Gazette van lperen. De landsman maekt, om de koeken te ver vangen, een groot gebruik van den Guano, die een mest is in Europa gebragt uit liet ooster- lyke deel van zuid-Amerika en bezonderlyk uit den Peru. Indien men den zuiveren Guano kan verkrygen, is hy een allerbeste mest tot het opjagen der koolplanten en der teedere vruchten, die moeten dienen tot voedsel der beesten. Ongelukkiglyk behelst de Guano byna altyd vervalschste stoffen200 als asschen, aerde en andere die gemakkelylc door de gebruikers kunnen erkend worden. De goede guano is niet gemakkelyk om krijgen; de gebruikers zullen best door hunne eigene ondervinding kennen of de koopman, by wien zy hem koopen, ter trouw levert of niet. Scheikundige onderzoekingen zyn gedaen geweest in verscheide steden om te onderzoeken hoe veel nadeelige stoffen de guano behelsde; dusdanige proefnemingen zyn zeer goed, maer kunnen door de gebruikers niet gepleegd wor den. Dat de landbouwer dan door zyne eigene ervarenheid leere welken uitslag hy verkrygt door den guano; de ondervinding is immers de groote zaek in den landbouw, zy zal gemak kelyk de bedriegers en vervalschers der ver- kogte mest stoffen doen ontdekken. De gazetten kondigden onlangs in groote letters een nieuw mest aenonder den naem van engrais economiquedaer by voegden zy eene lyst van namen van burgemeesters, nota rissen, landbouivers en andere die zich hadden laten in de kleeren steken. Deze keer mogt men zeggen: Breede aenkondiging, groot bedrog. De gezeide gespaerzame vette wierd aenge- prezen door fransquillons, die, rap in den bedriegerstiel, eenige boeren by den neus en by de beurs gepakt hebben. Het gemeente Woumen had veel inschryvers voor de nieuwe vette. De burgemeester, de pastor zelve, zegt men, hadden eenige balen gevraegd en de fransche rondleurer had van hofstede tot hofstede geloopen met den veld wachter. Het mesthet vermaerd gespaerzaem mest, liet zich eenigen tyd verwachten; op zekeren morgen trok een wagen voorby de huizen der inschryvers en men wierp voor de deurof voor de ballie der hofstede de gevraegde balen af. De eene weigerden die te aenveerden, andere lieten ze liggendoch allen hadden hun handteeken op de inschryvings lyst gezet en hadden zich, gelylc men zegt, aen de galg geleekend. Men bedreigde met een pro cesken, en de boer, die geteekend had, moest betalen. De gespaerzame vette had kracht; zy heeft immers het geld uit den zak gejaegd, maer toch geene vrucht voortgebragt. 'T is eene dubbele uitslag of beter een dubbel verlies. Wanneer tocii zal men fransquillons uit- schuiffelen op den vois van De oude liedjes zyn nog de beste? KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. M. Van Iseghem legt het verslag ten hu- reele van de middensektie die het budjet der openbare schuld onderzocht heeft. Aen het dagorde is de beraedslaging van het wetsontwerp betrekkelyk de uitlegging van het artikel 405 van het strafwetboek. M. Lelièvre zegt dat de wet op de voor- loopige aenhouding niet toegepast is in den zin die den opsteller heeft willen bedoelen. M. Tesch, minister van justitie. De Ka mer zal verstaen dat het gouvernement geenzins een arrest van hel magistratuer- schap mogt dwarsboomen. De beraedslaging wordt gesloten en het wetsontwerp by eenparigheid der 72 tegen woordige leden aenveerd. De Kamer keurt ook goed zonder aen- merkingen de wetsontwerpen van hei definitief reglement van de budgetten der dienstjaren van 1844 tol 1846. Een brief van M. Vanderpepen, waerby hy zyn ontslag geeft van lid van de Kamer der volksvertegenwoordigers, wordt voor gelezen. M. Rogier toont zyne verwondering over die ontslaggeving, hy zegt dat M. Van derpepen het ministerie genegen was en indien hy in alles de ministers niet goed keuree, hy ten minsten liberael was. Aen het dagorde is de redetwisling voor de tweede stemming van het wetsontwerp over de werkregters-raden. De verscheide artikels van het ontwerp zyn met eenige hervormingen en verande ringen in den opstel in stemmen gelegd en aenveerd, alsook het geheele van het wets