Gazette van Yperen. zich niet bemoeid hebben, maer geheel en gansch onzydig zyn gebleven. De liberale zeggen immers die voor ons niet is, is tegen ons! geen genade meer voor alle ambtenaren die de liberale ge zindheid niet opentlyk belyden!! Een vuilbladje van Gent, welkers naern doet walgen, had, over dry weken, stellig houden staen, dat M. Desaegher, prokureur des konings, te Gent, moest afgesteld worden, om dat hy niet liberael genoeg is. Eh wel! minister Tesch vertoeft niet te voldoen aen den eisch van dit bladje; M. Desaegher is gezonden om de plaets te bedienen van greffier by het hooggeregtshof van Luik. Men vernedert van plaets eenen deftig magistraet, die, sedert lange jaren, groote diensten heeft bewezen, en sedert 1839 zyne plaets te Gent bekleedde. De liberale vuilbladjes juichen aen het ministerieel werk toe en roepen uit dat de openbare opinie nog andere magistraten aen de roede der ministers aenduidt. Nu zal het ongetwyffeld de keer zyn van den heer prokureur Ganser; hy ook is onpartydig;, hy ook laet zich niet verblin den door dwaelgeest; hy weet te wel dat een magistraet zich door geenen invloed moet laten beleiden. M. Ganser is het slagtoffer geweest van den kaesboer Van Maanen; nu ontbreekt er hem niets anders meer als den zweepslag te krygen van de liberale kwasten die Van Maanen's voet stappen beginnen in te gaen. Wy hebben in ons laetste nummer ge sproken van de schandelyke aenranding der liberale gazetten tegen de tribunalen en de regters die durven oordeelen uit spreken tegenstrydig aen den wil en eisch der liberalen. De logie gazetten hebben reeds gedeel- lelyk bekomen helgene zy met geweld begeerendit moet niemand verwonderen want wiens brood men eet, wiens woord men spreekt, en de goede pers door Rogier en Cia ondersteund, drukt zeer wel het gevoelen der ministers uit. Waer gaen wy henen? Over een jaer smeet men de wetgevende kamer opstraet; het ministerie heeft zyne grillen getoond in de kiezingen van 10e° december; men hoont zonder ophouden al dat godsdienst aengaet in liberale gazetten; men spaert de regterlyke overheid niet meer; en wel haest zullen er by ons noch godsdienst, noch wetten, noch tribunalen geëerbiedigd worden. Aen wie de schuld! Aen de liberalen. Het ministerie houdt zich gestadig bezig met de regtbanken en de geregtshoven te ontaerden en in dezelve den partygeest te brengen. Tot nu toe vvaser niet één kabinet dat ooit daer aen had durven denken. De regtbanken werden samengesteld uit per- soonen toebehoorende aen de twee denk- wyzen die het land verdeelen, en daer uit volgde voor hunne beslissingen een gezag dat een ieder eerbiedigde en 't welk het ministerie bezig is met te vernietigen. Indien wy de fransche gazette van M. Calliergelooven moeten,zegt het Vlaemsche Land, zou het ministerie ons nog een nieuw bewys geven van zyne gematigheid morgen of overmorgen, zegt die gazette, wordt generael Capiaumont afgesteld van zyn bevelhebberschap te Gent en vervangen door den generael Van der Linden. De generael Capiaumont zou in de reserve worden geplaetst. Indien deze tyding echt is, wat gaen de gentsche ruitebrekers, de vrienden van het Journal de Gand en van de Broedermins blyde zyn! Voortaen zullen zy onze ruiten voorzeker als hunne prooi aenzien. 'T is immers de verjaermaend van hunne daden, en wie weet of zy geene goest heb ben van dezelve te vieren? Met genoeg te zeggen zullen de heeren ministers eindigen met wat te doen ten voordeele der onderwyzers en ook ten voordeele der gemeente sekrelarissen. M. Rogier heeft in het budjet van 1859 eene som van dry-honderd-een-duizend, acht honderd en tien franken doen stellen om de pensioenen der onderwyzers te brengen op zeven honderd en op vyf hon derd franken volgens de aengelegenheid der plaets die zy bekleeden. Het is waerachtig niet vet voor een gansch leven te besteden tot het onderwy- zen der kinderen! de staet van onderwyzer zal nog verre zyn van iets aentrekkelyk te hebben. De nota, door den minister aen de leden der Kamer uitgedeeld betrekkelyk deze zaek, bewyst dat er heden in ons land dry duizend onderwyzers en acht honderd ondermeesters zyn, die door den staet worden betaeld. Dit klein getal betoont wederom dat het lager staets onderwys niet genoeg toereikende is byons,endathet een waer geluk is dat wy vrye scholen