HET ARRONDISSEMENT. No 40. 1ste Jaergang. De tyding van het vertrekken van twee fransche schepen naer de adrialische zee heeft te Weenen ongerustigheid gebaerd. Prins Maximiliaen die dacht eenige weken te Schoenbrun over te brengen met zyne vrouw de prinses Charlotte, is spoediglyk vertrokken naer Venetien. Toen hy hier aenkwam deed hy aenstondstwee fregatten toebereiden om soldalen over te voeren naer Caltaro. De twee fregatten zullen standplaels nemen in de haven dezer laet* ste stad. De weensche nieuwsbladeren vallen uit tegen het fransch staetsbestuer, hetwel-kzy beschuldigen te willen de andere mogend heden beletten nog den oorlog te voeren zonder Frankryk's toelating. Eene briefwisseling van Bombay be vestigt hetgene wy reeds gezegd hebben betrekkelyk den indiaenschen oorlog. De zaken verbeteren niet en men voorspelt dat men nog verscheidene jaren lang zal moeten worstelen en groote onkosten doen vooraleer de omwenteling zal gesust zyn. De conferentie van Parys is geopend den 22 mei onder het voorzitterschap van graef Walewsky. Het fransch staetsbestuer houdt zich bezig met een nieuw ontwerp van admi nistratie in Algerien. De prins Napoleon zou aen het hoofd derzelve worden gesteld met den titel van luitenant des Keizers. De koning van Napels doet de kusten van zyn ryk versterken en stelt zyn leger op voet van verdeding. Het engelsch Parlement heeft op eene onverwagle wyze einde gesteld aen de betwisting die onlstaen was betrek kelyk den voorstel van lord Cardwell. Deze heeft op raed van lord Palmerston zynen voorstel ingetrokken, na dat alle de staelkundige mannen van Europa gedu- rendeachtdagen hunne geesten gespannen hadden met die netelachtige zaek. Lord Palmerston heeft verstaen dat de voorstel van lord Cardwell maer konde strekken om het ministerie Derby te doen vallen. Men schryft uit Parys dat de Keizer, de Keizerin en gansch het hof vertrokken zyn naer Fontainehleaualwaer men, in gezelschap der Koningin van Holland en van den Prins van Wurtenberg, veertien dagen zal verblyven. De laetste post van de Havana heeft de melding van het ontslag van generael Concha medegebragt. Over acht dagen hebben wy het advies aengekondigd dat het ministerie eene lee ning doen zou. Wel nu! woensdag II. heeft meester Frère gezeid dat er kwestie is van zes en dertig miljoenen te leenenü Maer zal men vragen: waertoe zal die overgroote som gebruikt worden? Eh! wel, om dat juist te zeggen, hebben wy nog geene inlichtingen genoeg; maer de wyze op dewelke Rogier en compagnie vroeger met ons geld gehandeld hebben, leert ons wat zy er nu ook zullen mêe doen. Hoort dan eens! Acht a tien miljoen hebben zy in het water van de Maes gesmeten; verscheidene andere miljoenen hebben gediend om bank roetiers en gelukzoekers ryk te maken, an dere zyn gebruikt geweest om den lof der liberale kopstukken en hunner slaven in de ministeriele gazetten te bazuinen; by duizenden zyn besteed geworden in aller hande slach van verkwistingen om aen- hangers te krygen, aen te kweeken en te onderhouden. Welnu, zonder vrees van zich te ver gissen, mag men houden staen dat het ook aldus zal gaen met de zes en dertig miljoen. Die leening gedaen aen vyf ten honder den, dat maekt achttien iiondeud duizend franken intrest s'jaers te betalen, waermêe de contributien zullen moeten worden verhoogd. Wie zal die vermeerdering inogen be talen? Moet gy het vragen? De burgery, die reeds overladen is, die bezwykt onder het last dat men haer oplegt by vorm van principael en addilionnele centiemen; men vraegt haer geld voor de gemeente, voor de provintie, geld voor den Staet, als of zy in 't goud en 't zilver zwemde. GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschyut den Zaterdag van iedere week Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr- 4-o°« Voor de provinciën. Fr. 4~5o. De Jaergaug begint vnet den icn September, EN VAN BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden wordeu. De bekendmakingen moeten