghelst. 2da Prys Zilveren medalje en premie van 40 fr. Ryckewaert Pieter, te Renin- ghelst. 3de Prys Bronzen medalje en premie van 23 fr. Debaene Karei, te Dickebusch. AccessitDe Burgrave Pieter, te Kem- mel; Debaene Karei, te Dickebusch. 3° Volle veerzen van tivee tanden of min, sedert ten minsten 6 maenden in het arrondissement gekiveekt. lste Prys Zilveren medalje en premie van 70 fr. Yermeulen kinders, Karei, te Elverdinghe. 2de Prys Zilveren medalje en premie van 40 fr. Alexander Jakob, te Rous- brugghe. 5de Prys Bronzen medalje en premie van 23 fr. Vereecke Francis, te Elver dinghe. Accessit Vermeulen-Smagghe, te Elverdinghe; De Meester Francis, te Mees- sen. B. Kampstryd voor vette vee. 1° Veerzen, sedert ten minsten 6 maenden in t arrondissement opgevet. l»ie pryS Zilveren vergulde medalje 18 fr. weerd, en premie van 60 fr. voor de veerze N° A. 8 aen D. Debreu, slagter te Yperen. 2de Prys Zilveren medalje 12 fr. weerd, en premie van 40 fr. voor de veerze N° A. 11 aen F. Debreu. 2° Koeijen, sedert ten minsten 6 maenden in 't arrondissement opgevet. Is10 Prys Zilveren medalje 13 fr. weerd, en premie van 60 fr. voor de koei N° B, 11 aen D. Debreu, slagter te Yperen. 2da Prys Zilveren medalje 10 fr. weerd, en premie van 40 fr. voor de koei N° B. 10, aen Santy, slagter te Yperen. DOOPSEL VAN DE KONINGLYKE PRINSES.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3