HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. Zaterdag len Mei 1858. No 36. Men verzekert dat de Conferentie van Parys byeen zal komen gedurende de laetste veertien dagen van mei, of ten laetslen in het begin van junius. Men zegt dat men aidaer zal handelen over de samenstelling der hertogdommen, over de bevaring van den Donau, over de zaken van Napels en die der hertogdommen van Holstein, enz. De kiezingen hebben te Paris plaets ge had. Zyn gekozen generael Perrot kandi- daet van het staetsbestuer met 10,111 stemmen tegen 7,410 gegeven aen M. Lion- ville kandidaet der oppositie. Jules Favre kandidaet der oppositie en verdediger van Orsini, met 11,303 stemmen tegen M. Perret die 10,166 stemmen gehad heeft. Dederdekandidaet het getal der noodige stemmen niet bekomen hebbende, zal er by dry weken tot eene nieuwe stemming overgegaen worden. Het wetgevende Korps van Frankryk zal zitting houden tot 10" mei. De Bank van het engelsch koninglyk Hof heeft bevolen Bernard in vryheid te stellen, mits hy waerborg offere. M. De Lacy Evans heeft het engelsch ministerie in de zitting van 19eD dezer ondervraegd nopens de wederroeping van lord Howden, afgezant by het hof van Madrid; hy heeft gevraegd of de minister dit niet gedaen had door aendreiging van eenen vreemden Staet. M. Fitzgerald heeft heviglyk geantwoord dat hy deze betigting verwierp en dat de eenigste reden dezer wederroeping was, dat het kabinet van gedacht was dat, in de tegen woordige omstandighedenlord Howden beter door eenen anderen afgezant zou vervangen worden. Men schryft uit Roomen dat de Heilige Vader voornemens is een uitstapje te doen in de provintie Terracine, welke Z. H. voorledene jaer niet heeft kunnen bezoeken. Eene nieuwe moeijelykheid is ont- staen tusschen Persien en Engeland. Dit laetste zegt dat het vredetraktaet niet wordt onderhouden; dat verscheide dui- zende Afghans nog gevangen zyn in Persien en dat eenige streken van den Afghanistan nog niet wedergegeven zyn. De aendacht der staetkundige wereld is gevestigd op hetgene er omgaet tusschen Engeland en Frankryk; al de gazetten houden zich byna met niets anders bezig. Wenigen nochtans kennen den waren staet der zaken. De aenslag van 14" januarius deed het fransch staetsbestuer eenige aenmerkingen maken aen het engelsch ministerie, op dat de politie eene wakende oog zou hebben op de fransche uilwykelingen die zich in Engeland begeven hebben. Het geding van Orsini beweer dat eenige medepligtigen, onder andere zekere Bernard, zich op engelschen bodem bevonden; de politie van dit land, ondersteund door het minis- terie, deed wat in hare magt was om de pligtige te doen straffen. Bernard wierd vry gesproken omdat de engelsche wellen niet toereikende waren gelyk in Frankryk, om deze te doen veroordeelen die, zonder daed van aenslag, samenzweeren tegen vreemdelingen buiten het land wonende. John Buil, anders gezeid het engelsch volk, nog altyd vol vooroordeelen legen de franschen, gelyk deze er van hunnen kant mede bezield zyn tegen de engelschen, heeft zich opentlyk verklaerd tegen het fransche staetsbestuer; de handelwys van 't volk in alle landen is immers de party aen te nemen dergenen, die met regt of zonder regt schynen onderdrukt te zyn. Daer uit zyn gesproten openbare bewy- zen van het volk ten voordeele van Bernard, F'elix Piat en andere fransche demagogen. In tegendeel de engelschen die uitmunten door verstand en fortuin zyn den franschen keizer genegen. De vriendelyke onthaling gedaen aen den nieuwen franschen gezant, hertog van Malakoff, is een nieuw bewys van het goed gevoelen dat de engelsche bezielt jegens Frankryk. Zekerlyk heeft de fransche keizer zich te beklagen over het schryven der engelsche gazetten en namelyk van den Times, over de beweging die onder het engelsch klein volk geschiedt tegen zynen persoon; maer de lagere klas wykt vroeg of laet