Gazette van Yperen. - Van 1847 tot 1852 hebben de heeren Rogier, Frère en Tesch de schulden van 't land vermeerderd van achttien miljoenen s'jaers; en nu willen zy er nog eenen over last byvoegen. Wy hebben dit van over lang voo'rzeid en byzonderlyk vóór de kiezingen van 10° december laelst; maer onze stem werd niet aenhoord; de kiezers zullen het beter geloven wanneer men ze by de beurze zal nypen. M. Rodenbach heeft in de zitting van woensdag merkweerdige woorden uitge sproken Men spreekt ons, heeft hy gezeid, van twingtig miljoenen voor de versterkingen van Antwerpen, men spreekt van andere onkosten die eene leening van zes en land heeft reeds eene schuld van zes voor wy ontzeggelyke intresten moeten betalen en men spreekt van ze nog te vermeerderen! 'T is altyd vergrooten en vermeerderenmaer wy zullen ook moeten de contributien verhoogen, het- welk de schatpligtigen niet gereed zyn te onderstaenwy betalen reeds groote sommen aen den Staetvoor de stads- reglen en abonnementen, voor de pro- vintie en stedelyke lasten; en dat al te samen gaet reeds te ver. 'T is noodig van gespaerzaem te handelen met het geld van onze medeburgers. Te vergeefsch heeft deze vaderlands en volksminnende man de stem verheven! De liberale marionnetten zullen knikken en wywy zullen betalen!! Briefwisseling van de Gazette van Yperen. Myniieer den Opsteller, Moeijelyli zou gy het gedacht kunnen op vatten in welken staet ons ministerie zich bevindt. Wy vieren den verjaerdag der kassei omwenteling 't is te zeggen dat het nu een jaer geleden is wanneer de liberalen hunne tegenstrevers der bewarende party revolu- tionairlyk hebben om verre geworpen. Wat hebben zy sedert een jaer gedaen? Niets, absoluet niets, indien men hunne daden over denkt als strekkende voor het welzyn des lands. De ministers wentelen in de onzeker heid. Gepersd door de republikanendoor de demokratendurven zy deze niet misdoen en ook niet geheel toegeven, omdat zy gevoelen dat zy allenskens zouden gedebordeerd wor den en dat de gebuer van over Quievrain den halte la! zou doen klinken in de ooren der ministers. Men paeit vervolgens de oude en de jonge grolpollen, gelijk Rogier ze noemt, men paeit ze met hier den eenen, daer den anderen af te stellen, met plaetsjes te geven zoo wel aen sans-culotlen gezinden, als aen liberalen die nog wat gematig zyn. De heeren ministers trachten hunne crea turen vooren te slaen, elk de zyne. M. De Vrière wil dat M. Vrambout gouverneur worde van uwe provintieM. Rogier, onder steund door den moorlelbak staet voor uwen arrondissement kommissarisuw liberale re presentant verdedigt de reglen van zynen kozyn; en daer uit is gesproten eene koelte tusschen den minister der builenlandsche zaken van den eenen kant, en M' V. en zynen kozyn van den anderen kant. Om de ministerieele en de liberale eisschen tevoldoenivordternugesproken van M. Vram bout te Brugge te laten zetelen, alwaer hy geweerdeerd zal worden volgens zyne ver diensten; van den heer uwen kommissaris als gouverneur naer Antwerpen te zenden, en M. Vandamme, de distrikt kommissaris van Gent te zenden naer Luik. Al die Zeianti van het ministerie zouden aldus beloond worden en andere ministerieele dienaers zouden hun beste doen om een voetje voor te hebben. Wie zal uw nieuwe kommissaris zyn! Dat is een raedsel. De onbedaerde spreken van Nestje; andere die het manneken kennen ste ken de schouders op, en gy, gy zult den tyd afwachten... want alles is heden mogelyk geworden. De speeltyd der kamers is uit. De liberale leden zyn verkwikt wedergekeerd, vol moed om den oorlog te doen aen het klerikael, dat vervaerlyk monster dat hunne geesten ver- dwelmt. Men zal gaen handelen van de miljoenen, die men leenen zal om aen de liberale party te smeeren, en om de vacantien der Kamer te betalen. C. B. Gisteren heeft te Reninghe plaets gehad het leggen van den eersten steen voor de tweede afdeeling der kalsyde die van Luzerne door Reninghe moet tot Oostvle- teren zich uitstrekken. De voordeelen van dienen steenweg voor geheel het gebuerte hier uitbreiden, is toch onnuttig; een ieder weet dat. Maer het gene