Gazette van Yperen. en nieuw looneel. Men heeft veel moeite gehad om de vechters te scheiden; zonder de tusschenkomst der politie kon men niet weten hoe verre de stryd zou gegaen zyn. Dit diene.tot staellje der liberale heusch- heid. De mannen die de kasseijen gebrui ken om de vensters der vredezame burgers aen stukken te werpen, zullen eindigen met eikanderen op te vrelten. Zoo gaet T ook in het ryk der beeren en der wolven. Wy lezen in een dagblad van Brussel Van al de akten door het tegenwoordig ministerie daergesteld, de ongelukkigste is zekerlyk de zware vergunning die het aen den oproer komt te doen met hem den generael Capiaumont te slaglofferen. Deze opper-officier had met zoo groote behen digheid als moed de stad Gent weten te bevryden van de schuldige baldadigheden die verscheidene andere groote steden van Belgie bezoedeld hebben. Al de vrienden der ordezullen met hel leger den maetregel beweenen die eenen zyner beste oversten treft. Vruchteloos zal men zeggen dat M. de generael Capiaumont zich niet beklaegt, dat hy eene plaets krygt gelyk aen degene welke hy verliest, en dat zyne pligt is van te gehoorzamen zonder te morrendeze uitlegging is niet aenveerdelyk. Weinig is er gelegen aen de beloften die kunnen gedaen geweest zyn aen M. den generael Capiaumont; daer is hier geene kwestie van persoonelyke belangen, noch van kwestie van te weten of M. Capiau mont schadeloos zal gesteld worden van het ongelyk hem aengedaen; in het geval zelve dat deze achtbare opperofllcier zou gevraegd hebben om het bevelhebberschap der eerste militaire afdeeling te verlaten, men zou hem in dien post moeten behou den hebben, om dat de oproermakers zyne verplaetsing vraegden en dat het gevaer- lyk is van hun het princiep des gezags en de eer des legers te onderwerpen. Wy moeten ons dan voegen by de dagbladen die dezen akt van overtollige kleinmoe digheid, door het ministerie daergesteld laken, en die zoo veel te noodlottiger is dat zy plaets heeft met de eerste verjaring der oproeren van mei. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. De Kamer heeft hare zittingen herno men. Zestig leden waren tegenwoordig. Zonder betwisting is het handeltraktaet tusschen Belgiën en de Republiek van S'-Salvador aenveerd. De betwisting is begonnen over het oorlogs budjet, waervan de 28 eerste arti kels zyn aengenomen. De Beer Frère heeft doen kennen dat de werken tot de verdediging en vergrooting van Antwerpen berekend zyn op twingtig miljoen franken; en hy heeft daerby nog een ontwerp van wet voorgesteld tot het aennemen van eene leening van zes en dertig miljoen, om te voorzien in de on kosten van andere openbare werken. 1'It O Vim TI ALE KIEZINGEN. Kanton Ardoye. MM. Vandenbussche en Yuylsteke, uittredende leden, zyn byna met eenparigheid van stemmen herkozen. Avelghem. MM. Dumortieren Bataillie zyn gekozen. Brugge. Kiezers 2071. MM. Goupy- Rolsaert 1075. Valckenaere-Thomas 1046. Breydel-Debrock 1003. Kervyn-Van Zuy- len 1001. Dixmude. MM. Van Dromme en de Ruysscher zyn gekozen. Giiistel. MM. Heyvaert en Van Sieleghem. Hooglede. MM. De Leghere en Struye zyn gekozen. Kortryk. De zeven uittredende leden zyn herkozen geworden. Meessen. Kiezers 205. MM.Carpentier 182. Vandevyver 137. Marhem 70. Moorseele. MM. Lagae en Buysens kandidaten der bewarende party, beide gekozen elk door 116 stemmen. De uittre dende leden M. Dufort heeft 70 stemmen en M. Lesaffre 68 bekomen. Oostende. Kiezers 349. MM. Brasseur 323. Th. Janssens 317. Oostroosebeke. MM. d'Ydewalle en Cheerbrant zyn gekozen. Rousbrügghe Haringhe. Kiezers 217. M. Viane is gekozen met 210 stemmen. Thielt. Kiezers 300. MM. C. De Muelenare 292. Plettinck-Straek 174. Stevens 124. Tiiourout. MM. Surmont, Dieryckx en Van Caille zyn gekozen. Veurne. Kiezers 519. MM. De Smedt 288. De Nieuport 260. Maieur 231. Wervick. MM. Forrest en Van Els- lande, uittredende leden, zyn herkozen. Men schryft uit Brugge, 