HET ARRONDISSEMENT. No 39. 1ste Jaergang. Lord Ellenborough, minister van Enge land, heeftzyn ontslag gegeven. Wy hebben dit ontslag voorzeid. Niettegenstaende dit ontslag, willen Lord Schaftesbury en M. Cardwell dat de ontslaggever berispt worde. M. Ellenborough heeft aen het parlement eenige uitleggingen gegeven over deze zaek en gezeid dat de andere ministers geen deel hadden genomen in het besluit waerby hy heeft vastgesteld het ryk van Oude te hech ten aen de engelsche bezittingen. Ik had moeten, zegt hy, myn besluit kenbaer maken aen myne collega's voor dat ik het heb uitgegeven; dit was de regte weg dien ik moest volgen; ik heb dezen niet gevolgdvervolgens mag noch kan ik de andere ministers niet betigten van mede geholpen te hebben, vermits ik, ja ik al- léen daer in pligtig ben. Men verzekert dat lord Stanley de opvolger zal zyn van lord Ellenborough en dal sir E. Bulwer Lytion met bet ministerie der koloniën zal belast worden. De fransche vloot der middeiandsche zee heeft bevelen ontvangen om Toulon te verlaten en zich voor Cherbourg te bege ven. De toestand van het engelsch leger in indie is dagelyks slechter; de hitte groeit aen en doet veel volk sterven. De vyand verspreid in de omstreken van Lucknow brengt groot nadeel toe aen de engelschen. Sir Campbell vraegt gedurig hulpetroepen en Engeland en heeft er geene. Keizer Alexander van Rusland zal van 12 tot 27 junius eene reis aengaen van 4,000 kilometers in het noorddeel zyner staten. Hy zal gaen naer Moskou, en dan naer Archangel tot de eilanden Solovetsky in de witte zee. De zaek van Montenegro is eene ge- wigtige staetskunde zaek geworden. De turksche troepen omringen dit klein land en een gevegt heeft reeds plaets gehad by Grahovo. De Turken hebben de nederlaeg ondergaen; zy hebben hunne kanonnen en hunne bagagien verloren. Men schryft uit Egypten dat kortelings de onder-koning eene reis zal aengaen naer Europa en bezonderlyk Engeland en Frankryk bezoeken zal. Twee schepen der fransche vloot, de Algésiras en de Eytau, zyn vertrokken om te kruissen in de adriatische zee, voor de zwarte bergen. Men zegt dat dit geschiedt door bevel van Frankryk, Engeland en Rusland en dal men de ontscheping van nog andere turksche troepen in Albanien beletten zal. .LEVIES Men laet een ieder weten dat het ministerie aen de Kamer eene nieuwe wet zal voordragenby welke mynheer den minister Rogier en compagnie, in naera en ten laste van het land, eene nieuwe leening zal gaen doen van ZESTIG MILJOENEN. Kiezers! onthoudt dit tol het aenslaehde jaer; de liberalen zullen u dan paeijen met leugens gelyk gy het reeds raaer al te dikwyls ondervonden hebt; en zwygen zullen zy doen gelyk visschen over de geld ligtingen ten uwen laste gedaen om hunne dwaze onkosten te betalen. Uw spaerpot zal het best gaen gevoelen wanneer het aenstaende jaer de ontvanger u de con tributie biljetten zal zeuden, dan zult gy achter uweooren mogen krabbenter eere van de liberalen. Briefwisseling van de Gazette van Yperen. Ik koom wat laet, 'k bekenne het u; het gene ik u schryven wil over de inhulding van onzen yzeren weg.zalwelschynen eene vyg na Paesschen te zyn; maer toch 't is nu de tyd van die vruchten, en de rayne zyn nog al zoo oud niet. Welnu,onsyzerenweg is ingehuld,en de stoommachien schuiffell dagelyks dat bet een plaisier is; wy loopen naer Lichtervelde, wy vliegen naer Veurne.... maer naer Ype renwy moeten nu nog kruipen!! wan neer dan zal Dixmude maer eene halve uer ten hoogsten dry kwart van Yperen meer zyn? Is er dan geen vuer meer te Yperen? Slapen uwe stadhuismannen of droomen zy in politieke mymeringen verslonden? Geeft hun dan eene