ik u nu welen laet't is dat de Reninghenaers gisteren groote mannen gekregen hebben De HH. Vrambout, gouverneur in petto, Joye en Carton, arrondissement kommissarissen, De Breyne en Van Reninghe, representan ten, alsook provintiale raedsheeren van de kantons van Yperen, etc., waren aldaer toegesneld. De Regenlie van Reninghe heeft getoond dat zy in staet is zulke deftige mannen weerdiglyk te ontfangen; het smulparlytje was wel opgedischd en men zou zich in gebeeld hebben niet op eene buitenge meente maer in eene groote stad aen tafel te zitten; dit was ook het gevoelen van al die stee heeren; ook zy hebben het luid op gezeid. Maer het gene zy misschien niet zyn gewaer geworden 't is de waerom van alles dat zy gezien, gehoord, geëeten en ge dronken hebben. Weten zy het niet, ik zal het hun en aen Jan en alle man zeggen Die Waerom is, ten eersten om te be- wyzen dat de Regentie van Reninghe ook al riekt naer het look dat op den liberalen grond groeit; en ten tweeden, en dat is het fynste van al men heeft een blieksje geworpen om eenen snoek te vangen. De Reninghenaers zouden nog geern eene nieuwe kalsyde bekomen van de liberale gasten die aen 't schotelken zitten. Er is kwestie geweest aen tafel, tusschen kan nen en glazen, van eenen steenweg van Reninghe regt naer Nieucappelle; het babbel water heeft zyn effect gedaen; de Reninghenaers mogen zeker zyn hunnen wensch te verkrygen, aengezien de liberale kelen door hun rykelyk met Champagne wyn zyn gespoeld geweest; de vernieu wing van zoo een feestje en zoo een smulparlytje is toch niet te verachten!! 'T is wel Reninghenaers! gy hebt fyn gespeeld!! E. D. HOE STAEN DE VRUCHTEN TE VELDE? Van verschillige kanten hebben wy dies- wege inlichtingen bekomen. In het algemeen beloven de koorns zeer veel, geheel het land door. Het koolzaed heeft veel geleden, byzon derlyk van den vorst, in de ligte landen is deze plant vernield en vervangen geworden door cameline of olietle; in ons arrondis sement rekent men op eene middenmatige inzameling. Het vlas heeft veel gewonnen door de laetste regens; hel zal zyne lengde be komen om binnen veertien dagen in bloei te zyn. De hoppe Iydt grootelyk in het land van Aelst; door de droogte en gebrek aen regen beginnen de luizen de vrugt op te eten; indien de warmte aenkwam zou de duivel verschynen en misschien nog de plant redden. Het hooi en de klaver beloven niet veel; indien de regens niet voortduren zal er gebrek ontslaen aen voedsel voor het vee. In vele weiden en byzonderlyk in Veurne- Ambacht is er geen water voor de beesten; deze zullen moeijelyk vetten't is te voor zien dat de pryzen van het vee zullen afslaen. De aerdappels zyn onregelmatig opge komen; vele plantstukken zyn gevort of doorschoten. De peerde boonen staen overal aller schoonst en beloven eenen ryken oogst. LIBERALE BROEDERLYKHEHL De gazelten van Luik houden hare lezers bezig met eene stichtende daed door twee liberale mannen bedreven. Men spreekt in die stad niet van liberalen en klerikalen, dat zyn versletene woorden, maer men spreekt daer van meer en min gevorderde liberalen, dat is, van liberalen geschoeid op de leest der logien en van liberalen die nog willen wat onafhankelyk zyn. Twee luiksche liberalen MM. Alphonse Polain en Trasenster, deze laetste profes sor by de luiksche universiteit, ridder van het Leopold's order, lid van den raed van volmaking des onderwys enz. enz. enz. stelden zich beiden op rang voor den pro- vintialen raed. Als twee honden een been willen knouwen eindigen zy met elkander te byten. Zoo ging het ook met onzë libe rale kandidaten. Eikanderen te geinoet komende op de universiteil's plaets, begon nen zy met eene woordenwisseling die wat hevig wierd; van woorden ging men over tot muilepeeren, tot vuitslagenen men eindigde den twist met stokken. Men heelde zich in dit liberael stryd- perk, omringd door duizend kykers toege vloeid op het gerucht van zoo een wonder DERTIG MILJOENEN ZULLEN VEREISSCHEN. Het HONDERD ZES EN DERTIG MILJOENEN Waer HMJSSKL, *<*-•> Mei. r(SK.TT— OO^TVLETEUEW, «öen Mei.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2