den GODSDIENST EN VADERLAND. Donderdag, toegezonden worden. STAETRUNDIG OVERZIGT. HEILIGSCHENDE DIEPTE GEPLEEGD IN DE KERK. TE BARINGHE, TEN JARE 1773. I. Van 's raenschens geheugen heeft men geene schrikkelyker kerkdiefte weteu plegen als die welke geschiede te Haringhe, in den nacht tusschen i8n en 19° maerte 177^, door zekeren Jan-Francies Van Egroo, gebortig van Rousbrugghe, mede- geholpen door Paulus Werlé, gebortig van Gulik. Deze twee schelmen hadden gedurende eenigen tyd het land doorloopen met de genaemde Leocadia Piek, zonder ergens vaste woning te hebben, maer zich ophoudende met bedelen en stelen. Zy hadden den 17° maerte gezien geweest te Rousbrugghe in de herberg de Meulen-walle. 'S anderendags, gedurende den katechismus gehouden voor de eerste kommunikanten, zyn zy de kerk van Haringhe gaen overzien, na, vooraf Leocadia Piek gezonden te hebben naer Poelcapelle. Den volgeuden nacht neemt VaD Egroo eenen ploeg-kouter ter hofstede van Michiel Verhagbe, gelegen by de Haringhe-kerk, en Werlé draegt eeoe ladder mede, welke hy stelt tegen den venster van d?n O.- L.- V. koor. Van Egroo klimt er op en breekt een vierkante raem der venster uit, waerdoor zy beiden in de kerk trekken. Zy beginnen met het aensteken van licht en SciIATPLIGTIGEN BEGINT MAER UWE VYFFRANKS TE TELLEN aenslonds irekken zy de zilveren roozeo, herten en andere ciradea af, waer mêe de krans van O.-L.-V. «eisierd was. Zy doen gelykelyk met de andere kostelyke versiersels die zy ontdekken. Van Egroo breekt alsdan met deo kouter het onderste deel van het tabernakel open en neemt er uit de Ciborie waeiin verscheide heilige hostiën waren die hy gegoten heeft op den autaer, eene mindere Ciborie waerin geene heilige hostiën waren en een klein vatje dienende tot de berechtingen. Dit laetste steekt hy in zynen zak zonder het te opeDeu. De andere voorwerpen wenden zy in een stuk zyde dat zy scheuren van den pelder dienende tot het begraven der dooden, welkers zilveren galonnen zy ook afsnyden. De schoone zilveren Remonstrantie, die zich bevond ia het bovenste deel van het tabernakel, hebben zy niet mede geoomen, waerschynelyk omdat zy dachten al het zilverwerk by een gevon den te hebben in deszelfs onderste deel. In den kruis koor stelen zy het velum dat op den pupiter ligt; hunne pogingen om in het sakristy te gerakeu zyn vruchteloos; en ziende dat er niets meer te grypen is, klimmen zy, door de vensters, die hun den ingaog tot de kerk gemaekt had, by middel van eene kinderberrie, en vertrekken nog denzelven nacht naer Poelcapelle; Van Egroo te Rousbrugge passerende gaet kloppen op de venster van zyne halve zuster Isabella en zegt haer adieu. Te Poelcapelle niet vertoevende zyn de dieven aenstonds gegaen tot Oost Nieuwkerke, alwaer zy rust genomen hebben in eenen bosch; daer onder zochten zy de gestolene voorwerpen. Van Egroo opent het zilveren berechting doosken, wordt ver schrikt toen hy daer in twee HH. hostiën vindt; na eenige beraming, besluiten zy die te begraven in de gewyde aerde. Zy verdeelden al de voorwerpen in dry deeleo en geladen met hunnen buit zyn zy te samen ver trokken naer Gent, alwaer zy eenige derzelve ver- kogten en spoedig vertrokken naer Middelburg in Zeeland. Leocadia Piek wierd belast tnet het ver- koopen der overblyvende stuks in deze stad. Zy ontving daer voor van eenen zilversmid vyf-en- zeventig ryksdalers, met twee koppels zilveren mans gespen, eenen gouden ring, dry zilvereu snuifdozen en een paer zilveren vrouw-gespen, welke stuks alle bevondeD wierden op Van Egroo toen hy wierd vast gegrepen. De dieven wederkeerende uit Zeeland langs Beicele, begeven zich in de Kroon, herberg dezer gemeente, in den nacht tusschen in en an mei, en daer steleu zy met brake eene aenzienlykesom gelds en eenige andere voorwerpen, waer van Van Egroo de twee derden verkreeg. In tusschentyd was Leocadia Piek vertrokken naer Gent. ff'ordl voortgezet.)

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1