ontwerp door 52 stemmen tegen 20 en 5 onthoudingen. Het dagorder schikt de discussie over het wetsontwerp betrekkelyk deeindelyke schikking van het budjet voor het jaer 1857. MM. Van Renynghe, d'Ursel en Vander Donckt geven verslag over verscheide ver zoekschriften. Aen het dagorde is de algemeene beraed slaging op den budget van justitie voor 1859. De HH. Moreau, Tack en Rodenbach hebben gesproken over den tegenwoordi- gen toestand der bedelaers werkhuizen en betoond dat hy met regt algemeene klagten veroorzaekt, aen dewelke het noodig hulp middels toe te brengen. M. Tesch, minister van justitie zegt dat de kwestie der bedelaerswerkhuizen ern stig is en doet verstaen hoe moeijelyk het is zich over eene netelige en verwarde materie te uiten. De spreker eindigt al verklarende dat het gouvernement deze kwestie uit het oog niet zal verliezen, en de zaek ernstig gaet onderzoeken. De algemeene redetwist wordt gesloten en de Kamer gaet over tol de beraedslaging over de artikels. De artikels 1 tot 11 als ook van het kapit tel, 5, militaire justitie, de art. 12 en 15, worden in stemmen gelegd en zonder op merking aengenomen. De kapittels van den budget worden zonder andere opmerkingen goedgekeurd, en het eenig artikel die den budget van het departement van justitie voor 1859 op 12,518,850 fr. stelt, wordt vervolgens in stemmen gebragt en aengenomen met een parigheid der 71 tegenwoordige leden. Op den voorstel van M. Rodenbach heeft de Kamer zich zeiven eenige speeldagen toegestaen tot den 26 dezer, opdat in tus- schentyd M. de minister van oorlog zich konne bereiden om zynen budget te verde digen. Op het verzoek van M. Loos, heeft de minister Rogier beloofd dat op het weder keeren der Kamer een voorstel van wet zal gedaen worden nopens de vergrooting en de versterking van Antwerpen. Deze zaek zal merkweerdige en aenbe- langende redetwisten te wege brengen; de liberale kudde zelfs is er over beducht. By koninglyke besluiten van 8en mei, zyn MM. P. De Ruysschere, provintiale raeds^ heer en schepene te Dixmude, en B. Floor, burgemeester van Loo, tot ridders van 't Leopoldsorde benoemd. Een koninglyk besluit, in dagteeke- ning van 8en mei, bemagtigt de kerkfabriek van Rumbeke om aen deze kerk eene sakristy en eene kapel voor het plaetsen der doopvont te bouwen. By koninglyk besluit van den 8C" mei wordt toegestaen Fr. 1,172-67 cent. aen de fabriek van O.-L.-V. Kerk te Poperinghe tot het her stellen van het portael. Fr. 8,000 aen den fabriek raed van Sint-Martens Kerk te Yperen. Fr. 506 aen den gemeenteraed van Hollebeke tot het herstellen van het pas- tory huis. By koninglyk besluit van 8" mei, is M. J. Goddyn, hestuerder der maetschappy van den yzeren weg van Lichtervelde naer Veurne, ridder van het Leopolds orde benoemd. ARRONDISSEMENT YPEREN. YVaesten. M. D. Ricquier, burg meester alhier komt door eenen brief aen de kiezers van het kanton toegesluerd, bekend te maken dat hy vastgesteld heeft geen nieuw mandaet als provintialen raedsheer te aenveerden. Bill AEHLAHDSC1I. Reninghe. Op dyssendag 25e" dezer zal alhier eene feest gehouden worden ter gelegendheid van het beginnen der werken aen het tweede deel van den steen weg die deze van Yperen op Veurne en Dixmude moet vervoegen. Een smulpar- tytje zal geofferd worden aen de heeren arrondissement kommissarissen van Ype ren en Dixmude, aen den senateur van Woumen, aen de provintiale raedsmannen en aen de ingenieurs der bruggen en wegen. Kortryk. Zondag laetst heeft een gevecht plaetsgehad tusschen eenige werk- lieden-spinders en twee buitenlieden. Deze laetsten hebben eenige kneuzingen en ligte wonden bekomen. Twee der pligtigsten zyn door de gendarmery aengehouden gewor den. Woumen. Donderdag laetst, de ge noemde Medard Van Nevel, oud 10 jaren, is in den windmolen van sieur L. Missy, tusschen den lanteern en het tandwiel GESPAERZAME VETTE. Zitting; van Oen Mei* Zitting; van 7*a Met. Zitting; van §fn Mei. Zitting van lln Mei. Zitting van Mei. OFFICIEELE AKTEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3