25° mei ln weêrwil van al de poogingen der bedienden in 't algemeen en van M. de minister van buitenlandsche zaken in 't byzonder, heeft de ministerieele party aen de kalholyken de voordeelen niet kunnen ontnemen die zy den 10° decem ber bekomen hadden. Op dit laetste tydstip was de volstrekte meerderheid, 1038 stemmen. M. Devaux bekwam 1063 stemmen en M. de Vrière 1057. Gisteren, heeft M. Goupy-Rotsaert 1075 stemmen bekomenen M. Valckenaere Thomas 1046. De evenredigheid is dus juist de zelfde gebleven. Maer men moet getuige geweest zyn van de kiezing om zich een gedacht te kunnen vormen van de aengewende poogingen der liberaters. M. de Vrière bevond zich sedert eenige dagen in stad om de kiezin gen te bewerken; gisteren zag men h'em op de straet in hoedanigheid van kiesma- kelaer, de kiezers aensprekende en ze aenwakkerende om voor de zaek van mei-november te stemmen. Die alles heeft niets anders voor gevolg gehad dan de bekoming van 't geen het Journal de Bruges in december een wanhopige toestand noemde. Een koninglyk besluit van 18™ mei wyzigt het artikel 20 van het koninglyk besluit van len september 1851 in dezer zin, dat de leden van het professors-korps der koninglyke atheneums, de studie pre- fekten medebegrepen, regt hebben tot het hoogste traktement na zes jaren dienst, en tot de helft van het verschil tusschen het leegste en het hoogste na dry jaren dienst. Nyvel. Door koninglyk besluit van 22™ mei is ons kieskollegie by een geroe pen tegen 8™ Junius, ten einde eenen senateur te kiezen in vervanging van M. den graef Coghen, overleden. By koninglyk besluit zyn de Welda digheid-Bureelen van Westvleteren en Crombeke bemagtigd eenige onroerende goederen te verkoopen. mAM:.\LA\l)SCII. Brugge. Zaterdag, 22° dezer, is er in het gouvernemenls hotel overgegaen ge worden tot de aenbesteding voor het vernieuwen 1° van het bovendek der draeibrug op den Yser te Dixmude; 2° van een brugsje in metsery onder den weg van Poelcappelle naer Eessen. Het bestek voor de brug beliep tot 2,766 fr.en voor het brugsje 2,000 fr. Hebben aengeboden voor de brug M. A. Dekeyser, van Dixmude, 3,290 fr. Voor het brugsje is er geen aenbod gedaen geworden. Maendag avond is alhier overleden, M. Verhulst-Van de Poele, oud schepene van Brugge, ridder van het Leopoldsorde, in den ouderdom van 81 jaren. Gedurende lange jaren, bewees deze achtbare mede burger de aenhoudendste en de verkleefd ste diensten aen zyne geboortestad. Oostende. Zondag in den voormiddag, is eene klok uit den toren der parochiale kerk gevallen, op het oogenblik dat de luiders dezelve in beweging braglen. Ge- lukkiglyk zyn er geene ongelukken te betreuren, en de klokluiders zyn het met den schrik ontstaen. Veurne. Zondag morgend om 7 uren, de genoemde Louis Vormeseele, van Clerckenbeschuldigd van diefte met bezwarende omstandigheid is uit het gevangenhuis alhier ontsnapt, na de voor deur opengedaen te hebbenmet den sleutel die hy heimelyk in de kamer van den overste der wachters genomen had. Het schynt dat Vormeseele naer Frankryk gevlugt is. Meenen. Eene zeer ernstige en belang- ryke zaek is op het punt van zich voor de regtbank van simpel politie alhier te ont rollen er is van niet min kwestie dan van eene nachtelyke aenranding met toegehragte slagen, met voordacht, ten tien uren en half 's avonds bedreven, door dry of vier kerels door eenen jongen snolbaerd dezer stad betaeld, die ongeluk- kiglyk aen zyne eerste daed van dit slach niet meer is. Rumbeke. Een groot ongeluk is zater dag laetst, alhier; voorgevallen. Een land- houwer die een wagen geleidde, met twee jonge peerden bespannenis onder de wielen van het rytuig verpletterd geweest. De peerden waren op hol gegaen en ten gevolge des stoots tegen eenen zandhoop die langs de baen lag, werd de landbouwer uit den voorwagen onder de wielen ge- Zitting van t6Pn Hiel. OFFICIEELE AKTEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3