HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. No 37 STA.ETK.UNDIG OVERZIGT. De volmagtigde der mogendheden, wel ke deel genomen hebben in het traktaet van Parys, zyn op 28 april byeen gekomen in het hotel der uitwendige zaken van Frankryk om kennis te nemen van den akt geteekend te Konstantinopelen, den 5 de cember 11. en die voor oogwit heeft de werken goed te keuren van de kommissie ingesteld by art. 30 van het traktaet van Parys, tot het bepalen der grenzen tusschen Rusland en Turkyen in Asien. Het eenigste voorwerp dezer byeenkomst is akt te geven aen de volmagtigde van Rusland en van Turkyen, van hetgene zy aen de conferentie willen voorenhouden. De mogendheden die het traktaet van Parys geteekend hebben, zullen, by uit zondering van Turkyen, dat Fuad-Pacha naer Parys zendt, vertegenwoordigd wor den door hunne afgezanten by het fransch Hof. De fransche Moniteur kondigt aen dat 42,000 jonge soldaten, der klas van 1836, ingeroepen zyn, om het leger te brengen op 392,000 mannen. Menschryft uit Londen datde onder- admirael Fanshawe, benoemd is tot opper bevelhebber der vloot in de middenland- sche zee, in plaets van den onder-admirael Lyons, die benoemd is tot afgezant van Engeland by het hof van Konstantinopel. De onder-admirael Lyons, die het bevel der vloot voerde tydens den oorlog in den DEM DORPS-DOCTOR. Gotthelf Meister, den dorps - doctorin de gemeente Bristein in Saksen, een grysaerd van zeventig jaren, zat in zyne wooning, in nadenken verdiept. De kamer waer hy zich bevond, droeg de blyken van bet beroep dat hy uitoefende. Schoon hy, gelyk wy gezegd hebben, reeds den middelbaren leeftyd lang overschreden had, droeg zyn uiterlyk nog de teekenen, dat by eens een krachtvol man geweest was. In zyne jeugd, en zelfs in den man- nelyken ouderdom was hy altyd een vrolyk mensch geweest, spraekzaera en geerne schertsende, en altyd vol minzaemheid en opbeuring voor zyne zieken. Zyne kennis van de genees- en heelkunde had hy meest door de ondervinding opgedaen, want gestudeerd had hy niet. Daer het overigens zyn regel was de natuer hare heilzame werking te doen uitoefenen, en haer slechts, waer het noodig was, te leiden en te hel pen, en hy geen liefhebber was van geweldige kuren,herstelden de meeste zieken die onder zyne behandeling kwamen, en wie hunner stierf, aen den voorzigtigen doctor kon hun dood ten minste niet geweten worden. Rrim, is Frankryk zeer toegenegen. De nieuwe opperbevelhebber heeft zyn pavil joen doen wapperen op den Marlborough schip van 131 kanonnen. Het huwelyk by procuratie tusschen de koning van Portugael en de prinses Ste phanie van Hohenzollern - Sigmaringen, heeft plaets gehad te Berlyn, in de room- sche katholyke kerk, de H. Hedwigis toe gewyd. De kroonprins van Hohenzollern, broeder der bruid, vervangde de plaets van den koning van Portugael. De oppositie tegen het engelsch minis terie groeit altyd aen in het parlement en doet voorspellen dat de ministers niet lang aen het roer van den staet zullen bly- ven. Briefwisseling van de Gazette van Yperen. Nieuws, nieuws! zegt gy, goede vriend, en hier is geen nieuws. De kamers kruipen voort gelyk de stekken, zonder veel af te leggen; vergaderen zy, toch en rigtenzy niets uit. De wet op de werkregters sleept en zal versleten zyn voor aleer zy den dag ziet. Het is niet aen gebrek van voorgestelde verbeternissen dat men zal moeten toe- wyten dat zy niet en deugt. Ieder lid heeft zich ter eer genomen een steentje des ge- bouws te veranderen door een andere, en de amendementen zyn zoo menigvuldig als er artikels zyn. Van nu af zegt men dat het eene mislukte wet is, die zal moeten her- kneed en herbakken worden. Zyn vader had hetzelfde beroep voor hem ver vuld, en hy had, toen hy op zyn dertigste jaer in huwelyk trad, en zyne vrouw hem, een jaer later, eenen zoon schonk, gehoopt dat dezen, op zyne beurt, zyn opvolger zou worden. Zoo bragt hy eenige jaren gelukkig door, toen zyne vrouw overleed en hem geene andere kinderen naliet, dan dien zoon. Johan geheeteo. By de dood zyner moeder, was Johan een knaep van