voor het gevoelen der weldenkende menschen, be- zonderlyk in Engeland, waer de edeldom zoo maglig is. Marshalk Pélissier heeft opentlyk gezeid GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-oo. Voor de provinciën. Fr. 4-5o. De Jaergang begint met den ien September. EN VAN GODSDIENST EN NADERE AND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. STAETKTINDIG OVERZ1GT. EENE ROOVERSBENDE OMSTREEKS YPEREN TEM JARE 1772-74. (Vervolg en einde. Ziet ons nummer 35.) V. En regt doende ten regarde van den geaccu- seerden Roeland 01 Ie vier Jacobus en Joannes Matton, myn Heeren verklaeren de conturaace t'hunoen laste wel by regte geparinstruiseerd, en aenwyzende het profyt van diere, veiklaeren dezelve geaccuseerde Roeland Ollevier, Jacobus en Joannes-Baptista Matton behoorlyk overtuygd en overwonnen te wezen complicen van de diefte gebeurd ten huyze van Joannes-Franciscus Volle bout, van de feitelykheden begaen ten huyze van Franciscus en Frederic Lesaffrevan de diefte bedreveD ten huyze van Maria-Jacoba Le Maire en van die ten huyze van Pbilippus-Ludovicus Leuridon hier boven breeder vermeld. Tot reparatie van welke, hebben dezelve Roeland Ollevier, Jacobus eu Joannes-Baptista Matton, gecondemneerd om opgehangen te wor den en vervvorgd tot dat de dood volge, door den officier van de hooge justitie aen eeue galge dewelke ten dieu effecte opgeregt zal worden ter plaetse ordinaire op de Groote Markt van dezen landhuyze, enz. Epde mits de absentie eu ialitalie ENGELAND EN FRANKRYK. van deze gecondemneerde, zal deze tegenwoordige sententie worden geexecuteerd in effigie op eene schildery, die door deDzelveu officier zal gehangen worden aen de galge. Eu finalyk ten regarde van Pieter - Jacobus Roooehebben denzelven geabsolveerd van de accusatie, en dezen zonder onkosten ordonnee- rende dat zynen naem zal worden gebififeerd uit den register van Ecrouen. Aldus geprononceerd en geexecuteerd den 26°° maerte 1 774. By gevolge vau deze veroordeeling wierden Pieter eu Ferdinande Flamez, als ook Joaunes- Baptista Homez tot het geregt geleid door dry predikheeren te weten Pater Hallanus, Pater Bruyne en Pater Jonckbeere. Hunne doode ligchamen wierden 's namiddags gevoerd naer bet Hooge, en aidaer gehangen aen de steenen galg. Pieter Flamez woonde met zyne vrouw, zynen zoon en zynen zwager niet verre van Roesbrugge, regt over het Sint-Omaersslraetjen en was in dit buys toen by in de raaend september 1773 aenge- vat wierd door Jonkheer De Limon, schepen der kasselery van Yperen. Deze bende deugenieten heeft veel gestolen en ook geld afgepersd by middel van valscbe brieven. Onder ander ondere schreef Flamez eenen brief ondei teekend F. Devicq, pastoor van Oostcappel, W-A-—1— 11 1 J-MJ» aen den onderpastor van Killem,dezen verzoekende te willen in ieeniug geven vyftien kroonen. De onderpastor ontdekte de list en Flamez ontsnapte door de vlugt te nemen. De zoon van Flamez is, na dat by zyne straf bad voldaen, naer huys terug gekeerd; maer bet stelen niet kunnende nalaten is hy gestorven in bet rasphuis. Pieter Flamez was geboortig van Zillebeke, en was strooidekker van ambagt. Roeland Ollevier was Vlamertingnaer, en wierd bygenaemd Roel Castelein. Hy woonde met zyne twee voorkinders, Jacobus en Joannes Matton, by genaemd Ko en Tisten Castelein, te Roesbrugge binnen,op Bevercalsie. De aenhouding van Flamez gewaer wordende, vlugtten zy, en vondeD hun bestaen in het stelen. Op nen november 177^ sloegen zy den knegt van de weduwe Vermeesch op Oostkappel, ten tyde der vroegmis, byna dood, en namen mede alles wat bun aenstond. Zy wierden vastgegrepen op Houtkerke in january 1775 en geleid naer Bergen alvvaer Roeland opgehangen wierd en de twee Mattou's verwezeD lot de galeyen. De eene stierf voor hy op de galeyen aeukwara ea de andere leefde nog in 1789.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1