goede schudding en schreeuwt hun in de hooren dat zy tuiten: b Eb! heerkes van't stadhuis! Eene spoor- baen is noch klerikael noch liberael; zy is van yzer. Men zegt alhier dat er maren van Yperen gekomen zyn dat er ingenieurs bezig zyn met melingen te doen en plans te maken voor eenen yzeren weg van Yperen naer Thourout; my dunkens zoo een plan is eene dwaesheiddat men eene spoorbaen liever legge van uwe stad naer Dixmude en dan zullen wy hand te samen slaen om van hier eene te leggen naer Oostende!! Welk een schoon plan! regte lyn van Oos tende door Dixmude naer Yperenen later naer Rysselü Wel vriend kont gy toch dat uwe medeburgers niet doen ver- staen? Wy zullen daerover nog spreken. Voor van daeg nog iets of wat van onze feesten. Gy hebt vernomen dat de regen de Poperingenaers belet heeft in het festivael te spelen; maer wy hebben uwe geburen van Dickebusch gehoordvoor nieuwbe- ginners hebben zy het wel gedaen, en loffelyk en voorzigtig zich doen ondersteu nen door eenige ypersche instrumenten. Groote mannen waren alhier toegesneld; wy hadden twee ministers, den Heer ende meester Baron De Vrière minister van buitenlandsche zaken en M. Parioes minis ter van 's lands werken. Waerom de Red der van Ylaenderen, de groote Rogier is 't huis gebleven, welen wy niet. Niettemin er was alhier geen gebrek aen gehorduerde kragen en gegalonneerde broeks, die hier en daer in verscheide groeps al kouten en al klappen verschillige gebaren maekten. Onder andere bemerkte ik een, waervan de Heer ende Meester Baron De Vrière de voornaemste personaedje was; hy had aen zynen erm hangende een blond manneke dat scheen zyn troetelkind te zyn en daer nevens ging op zyne teên, den kop omhoog maer den hals in de schouders gestuikt, juist als een versch piot die leert marchee- ren un.. deux.., un.. deux... Op eenige stappen afstand van dienen koppel, bevond zich een statig, gekneuveld en blauwge- brilde man die een aenzigl aentrok van eene halve elle lang, wanneer hy de liefde volle teekens bemerkte door den minister aen 't mannetje bewezen dat hy geern zou zien tot gouverneur benamen; dit viel my ernstig aen, en ik misgreep my niet wan neer ik op het lange wezen van den gebril- den, spyt en afjonsligheid geschilderd zag; hy was waerachtig compassie weerdig! Er stond daerby nog een ander gast, dien ik niet kende; maer twee Yperlingen die by my waren, zeiden, de eene: Eh! ziet daer ne keer den Baron Sansterre! Oh, antwoordt de andere, Eh weldat hanske van alle kanske, bezag die dry mannen den eenen na den anderen, en hy wist niet of hy krysschen of lachen wilde. Waerlyk 't is spytig dat uw vernufte Spotbeen alhier niet gekomen is met zynen daguerrotype; hy had konnen tableaux trekken om aen zyne vensters te stellen; 'k verzeker het, geheel Yperen zou er naer gaen kyken zyn. Ülgnljffr ïrcn lilitgeuer, Onze staetsmannen draeijen altyd in het zelve rondeke; zy gelyken alzoo etwat aen de meulenaers, of mei kevers. Deze heest- GAZETTE VAN YPEREN Uit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-oo. Voor de provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergang begint met den iea September. en van GODSDIENST EW TADERIAU'D. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen eu Geld moeten aen den uitgever Vrachtvrij toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegesouden worden. STAETKÜNDIG OVERZIGT. AEN' DE SCUATPLIGTIGEN EN AEN DE KIEZERS. Zestig miljoenen!!! legt ze my daer, schatpligtigen! elk zegge het voorts. Dixnco»:, l><" Mei t§S8. Mynheer den uitgever, a Is hy niet hanske >i Van alle kanske? BIU88KL, 18" Mei 1858.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1