tien jaren. Geweldig trof die dood den anders zoo opge- ruimden man, en er verliep veel tyds eer hy zich daervan herstelde. Doch, den tyd en meer nog het overgebleven pand zyner huwelyksliefde waren de troosters, die hem opbeurden, en langzamerhand keerde zyne tevredenheid weder, schoon hy veel ernstiger was geworden. Al zyne liefde bragt hy nu op zynen zoon over j aen hem wydde hy al zyne zorgen. Dezen zoon zou zyn opvolger worden, maer met rykere kennissen en wetenschap begaefd, dan hy zelf was. Als een verstandig man toch, had hy opgemerkt wat hem, by de uitvoeriog zyns beroeps, ontbrak, en hy besloot zyoen zoon die studiën te laten doen, welke voor een geneesheer noodig zyn. Gotthelf was een naer zynen stand, bemiddeld man; zyn zoon genoot by de geestelyken van het dorp het noodig onderwys in de oude talen, en M. Partoes heeft eindeling aenveerd de portefeuille, welke uw liberael represen tant heeft geweigerd omdat hy het kabi- netswerk niet bemint. Het ministerie heeft aen meer dan eene deur gaen klinken om de portefeuille van 's lands werken aen te bieden, maer allen zyn aen den voorstel doof gebleven. Zeker bewys dat onder de liberale leden der Kamer velen zyn die den handel van het ministerie niet goedkeuren en dat het ander deel incapaciteiten om niet te zeggen nulliteiten zyn. Uw distrikt kommissaris heeft voorle- dene week verscheidene dagen de straten der hoofdstad doorkruist; nu liep hy naer het ministerie van M. Rogier, dan naer dit van M. De Vrière, een ander mael naer het hotel van M. Frère. Hy heeft zelfs niet na gelaten te gaen visite doen by M. den Groo- ten Meester der Vrymetselaers logie VER- HAGHEN, en dit om goede redens; de eene zeggen dat de heer kommissaris Car ton uit het westen is gekomen om zuivere inspiralien te krygen in den Gbooten Oosten; andere dat hy is komen rieken of er geen gouverneurs plaetsken te ver- krygen is, want het algemeen gevoelen is hier dat M. Vrambout geen titels genoeg bezit om gouverneur van Westvlaenderen te worden. Wat daer ook van zy zullen wy later weten. Aenveerdt etc. YZEREN WEG VAN LICHTERVELDE NAER VEURNE. Den 28° april heeft de bezigliging en de beproeving plaets gehad van den yzeren weg van Lichtervelde naer Veurne,waervan begafzich vervolgensalsstudent in de geneeskunde naer de hoogschool te Leipzig. Met vaderlyke fierheid vernam Gotthelf de voorderingen welke zyn zoon maekte; want, Johan bezat voortreffelyke geestvermogens. Maer tevens was hy niet vast in zyne grondbeginselen, en de plotselinge verwisseling van het stille dorp met de zoovele vermaken opleverende stad en den luidruchtigen en veel ligtzinnigen kring zyner medestudenten, had een verderfelyken invloed op het gemoed des twinligjarigen jongelings gernaekt. Allengskens wydde hy minder tyd aen de wetenschappen, en meer aen de vermaken, die niet altoos van de edelste soort waren. Hy dom pelde zich in schulden, welke hy aen zynen vader niet durfde bekennen. Nadat hy een drietal jaren aen de hoogschool had doorgebragt, begonnen zyne schuldeischers hem lastig te valleD. Met een hunner was dit vooral het geval; en toen dezen aen Johan eenmael hevige verwytingen deed, ja, hem van oneerlyk- heid beschuldigde, wierp Johan hem met zooveel kracht de deur uit, dat den ongelukkigen van den trap stortte en voor dood bleef liggen. In dien tyd werd een nauw toezigt op de studen ten gehoudeo en een dergelyk voorval werd ontwyfelbaer door gevangenisstraf en verbanning van de hoogschool gevolgd. Daervoor bevreesd pakte Johan het eerste en het beste byeen, verliet GAZETTE VAN TPEREN Dit blad verschyut den Zaterdag van iedere week. Prys van iuschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4"00» Voor de provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergaug begint met den iea September. EN VAN GODSDIENST EN VA DEUG AND. BEKENDMAKINGEN: zeventiru cintiemen (teil drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvrij toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezouden worden. i. Brussel, a Mei. jsbb—

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1