hebben om in het onderwys der kinderen te voorzien. In gemelde nota staets er iets dat uitne mende zeldzaem is. M. de minister erkent dat het schoolgeld, betaeld door de leer lingen der Athenëen, stads kollegien en middenbare scholen van den staet, zoo weinig bedraegt, dat het noodig zal zyn aen de professors der Athenëen een toeval lig inkomen te geven van zeven honderd franken en aen die der middenbare scholen eene som van twee honderd franken. De miljoenen die wy jaerlyks betalen voor het staelsonderwys zyn dan niet genoeg om de heeren professors te onder houden die eene handvol jongens leeren, welke in staet niet zyn een paer franken te maende te belaelen. Raept dan, Mynheeren de liberalen, de jongens op van langs de straet,om uwe kollegien te vullen! Dat ziet er mooi uit! men betaelt by miljoenen per jare, en nog, volgens den voorstel van M. Rogier aen de Kamer, zullen wy hel school geld der opgeraepte bende te betalen hebben tegen honderd-veertien duizend zes hon derd vier en negentig franken. Had men nog die som toegestaen aen de onderwyzers der lagere scholen, ten minste het geld zou wel besteed zyn geweest! Gelyk de onderwyzers hadden de ge meente sekretarissen ook regt tot eene vermeerdering van pensioen, want deze ambtenaren, enkelvk geschikt om het werk te doen ten voordeele der gemeenten, zyn nu meer en meer overlast met 'twerk der staets en provintiale besturen. Er wierd op het pensioen der sekretarissen, ten voor deele der spaerkas, jaerlyks wederhouden acht per honderd. Volgens den nieuwen voorstel zou men maer twee en half per honderd meer inhouden en de Staet, de provintien en de gemeenten zouden voor elk een deel betalen voor de spaerkas. In dezen zin zouden de sekretarissen geen vermeerdering van pensioen beko men zy zouden, elk jaer vyf en half per honderd min afgehouden worden. Dat is ook al weinig gedaen ten voordeele van deze ambtenaren die dikwils geheel het bestuer der gemeente op den rugge dragen. Wil gy nu weeten wat M. Rogier doet met ons geld? hy geeft aen zynen broeder, Firmin Rogier, onzen afgezant te Parys eene jaerlyksche vermeerdering van pen sioen van zes duizend franken. Deze heer ontving reeds alle jaren zeven en veertig duizend franken; daer mêe kan hy niet leven; hy zal er nu dry en vyftig duizend ontvangen. M. Vandeweyer, ons afgezant te Lon den ontving jaerlyks twee en zestig duizend franken; M. Rogier heeft zyn pensioen vermeerderd van dry duizend franken. Weet gy nu, schatpligtigen, wat het liberael ministerie doet met u geld? En gy, onder wyzers, sekretarissen, andere leegere amb tenaren, die nauwelyks een stuk brood krygt voor uw ambt uit te oefenen, gy weet nu wie de pensioenen trekt. Wie zal nog zeggen dat de liberale ministers niet opregt liberael zyn met ons geld! De landbouw doet gedurig grooten voort gang; liet is immers noodig dal de landbouwer vele vruchten opdoe om zyne liooge pachten te kunnen betalen. De vetten van welken aerd die ook zynzyn duer en dikwils vervalscht. Nooit hebben de koeken zoo veel geld gekost als heden en nochtans zyn zy zelden gemaekt van goed of van zuiver zaed. God heeft my myneu zoon ontnomen, toen hy zich in de armen zyns vaders wilde werpen. Vrouw, ik ben de vader van uw' man; God heeft hem ontnomen; welaen dan, gy zult myn dochter zyn. Kom aen myn hert en kust my, vrouw, kinderen van mynen ongeliikkigen zoon. Het zal wel niet uoodig zyn het verder te verhalen. De brieven door Johan geschreven had den nooit het klein dorp bereikt; zyn aengenomen naern Stirbein was een omzetting van Birstein, den naern zyner geboörteplaets; verkeerde schaerate had hem lang wederhouden zynen ouden vader weder op te zoeken, en toen hy daer eindelyk toe besloot, vond hy op zyne reis de dood. Tien jaren zyn na dien tyd verloopen. Nog leeft de grysaerd, maer heeft zyn beroep vaerwel gezegd en hy is bereid voor zynen Schepper te treden. Marie, de vrouw zyns zoons eert en bemint hem, gelyk hy verdient. Hare dochter is reeds gehuwd en woont met haren man, den tegenwoordigen arts te Birstein by den ouden Gotthelf in, die zyne hoogste vreugd vindt in zynen zeventienjarigen naemgenoothet sprekend evenbeeld van den dien betreurden Johan. NOG HET PENSIOEN DER ONDERWYZERS EN DER GEMEENTE SEKRETARISSEN. DE GUANO.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2